صدای معلم

دکتر عباس حاتمی - عضو شورای نویسندگان سخن معلم

سخنی با مدیران مدارس و معلمان

آموزش و پرورش کالای همگانی تولید می کند و همه مردم تحت تاثیر محصولات آن قرارمی گیرند،به همین دلیل درجوامع پیشرفته در اولویت تمام برنامه ریزی های خرد و کلان قرار می گیرد.
درکشورهای پیشرفته مثل سنگاپور، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و...حقوق یک معلم معادل حقوق یک مدیرکل و پزشک است ولی درایران، نظام آموزش و پرورش یکی ازسیاست زده ترین و محروم ترین وزارتخانه است که مورد بی مهری سیاست گزاران و کم توجهی کادر آموزش و پرورش و بی تفاوتی نخبگان قرارگرفته است.
درست است که در گذشته نهادهای سیاست گزار مثل مجلس و دولت نسبت به نظام آموزشی حساسیت چندانی نداشته اند و بیشتر شعار می دهند تا رای جمع کنند ولی خود مدیران آموزش و پرورش و معلمان نیز به این کم توجهی ها عادت کرده اند و پیگیر مطالبات خود و حرکت به سمت سازمان پیشرو نیستند.
اینک که دولت جدید با رویکرد جدید در صدر نظام اجرایی قرار گرفته است ؛ امیدواریم شاهد فقر 80درصدی معلمان و آتش گرفتن مدارس ناشی از بخاری های غیراستاندارد نباشیم .


بااین حال از مدیران آموزش و پرورش ،مدارس و معلمان نیز انتظار داریم ؛ در دیدگاه و رویه های خود تجدید نظرکنند و پیگیر مطالبات خود به شرح زیر باشند:
1-اغلب معلمان و مدیران مدارس اطلاعات و آگاهی اندکی از نظام آموزش نوین دنیا دارند زیرا روزمرگی آفت آموزش و پرورش است و پرسنل محترم آموزش و پرورش به این شرایط قانع نباشند.
کشورهای سنگاپور،کره جنوبی، نیوزلند و فنلاند بهترین نظام آموزش و پرورش را دارند،کدام مدیر یا معلم ازکشورهای فوق  بازدیدکرده و از تجربیات آنها بهره مند شدند؟
گردش علمی در آموزش و پرورش ایران جایگاهی ندارد ، درحالی که سال گذشته 5میلیون نفر دانش آموز از سراسر دنیا ازسنگاپور بازدیدکردند و با نظام آموزش و پرورش آن آشنا شدند.
معلمان و مدارس ایران باید جذابیت بیشتری برای دانش آموزان داشته باشند.
کتاب های درسی در ایران فاقد جذابیت برای دانش آموزان است و نظرات معلمان در تدوین کتاب ها کم تر لحاظ می شود، تدریس درمدارس کتاب محور و معلم محور است.درجوامع پیشرفته ، دردوره ابتدایی فقط علوم ریاضی،فن آوری اطلاعات، علوم تجربی، ادبیات ملی و زبان انگلیسی تدریس می شود و موضوعات تحقیق و انشاء دانش آموزان نیز در این زمینه هاست.
مهارت های زندگی شامل موضوعاتی مثل فن ارتباطات، اصول مذاکره وگفت و گو، آشنایی با فنون حل مسئله، مدیریت خشم، تفکرانتقادی، آشنایی با هوش هیجانی، تکنولوژی اطلاعات و اصول جهانی شدن و...باید از اول ابتدایی درمدارس تدریس شود. این مباحث می توانند موضوعات تحقیق یا انشاء برای دانش آموزان باشند.
زبان انگلیسی آن قدر مهم است که باید از دوره مهد کودک آموزش داده شود ، زیرا 50% جمعیت جهان به زبان انگلیسی مکالمه می کنند و ایرانیان در این زمینه ضعیف هستند.تاسیس مدارس دوزبانه یکی از راه حل های این مشکلات است.
2- وقتی وارد ادارات آموزش وپرورش می شوید ، کارکنان را به ویژه کارکنان خانم را با لباس های تیره و پوشش مشکی می بینید، امیداست روان شناسی رنگ ها در آموزش و پروش پیاده شود.
در یک محیط آموزشی ، رنگ های متنوع و کلاس های آراسته و شاداب به فرآیند یادگیری کمک می کند.
3-برخی معلمان و مدیران مدارس قادر به استفاده ازتکنولوژی های نوین ارتباطی مثل اینترنت و شبکه های اجتماعی نیستند و معمولا"دانش آموزان بااستفاده از اینترنت اطلاعات جدیدی نسبت به معلمان دارند که این روند قدرت نفوذ کلام معلم را کم می کند.
4- از مدیران نوآور و باشجاعت و شهامت بیشتر در راس آموزش و پرورش استفاده شود ، انسان های محافظه کار و ترسو قادر به ایجاد تحول درخود و محیط کار نمی باشند و به حداقل ها قانع می شوند.
شرط  ارتقاء معلمان و مدیران میزان دانش پذیری و تکنولوژی پذیری آنان باشد.
5-والدین و خانواده ها نیز پی گیر نظام آموزشی نوین باشند، در اجرای برنامه های آموزش و پروش به توجیه علمی بیشتر توجه شود ، مثلا"برگزاری جشن تکلیف برای دختران 9ساله باعث بلوغ زودرس جنسی می شود و در بچه ها استرس ایجاد می کند.
6- متون درس ها نباید بچه هارا دنیاگریز کند ، بلکه به آن ها امید و نشاط توام با خلاقیت دهد، آنها را «  پرسش گر » به بارآورد و محقق و کنجکاو کند.
تکراری و خسته کنندگی متون درسی باعث افزایش ترک تحصیل دانش آموزان می شود.
7-تمرکز تصمیم گیری و دولتی بودن سیاست گزاری ها مانع جدی برای توسعه آموزش وپرورش است.
8-مدارس ایران از نظرات تجهیزات آزمایشگاهی و سیستم کامپیوتری فقیر هستند،هر مدرسه به یک کارشناس امور پژوهش  و کارشناس فن آوری اطلاعات برای راهنمایی دانش آموزان نیاز دارد.
9-طرح هوشمندکردن مدارس موفق عمل نکرده است و نیاز به بازنگری دارد.
10-این دیدگاه که دانش آموزان با موعظه و سخنرانی یا با خواندن کتاب های حجیم مذهبی و ایدئولوژیکی تربیت دینی می شوند و به هنجارهای رسمی پای بندمی گردند ، نیازبه بازنگری جدی دارد.
این موضوع بررسی شود که چرا بسیاری از همین دانش آموزان دارای عکس بدون روسری در صفحه فیس بوک هستند و پس ازخروج از مدرسه نسبت به حجاب بی تفاوت می شوند؟
برای دانش آموزان عملکرد و رفتار رهبران فکری جامعه (معلمان،هنرمندان، رسانه ها،مفسران،سیاست مداران و...) و والدین ملاک قرارمی گیردنه موعظه و متون حجیم کتاب ها.
بایددقت شود تکرارحرف ها و درس های بی عمل بچه ها را « نافرمان »  می کند.علی رغم این همه هزینه و فعالیت سازمان های فرهنگی-مذهبی متنوع، نسل جوان راه خودشان را می روند، تبلیغات غلط  و تکراری انسان ها را تغییر نمی دهد بلکه آنها را خسته و دل زده می کند.
تربیت محصول مناسبات اجتماعی، عملکرد رهبران فکری جامعه،رسانه ها و منطق امروزی جهان است.
11- دولت و بنیادها یا افراد خیرخواه برای گسترش تکنولوژی های نوین در مناطق محروم، به دانش آموزان ممتاز « گوشی های هوشمند موبایل یاتبلت » هدیه دهند و به  "توسعه متوازن " کمک نمایند.

 

چهارشنبه, 15 بهمن 1393 21:55 خوانده شده: 4420 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 -1 --
ناشناس 1393/11/15 - 23:17
برو بابا دلت خوشه ، یعنی تو نمیدونی مادام که وضعیت مادی و معیشتی معلم درست نشه هیچ کدوم از این رویا پردازیها و برنامه های ریز و درشت وزارت خونه چی ها که حاصل شکم پری ست قابلیت اجرایی نداره !!!؟؟؟ وا اسفا دکتر جان متاسفم برات!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
موافق 1393/11/16 - 11:33
تاوضعیت معیشت درست نشه ،وضعیت بدترهم میشه
پاسخ + 0 0 --
.................... 1393/11/24 - 17:45
جناب آقای دکتر!!!
اصل مطلب را که افزایش انگیزه معلمان است را نفرمودی. چرا فقط معلم دیده نمی شود؟ چرا؟؟؟
پاسخ + +6 0 --
تیمور دانشفر 1393/11/16 - 22:36
با سلام به امید خدا دلار ارزان بشه بریم حضوری بازدید.
پاسخ + +1 -1 --
سیدابراهیم موسوی 1393/11/17 - 00:32
سلام بر آقای دکتر عزیز . نمیدانم چه شد که رگ مزاح به جوشش درآمد و بر همین سبیل معروض داشته ام که لابد عدم اشاره به استفاده از وسایل و ابزار جدید جهت آگاهی از وضعیت کشورهای با نظام آموزشی برترو توجه صرف به مشاهده و گردش علمی !دورنگاه داشتن همکاران از اعتیاد به اینترنت و... بوده است .
بومی سازی تجربیات موفق کشورها مستلزم رعایت فاکتور های متعددی است که بر حضرتعالی پوشیده نیست.
پاسخ + +5 0 --
محمد 1393/11/22 - 00:19
بیرون گود نشسته میگه لنگش کن...
یحتمل این بابا دکتر عباس یا دستش به جایی بنده و چتش پره و ماهی 7 ،8 میلیون کاسبه و یا یه ارث گنده بهش رسیده و کیفش کوکه .
بنابراین از ایشون تقاضا مندیم در دیدگاه و رویه های خود تجدید نظرکنند.
عباس آقا استفاده از تکنولوژیهای نوین هزینه داره، من وقتی با 20 سال سابقه کار برای بچه 11 ساله م هنوز نمیتونم یه دوچرخه تهیه کنم تو توی چه فضایی تنفس میکنی که به خودت اجازه میدی واسه معلم نسخه بپیچی.
معلم مریض نیست که واسش نسخه بپیچی ، اگر هم فاز دکتری برداشتت و میخوای نسخه بپیچی واسه سیستم مریضی بپیچ که معلم سالهاست واسه پرستاری از اون داره جون میده به این امید که شاید این سیستم مریض صعب العلاج نمیره و زنده بمونه.
پاسخ + +6 0 --
داود 1393/11/22 - 09:52
دکتر جان این فرمایشات شما یا ناشی از طنز بودن شماست یا از روی تمکن مالی شما که همه را با جیب خودت نگاه میکنی ....قصاوت کن با ماهی 1200000تومان حقوق آن هم با 700تومان قسط...یادم است که آخرین بار شاه عبدالعزیم 7سال پیش رفتم و اگر اضافه تدریس هم باشد که بعد از 5ماه تازه ماه اول را میدهند اونهم به سختی جبران قرضهایی است که در طول این مدت از این و اون کردیم یا زن و بچه را با هزاران امید و انتظار نگه داشتیم که شمارا به بازار خواهیم برد ....آقای دکتر شاید به خاطر تمکن مالی خودتان متوجه عمق فاجعه نباشید وضع زندگی اکثر همکاران خیلی بدتر از انچه که تو صیف شد باشد اما بخاطر حجب و حیایی که دارند خم به ابرو نمیارند همان مثل معروف "در دیزی باز است حیای گربه کجاست"متاسفانه مسولین هم بویی از انس....نبردند که رسیدگی کنند هر زمان که انتخابات میشود وعدهایی دروغین سر میدهند بعد آنرا فراموش میکنند ...
پاسخ + +1 0 --
داود 1393/11/22 - 09:53
ایمیل این بود
پاسخ + 0 0 --
داود سهرابی 1393/11/22 - 23:24
عظیم
پاسخ + +4 0 --
مصصطفی 1393/11/30 - 13:52
خواسته این است که معلم حقیر باشد . درضمن کسی که عرضه داشته باشد معلم نمی شود!
پاسخ + +2 0 --
معلم ورزش 1393/12/03 - 21:25
از دانش آموزان بپرسید دوست دارید چه کاره شوید شاید به جرات بشود گفت هیچ یک نمیگوید در آینده دوست دارم معلم گردد البته بسیار نامطلوب است که معلم برای دانش آموز سطح پایین باشد اگر معلم قوی و ثروتمند مالی و علمی باشد مطمئنا دانش آموزان و نسلی قوی خواهد ساخت و برعکس معلمی ضعیف ترسو و بی حال و فقیر نسلی پژمرده و بزدل و بی هویت خواهد ساخت
پاسخ + +2 0 --
معلم 1393/12/05 - 11:25
آقای دکترنفس تان ازجای گرمی بیرون می یاد تازمانی که نگرش ودیدگاه معلم کلاس تغیرنکند هیچ چیزی تغیرنخواهدکردتازمانی هم دیدگاه مسئولین به آموزش وپرورش دیدگاه مصرفی باشه هیچ تغیری نخواهیم داشت حالاشما از کره و....مثال بزن
پاسخ + 0 -1 --
زینب 1393/12/09 - 23:26
سلام آقای دکتر
مطالبتون خیلی خوب هست ولی اگر ناراحت نشوید این واقعیت را اعلام میدارم که خوشبختانه اطلاعات روز و فناوری های نوین توسط معلمان در جامعه آموزش و گسترش می یابد و اکثریت معلمان و مدیران آگاه به مسائل آموزشی در دنیا و پیشرفتهای علمی هستند متاسفانه در کشور ما به دلایل تحریم و غیره و تصمیمات مسئولین که با تنگ نظری هرچه تمامتر در خصوص جامعه فرهنگیان اتخاذ میگردد همه معلمین مظلوم واقع می گردند و این امر باعث می شود هرکسی دستش به دهانش می رسد می شوند کاسه داغ تر از آش و به نصیحت قشر فرهنگیان با غیرت و با فرهنگ و با حیا پرداخته و ابراز وجود می نمایند غافل از اینکه دست پرورده همین معلمان هستند انتظار ما چیز دیگری است نه راهنمایی و مشاوره خودمان مشاور تربیت میکنیم عزیزم لطفا درد را خوب تشخیص دهید درمان آسان است
پاسخ + +2 0 --
رامین 1393/12/12 - 00:56
به مطالب زیبا وخوبی اشاره کرده اید وعمل به پیشنهادات شما می تواند پیشرفت سیستم آموزش وپرورش تاثیرگذارباشد.اما درهر صورت انچه دراین میان به خوبی به آن اشاره نفرموده اید،نقش معلم به عنوان اصلی ترین وتاثیرگذارترین گینه درامرآموزش وپرورش است.معلمی که به حاشیه رانده شده،شان ومنزلت اجتماعیش درحال نابودی است،ازنظرمادی ومعیشتی جزوکم درآمدترین ومحرومترین های کشوراست.روبه روشدن بادانش آموزان ناهنجار واولیا ناهنجارترحتی امنیت جانی وروانی اورا به خطرانداخته ودراین میان به هیچ گونه مورد حمایت قرارنمی گیرد و.... چگونه وباکدام انگیزه وفراغ خاطریبتواند بدون دغدغه وباخیال راحت به وظایف خود عمل کند..برای ایجادانگیزه درمعلمان باید محرومیت وتبعیض موجود ازمیان برداشته شودومنزلت وعزت وامنیت روحی،روانی وجانی ومالی به آنها برگردانده شود...
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1393/12/14 - 16:10
هرچه ملت بی سوادتر باشه بهتر سواری میده
پاسخ + +1 0 --
دکترحاتمی 1393/12/18 - 13:58
ازاینکه معلمان از نظر معیشتی در مضیقه هستند ما هم متاسفیم و باآنهاهمصد ابرای ارتقای جایگاهشان هستیم.
پاسخ + 0 0 --
زینل 1398/02/09 - 14:13
به نظر من خوب خوب نوشته بود معلم نباید بچه را بزند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور