صدای معلم

« مردم دنيا هم اغلب‌ گرفتار مشکلات‌ ریز و درشت زندگی اند و کمتر به فجایع در راه‌ می انديشند. می ماند طبقه‌ متوسط که‌ بار تغییر و تحول و اصلاح و بهبود همواره بر دوش آن‌ سنگينی می کند »

آیا کاشت درخت می تواند از فاجعه اقلیمی پیشگیری کند؟

علی محمد توکلی

کاشت درخت و درختکاری و تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین

بیل گیتس به تازگی تازه ترین اثر خود را به چگونگی جلوگیری از فاجعه اقلیمی کره‌ زمين اختصاص داده است. او دنبال رویای ترک زمين و رفتن به کره مریخ نیست. او می خواهد در خانه‌ خود، زمین، بماند و به چالش های متوجه‌ آن بپردازد. او به‌ زمين و آنچه بر سر آن آمده است و خواهد آمد می انديشد. بيل گيتس دست کم ده سال در موسسه خود با کمک‌ و همفکری انديشمندان جهان‌ روی تغییرات اقلیمی و آب و هوایی جهان‌ کار کرده‌ است و پیشاپیش واقف است که چه‌ فاجعه ای در راه‌ است‌.

انديشمندان جهان‌ چالش های اساسی جهان امروز را در سه قلمرو خلاصه می کنند:
- چالش فناوری هسته ای
- چالش‌ بیماری های همه گیر
- چالش‌ تغییرات آب‌وهوایی

بيل گيتس مبارزه با چالش سوم‌ را دشوارتر می داند اما در عين حال به غلبه بر اين چالش‌ بزرگ و دستیابی به‌ موفقیت بسياراميدوار است. گيتس، یک فن آور، يک تکنولوژیست،بیزنس من، کارآفرین موفق ویک انسان نیک انديش ،خیرخواه ، نیکوکار و انسان دوست است‌.

در ۱۹۷۵، او به‌ اتفاق دوست دوران کودکی اش، پل آلن، مایکروسافت را تاسیس کرد. امروزه او و همسرش، ملیندا، بنیاد گيتس را اداره می کنند. اوو ملیندا سه فرزند دارند و در مدینا، واشنگتن، زندگی می کنند. بیل در زندگی خود برای هر چیز برنامه‌ دارد. او برای مبارزه با فاجعه آب‌وهوایی در جهان برنامه دارد. او می داند که چگونه‌ از فاجعه اقلیمی جلوگیری نمايد.

نام کتاب‌ تازه او " چگونه‌ از فاجعه اقلیمی جلوگیری کنیم؟ " است‌. او می داند سیاستمداران دنيا فرصت سرخاراندن و مطالعه کردن مطلقا ندارند و دقیقا نمی دانند دارند چه‌ برسر خود و مردم‌ خود در می آورند.

کاشت درخت و درختکاری و تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین

مردم دنيا هم اغلب‌ گرفتار مشکلات‌ ریز و درشت زندگی اند و کمتر به فجایع در راه‌ می انديشند. می ماند طبقه‌ متوسط که‌ بار تغییر و تحول و اصلاح و بهبود همواره بر دوش آن‌ سنگينی می کند. اين طبقه‌ با دقت تفاوت زحمت و کار و عمل را می داند و می فهمد که چه‌ زمانی چه‌ عملی انجام‌ دهد. قدرت هميشگی، عام و شکست ناپذیر نزد کائنات است‌ و طبقه‌ تحصیل کرده به‌ خوبی واقف است که چگونه و چطور برای مبارزه با چالش‌ ها از آن استفاده نمايد و در برابر چالش‌ ها خم به ابرو نیاورد.

برنامه بیل گیتس اين است‌ که‌ تا پایان قرن‌ بيست و یکم استفاده از گازهای گلخانه‌ای به‌ صفر برسد. تا سال۲۰۵۰ هشتاد درصد کشورها به‌ استفاده از انرژی های پاک و پاکیزه روی بياورند. مردم به‌ درختکاری و طبیعت دوستی و حفظ آن‌ روی بياورند. هر چند او می داند که کاشت درخت با"بیل" و شعار طبیعت دوستی و حفظ آن به‌ تنهایی از رخ دادن فاجعه اقلیمی پیشگیری نخواهد کرد اما می تواند رخ دادن آن را کند و به تأخیر بیاندازد. او راه‌ حل اساسی را در جایی دیگر جست و جو می کند. او امیدوار است مردم‌ دنيا همه با هم متحد شوند و برای حفظ طبیعت و امکان زيستن سالم روی کره زمين "حق بیمه سبز"( Green Premium) بپردازند. همچنان که بشر امروز بابت آب، برق، گاز، سلامت ، خوراک، پوشاک و مسکن و سرپناه و خيلی چیز های ديگر هزینه می پردازند بايد آمادگی ذهنی داشته‌ باشند که بابت سبز ماندن کره‌ زمين، تنها کره‌ شناخته شده قابل حیات ، هزينه بدهند و حق بيمه سبز بپردازند.

گیتس مايل به توسعه فناوری و تغییر سبک زندگی مردم‌ است‌. او امیدوار است فناوری های جدید بتوانند از رنج بشری بکاهند. او کتاب‌ خود را بر اساس‌ آموزه های فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی، علوم‌ سياسی و انسانی به‌ رشته‌ تحرير در آورده است. آموزه های دقیق اين دانش ها هستند که مسير آینده مطمئن بشر را تعیین می کنند.به جز اين راه‌؛ بشر بر خطا خواهد بود. بيل گيتس تا کنون سه‌ کتاب‌ در کارنامه کاری خود دارد.

او در کتاب‌ "مسير پيش رو" مسئله چگونه‌ فناوری های آینده نحوه تصمیم گیری ما را در باره موارد مختلف تغییر می‌دهد را پيش رو قرار می دهد؛ از اینکه چه‌ چيزی را بخريم گرفته تا چگونه‌ دوستمان را انتخاب‌ کنیم تا چگونه‌ از خانواده خود در دنیایی که رفته رفته‌ پیچیده تر می شود مراقبت‌ کنيم. کتاب‌ "تجارت با سرعت‌ تفکر "به‌ سرعت‌ بطرف چگونگی کمک‌ فناوری به کسب‌ و کارهای مختلف و اینکه چگونه فناوری در آینده، ماهیت کسب‌ و کار ها تغییر می دهد می رود. گيتس در کتاب‌" چگونه‌ از فاجعه اقلیمی جلوگیری کنیم " دریچه خروج از فاجعه اقلیمی و آب و هوایی و زیست محیطی را با کمک‌ فناوری های جديد وروزنه امید به‌ روی بشريت می گشاید و رهنمون می سازد.
بیل گیتس با بيل فکر خود در دروازه‌ ها و گیت های زمين سبز را به روی ما می گشاید و زمين را بهشت گونه‌ ترسیم می کند و زمین فاجعه را به زمين فاضله تبديل می سازد.

کاشت درخت و درختکاری و تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین

کانال معلمان پیشگام


کاشت درخت و درختکاری و تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین

پنج شنبه, 14 اسفند 1399 23:56 خوانده شده: 101 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -4 --
امامی 1399/12/15 - 11:37
درخت تنومند آموزش و پرورش پیر و فرسوده گردیده است و امروز زمان کاشت نهالی جوان و شاداب به جای آن است.
پاسخ + +1 0 --
غیر معلم 1399/12/15 - 14:23
تنومند؟ کی شاداب بوده که اکنون فرسوده گردیده باشد؟
پاسخ + +1 0 --
امامی 1399/12/16 - 06:59
هر چند ابتدا بود اما تنومند بود. با تاسیس دارالفنون. و در آن زمان.
‌و چون باغبان نیکو خصالی نبودیم
پس آن را خشکاندیم.
پاسخ + +1 0 --
غیر معلم 1399/12/16 - 21:34
پس بروم از پدرم که از دارالفنون دیپلم گرفته بپرسم؛ آیا دارالفنون تنومند بود؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور