صدای معلم

« نکته جالب ماجرا اینجاست که اصلا تفاوتی بین با سوادهای و بی سوادها، زنان و مردان، شهری و روستایی و دارا و ندار در مورد دغدغه های زیست محیطی وجود ندارد ! »

بی تفاوتی یا بی شعوری زیست محیطی ؟!

علی اصغر فیروزجائیان/ جامعه شناس

بی تفاوتی یا بی شعوری زیست محیطی در ایران و چرایی آن

چند سالی است که در رابطه با آسیب های زیست محیطی تحقیق می کنم.

در این زمینه مسائل متعدد زیست محیطی را مورد بررسی و کنکاش قرار دادم. مهمترین سوالی که دراین زمینه ذهن مرا به خود مشغول کرد میزان پای بندی یا بهتر بگویم عدم پای بندی ما به ذغدغه های موجود زیست محیطی است. اینکه چرا ما نسبت به مسائلی چون کمبود و آلودگی آب ، آلودگی هوا و خاک، آلودگی دریا و مراتع و جنگل ها و موارد از این دست ساکتیم. و نه تنها ساکتیم که خود کاتالیزور تخریب و نابودی محیط زیست هستیم. در اینجا بود که بر مفهوم بی تفاوتی زیست محیطی تمرکز کردم.

بی تفاوتی زیست محیطی یکی از مصادیق بی تفاوتی اجتماعی است که از عدم علاقه به مسائل محیط زیست و باور به این که در مورد مشکلات این حوزه اغراق شده است ناشی می شود.

بی تفاوتی یا بی شعوری زیست محیطی در ایران و چرایی آن

* ( عکس مربوط به معلمانی است که سال گذشته در برابر وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند . خواسته آن ها اجرای قانون استخدام معلمان حق التدریس بود)

 

مردم ایران کمترین تمایلی به آسیب های زیست محیطی و مخاطرات پیش رو ندارند. جالب است بدانید حتی در مناطق و شهرهایی که مسائلی زیست محیطی مثل آب بسیار جدی است (مثل شهر یزد) افراد تمایلی به حتی جدی فرض کردن مساله ندارند.گو اینکه نمی دانند آب مصرفی آنان از صدهای کیلومتر آن طرف تر از استان دیگری تامین می شود.

البته به مثال های متعددی می توان در مورد بی تفاوتی زیست محیطی افراد در جامعه ایرانی اشاره کرد.

نکته جالب ماجرا اینجاست که اصلا تفاوتی بین با سوادهای و بی سوادها، زنان و مردان، شهری و روستایی و دارا و ندار در مورد دغدغه های زیست محیطی وجود ندارد.

همه شما به راحتی می توانید برای تائید این مدعا پدیده زباله ریزی را در جامعه ایرانی را در ذهن خود مجسم کنید.

بی تفاوتی یا بی شعوری زیست محیطی در ایران و چرایی آن

* ( از میان آن همه معلم ، فقط یک نفر از جمعیت اقدام به جمع آوری زباله های ریخته شده کرد ) نه تنها ساکتیم که خود کاتالیزور تخریب و نابودی محیط زیست هستیم.

 

زباله ریزی در جامعه ایرانی روستایی و شهری و زن و مرد و پول دار و فقر و...نمی شناسد.
خاویر کرمنت در کتاب بی شعوری خود بی شعوری را مرضی می داند که می تواند هر کسی را در هر زمانی بدون هیچ هشداری آلوده کند.او می گوید بی شعوری ربطی به سواد ندارد، به رفتار آدم ربط دارد. حتی بعضی از بی شعور ترین افراد ، کسانی اند که متخصص محسوب می شوند و دیگران را راهنمایی می کنند. بی شعوری واگیر دارد...مشکل ما هیچ وقت احمق ها نبوده اند بلکه مشکل ما بی شعورها هستند.

بی تفاوتی یا بی شعوری زیست محیطی در ایران و چرایی آن

* ( عکس مربوط به پایان نشست مدیران ستادی وزارت آموزش و پرورش با وزیر است - ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش ، طبقه هم کف )

 

بله ممکن است بی تفاوتی ما به مسائل زیست محیطی ناشی از عدم آگاهی از مخاطرات زیست محیطی باشد.اما آنچه در جامعه امروز ما درحال رخ دادن است نوعی بی شعوری زیست محیطی است.دقیقا به همان دلیل که فردی که در خیابان باریک دوبله پارک می کند بی شعور است، بی توجهی ما به بحران آب، آلودگی زیست محیطی، مساله زباله و خیلی از مسائل دیگر عین بی شعوری است.

به قول "کرمنت" ؛ بی ﺸﻌﻮﺭﯼ ﺍﺯ ﺟﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﻣﯽ ﺁﯾﺪ ...ﺍﺯ ﺧﺎﻧﻪ ﻭ ﻣﺪﺭﺳﻪ... ﺍﺯ ﺳﺮﺍﻧﻪ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ .... ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺷﯿﻔﺘﮕﯽ ... ﺍﺯ ﺑﯽ ﻭﺟﺪﺍﻧﯽ.... ﺍﺯ ﻣﺮﮐﺰ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻓﺎﺳﺪ ﻣﺎ....

کانال مسائل اجتماعی ایران


بی تفاوتی یا بی شعوری زیست محیطی در ایران و چرایی آن

پنج شنبه, 17 مهر 1399 18:59 خوانده شده: 106 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -2 --
ناشناس 1399/07/17 - 21:58
ماشاءالله اینقدر فقر زیاد شده که مردم بیچاره فلک زده بدبخت بخاطر یک لقمه نان هرچه زباله مثل پلاستیک و کارتون و آشغال هست را جمع آوری میکنند تا برای خانواده مفلوک‌ وفلاکت زده جهانی خود لقمه ای نان بخرد حالا آن ده معلم را که شمار ش کردی 9 نفر آنان بیشعور بوده اند و یک نفرشان با شعور بوده است ؟؟؟ انسان های بیشعور زیادی است بیشعوری در سخن گفتن در نوشتن حتی یک قلم در دست یک بیشعور می‌تواند خیلی به جامعه ضربه بزند حتی تحقیقات دانشمندان بمب اتمی آنها نیز بیشعور هستند اختلاسگران بیت المال و نویسندگان دانای بیشعور زیادی وجود دارند که ورق ورق کاغذ را مچاله کرده در اتاق خود می‌ریزند بیشعور با سواد بسیار زیاد است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/07/20 - 00:46
تازه اینها همه مدیران ستادی بودند معلمان از این کارها بلد نیستند
پاسخ + +10 -2 --
ناشناس 1399/07/17 - 22:48
ژاپنی ها هر موقع آشغالی می بینند آن را جمع آوری میکنند آیا شما برادر با سواد محقق آیا آن 9 بطری را جمع کردید و در سطل زباله انداختید؟؟؟یا عکس گرفتید و رفتید ؟؟ کلا هر عکسی که میگیرید برای فرهنگ سازی آن زباله را جمع میکنید ؟ یا فقط کارتان تحقیق و عکس گرفتن است ما معلمان همیشه در کلاس درس کاغذی می بینیم جمع میکنیم تا بچه یاد بگیرد انشاالله کار ما فقط نصیحت کردن نباشد هرکسی باید اول از خودش شروع کند
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1399/07/18 - 10:37
دوست عزیز ناشناس

سلام

1- کسانی که مرا می شناسند می دانند که از جمع کردن زباله دیگران خجالتی نمی کشم و هر کجا باشد آن را انجام می دهم .

در کلاسم هم در این کار جدی هستم .

2- اما پرسش این است ؛ آیا خبرنگاری که فرضا برای تهیه عکس و فیلم و گزارش به میان جنگ و درگیری رفته است باید حتما تفنگی بردارد و بجنگد ؟!

این دیگر چه استدلالی است ؟!

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
آموزگار 1399/07/18 - 15:16
جنگ‌ فقط با اسلحه نیست باید فرهنگ سازی کرد برای کل جامعه ایران مختص شغل خاصی نیست
پاسخ + +9 0 --
آموزگار 1399/07/18 - 15:14
حالا چرا فقط ‌‌‌‌‌‌مثال فرهنگیان ؟؟؟؟این یک معضل اجتماعی است در همه اقشار ملت ایران پولدار و فقیر و شرکت نفتی‌ها و بانکی ها همه چرا باید فقط به معلمان اشاره کرد
پاسخ + 0 -7 --
ناشناس 1399/07/19 - 14:14
سوال:
این بی شعورها چرا مترو رو زیاد کثیف نمیکنن؟

زیر زمین شعور آدم زیاد میشه؟

یعنی تا نرن زیرزمین بیشعور باقی می مونن؟
پاسخ + 0 0 --
اصغر 1399/07/20 - 19:04
امتحان کن حالا ضرری ندارد برو ببین اوضاع زیر زمین چطوری هست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور