صدای معلم

سرانجام یک نماینده مجلس به کمپین تعطیل کردن مدارس توسط دانش آموزان واکنش نشان داد ! "

نماینده اصفهان : حضور دانش آموزان در مدرسه یک هنجار است و تعطیلی متداوم مدارس ممکن است به یک ناهنجاری تبدیل شود و نباید دانش آموزان به این موضوع عادت کنند !

صدای معلم گزارش می کند ؛

گروه  دانش آموزی/
همان گونه که در گزارش پیشین « صدای معلم » آمد ؛ کمپینی از طرف " دانش آموزان " و خطاب به رئیس جمهور در سایت کارزار تشکیل شده و در حال جمع آوری امضا هستند . ( این جا )
در این گزارش آمده است :
« صدای معلم » از همان زمان تعطیلی مدارس به استناد به گزارش های متعدد و نیز تجارب سایر کشورها از سیاست " تعطیلی مدارس " توسط وزارت آموزش و پرورش انتقاد کرده است .

این رسانه بارها متذکر شده است تعطیل کردن طولانی مدت مدارس ، اتوریته مدرسه و ضرورت وجودی آن را در جامعه مورد پرسش جدی و تخطئه قرار می دهد و آن را از حیز انتفاع ساقط می کند .

این رسانه باز هم در گزارش های متوالی نسبت به شیوه ارزشیابی و گرفتن امتحان به صورت " غیرحضوری " انتقاد کرده است .

این که نمرات کسب شده از این ارزشیابی ها اعتبار نداشته و با دست و دل بازی و اغماض معلمان و  توصیه مدیران به آن ها هدیه شده است .

بدون تردید ، این وضعیت جمع جبری تربیت خانواده ، آموزش های ارائه شده توسط مدارس و سیاست های غیرعلمی و ناکارآمد وزارت آموزش و پرورش است .

این وضعیت منحصر به فرد که شاید کم تر قرینه ای بتوان برای آن در سایر نظام های آموزشی جهان جست دستاورد سیاست گذاری ها ، برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های مقامات و مدیرانی است که به هیچ مرجعی پاسخ گو نیستند و راه خود را می پیمایند و مدیریت علمی و مسئولیت پذیری در این سیستم جایگاهی ندارد .

نکته ی قابل تامل در این کمپین که توسط دانش آموزان بیان شده آن است که  چشم بچه‌ها در اثر کار مداوم با تلفن همراه یا لپ‌تاپ اذیت می‌شود و این در حالی است که بر اساس یافته های یک پژوهشگر رسانه های نوین در سال 1396 اصلی‌ترین مصرف‌کننده فضای مجازی افراد زیر 18 سال هستند و این که  دانش‌آموزان به طور متوسط روزانه 5 تا 9 ساعت از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. ( این جا )

آیا سامانه حاکم بر خانواده و سیستم رسمی آموزش هنوز به این دانش آموزان یاد نداده که دروغ نگویند و با خود و دیگران " صداقت " داشته باشند ؟

پرسش صریح " صدای معلم " آن است ؛ آیا از دانش آموزی که از ابتدای اسفند 98 تاکنون تعطیل بوده و امتحانات را هم احتمالا به صورت پفکی و یا حبابی قبول شده است و به قول معروف در این مدت " باد به پشت شان خورده است " ؛ انتظاری جز این باید داشت ؟

و آیا قرار است این دانش آموزان تحولی معنادار و مثبت در میانگین طبقه بندی جامعه ایرانی در عداد " جوامع تنبل دنیا " را موجب شوند ؟

آیا این دانش آموزان با این روحیه و پشتکار و جامعه پذیری و تربیت شهروندی قرار است فردای این جامعه را بسازند ؟

پیش تر ؛ " صدای معلم " در گزارشی مستند بزرگ ترین ایراد و نقد نسبت به شیوه نامه بازگشایی مدارس را در این بخشنامه این دانست که هیچ گونه تعهد و یا تکلیف جدی بر عهده اولیای دانش آموزان گذارده نشده است . ( این جا )

هر چند این رفتارهای نامتعارف دانش آموزان ایرانی خیلی تازه نبوده و مسبوق به سابقه است .

جنبش «بچه‌ها برای مهار تغییر اقلیم» که توسط " گرتا تونبرگ " دانش آموز سوئدی پایه گذاری شد در 24 اسفند 1397  ( 15 مارس ) در بیش از 130 کشور دنیا به وقوع پیوست . ( این جا )

دو ماه بعد از نخستین اعتصاب عمومی جوانان برای تغییرات اقلیمی در ۱۵ مارس، بار دیگر جوانان در سراسر جهان روز جمعه به خیابان‌ها آمدند تا دومین اعتصاب جهانی را رقم بزنند که هدف آن درخواست برای اقدام فوری برای متوقف کردن روند مخرب تغییرات اقلیمی است. ( این جا )

کشورهایی از سراسر جهان از جمله افغانستان، نامبیا و ازبکستان دست کم با یک راهپیمایی و کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان و بسیاری دیگر کشورها با دهها راهپیمایی، روز جمعه ۲۴ ماه مه به خیابان ها آمدند .

کرونا و عوارض تعطیلی زیاد مدارس بر روی دانش آموزان

با وجود عمومیت داشتن این گونه اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان اما در ایران هیچ خبری نبود .

" صدای معلم " در گزارشی نوشت : ( این جا )

«  در حال حاضر محیط زیست در جهان به یک موضوع مهم تبدیل شده است .

در ایران که از سوء مدیریت و بحران مدیران ناکارآمد همواره در رنج است بحران محیط زیست یکی از ابربحران ها می باشد اما تحرک خاصی حداقل در نظام آموزشی مشاهده نمی شود .

رسانه ها هم عموما با این گونه مسائل کاری ندارند و اولویت ها چیزهای مهم تر و مهیج تری هستند !

در 2 روز گذشته خبر اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان علیه پدیده تغییرات اقلیمی تیتر بسیاری از رسانه های جهان بوده است .

با وجود آن که شماری از وزرا در کشورهای مختلف نگرانی خود را از تعطیلی مدارس توسط دانش آموزان ابراز کرده‌اند اما در ایران و تاکنون مورد خاصی مشاهده نشده است .

وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان محیط زیست در این مورد سکوت کرده اند .

تشکل های دانش آموزی مانند سازمان دانش آموزی ، مجلس دانش آموزی ، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و... انگار این اخبار و رویدادها را مشاهده نمی کنند .

دانش آموزان ایرانی هم با نزدیک شدن به عید نوروز  ؛ دغدغه و دل مشغولی آنان عمدتا " تعطیلی زود هنگام مدارس"  است !

دو ماه پس از این اعتراض ؛ دانش آموزان امروز نیز به خیابان ها آمدند تا بار دیگر « صدای خود » را دولتمردان و سیاست گذاران برسانند .»

« در کشور ما دانش آموزان معمولا به خاطر سخت بودن سوالات امتحانی تجمع و یا اعتصاب می کنند و برخی اوقات کتاب ها را هم آتش می زنند و یا این که در امتداد اعتصاب معلمان از تعطیلی کلاس ها و مدرسه اظهار خرسندی می کنند .

دانش آموزان ما حتی به خاطر لو رفتن سوالات امتحانی هم اعتراض نمی کنند و در عوض سعی می کنند تا از قافله عقب نمانند . »

کرونا و عوارض تعطیلی زیاد مدارس بر روی دانش آموزان
 
پرتال اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان نوشت : ( این جا )
 
امیرحسین بانکی‌پور گفت: پس شیوع ویروس کرونا، نگاهی که به مباحث اقتصادی و دیگر بخش‌های کشور می‌شود به آموزش و پرورش نشد.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در پنجمین روز از شهریور ماه 1399 ، جلسه هم اندیشی پیرامون شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 1400 – 1399 با حضور محمد اعتدادی مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان، امیرحسین بانکی پور نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، معاونین و روسای ادارات داخلی اداره کل آموزش و پرورش استان و پرورش و مدیران سه دوره آموزشی شهر اصفهان برگزار شد.

در این جلسه امیر حسین بانکی‌پور ضمن تشکر از زحمات دستگاه آموزش و پرورش استان، اظهار داشت: معلمین از فکر جوانان و جامعه پزشکی از جان مردم محافظت می‌کنند که هردو کار بسیار ارزشمند است، مظلومیت آموزش و پرورش در شرایط شیوع ویروس کرونا کاملا مشخص شد، چرا که نگاهی که به مباحث اقتصادی و دیگر بخش‌های کشور می‌شود به آموزش و پرورش نشد.

وی با اشاره به نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس افزود: خانواده‌ها نگرانی‌هایی دارند که با توجه به مشخص نبودن اتمام زمان شیوع  ویروس کرونا باید به آن ها توجه کرد،  خانواده ها شرایط سختی را سپری کردند و  باید برای پیشگیری از متغیرهای غیر قابل پیش‌‌بینی دانش آموزان در گروه های سنی مختلف برنامه های مناسبی تدوین کنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حضور دانش آموزان در مدرسه یک هنجار است و تعطیلی متداوم مدارس ممکن است به یک ناهنجاری تبدیل شود و نباید دانش آموزان به این موضوع عادت کنند.  ضمن اینکه برنامه آموزشی هیچگاه نمی‌تواند متزلزل باشد و بایستی جامع و مشخص باشد.

بانکی‌پور تاکید کرد: زمانی که برنامه‌‌ریزی شفاف، ساده، ثابت و قابل انعطاف داشته باشیم، می توانیم یک الگوی واحد برای نظام آموزشی در شرایط شیوع ویروس کرونا تعریف کنیم که مطمئناً می‌تواند برای رسیدن به اهداف آموزش و پرورش مفید باشد.

پایان پیام/


کرونا و عوارض تعطیلی زیاد مدارس بر روی دانش آموزان

سه شنبه, 11 شهریور 1399 12:52 خوانده شده: 204 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
نرگس کارگری 1399/06/11 - 17:59
چرا در چنین نشست هایی رسانه های تخصصی حوزه ی آموزش و پرورش امکان حضور پیدا نمی کنند؟
آیا از پاسخ دادن واهمه دارند؟
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1399/06/11 - 23:21
ازپیگری های جناب آقای پورسلیمان بابت آموزش حضوری درمدارس صمیمانه سپاسگزارم
البته بازگشایی مدارس باید با تدابیر لازم بهداشتی انجام شود مانند کنکورهای مختلفی که برگزارشد وتلفاتی به بارنیاورد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور