صدای معلم

محتوای سنگین کتاب های درسی صدای معلمان و والدین را درآورده است

انتقاد از محتوای سنگین کتاب های درسی  گروه اخبار /

از دیروز توزیع کتاب‌های درسی به صورت اینترنتی آغاز شده است. کتاب‌هایی که سختی و سنگینی مطالب‌شان در سال‌های اخیر صدای بسیاری از معلمان و والدین را درآورده و موجب گلایه آنها شده است.
به گفته شماری از اولیا و مربیان، نه تنها شیوه‌های تدریس با کتب درسی جدید همخوانی ندارد، بلکه برخی معلمان هم قادر به پاسخگویی نیازهای علمی دانش‌آموزان نیستند. بر این اساس، محتوای کتاب‌های درسی به کابوس دانش‌آموزان تبدیل شده است. منتقدان تأکید دارند تغییر کتب درسی از یک سو و تغییر نظام آموزشی از سوی دیگر معضل مهم دانش‌آموزان و خانوادهای آنها شده است.
موضوعی که برخی از دبیران آموزش و پرورش هم به آن اشاره می‌کنند. مریم مالکی دبیر آموزش و پرورش است؛ او فرزندی دارد که در مقطع نهم تحصیل می‌کند. مالکی می‌گوید: «حجم و محتوای کتب درسی در دوره متوسطه اول بسیار سنگین است. محتوای کتب درسی مطابق با سن دانش‌آموزان نیست. این کتاب‌ها انگار برای دانش‌آموزان با ضریب هوشی بسیار بالا نوشته شده است. محتوای کتب درسی استرس زیادی به دانش‌آموز می‌دهد و معلمان هم متأسفانه در کلاس درس نمی‌دانند که چه روش آموزشی را در پیش بگیرند.»
موضوعی که البته وزیر آموزش و پرورش هم به آن اشاره می‌کند و به خبرنگار «ایران» می‌گوید: «بعضی وقت‌ها شنیده می‌شود برخی از کتاب‌ها با ساعات درسی تناسب ندارند. یعنی یک درس 3 ساعت کلاس دارد درحالی که باید 5 ساعت زمان برای آن در نظر گرفته شود. یعنی معلمان بگویند حجم کتاب بیشتر از ساعت درسی است؛ این موضوع در سازمان پژوهش‌ و برنامه‌ریزی وزارتخانه بررسی می‌شود.»
علی اصغر فانی تأکید می‌کند: «همان سالی که برای نخستین بار کلاس ششم طراحی شد مسئولان وقت، دیگر فرصت نداشتند این کتاب‌ها را بررسی و از فیلترهای لازم بگذرانند و کارشناسی کنند. حالا ما در وزارت آموزش و پرورش هرسال دو پایه درسی را تألیف می‌کنیم. هم‌اکنون کارشناسان در حال تدوین کتاب‌های درسی سال نهم هستند و در عین حال برخی از کارشناسان هم در حال تدوین کتاب‌های درسی سال پنجم هستند. سابق بر‌این‌هدف آموزش و پرورش 1- 3-3-5بوده است و حالا این هدفگذاری3- 3- 6 شده است. ما برای آنکه آن حرکت شتاب زده دولت قبل را جبران کنیم هر سال به جای اینکه یک پایه کتاب‌های درسی را تألیف کنیم دو پایه را بررسی می‌کنیم.»


* کتاب نهم جدیدالتألیف است
دکتر محمود امانی مدیر کل دفتر تألیف کتاب‌های درسی با اشاره به این مطلب تأکید داشت: «ما هم قبول داریم که حجم کتاب‌ها بالاست ، اما این موضوع را هم بپذیریم که مدرسه زمان آموزشی لازم را برای دانش‌آموزان نمی‌گذارد. سعی می‌کنیم با تحلیل نمرات امتحانات دانش‌آموزان، مشکلات موجود در کتب درسی را رفع کنیم.»وی تأکید کرد: «در کنار کتب، راهنمای معلم، نرم‌افزارهای آموزشی نیز تولید شده است. همچنین در ایام تابستان، دوره‌های آموزشی کتب جدید التألیف برای معلمان برگزار می‌شود. بخش عمده‌ای از کتب درسی از چاپ خارج و در استان‌ها توزیع شده‌اند و کتاب‌های جدیدالتألیف نیز بزودی به زیر چاپ خواهند رفت و از تاریخ 15 شهریور توزیع کتاب‌های درسی دوره متوسطه اول و دوم از طریق کتابفروشی‌‌ها انجام می‌شود.»

دوشنبه, 08 تیر 1394 08:20 خوانده شده: 4228 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -3 --
ناشناس 1394/04/08 - 13:23
مدرسه زمان آموزشی لازم را برای دانش‌آموزان نمی‌گذارد!!!!!ساعت تدریس برای هر کتاب را که معلم مشخص نمیکند .تازه اکثر دبیران خواستار افزایش ساعات با توجه به حجم بسیار زیاد کتب درسی دارند .اکثر دبیران فراتر از وظیفه موظف هم کار میکنند
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1394/04/08 - 14:49
به جای اینکه کتاب را اصلاح کنند و مقداری از مطالب اضافه آن را حذف کنند و سطح بسیاری از مطالب را کاهش دهند معلم و مدرسه را متهم به کم کاری میکنند .
هر ساله مطالب پایه های بالاتر را به سمت پایه های پایین تر منتقل میکنند با این حجم افزایش دنبال چه خروجی هستند ؟ این مطالب چه کارایی در زندگی روزمره دارد ؟
پاسخ + +17 0 --
ناشناس 1394/04/08 - 13:37
کدام راهنمای معلم و نرم افزار آموزشی؟ حداقل در س ریاضی هیچ کدام از این ها را ندارد .بلکه مدرس دوره هم خودش هم حتی انتقال دهنده ی خوبی نیست .چه رسد مدرس خوبی باشد. ساعت تدریس ریاضی کم شده ،تعداد صفحات هم کم شده ولی مطالب بیشتر است..............چرا بحث می کنیم کی این حرف ها را می خواند وگوش می دهد کدام کارشناس؟خانه از پای بست ویران است ............گیریم این ها درست باشند معلم سه شغله فرصت مطالعه وتحقیق ندارد.
پاسخ + 0 0 --
بدبخت وبیچاره 1399/11/06 - 23:31
به خدا این مباحث درسی در حد فهم وسن بچه ها نبست .درکش سخته براشون ...اخه یکی نیست بگه لعنتی ها کتاب ها رو برگردنید مثل سابق بشه ..مگه ما بی سواد هستیم ..پس می خواهیم بچه هامون هم همون روش رو تدریس کنند ...درد بگیرن با روش اموزش نوینشون ....من که شب وروز دارم نفرین می کنم .خیر نبینن الهی مسعولین وباعث وبانی این مباحث درسی ...الهی سرطان بگیرن
پاسخ + +13 -1 --
علی 1394/04/08 - 14:06
با توجه به تعجیل دولت قبل برای به کرسی نشاندن نظام جدید آموزشی و وارد‏ ‏کردن‏ ‏آن‏ ‏در‏ ‏سیستم‏ ‏ا‏ ‏پ‏ ‏نتیجه‏ ‏ان‏ ‏شد‏ ‏که‏ ‏نباید‏ ‏می‏ ‏شد.کتاب‏ ‏های‏ ‏حجیم‏ ‏‏'‏معلمان‏ ‏نا‏ ‏اشنا‏ ‏و‏ ‏دانش‏ ‏اموزان‏ ‏ضعیف،‏ ‏ساعات‏ ‏درسی‏ ‏کم‏ ‏در‏ ‏کنار‏ ‏دلایل‏ ‏دیگر‏ ‏موجبات‏ ‏‏ ‏ایجاد‏ ‏چالش‏ ‏های‏ ‏‏ ‏جدید‏ ‏در‏ ‏نظام‏ ‏اموزشی‏ ‏ما‏ ‏شد‏ ‏.و‏ ‏عملا‏ ‏کسی‏ ‏هم‏ ‏پاسخگوی‏ ‏رفع‏ ‏مشکلات‏ ‏موجود‏ ‏نیست.‏ ‏
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1394/04/08 - 14:53
دولت قبل نظام آموزشی را تغییر داد درست . تغییر کتابها به این شکل را که می توانستند ادامه ندهند ! فقط وزیر تغییر کرده تمام افرادی که قبلا کتابها را نابود کرده بودند هنوز همان روش را در پیش گرفته اند . مدام محتوا را تغییر می دهند محتوایی حفظی که هیچ کاربردی در زندگی روزمره ندارد
پاسخ + +38 0 --
ناشناس 1394/04/08 - 16:59
کتاب کار وفناوری پایه های هفتم وهشتم ونهم در دوره ی متوسطه اول فراتر از نیازها و توانائی های دانش آموزان است که مشکلاتی را برای دانش آموزان در پی داشته است .
لزوم آسان سازی کتب فوق ویا منطبق نمودن آنها با کتب قبلی که تدریس میسد -محسوس است .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/04/13 - 12:46
کتب فوق متناسب با سن دانش اموز نیست ومطالب سنگین آن باعث ایجاد ناامیدی وسرخوردگی در دانش آموز میشود .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/04/17 - 11:35
اگر کتب کار وفناوری مورد بازنگری وآسان سازی قرارگیرد تاثیر مطلوب تری دارد .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/04/22 - 23:21
کتاب کار وفناوری 3پایه اصلاح شود .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/04/29 - 13:01
تغییر کند ؛خیلی مطالب متناسب با دوره تحصیلی نیست .
پاسخ + +3 -3 --
معلم 1394/04/08 - 21:03
معلما که زیادن. تعطیلی پنجشنبه ها رو هم لغو کنند ، معلمای ناکارآمد هم آموزش بدهند و ازشون کار بکشند همه چیز درست میشه.به خدا جدی میگم نه شوخیه نه کنایه.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1394/11/27 - 21:29
تعطیلی پنجشنبه رو بر دارن که چی بشه؟؟ دیگه دانش آموز نمیتونه نفس بکشه من پایه هشتمم با همین سه روز تعطیلی نمیتونم درسام ور جمع و جور کنم !! اگه با همین سطح پنجشنبه هم قطع کنن از هیچ بچه ای هیچی باقی نمیمونه !!
پاسخ + +4 -2 --
فرهنگی-م-1 1394/04/08 - 22:20
باسلام. امسال در استان البرز امتحانات خردادماه بی آنکه فبلا اطلاع رسانی شود بصورت استانی برگزار گردیذ که در نتیجه با توجه برگزاری امتحانات نیمسال اول بصورت داخلی (در مدارس) که دانش آموزان با توجه به سلیقه ی معلمان خویش خود را یرای امتحانات آخر سال آماده کرده بودند یکباره چند روز مانده به شروع امتحانات خرداد94 اعلام سد که امتحانات بصورت استانی برگزار میگردد و قریب به حداکثر دانش آموزان ذچار دلهره و استرس غیرقابل کنترل شده و در روزهای باقیمانده به امتحانات و در طول مدت زمان آن با هیجانات اضطرب آمیز مواجه گشته و نتیجتا تعداد قبولین خردادماه دانش آموزان مدارس مختلف با افت قابل توجهی روبرو شده اندو حیلی از انها با استفاده از تبصره ی 2 ماده درسی وبا نمرات ناپلئونی قبول شده اندو عده ی زیادی هم با بهت و حیرت در بیشتر دروس نمره ی مردودی گرفته و باصطلاح تجدید شده اند. ادامه دارد:
پاسخ + +4 -1 --
فرهنگی-م-1 1394/04/08 - 22:23
ادامه ی مطالب فر هنکی-م-1: حال سئوال این است آیا برگزاری امتحانات بصورت استانی قانونا مجاز است؟ آیا نباید جهت آمادگی بیشتر دانش آموزان و اولیاء آنها برای امتحانات استانی از چند ماه قبل باید اطلاع رسانی می شد؟ آیا بهتر نبود امتحابات نیمسال اول نیز استانی برگزار می گردیذ؟ آیا نبایستی دانش اموزان قبلا با نحوه ی سئوالات استانی آشنا می شدند و...؟؟؟.!!!
پاسخ + 0 0 --
علی 1394/04/09 - 01:17
تصمیمات خلق الساعه که در گذشته مسبوق به سابقه بوده و ادارات دو لت جدید هم از گذشته عبرت نگرفته اند.و تازمانیکه کفه ترازو به نفع ندانان و کم سوادان و چاپلوسان سنگینی می کند کار ازین بدتر نیز خواهد شد!!!‏
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1394/04/08 - 23:14
نقل قول دکتر امانی:(«ما هم قبول داریم که حجم کتاب‌ها بالاست ، اما این موضوع را هم بپذیریم که مدرسه زمان آموزشی لازم را برای دانش‌آموزان نمی‌گذارد).
یعنی این جناب دکتر معتقد به درمان مشکل هستند تا پیشگیری.
مشکل از اینجا ناشی میشه که مولفان کتب،
آشنایی با تدریس تو مدارس ندارند.اکثر مولفان اساتید دانشگاه هستند.
اومدن مطالب قدیمی رو کپی کردن یه سری مطالب هم بهش اضافه کردن. کتاب ریاضی 150 صفحه هست ولی انگار مطالبش 300 صفحه است.
بجای اینکه معلمان بتونن روی یک مطلب تمرکز کنن ، کلی مطلب جدید باید آموزش بدن، تا خدای نکرده معلمان توی کلاس بیکار نباشن و دانش آموز فرصت فکر کردن و سؤال پرسیدن نداشته باشه.
پاسخ + +1 0 --
ایرانی 1395/04/21 - 14:48
حامیان بنیاد راکلفر سر انجام به کتب درسی دانش اموزان نفوذ کردند
در صفحه 61و62 کتب پایه هشتم ب تبلیغ تکلونوژی دستکاری کردن محصولات کشاورزی پرداخته شده است واز برنج وتولید برنج طلایی با افتخار یاد شده است درحالی دادگاهی در امریکا حکم محکومیت محققین تولید این برنج را در استفاده ازمایشگاهی صادر کرده است


وقتی بودجه پژوهشی مملکت در دست وامداران بنیاد راکلفر افتاد است انتظاری بجز این نمیتوان
پاسخ + 0 0 --
سارا 1395/12/24 - 13:56
آیا مسئولین ودست اندرکاران تالیف و وزیر محترم آموزش وپرورش این نظرات را می خوانند ؟آیا این همه فریادهای معلمان که ناشی از سالهاتجربه است به گوش مسئولین می رسد؟وآیا گوش شنوایی هست ؟به هر حال امیدواریم تاثیرات مثبتی در جهت نوشتن کتابها ی درسی با حجم وسطح منطقی وقابل فهم جهت این گروه سنی تهیه شود بگذارید نوجوانان شادی کنند وآنها را با کتابهای سنگین پژمرده نکنید !!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1396/06/01 - 01:20
کتاب های رشته ریاضی دهم خیلی سنگین بود امیدوارم یازدهم اینطور نباشه حجم زیاد
پاسخ + 0 0 --
بهروز 1396/10/13 - 11:47
اگر در گروه مولفین از معلمین باسابقه ،توانمند که عمری معلمی کرده اند وبا دانش آموز سروکار داشته استفاده می کردند اینهمه شاهد نابودی دانش آموزان وسیستم آموزشی نبودیم آیا مولفین فرزندان دانش آموز درایرا ن دارند ویااینکه فرستادن خارج خیالشان راحت است آیاحاضرند فرزندان خودشان در این سیسم آموزشی درس بخوانند کتابها دارای حجم بسیار بالا سنگین ومبهم است تازه چند کتاب هم اضافه کردند هیچکدام از کتابها دلگرم کننده نیست ناامیدی در چهره دانش آموزان دوردوم متوسطه موج می زند چرا وزارت آموزش وپرورش دراین باره چاره ای نمی اندیشد وعقل خود را به این گروه ناکارامد سپرده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/01/27 - 20:18
خیلی حجم کتابای درسی دهم زیاده. یعنی چی؟ من که ۱۵ سالمه مگه چقدر گنجایش دارم؟ مگه چقدر میتونم یاد بگیرم یا حفظ کنم؟ واقعا نمیدونم مولفای کتابای درسی چجور شبا خوابشون میبره؟ چجور اینقدر بی‌خیالین درباره‌ی نسل آینده‌ی کشورتون؟ مگه ما با شما پدرکشتگی داریم که این جوری کتاب تالیف میکنین؟
پاسخ + 0 0 --
بدبخت وبیچاره 1399/11/06 - 23:38
بمیرم برا نسل اینده با این کتاب های سخت اموزشی ........نسل ایرانی وشیعه را نابود کنند ......تقصیر والدین هم میشه اگه همه متحد باشم وبچه هاشون رو مدرسه نفرستن واعتراض کنند ..مباحث کتاب ها مثل قبل میشه ..
پاسخ + 0 0 --
بدبخت وبیچاره 1399/11/06 - 23:42
من مطمعن هستم هر کسی که حرف حق بزنه ..پخش نمی کنید ...به خدا منم مادرم دلم به حال بچم می سوزه از بس درک مطالب وحفظ ویادگیری براش سخت شده .سر گیجه داره ...استرس وترس افتاده به جونش ...همیشه میگه ترک تحصیل می کنم ....تورو خدا صدای مارو به گوش مسعولین برسونید ..مطابق سن بچه ها مباحث کتاب رو چاپ کنند ....
پاسخ + 0 0 --
بدبخت وبیچاره 1399/11/06 - 23:45
مگه بچه ها چه گناهی کردن که انقدر مباحث درسیشون سخت شده ..به خدا اگه بنا بر این بود که خود ناشر ومولف کتاب ها همین مطالب رو تو بچگی بخونن الان بنا بود چوپانی کنند ...حرف حساب جواب ندارد .
پاسخ + 0 0 --
حسن 1399/11/07 - 16:38
یه حرفی برا مولف وناشر کتاب های درسی ومباحث درسی دارم ..کاری کنید که بعد از صدوبیست سال گور خودتون وپدرتون تو غذاب نباشه .....نفرین وناله پشت سرتون نباشه .....هر روز کلی از مادرا دارن شما رو مورد لعن ونفرین قرار می دن .....به خاطر درس هایی که سال بعد بچه یادش رفته همه مطالب ها رو چون به زور وفشرده فشرده وبه زور حفظ کردن ..یاد نگرفتن ..
پاسخ + 0 0 --
الهام 1399/11/07 - 19:28
همون طور که مواد غذایی رو خراب کردن وباعث زیاد شدن سرطان تو کشور شدیم یعنی وزیر بهداشت ما زیرابی میره ...پس مطمعن باشید مولف ووزیر اموزش وپرورش ما هم زیرابی می رند ...معلوم نیست دستشون تو دست کدام وهابی از خدا بی خبر است که می خواهند این نسل شیعه رو نابود ودیوانه کنند با این مباحث ومطالب درسی .......بچه ها با این درس هاشون فشرده تر از زمان پدرها ومادراشون شده ولی به خدا هنوز فن بیان خوبی ندارن ..یه انشاء بلد نبستن بنویسند .....همون نظام قدیم خیلی بهتر بود ....
پاسخ + 0 0 --
الهام 1399/11/07 - 23:43
با سلام ..نظام قدیم که ما درس خوندیم والا عین بلبل از رو درس می خوندیم واملاها خوب بود ...دست خط ها عالی .انشاها عالی ...ولی این نظام جوری است که بچه کلاس پنجم عین کلاس اولی رو خوانی می کند ....املاء ها ضعیف ..انشاء اصلا نمی دونن چیه .......خیلی خیلی در حق دانش اموزان بد کردید که این سیستم مزخرف ومنسوخ را روی کار اوردید ..........الهی خدا جواب همتون رو بده ....واگذارتون باشه با علمدار کربلا
پاسخ + 0 0 --
مهتاب 1399/11/10 - 19:08
من نظرم اینکه که هر چه سریع تر نظام اموزشی رو مثل کنند کتای ا همون کتاب قبل باشه ..چه دبستان چه راهنمایی چه دبیرستان کتاب ها رو برگردونند ..خیلی مولف های کتاب ها بی شعور وکم عقل هستن که مطالبی را که در خور سن دانش اموز نبست چاپ کردن .....واقعا که براشون متاسف هستم ..انشاالله نسلشون منقرض بشه به حق خون شهید کربلا ..الهی روز خوش نبینند.
پاسخ + 0 0 --
مهتاب 1399/11/23 - 01:08
ما میگیم خر نمی خواهیم .پالون خر عوض میشه ...این شعرم کارش مثل کتب درسی شده میگیم حجم کتاب ها در خور سن بچه ها نیست ..میگن مالف ها دارن تالیف می کنن وساعات کلاسی رو زیاد کنن واین حرف ها . ..الهی درد بی درمان بگیرید مالف ها سر شب تب کنید فرداش بمیرید به حق جگر سوخته حضرت زینب ...الهی نابودبشید ..به حق پنج تن
پاسخ + 0 0 --
مهتاب 1399/11/23 - 01:11
مولف ها فقط بلد هستن هر سال حجم کتاب ها رو بیشتر کنن ..به قول قدینی یه سوزن بزنید به خودتون بعد یه درفش بزنید به مردم ..اخه مگه شما درک ندارید ...اخه مگه مسلمان نیستید ...مگه بچه ابتدایی یا راهننایی دانشجو است که این همه حجم کتاب ها رو زیاد کردید ...
پاسخ + 0 0 --
مهتاب 1399/11/25 - 20:03
اگه معلم حصوری درس بچه ها دادن وزحمت کشیدن امتحان اخر سال هم حضوری میشه ...و اما چون مجازی درس دادن امتحانات هم باید مجازی باشد .
پاسخ + 0 0 --
مهتاب 1399/11/25 - 20:07
دختر من کلاس ششم ابتدایی است به قدری ریاضیشون سخت اسن که دخترم متوجه نمبشه...اخه همه بچه ها که از لحاظ هوش ودرک مطلب مثل هم نیستن .یه بچه ای است که درک مطلب پاییتی داری ای کی یو پایینی داره ...اخه چرا انقدر فشرده وسخت کردن ...مگه مسلمان نیستن ..من دیگه دخترم رو مدرسه نمی فرستم تا الانشم اندازه دیپلم من چیزی خونده .هر چند که دست اندرکاران همین رو می خان .....
پاسخ + 0 0 --
مهتاب 1399/12/08 - 01:54
اخه معلم ها که دلشون به حال دانش اموزان نمی سوزه ...درس میدن وبعدش هم امتحان سخت می گیرن از بچه ها در کل یه کلام تو سمینار که شرکت می کنند .نمی گن که کتاب ها رو چرا انقدر سخت وحجیم کردن چه ابتدایی چه راهنمایی برو تا بالا .اره معلم دلشون نمی سوزه چون حقوق می گیرن صبح هم توقع دارن دانش اموز عین بلبل درس جواب بده ..در صورتی که خودشون درس کوکب خانم زن خیلی مهمان نوازی بود ...تصمیم کبری رو خوندن ....اخه تمام مطالب درسی متون وفارسی دبیرستان رو وارد کتاب درسی ابتدایی کردن ....به خدا عقل وهوش تو سر مالف های ایران بیرون رفته .جیز خورشون کردن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور