صدای معلم

وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد ؛

درس‌های دانشگاهی در افغانستان تا دو هفته دیگر به صورت " حضوری " آغاز می‌شوند

گروه رسانه/

وزارت معارف اعلام کرده است که مکاتب تمام مناطق سردسیر و گرم‌سیر به خاطر گرفتن امتحان وسط سال بازگشایی می‌شود. این وزارت تاکید کرده است که در اخذ امتحان فاصله اجتماعی به طور جدی مراعات خواهد شد.

 روزنامه " افغانستان ما " نوشت :

زمان آغاز به کار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در افغانستان

وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده است که تا دوهفتۀ دیگر درس‌های حضوری دانشجویان تمامی دانشگاه‌ها و نهادهای تحصیلات عالی دولتی کشور به‌گونۀ تدریجی آغاز می‌شود.

حامدی عبیدی سخنگوی زارت تحصیلات عالی روز شنبه دوم اسد گفت: «بر اساس گزارش وزارت صحت عامه و فیصله شورای رهبری وزارت تحصیلات عالی افغانستان، درس‌های حضوری در تمام نهادهای تحصیلات عالی کشور به شکل تدریجی آغاز می‌شود.»

او با نشر یک پیام تصویری گفت که درس‌های دانشگاهی تا دو هفته دیگر از ولایت‌های آغاز می‌شود که میزان ابتلا به کرونا پائین‌تر از 35 درصد است.

وی علاوه کرده است که در ابتدا باید تمام مسئولان نهادهای تحصیلات عالی واکسین کرونا دریافت کنند.

در اعلامیه‌ای که توسط وزارت صحت منتشر شده است، نیز تصریح شده است که در ولایت‌های کابل، کندز، نیمروز، دایکندی، بلخ، بادغیس، قندهار، نوستان، سمنگان، پنجشیر و جوزجان، که میزان ابتلا به کرونا کمتر از 35 درصد توسط وزارت صحت تثبیت شده است، درسهای دانشگاه های دولتی پس از تکمیل واکسیناسیون تا تاریخ 16 اسد آغاز می‌شود.

در اعلامیه اضافه شده است که نهادهای خصوصی تحصیلات عالی چون خارج از ولایت دانشجو ندارد، از تاریخ 4 اسد می توانند درس‌های خود را آغاز کنند.

در اعلامیه اضافه شده است که روند واکسیناسیون بالای تمام دانشجویان تا دو هفته دیگر تطبیق خواهد شد، تنها دانشجویانی می‌توانند درسهای حضوری را آغاز کنند که کارت تطبیق واکسن را با خود داشته باشند.

در عین زمان دانشگاه‌های خصوصی نیز الزام دارد که تا مدت 15 روز دیگر روند واکسیناسیون را بالای تمام دانشجویان خود تطبیق کنند.

این درحالیست که دانشگاه‌ها و مکاتب در کشور در تاریخ 8 جوزا در 16 ولایت برای مدت دو هفته به تعطیلی رفت و بعد از آن برای بار دوم تعطیلی نهادهای تحصیلات عالی و آموزشی تمدید شد.

وزارت معارف اعلام کرده است که مکاتب تمام مناطق سردسیر و گرم‌سیر به خاطر گرفتن امتحان وسط سال بازگشایی می‌شود. این وزارت تاکید کرده است که در اخذ امتحان فاصله اجتماعی به طور جدی مراعات خواهد شد.

وزارت معارف علاوه کرده است که کمیته فنی آمار مبتلا به ویروس کرونا در میان دانش آموزان را بررسی خواهد خواهد کرد، در صورتی که گراف مبتلایان کمتر از 35 درصد باشد، این وزارت به شکل مشروط مکاتب را به صورت حضوری آغاز خواهد کرد. این زوارت افزوده که اگر ارقام بالاتر از 35 درصد باشد، در مورد تمدید رخصتی های مکاتب تصمیم گرفته خواهد شد.

این درحالیست که در یک ماه گذشته شمار زیادی از ولسوالی‌ها به‌دست جنگجویان گروه طالبان افتاده است. طبق ادعای گروه طالبان این گروه بر 200 ولسوالی تصرف کامل دارد. حالا معلوم نیست در مورد مکاتب این ولسوالی‌ها وزارت معارف با گروه طالبان بر چه توافقی دست یافته است.

پایان پیام/


زمان آغاز به کار دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در افغانستان

شنبه, 02 مرداد 1400 21:22 خوانده شده: 192 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مشکل وزارت آموزش و پرورش در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور