صدای معلم

معرفی کتاب ؛

تربیت جنسی و فرزندان ما

نرگس کارگری/ همکار صدای معلم

گروه رسانه- نرگس کارگری/

تربیت جنسی و فرزندان ما و معرفی کتاب در مورد آموزش های جنسی

تربیت جنسی و فرزندان ما
نوشته دکتر حامد اختیاری
و فاطمه دهقانی آرانی


این کتاب به این پرسش پاسخ می دهد که چگونه با فرزندانمان در مورد مسائل جنسی صحبت کنیم؟ درباره تربیت جنسی فرزندان چه می دانید؟
می دانستید رشد و سلامت جنسی فرزندتان نیز مستلزم تربیت صحیح است؟
می دانید چگونه تحول جنسی فرزندتان را در راه درست هدایت کنید؟
چقدر از اهمیت تربیت جنسی فرزندان مطلع هستید؟
چگونه می توانید از عهده بُعد جنسی تربیت فرزندتان به خوبی برآیید؟
راه درست تربیت جنسی فرزندان کدام است؟
این کتاب در یافتن پاسخ مناسب این پرسش ها، به شما کمک می کند!
رشد و سلامت جنسی فرزندان ما مستلزم تربیت صحیح است. هم چنین هدایت درست تحولات جنسی فرزندان ما به میزان اطلاعات ما از راه های درست تربیت جنسی بستگی دارد.

 

خلاصه :

تربیت متعادل ،همگون و هماهنگ ابعاد مختلف شخصیت را تشکیل می دهد. ابعاد جسمی ، شناختی ، عاطفی ، هیجانی و اجتماعی شخصیت با یکدیگر رابطه ای تعاملی دارند ، بر هم تاثیر می گذارند و از یکدیگر نیز تاثیر می پذیرند. به همین دلیل ، تربیت جنسی را نمی توان از ابعاد دیگر شخصیت مجزا دانست. طبیعی است اگر تحول شناختی و عاطفی یک انسان عادی و به هنجار باشد ، سلامت جنسی نیز می تواند همگام با ابعاد دیگر تربیت فرد مطلوب باشد.

در مقابل، در یک نگاه تحولی اگر برای تربیت جنسی مطلوب اقدام کنیم ، شاهد رشد خوب عاطفی - هیجانی نیز خواهیم بود. به عبارت دیگر ، ابعاد عاطفی -هیجانی و بعد جنسی فرد بر یکدیگر تاثیر متقابل دارند. رشد خوب یک جانبه ، رشد جنبه های دیگر را تسهیل می بخشد.به همین دلیل است که می توان تربیت جنسی را در راستای کمک به تربیت مناسب عاطفی -هیجانی فرزندان دانست.


خوشبختانه در کتابی که پیش روی شماست به خوبی این نکته بیان شده  که تربیت جنسی را نباید همواره با آموزش کلاسیک و مستقیم جنسی ، یکسان قلمداد کرد. تربیت جنسی ، مسیر پرورش کودک و نوجوان را در جهت شکل گیری شاکله ای منسجم رهنمون می کند و جدا از تربیت روانی و اجتماعی فرد نیست اما آموزش جنسی ناظر به آموزش مستقیم مهارت های جنسی است که مورد نظر این نوشتار نیست. اصولا نیاز چندانی نیز به آموزش مستقیم جنسی در سنین پایین وجود ندارد و گاهی آموزش های نامناسب می تواند مخاطره آمیز باشد.

به عبارت دیگر ، تربیت جنسی مستقیما به بهداشت روان و انسجام شخصیت فرد بستگی دارد و به تدریج در یک بستر طبیعی و البته آگاهانه انجام می شود .اما هدف آموزش مستقیم جنسی تنها فراگیری یک مهارت است که می تواند بی ارتباط با زمینه ی شخصیتی فرد باشد. آنچه که از تربیت جنسی حاصل می شود ، نگرش صحیح فرد نسبت به توانایی های جنسی ، کسب آرامش و به کارگیری روش های ارتباطی است که می تواند در سلامت بهداشت روان وی مفید باشد . اما آموزش جنسی لزوما ارتباطی به ارتقای سلامت روان ندارد.
در نوشته ی حاضر سعی شده است اهمیت تربیت جنسی (نه آموزش جنسی) را مدنظر قرار داده و نکاتی را برای بهسازی روند آن ارائه دهد.

جنسیت و امور جنسی یکی از مهم ترین مسائل مورد توجه روانشناسان ، مربیان ، جرم شناسان و صاحب نظران مسائل انسانی است . تاکنون پیرامون رشد ، تربیت ، تعدیل و حتی سرکوبی مسائل جنسی و مشکلات مربوط به آن ، نظریه ها و مباحث بسیاری مطرح شده است.خوب است بدانیم مسئله ی جنسیت هم چنان که می تواند یکی از عالی ترین عوامل رشد و اعتلای آدمی باشد ، قادر است پلیدترین و زشت ترین زمینه ی سقوط و انحراف افراد را نیز فراهم آورد. مهم ترین عامل دستیابی به حالت اول ( آموزش و تربیت ) افراد است و در این راستا چه چیز ضروری تر از تربیت فرزندانمان ؟! بنابراین نظریه پردازان معتقدند تربیت جنسی باید از همان آغاز در نظام آموزشی و مهم تر از همه در خانواده ها گنجانده شود. البته منظور از (تربیت جنسی) پرورش ، تعدیل و جهت دهی است نه پروردن و اوج دادن به رفتارهای جنسی.


در این کتاب سعی بر آن است تا :
1-تصویر درستی از جنسیت و مسایل مربوط به آن را برای شما که عهده دار مسئولیت تربیت کودکان و پرورش ابعاد شخصیتی آنان هستید ، ارائه دهیم.
2-با معرفی موانع موجود در راه رشد کودکان و ارائه ی راه حل ها و پیشنهادهای سودمند جهت آموزش صحیح مسائل جنسی به فرزندان ، شما والدین و مربیان دلسوز را در مسیر تربیت درست جنسی همراهی کنیم.
بی تردید والدین در امر تربیت فرزندان و هدایت آن ها در راه پیشرفت و تعالی ، به آگاهی های وسیع و پر دامنه ای نیازمندند. به ویژه پیرامون جنسیت که با توجه به فرهنگ و عرف جامعه ، بررسی پیرامون آن و راهنمایی دیگران در این زمینه ، چندان ساده و آسان نبوده و نیست. اما همان طور که گفتیم جنسیت از جمله مسائلی است که به دلیل دو پهلو بودن مفهوم آن و دارا بودن ابعاد مثبت و منفی در آن واحد ، نیازمند آموزش های خاصی است تا در جهت مثبت خود گسترش یابد و سلامت جسمی ، روانی و ارتباطی افراد را تضمین کند. ما این مهم را از فرزندان خود شروع کرده ایم و برآنیم تا با ارائه ی رهنمودهای کاربردی به والدین و مربیان ، ضامن سلامت جنسی فرزندان و روابط حال و آینده ی آنان باشیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 11 خرداد 1397 18:37 خوانده شده: 1168 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
امامی 1397/03/11 - 20:36
سلام همکار محترم ،

سپاسگزارم .
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1397/03/12 - 18:52
سلام سلامت باشید خانم امامی عزیز
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/03/13 - 16:13
سلام مجدد ،

تناسب عنوان کتاب معرفی شده با بحث

هفته ارزشمند بود .

واقعا سپاسگزارم.

خسته نباشید.
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1397/03/14 - 08:15
خانم امامی عزیز
مستدام باشید

امیدوارم سطح مطالعه اولیا و مربیان و مسئولین محترم جامعه بیش از این یک کتاب بالا برود.
اگر حس خیرخواه بودن در همه ما نهادینه شده باشد جز خیر برای مردم نمی خواهیم. برخی اقشار نه از بعد محافظه کاری بلکه از جنبه ی خودخواهی محض نمی توانند موفقیت را در این جامعه ببینند. چرا که خود زیاد از نعمت عقل و شعور و ادراکی که هر انسان سالم از آن برخوردار است محرومند.
در حال حاضر هم بنا به اقتضایی که وضعیت اقتصادی بالاخص به بار آورده است جامعه به دست کسانی افتاده است که محرومیت های فکری زیادی دارند.
پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1397/03/11 - 23:34
تندروها و افراطی ها تربیت جنسی را به سند 2030 ربط داده و محکوم میکنند!!!
پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1397/03/12 - 18:53
اسمشان رویشان هست
تندرو

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور