صدای معلم

حسن رفیعی - دبیر آموزش و پرورش زنجان

سخن معلم در حق "سخن معلم"

rafieedidgah* سخن معلم تریبونی است از برای تمامی معلمان و فرهنگیان عزیز و از وابستگی به احزاب یا جناح های سیاسی و...، مبری می باشد
* سخن معلم درچهارچوب قانون اساسی کشور، نسبت به احقاق حقوق فرهنگی اقوام ایرانی اهتمام ورزید و به نقد عدم آموزش زبان مادری به عنوان یکی ازعوامل بی عدالتی، افت تحصیلی، ازخودبیگانگی و بی هویتی و عدم اعتماد به نفس وخودباوری همت گماشت
*سخن معلم، برخلاف خیلی ازسایت ها و نشریات دیگر، توسط معلمان فرهیخته وزحمت کشی اداره می شود که دلسوزان واقعی نظام آموزش وپرورش به شمارمی روند و تنها دغدغه وهم وغم شان بهبود وسامان یافتن وضعیت نابسامان آموزش وپرورش می باشد
نگارنده ی حقیر ضمن آرزوی توفیق وسربلندی برای تک تک عزیزانی که دراین راه مقدس، قلم فرسایی ومجاهدت می نمایند،امیدواراست تا فرهنگیان فرهیخته و شریف بیش ازگذشته با تریبون خویش انس گیرند و با نوشته های وزین خویش زینت بخش صفحات آن گردند و موجبات پربارترشدن محتوای آن نشریه ی گران بها را فراهم آورند.


 سایت "سخن معلم" یا پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران، که از سال1387با مدیریت آقای پورسلیمان، زینت بخش فضای مجازی گردید، با هدف فعالیت درحوزه ی آموزش و پرورش و مسایل مبتلا به آن پابه عرصه ی وجود نهاد. نشریه ای الکترونیک که آموزش را به حق محور توسعه ی پایدار قلمداد کرده، بر اساس دکترین خود، درصدد تأسیس و تثبیت تفکر انتقادی و گفت وگو در چرخه ی نظام تعلیم وتربیت می باشد.آن گونه که از محتوای مطالب و نوشته های آن پیداست سایت مزبور تریبونی است از برای تمامی معلمان و فرهنگیان عزیز و از وابستگی به احزاب یاجناح های سیاسی و...،مبری می باشد.

گفتنی است از زمان شروع فعالیت سایت تاکنون مسایل متنوعی راجع به آموزش وپرورش از قبیل نقد عملکرد مسئولین این نهادمقدس؛ ازصدر تا ذیل، وجود نابرابری و بی عدالتی در توزیع امکانات آموزشی درسطح کشور،افت تحصیلی و علل و راه کارهایی برای پیش گیری از آن معضلات، پرداختن به سایر معضلات ومسایل آموزشی و تربیتی دانش آموزان، نقد محتوای کتب درسی، پرداختن به مسایل بهداشتی و ورزش دانش آموزی، آسیب های آموزش وپرورش،حقوق و معیشت فرهنگیان و....درقالب مقالات متعدد و متنوع و یا مصاحبه و گزارش و...، منتشر شده است و ضمن جلب نظر مخاطبان خویش، زمینه های لازم برای ارایه ی نظرات،پیشنهادات و انتقادات سازنده آنان و همچنین بهره گیری ازآن پیشنهادات و نظرات درراستای پربارتر نمودن سایت را فراهم آورده است.

سخن معلم بستری فراهم نمود تا در زیر سایه ی آن متولیان امرآموزش و پرورش و صاحبان اصلی این حرفه ی مقدس بتوانند درخصوص مسایل و دغدغه های اصلی این نهاد عریض و طویل به اظهار نظر و تبادل اطلاعات بپردازند و ضمن مرتفع ساختن معضلات، موجبات توسعه ی آموزش وپرورش کشور را فراهم آورند. اما آن چه که سایت سخن معلم را ازدیگر نشریات وسایت های مشابه متمایز می سازد این که سایت مزبور ضمن پرداختن به مسایل و امور مهم و تأثیرگذاری چون حقوق و معیشت فرهنگیان و تلاش در راستای رفع تبعیض ونابرابری بین معلمان با سایر کارکنان دولت، به ویژه پس از سال 1385و بی مهری های مکرر دولت مهرورز! درحق فرهنگیان ( که تعطیلی کانون های صنفی معلمان و توقیف نشریه ی حق گوی قلم معلم و سرکوب فعالان صنفی و معیشت خواه نقطه ی اوج آن به شمارمی رود.)،بخشی از وظیفه ی کانون های صنفی فرهنگیان را نیز عهده دار گردید و به تریبونی برای مطرح نمودن مطالبات صنفی فرهنگیان بدل گردید ؛ امری که بسیاری ازنشریات مجازی و غیرمجازی به دلایل موجه! و یا غیرموجه ازپرداختن بدان امتناع ورزیده اند.

موضوع دیگری که سبب متمایز شدن سایت سخن معلم از سایر سایت ها گردید،طرح موضوع آموزش زبان مادری بود که علاوه برنص صریح قانون اساسی،در وعده های انتخاباتی ریاست محترم جمهوری نیزتجلی یافت و اقوام دیگر زبان ایرانی را که مدت هاست درحسرت فراگیری زبان مادری به سرمی برند،امیدوار ساخت و به پای صندوق های رأی کشاند،می باشد.

آری درشرایطی که اکثریت قریب به اتفاق نشریات مجازی وحقیقی ( به استثنای چندهفته نامه وماه نامه ی محلی) به دلایل گوناگون عافیت طلبی،منفعت طلبی،محافظه کاری و...، ازپرداختن بدان مهم طفره رفته ومی روند،سخن معلم این تابو را درهم شکست و ضمن به بحث گذاردن موضوع مذکور و انتشار دیدگاه ها و نظرات گوناگون از موافق و مخالف، زمینه را برای تعامل سازنده و تضارب افکار و آرا در این خصوص فراهم نمود.

سخن معلم درچهارچوب قانون اساسی کشور، نسبت به احقاق حقوق فرهنگی اقوام ایرانی اهتمام ورزید و به نقد عدم آموزش زبان مادری به عنوان یکی از عوامل بی عدالتی، افت تحصیلی، ازخودبیگانگی و بی هویتی و عدم اعتماد به نفس و خودباوری همت گماشت. فضای فراهم آمده دراین سایت، صاحب نظران و کارشناسان امر را که وقوف بیشتری نسبت به مشکلات آموزشی درمناطق دوزبانه دارند و اثرات مخرب عدم آموزش زبان مادری را بیش ازهرکسی دریافته اند،گردهم آورد تاضمن تبادل نظر و مباحثه دراین خصوص به ارایه ی راه کارهایی برای حل این معضل اساسی اقدام نمایند. ؛ اقدامی که تأثیرآن بر روند آموزشی وتوسعه ی همه جانبه ی آموزش و پرورش کشور چندقومیتی ایران انکارناپذیراست.

ناگفته نماند که سخن معلم، برخلاف خیلی از سایت ها و نشریات دیگر، توسط معلمان فرهیخته و زحمت کشی اداره می شود که دلسوزان واقعی نظام آموزش و پرورش به شمارمی روند و تنها دغدغه و هم و غم شان بهبود و سامان یافتن وضعیت نابسامان آموزش وپرورش می باشد. معلمانی که کسب رضای الهی،حقیقت جویی وعدالت گستری را برمنافع ومطامع خویش ترجیح داده اندو قلم از برای"  روزی " نمی زنند.

براین اساس می توان ادعا کرد سخنان معلمان و نویسندگان سخن معلم، از دل برمی خیزد، و به قول معروف؛ سخن کو ازدل برآید،لاجرم بردل نشیند.

نگارنده ی حقیر ضمن آرزوی توفیق و سربلندی برای تک تک عزیزانی که دراین راه مقدس، قلم فرسایی ومجاهدت می نمایند،امیدواراست تا فرهنگیان فرهیخته و شریف بیش ازگذشته با تریبون خویش انس گیرند و با نوشته های وزین خویش زینت بخش صفحات آن گردند و موجبات پربارتر شدن محتوای آن نشریه ی گران بها را فراهم آورند.

 

شنبه, 29 آذر 1393 00:22 خوانده شده: 1723 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
شهیدی 1393/10/14 - 22:27
جناب آقای رفیعی انشاالله گوش شنوایی برای شنیدن صدای رسا و حق گوی شما در بین مسئولان وجود داشته باشد.
پاسخ + +1 -2 --
navid 1393/10/19 - 19:49
سلام
وزير آموزش وپرورش را هرچه سريعتر عزل كنيد.
متشكريم
پاسخ + +2 0 --
رضا بهشتی فرد 1393/10/25 - 09:19
با تشکر از تمامی فعالان صنفی معلمان به خصوص آقای رفیعی عزیز
پاسخ + 0 0 --
محمد سلگی 1393/11/05 - 18:27
با سلام به سخن معلم
آقای وزیر :بازنشسته ای که خدایی ازآقای روحانی انتظار نداشتیم که او را بر کرسی وزارت بنشاند تا ما معلمان را بیچاره کند . تنها راه نجات استیضاح است
پاسخ + 0 0 --
فرهاد 1393/11/06 - 15:55
با تشکر از همه ی شما همکاران دلسوز در سخن معلم
باید بگویم که یکی از مهمترین دلایل عدم انس همکاران با سایتهایی مانند سخن معلم متاسفانه عدم استفاده ی اکثریت ایشان از رایانه واینترنت به صورت فعال می باشد
ضمن اینکه برای خود بنده نیز که به تازگی این سایت را یافته ام وجود چنین تریبونهایی برای معلمان جای شگفتی داشت
پس لطفا اطلاع رسانی کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور