صدای معلم

نطق نمایندگان مجلس دانش آموزی آماج سانسورها! در این مجلس چه می گذرد ؟

نماینده مجلس دانش آموزی : ما سالیان سال در انبار " تحول " گندم می ریزیم اما بعد از چهل سال در انبار را باز می کنیم و می بینیم هیچ خبری از آن همه گندم انبار شده نیست !

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ دومین نشست از نهمین دوره مجلس دانش آموزی در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی چهارشنبه 27  شهریور از ساعت 14 تا 30 / 16 برگزار گردید .

« صدای معلم » در گزارش پیشین نوشت :

150 نماینده  از 31 استان کشور دور هم گرد آمدند تا سخنان خویش را به گوش مسئولان ، برنامه ریزان و تصمیم گیران برسانند .

در نخستین نشست این دوره از رسانه ها و خبرنگاران دعوتی به عمل نیامد اما هنوز خاطره ی تلخ تقلب و تخلفات در دوره قبل و برخوردهای ناشایست با مدیر صدای معلم از اذهان پاک نشده و به نظر نمی رسد مسئولان سازمان دانش آموزی و مجلس دانش آموزی درس های کافی از آن گرفته باشند و یا برخورد موثری با آنان شده باشد .

هیچ گاه وزیر وقت آموزش و پرورش به نامه ی صدای معلم در این مورد پاسخ نداد .

ساعت 55 / 13 است و هنوز در گیت های ورودی نمایندگان مجلس دانش آموزی و سایرین در انتظار ورود هستند .

این همه سخت گیری و بازرسی برای دانش آموزانی که مشتاقانه در انتظار ورود به یک ساختمان تقریبا متروکه که بسیاری از جاهای آن نیاز به تعمیرات اساسی دارند و سالی ممکن است یک دو نشست رسمی مانند مجلس خبرگان داشته باشد ؛ کمی غیرقابل هضم و پذیرش است .

از خبرنگاران کارت مخصوص ورود به مراسم خواسته می شود و این که باید وسایل خودشان را تحویل دهند .

لابد نمی دانند که خبرنگار بدون وسائل خبرنگاری قرار است در مراسم چه کاری انجام دهد و یا اصلا برای چه آمده است ؟

 از سوی دیگر ، پس از ورود تعداد اندکی از خبرنگاران  از آنان خواسته می شود تا در انتهای سالن و در عقب بنشینند و این در حالی است که عملا امکان ضبط و حتی شنیدن عادی صدای سخنرانان به علت شلوغی و صحبت برخی از حاضران و ضعف سیستم صوتی میسر نیست .

وزیر آموزش و پرورش ساعت 15 / 14 وارد سالن مراسم می شود .

نمایندگان مجلس دانش آموزی به مدت 3 دقیقه به ایراد نطق می پردازند .

یکی از نمایندگان مجلس دانش آموزی که نمی خواهند نامش برده شود به صدای معلم می گوید :

" نطق های نمایندگان مجلس دانش آموزی قبلا کنترل می شوند .

نمایندگان مجلس دانش آموزی برای ایراد نطق ابتدا باید متن صحبت های خود را به رئیس کمیسیون مربوطه ارائه کنند .

سپس این متن ها توسط هیات رئیسه مجلس دانش آموزی تحویل رئیس دبیرخانه مجلس دانش آموزی می شود .

رئیس دبیرخانه مجلس دانش آموزی پس از کنترل این متن ها آن ها را به حراست وزارت آموزش و پرورش ارسال می کند .

دست آخر هم این متن توسط یکی دیگر که نمی خواهد نامش را ببرد کنترل می شود .

این نماینده مجلس دانش آموزی در پاسخ به پرسش صدای معلم مبنی بر آن که اگر این نطق تایید شده توسط آن نماینده ارائه کننده ایراد نگردد و مطالب دیگری بیان شود چه اتفاقی می افتد پاسخ داد که آن نماینده مجلس دانش آموزی توسط رئیس دبیرخانه مجلس دانش آموزی توبیخ می شود .

مدیر صدای معلم در پایان مراسم صحت و یا سقم این قضیه را از علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش جویا می شود .

زمانی که کاظمی شروع به صحبت می کند یک باره سر و کله خبرنگاری پیدا می شود که با اصرار فراوان خواهان گرفتن مصاحبه از ایشان می شود .

البته اعتراض مدیر صدای معلم  به این حرکت غیرحرفه ای و غیراخلاقی فایده ای ندارد و کاظمی قول می دهد تا دوباره برای توضیح بازگردد اما گفت و گو میسر نمی شود .

زمانی که نمایندگان مجلس دانش آموزی به ترتیب برای ایراد نطق های کوتاه در جایگاه قرار گرفتند و مسئولان وزارت آموزش و پرورش حضور داشتند نوبت به سخنرانی « مانی اسدی عراقی » نماینده مجلس دانش آموزی از شهر تهران رسید .

به محض قرائت نام ایشان از سوی رئیس مجلس دانش آموزی به یک باره از  آقای اسدی خواسته شد تا در جای خود بنشیند و از معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش خواسته شد تا برای سخنرانی در جایگاه قرار گیرد .

زمانی که نطق محسن حاجی میرزایی در ساعت 45 / 15 به پایان رسید بلافاصله سالن را ترک کرد .

هم زمان با حرکت وزیر آموزش و پرورش برای خروج  تقریبا همه همراهان ، مسئولان ستادی و شورای معاونین که در مجلس دانش آموزی حضور داشتند سالن را ترک کرده و پشت سر وزیر آموزش و پرورش به حرکت درآمدند .

در محل استقرار مسئولان فقط رضا مددی مشاور وزیر در امور سند تحول بنیادین ماند ، هر چند پس از مدتی معاون پرورشی و فرهنگی نیز به مجلس دانش آموزی بازگشت .

از میان معاونین وزارت آموزش و پرورش به جز معاون پرورشی و فرهنگی که متولی مراسم بود در این نشست فقط « رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی حضور داشت .

نماینده مجلس دانش آموزی از استان مرکزی این حرکت مسئولان وزارت آموزش و پرورش را نسبت به دانش آموزان " توهین آمیز " خواند .

« صدای معلم » در این بخش سخنان « مانی اسدی عراقی » نماینده مجلس دانش آموزی از شهر تهران را منتشر می کند .

گزارش صدای معلم از مجلس دانش آموزی و وضعیت اجرای سند تحول بنیادین

ابتدای کلام عرض می کنم چند ساعت پیش نطق حقیر مانند بعضی از دوستان آماج سانسورها واقع شد و به اصطلاح معروف یک شیر بی یال و دم شد.

 انشاءالله که بتوانم با این وجود حق مطلب را به خوبی ادا کنم.

هدایت و راهبرد نهاد عظیم و با اهمیت آموزش و پرورش که دارای کارکرد زیربنایی در تمهید و ایجاد پیش نیازهای توسعه کشور ، تقویت اقتدار، فرهنگ و هویت ملی، تولید سرمایه فرهنگی و ارتقای سرمایه اجتماعی است از اهم برنامه های پژوهشی گسترده در زمینه اجرا و همچنین وجود ساز و کارهای مشورتی است که با تعامل شخص دانش آموزان و معلمان امکان هم افزایی و ارتقای کارآیی این نهاد ارزشمند را فراهم بکنند. لیکن در عرصه عمل گویا سلسله مسائل و مشکلات آموزش و پرورش پایانی نداشته با شرایط آن دوران نسخه کارسازی نبود.

با گذشت سال ها پس از کلنجار رفتن های فراوان بالاخره در سال 1390 به این نتیجه رسیدیم که یک نهاد وارداتی از تمدن غرب با  گذشت سال ها از ارزش های ایرانی اسلامی ما فاصله زیادی دارد پس اقدام به تدوین سند تحول بنیادین کردیم اما بعد از حدود ده سال باز هم می بینیم که این نسخه هم سازگار نبود آن هم در شرایطی که کشور وارد گام دوم انقلاب اسلامی شده است.

مولوی می گفت : موضوعات و چالش های آموزش و پرورش علی رغم تاثیرات موثر و مستقیمی که بر جامعه دارد از دیوارهای مدرسه و ادارات فراتر نرفته و تا زمانی که اولویت مردم  نشود اولویت دولت هم نخواهد بود.

 ما درین انبار گندم می‌کنیم

گندم جمع آمده گم می‌کنیم

می‌نیندیشیم آخر ما بهوش

کین خلل در گندمست از مکر موش

موش تا انبار ما حفره زدست

و از فنش انبار ما ویران شدست

اول ای جان دفع شر موش کن

وانگهان در جمع گندم جوش کن

بشنو از اخبار آن صدر الصدور

لا صلوة تم الا بالحضور

گر نه موشی دزد در انبار ماست

گندم اعمال چل ساله کجاست

 ما سالیان سال در انبار " تحول "  گندم می ریزیم اما بعد از چهل سال در انبار را باز می کنیم و می بینیم هیچ خبری از آن همه گندم انبار شده نیست.

گزارش صدای معلم از مجلس دانش آموزی و وضعیت اجرای سند تحول بنیادین

پارگراف بعدی را دوستان زحمت کشیده حذف کردند !

 و گفته اند در خانه اگر کس است یک حرف بس است !

 خودشان به خودشان کنایه کرده اند !

( تشویق حاضران )

 اما فی الواقع این موش دوست آموزش و پرورش ما چیست ؟ خیلی متشکرم. البته  این را هم بگویم صحبت های شما فلان است صبر کنید سالن خالی بشود بعد حرف بزنید !که قرعه فال در آخر به ما رسید. درست است که مقوله تعلیم و تربیت مسئله آفت خیزی است اما درک این ... در عین افتتاح و گشایش است. پاسخ در این حقیقت نهفته است - اینجا را دوباره خط زده اند - که من نگویم نگاه سیاسی و فساد اقتصادی بگویم نگاه دست چندمی دولتی .

( تشویق حاضران )

موضوعات و چالش های آموزش و پرورش علی رغم تاثیرات موثر و مستقیمی که بر جامعه دارد از دیوارهای مدرسه و ادارات فراتر نرفته و تا زمانی که اولویت مردم  نشود اولویت دولت هم نخواهد بود. حتی رسانه های جنجال ساز کشورمان یک نگاه دست چندمی به آموزش و پرورش دارند .

یک پارگراف را هم خط زده اند که من نگویم آموزش و پرورش فلان و فلان که  فعالیت های مدارس غیر انتفاعی و دانشگاه های غیر انتفاعی شده و چه چپاول هایی شده از جیب این ملت ... اما تا کی قرار است ساختارهای قشرپرور مطالبات حقیقی مردم را به حاشیه ببرد ؟ تا کی صدای مردم مومن و انقلابی ما در این آوردگاه های جناحی خفه می شود. اینها یک زنگ خطر است نه فقط برای آموزش و پروش - این قسمت را نه تنها خط زده اند بلکه تا کرده اند ! اقدام به تدوین سند تحول بنیادین کردیم اما بعد از حدود ده سال باز هم می بینیم که این نسخه هم سازگار نبود آن هم در شرایطی که کشور وارد گام دوم انقلاب اسلامی شده است .

من این را می خوانم خطاب به جناب وزیر !

آقای وزیر ؛

 جنابعالی فرمودید مقدار کسری بودجه در مورد نیروی انسانی وجود داشته که خوشبختانه با تمهیدات و توافقی که با ادارات کل استان ها به عمل آمد مشکل کمبود نیروی انسانی تا اول مهرماه حل می شود.

در خوشبینانه ترین حالت به نظر می رسد که باید این را بپذیریم اما مگر کسری بودجه است که در ظرف یک هفته حل شود . گویا کودتایی فرهنگی و بی سر و صدا صرفا برای تامین نیرو به هر بهایی در کار است .

( تشویق حاضران )

در آخر از چند شب پیش در مقامات شمس می خواندم.

سخن آن است که تو را در طلب آورد و تحیر کند

نه آن که مطلوب خود به سخن حاصل آید

 انشاءالله که این کلام واقف افکار قرار گرفته باشد ...

گزارش صدای معلم از مجلس دانش آموزی و وضعیت اجرای سند تحول بنیادین


گزارش صدای معلم از مجلس دانش آموزی و وضعیت اجرای سند تحول بنیادین

شنبه, 30 شهریور 1398 21:15 خوانده شده: 909 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/06/31 - 07:28
اینکه نطق شما را قبل از ایراد کنترل و سانسور می کنند خیلی وحشتناک نیست. ....
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/06/31 - 10:08
اینکه نطق شما را قبل از ایراد کنترل و سانسور می کنند خیلی وحشتناک نیست. ...
پاسخ + +1 0 --
حسن 1398/06/31 - 21:03
اتفاقا ما هم بعد از چهل سال زحمت و درس خوندن و معلم شدن و ازدواج و بچه دار شدن حالا که به زندگیمان نگاه می کنیم می بینیم که نه تنها هیچ چیز برایمان نمانده بلکه فقط یک مشت درد و مرض و بدهکاری و بدبختی و شرمساری از زن و بچه باقی مانده و تنها امیدمان حضرت عزراعیل هست که بیاد و ما رو نجات بده عزیز بابا
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/07/02 - 22:54
روایت هست که یک روز معاویه از عمروعاص پرسید ما برحقیم یا علی(ع) عمر گفت در این دنیا که فعلا ما چرا که مردم همراه ما هستند از خزانه می بخشیم ولی علی تا به عدالت نباشد خیر پس ما بر خر مراد سواریم الآن حضرات دقیقا میدانند سخنان شما و معلمان حق است ولی بر خر مرادسوارند و حاضر به پذیرش نیستند صم بکم فهم لا یرجعون

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، کدام یک از دولت های ذیل توانستند حداقل انتظارات جامعه تعلیم و تربیت را فراهم کنند ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور