صدای معلم

" آموزش و پرورش با طراحی شبکه آموزشی شاد و اجبار معلم‌ها و دانش‌آموزان به الحاق به سیستم امتحان پس نداده داخلی شاد، عملاً مردم را از امکانات قابل توجه پیام‌رسان‌های پیشرفته و مرسومی چون تلگرام محروم، و درگیر پیام رسان‌های متروکی چون سروش و...کرده و عملاً با کارتراشی برای مردم و انتقالشان از اتوبان به شوسه، از سر گشاد سرنا می‌نوازند "

از ممنوعیت " موبایل " و " داستان تفتیش کیف و جیب دانش‌آموز " تا اپلیکشین " شاد " وزارت آموزش و پرورش ؟!

رضا قاسم پور

از ممنوعیت استفاده از موبایل در مدرسه و داستان تفتیش کیف و جیب دانش‌آموز تا اپلیکشین شاد وزارت آموزش و پرورش

***

"پیام دانش آموزان: همان گونه که در مدرسه موبایل قدغنه. در موبایل هم مدرسه قدغنه  "

 گرچه در نگاه اول این طنزی است ملیح؛ که برای لختی خنده بر لب‌هایمان جاری می‌سازد، لیکن در بطن آن واقعیت‌های دیگری نیز نهفته است.
از منظر ریاضی این گزاره‌ای شرطی است که عکس آن می‌تواند درست یا نادرست باشد.

به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۰ پس از آوار شدن ویروس کووید ۱۹ بر سر اشرف مخلوقات، می‌بایست شاهد تحولات پساکرونایی شگرفی در حوزه‌های مختلف باشیم. البته صدای ترک برداشتن و حتی شکافتن بسیاری از تابوها در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دینی، بهداشتی، تعلیم و تربیت و.... به وضوح قابل شنود می‌باشد.

یکی از مسائل اصلی پیشاکرونای عرصه تعلیم و تربیت در جهان معاصر و به تبع آن در ایران، بحث چالش‌برانگیز استفاده از گوشی‌های هوشمند توسط دانش‌آموزان در کلاس‌های مدرسه بوده و هست. همراه داشتن و استفاده از موبایل در مدارس جهان و ایران محل مناقشه و منازعه بی‌پایان است.

موافقین داشتن موبایل معتقدند که هزاره سوم هزاره تکنولوژی است و مبارزه با استفاده از موبایل، در تداوم مخالفت با دوش حمام، ویدیو، ماهواره و... در ایران بوده و محکوم به شکست است. لذا بهتر است به جای مبارزه با موبایل و سایر وسایل دیجیتالی، فرهنگ استفاده درست از آنها در مدارس آموزش داده شود.

از ممنوعیت استفاده از موبایل در مدرسه و داستان تفتیش کیف و جیب دانش‌آموز تا اپلیکشین شاد وزارت آموزش و پرورش

از طرفی داشتن موبایل و امکان ثبت و ضبط، جلوی برخی از رفتارهای ناصحیح معلمان و اولیای مدرسه را می‌گیرد و همچنین فرآیند آموزش را تسریع می‌نماید و برخی از اولیا اصولا فرزندان خود را ناچاراً با موبایل کنترل می‌کنند.

برخی مخالفین نیز معتقدند که خطرناک‌ترین اختراع بشر پس از بمب اتم، همان تلفن هوشمند بوده و با ارسال تصویر سوالات به بیرون و دریافت پاسخ‌ها عملاً فرایند ارزشیابی مدارس مخدوش می‌گردد. همچنین دسترسی آسان به سایت‌ها و شبکه‌های غیر اخلاقی، ضمن تهدید و تخریب روح و روان دانش‌آموز، سبب حواس‌پرتی و هرز رفتن فرآیند آموزش رسمی می‌شود.

از منظر پزشکی و روان شناسی نیز افراط در استفاده از تلفن همراه به ویژه در مدارس، به خاطر امواج مغناطیسی موبایل باعث سرطان، بدخوابی، تضعیف سیستم ایمنی و... شده و به طور خلاصه سلامت جسمی و روحی را توأمان به خطر می‌اندازد.

آموزش و پرورش نیز با صدور بخشنامه‌های ضد و نقیض چون "مجاز نبودن استفاده از گوشی‌های هوشمند در مدارس" در کنار داستان "تفتیش کیف و جیب دانش‌آموز به منزله تعدی به حریم شخصی و نقض حقوق شهروندی وی می‌باشد" عملا کادر اجرایی مدارس را در مخمصه‌ای بی‌پایان و آچمزی سه نبش قرار می‌دهد.

از ممنوعیت استفاده از موبایل در مدرسه و داستان تفتیش کیف و جیب دانش‌آموز تا اپلیکشین شاد وزارت آموزش و پرورش

به زعم بنده فرزندان هزاره سوم را گریز و گزیری در بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین نیست و قطعا تا سال 1400 ما شاهد گوشی‌هایی خواهیم بود که سلامتی، خواب، بوی دهان و ... دانش‌آموزان را کنترل و به آنها هشدار خواهند داد. خصوصا اینکه شیوع کرونا ویروس و دست به دامن شدن وزارتخانه به فضای مجازی، ضرورت تجدید نظر در قوانین منسوخ قبلی را دو چندان می‌کند. البته اساس الحاق به کلاس‌های مجازی در وهله اول داشتن گوشی‌های هوشمند می‌باشد.

خاصه آنکه آموزش و پرورش با طراحی شبکه آموزشی شاد و اجبار معلم‌ها و دانش‌آموزان به الحاق به سیستم امتحان پس نداده داخلی شاد، عملاً مردم را از امکانات قابل توجه پیام‌رسان‌های پیشرفته و مرسومی چون تلگرام محروم، و درگیر پیام رسان‌های متروکی چون سروش و...کرده و عملاً با کارتراشی برای مردم و انتقالشان از اتوبان به شوسه، از سر گشاد سرنا می‌نوازند.

 

سخن آخر

آموزش و پرورش به جای تقابل با تکنولوژی، بهتر است با سیاست شل‌کن و سفت‌کن با این پدیده‌های جهانشمول مدارا کرده و به جای مبارزه و تخاصم به دنبال دادن آموزش‌های لازم برای تخفیف آسیب‌های جانبی ناشی از این تکنولوژی‌ها بوده و فرهنگ استفاده مثبت از آنها را سرلوحه کار خود قرار دهد. گرچه امروزه آموزش و پرورش استفاده از موبایل را در مدارس ممنوع کرده است، ولی ما به هیچ وجه نسخه کامل و واحدی برای برخورد با پدیده موبایل در مدارس کشور نداریم و هر کس برداشت خود از بخشنامه‌ها را با قبض و بسط و لحاظ سلایق خود اعمال می کند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

از ممنوعیت استفاده از موبایل در مدرسه و داستان تفتیش کیف و جیب دانش‌آموز تا اپلیکشین شاد وزارت آموزش و پرورش

دوشنبه, 25 فروردين 1399 15:50 خوانده شده: 609 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
اکبری 1399/01/26 - 00:42
من به عنوان یک معلم حاضرم مدرسه بروم وکرونا بگیرم ولی از دست این اموزش مجازی راحت شوم.قبلا من هفته ای ۲چ ساعت می رفتم مدرسه به خدا از حالا راحت تر بودم.الان شبانه روز ما رابا والدین دانش اموزان درگیر کرده اند.از اون طرف یکی می گه گوشی من قدیمی است.یکی میگه من پیام رسان داخلی نصب نمی کنم.هر کدامشان یک بهونه می گیرند.معلم بدبخت می ماند په کار بکند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/30 - 08:38
بهانه نه ، بها ؛ بعضی ها واقعا ندارند
پاسخ + +6 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/01/26 - 05:01
دروغ و فیلم و فتنه و زورگویی و پر رویی
پاسخ + +4 0 --
معلم 1399/01/26 - 15:07
دبیران متوسطه که اکثرا همکاری نخواهند کرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/26 - 20:56
احسنت و من الله توفیق
پاسخ + +4 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/01/27 - 05:23
اینان به کدامین قبله و تغییر قبله چنین شتابانند ؟
پاسخ + +3 0 --
خانم معلم 1399/01/27 - 16:01
بنده فقط ایتا دارم. اونم از دیروز چندتا از مدیران رو بلاک کردم. از کانال مدرسه هم لفت. بخشنامه فقط اتوماسیون به شرط امکانات و هزینه های درمان.

اکثر همکارای ما گوشی هاشون تو این دو ماه داغون شده. گردن درد و چشم درد گرفتن.

اونایی که برای خودشیرینی یا از روی ترس دارید به حرف های نسنجیده گوش میدید! فردا کسی پاسخگوی این همه امراض که برای خودتون درست میکنید نیست.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/01/28 - 13:36
فضای مجازی یعنی نابودی آموزش وپرورش به ویژه نسل جوان
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1399/01/30 - 14:17
سال 67 زمان جنگ همینطورشدفصل هایی از کتابها رو حذف کردند وبه سال بعدافزودندوآزمون گرفتند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور