صدای معلم

" دولت باید با روش­های مختلف همچون اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف سیاست‌ها، اقدامات، برنامه‌ها، صداقت و شفافیت حداکثری در برخورد با مردم، تعامل صحیح و سازنده با رسانه‌ها، دخیل کردن مردم در تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی برای بهبود اعتماد مردم به دولت و حاکمیت تلاش کند. تنها در این صورت می‌توان به موفقیت اصلاحات ساختاری و خروج از شرایط دشوار فعلی امید داشت "

نقش سرمایه اجتماعی در حل بحران مشکلات اقتصادی

سعید مسگری/ پژوهشگر و روزنامه نگار اقتصادی

نقش سرمایه اجتماعی در حل بحران مشکلات اقتصادی

اقتصاد ایران به عقیده برخی صاحب‌نظران با چهار تا شش ابرچالش مهم روبه روست که می‌توانند مانعی مهم بر سر راه رشد و توسعه کشور قلمداد شوند. شاید تبلور تمام چالش‌ها را بتوان در رشد اقتصادی کشور مشاهده کرد. رشد اقتصادی شاخصی است که معلول شرایط مختلف اقتصادی کشور بوده و محصول عملکرد کل اقتصاد است.

اقتصاد ایران دچار بیماری رشد اقتصادی پایین و مزمن است و میانگین‌های بلندمدت رشد اقتصادی همواره کمتر از ۵ درصد بوده است. متاسفانه همین میزان رشد نیز در دهه ۹۰ از دست رفته و میانگین رشد اقتصادی در این هشت سال به حدود ۱.۳ درصد رسیده است. این شرایط به خوبی نشان دهنده چالش‌های مهم پیش‌روی اقتصاد کشور است. شاخص‌های مختلف نشان می‌دهند که وضعیت سرمایه اجتماعی در کشور چندان مطلوب نیست .

اقتصاد ایران اکنون به نقطه‌ای رسیده که با اجرای سیاست‌های عادی و برنامه‌های مرسوم اقتصادی راه به جایی نخواهد برد و نیازمند اصلاحات اساسی است. اصلاحات ساختاری و نهادی در عرصه‌های مختلف می‌تواند چالش‌های اقتصادی کشور را به مرور حل کند و اقتصاد ایران را در مسیر رشد قرار دهد. در غیر این صورت همچنان شاهد ادامه مشکلات اقتصادی خواهیم بود. اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام بودجه‌ریزی، اصلاح یارانه‌ها، اصلاح قانون کار و بازنشستگی از جمله مهم‌ترین اصلاحات ساختاری هستند.

اصلاحات ساختاری همواره پرهزینه و دشوار هستند و در شرایطی که این اصلاحات باید گسترده و همه‌جانبه باشند دارای هزینه‌های به مراتب بیشتری هستند. لذا ضروری است که مقدمات آنها آماده و مردم در اجرای آنها همکاری و همراهی لازم را داشته باشند. لذا یکی از الزامات مهم اجرای موفق اصلاحات ساختاری، سطح مطلوب سرمایه اجتماعی در جامعه است. سرمایه اجتماعی مفهومی جامعه‌شناسی است که در اقتصاد و علوم انسانی برای اشاره به ارتباطات درون و بین گروهی استفاده می‌شود.

نقش سرمایه اجتماعی در حل بحران مشکلات اقتصادی

تعاریف مختلفی از سرمایه اجتماعی مطرح شده که فصل مشترک آنها را در این تعریف می‌توان گنجاند: «سرمایه اجتماعی، پتانسیل نهفته در روابط بین و میان افراد و گروه‌های یک جامعه است که باعث انجام امورات آنها می‌شود». به عبارت دیگر، سرمایه اجتماعی به‌عنوان یک متغیر نهان، مجموعه‌ای منسجم از هنجارها، ‌روابط، ‌تعهدات و ارزش‌های مادی و معنوی یک جامعه است که از طریق مؤلفه‌هایی همانند اعتماد، صداقت، تعهد، مشارکت و تلاش مستمر قابل‌شناسایی و ارزیابی است.

اگر سرمایه اجتماعی در یک جامعه از وضعیت مناسبی برخوردار باشد، مردم به یکدیگر و به سازمان‌ها و نهادها اعتماد می‌کنند و از این طریق امورات آنها با کارایی بیشتری پیش می‌رود. اگر این اعتماد و انسجام بین مردم و دستگاه‌های دولتی کمرنگ باشد، در روابط اجتماعی و عملکرد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه اختلال به وجود می‌آید.

در شرایطی که سرمایه اجتماعی وضعیت مطلوبی نداشته باشد مردم به یکدیگر و مهم‌تر از آن به نهادهای اجرایی اعتماد نکرده، بنابراین حرف مسئولان را در تصمیم‌گیری‌های خود دخیل نمی‌کنند و در اقداماتی که برای اصلاحات ساختاری انجام می‌شود مشارکت فعالی نمی‌کنند. نتیجه طبیعی این اتفاقات این خواهد بود که دیگر مردم منافع گروهی را بر منافع فردی ترجیح نداده و اولویت را منافع فردی و شخصی قرار می‌دهند و حتی ممکن است بر سر راه اصلاحات ساختاری اقتصادی مانع نیز ایجاد کنند. زیرا منافع فردی برای آنها بااهمیت هستند و حاضر نیستند هزینه‌های اصلاحات را برای بهبود منافع اجتماعی تقبل کنند.

شاخص‌های مختلف نشان می‌دهند که وضعیت سرمایه اجتماعی در کشور چندان مطلوب نیست و متاسفانه این سرمایه مهم در سال‌های اخیر نیز روند مناسبی را طی نکرده است و اکنون با سطح مطلوبی از سرمایه اجتماعی مواجه نیستیم. در این شرایط اجرای اصلاحات نیز بسیار دشوار و حتی در برخی موارد غیرممکن خواهد بود. لذا برای خروج از مشکلات فعلی اقتصاد ضروری است در ابتدا برای بهبود سرمایه اجتماعی برنامه‌ریزی و تلاش شود.

نقش سرمایه اجتماعی در حل بحران مشکلات اقتصادی

به این نکته مهم هم باید توجه کرد که سرمایه اجتماعی نه یک باره ایجاد و نه یک باره تخریب می‌شود. لذا نمی‌توان انتظار داشت که به سرعت سرمایه اجتماعی به سطح مطلوب برسد بلکه باید طی یک برنامه بلندمدت به بهبود و ارتقای آن پرداخت. بهبود سرمایه اجتماعی نیز به تنهایی توسط یک نهاد و سازمان انجام نخواهد شد بلکه نیاز به اراده‌ای جمعی دارد و تمام اجزا و ارکان حاکمیت، جامعه مدنی، رسانه‌ها و مردم باید برای بهبود آن تلاش کنند.

علی‌رغم ضرورت تلاش جمعی برای بهبود سرمایه اجتماعی، نقش اصلی در این مورد بر دوش دولت است. دولت باید با روش­های مختلف همچون اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف سیاست‌ها، اقدامات، برنامه‌ها، صداقت و شفافیت حداکثری در برخورد با مردم، تعامل صحیح و سازنده با رسانه‌ها، دخیل کردن مردم در تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی برای بهبود اعتماد مردم به دولت و حاکمیت تلاش کند. تنها در این صورت می‌توان به موفقیت اصلاحات ساختاری و خروج از شرایط دشوار فعلی امید داشت.

 ایبنا


نقش سرمایه اجتماعی در حل بحران مشکلات اقتصادی

چهارشنبه, 06 فروردين 1399 12:01 خوانده شده: 1332 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/09 - 12:11
داود سوری، اقتصاددان:
استعفای رئیس‌جمهوری در ساختار سیاسی ایران قطعاً اتفاق نمی‌افتد/ اقتصاد باسرعت در مسیر بسته‌تر شدن است.

علاقمندان ، می توانند این بحث ارزشمند را
از اقتصاد نیوز ، پیگیر باشند. در مورد کالبدشکافی سه قوه ایران و فساد اقتصاد دولتی است.
پاسخ + 0 0 --
محمد 1399/03/14 - 15:08
سلام من بازنشسته سال نوده هشت با سمت سرایداری نه خانه ای دارم نه پول گرایه خانه داری هفت فرزند دختر میباشم اقای وزیر محترم حاج میرزایی من خدمتگذار وسرایدار سی سال کار گردم باتماموجودم خالصانه در حل حاضر بخدا قسم زیف ترین و کمترین حقوق ما بود نه رتبندی نه حق سرایداری نه حق لباس مان ده سال از این خدمات محروم بودیم امیدوارم بحق خون شهیدان عزیز ایران که برادر خودم در ولفجر هشت بشهادت ناعل گردید هیچه خدماتی از بنیاد شهید شهرستان دزفول به ما کمک نگردانند فقطه ابرو خانوادم را بخرید چون خانه ندارم پنجا ملیون پول سودی گرفتم تا الآن بدهکارم پاداش یا مرخصی ذخیرم را پرداخت کنید بخدا از زنگی سیرم شدام باید اتفاقی بیفتد برای بچهایم که بداد من برسید التماس دعا دارم خوزستان شهرستان دزفول فرزندم مریض عصاب روان صدر صد زن بچهایم دیگر توان زندگی نداند دستور لازم را مبذول فرمائید با تشکر سپاس
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/06/20 - 21:32
معلمان کشور هیچ تشکل همگانی نداشته و ندارند. بلکه گروه های کوچکی هستند که در جهت منافع گروهی خود و گرفتن امتیازاتی تلاش میکنند وگرنه معلمان نه صنفی دارند نه تشکلی که هر معلمی بتواند عضو آن شود اگر وجود دارد بگویند ما هم عضو شویم
پاسخ + +1 0 --
ن 1399/06/24 - 12:28
متاسفانه اولین جایی را که پرهزینه می بینند آموزش است و سریع بودجه ش را قطع می کنند.
پاسخ + 0 0 --
آموزشی ها 1399/06/24 - 12:33
محروم ترین قشر ، قشرهای آموزشی چه در سازمانهای دولتی و خصوصی و چه مدارس و دانشگاهها.... هستند

از این قشر آموزشی معجزه می خواهند
اگر این قشرهای آموزشی نبودند عده یی ترفیع و ارتقا مقام شغلی نمی گرفتند ، دکتر و مهندس و موسیقی دان و هنرمند و ..... بوجود نمی آمد.

صبورترین و فداکارترین قشر آموزشی ها هستند
پاسخ + 0 0 --
مژگان جعفری خواه 1399/10/17 - 15:52
پروردگاراصبروشکیبایی برمافروریزوقدمهای ماراثابت واستواربدارومارا
کافران پیروزفرمادعاهمراه باحرکت لازم است نه
دعابه جای حرکت
ریاست محترم روابط عمومی آموزش وپرورش تهران
باسلام وعرض ادب
احترامااینجانب مژگان جعفری خواه یکتابه استحضارمی رساندشبکه پیام
اجتماعی بیت رهبری درسطح شهرتهران ودرمحل کارومحل سکونت باانتخاب مجریانی
ازخانواده های محترم شمابرای همکاری دعوت وباعث اختلافات خانوادگی شده
وبصورت پیام های نادرست وصداهای ترکیبی درمحل کارشمااجرامی شودوبنام
مخاطبین ساده وصادق درزندگی برای فریب دادن عموم مردم معرفی می شودوبرای
گره گشایی درمشکلات فردی ومشکلات عمومی وجمعی جاری درجامعه ازشیوه ی
راهکارهای پیشگیری ازجرم ونمونه ش راخشم وعصبانیت رانام بردوبرای بحث
وگفتگوی پدروفرزندعروس خانواده تصمیم به تنبیه کردن گرفته وباهمکاری شبکه
پیام اجتماعی بیت رهبری ورادیوایران بیت رهبری مجری پیام هاشده
وازصداهاوجمله های ترکیب ی برای تنبیه مورداستفاده قرارداده وپیام های
نادرست مشکلات رادرحریم خانواده بیشترکرده وباعث نفرت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور