صدای معلم

رئیس انجمن شنوایی کشور:

تلاش ما برای ایجاد پارادایم فکری است، نه لزوما ساخت سیستم ؛ خروجی دانشگاه‌ها افرادی مدعی با انتظارات بالا و فاقد مهارت‌های شغلی و اجتماعی هستند

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

گروه گزارش/

آسیب شناسی آموزش و پرورش و دانشگاه و خروجی های مدرسه و پارادایم سازی در نظام آموزشی

جهت هدفمند کردن جلسات انجمن اولیا و مربیان و در آستانه روز ناشنوایان دورهمی با حضور زوجی از اولیای فرهیخته شهیدستان کرج؛ دکتر علی قهرمانی (رییس انجمن شنوایی کشور) و خانم دکتر فتاحی (دکترای بیوتکنولوژی) برگزار می‌کنیم تا نگاهی به فراسوی آموزش و پرورش ایران داشته باشیم.
در این نشست سؤالاتی در حوزه‌های آموزش و پرورش مدرن ایران، عدالت آموزشی در مدارس رنگارنگ، هجوم به رشته‌های پزشکی، رضایت شغلی و رابطه آن با تحصیلات، میزان پاسخگویی سیستم آموزشی به تقاضای بازار، معیارهای انتخاب رشته و شغل طرح می‌گردد. در لابه لای برنامه مباحث مشارکتی و تعاملی بین حضار رخ می‌دهد.

 قهرمانی در ابتدا با اشاره به صعوبت ساخت سیستم می‌گوید: تلاش ما برای ایجاد پارادایم فکری است، نه لزوما ساخت سیستم. سیستم آموزشی ما پاسخگوی نیازها و وضعیت اشتغال در جامعه نیست. دروس تکراری و غیرکاربردی دوران تحصیل در مدرسه و بدتر از آن در دانشگاه رابطه دیالکتیکی با بازار کار و مطالبات آن نداشته و خروجی مدرسه و دانشگاه مشکلی از مشکلات جامعه ما را حل نمی‌کند.

دانشگاه‌های ما نیز محلی برای تولید مدرک بوده و البته هیچ دانشگاهی در ایران نتوانسته مشکلات منطقه محل استقرار خود را حل و فصل نماید. ساختار آموزشی ما از مدرسه تا دانشگاه بیمار و فشل بوده و پذیرش فله‌ای دانشجویان به ویژه در دوره تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) عملا هرم تقاضای منابع انسانی کشور را وارونه کرده است. خروجی دانشگاه‌ها افرادی مدعی با انتظارات بالا و فاقد مهارت‌های شغلی و اجتماعی هستند .

 قهرمانی در ادامه با مقایسه سیستم آموزشی ایران و آلمان (دو کشور که از نظر جمعیتی هم‌سنگ هستند) می‌گوید: در آلمان محتوای آموزش بر اساس نیاز بازار بوده و تراکم روی رشته‌های فنی و مهارتی است، در حالی که ما با پیش فرض مریضی هشتاد و چند میلیون ایرانی همگی در ماراتن کنکور پزشکی فعالیم! ما در برخورد با نوجوان و جوانان شکاک باید مبانی تعامل و مدارا را بشناسیم.

در آلمان رقابت‌های ناروا برای بالا رفتن از نردبان شغلی سازمان‌های عمدتا دولتی نیست و امنیت ذهنی و شغلی در آن کشور حاکم است. در سیستم آموزشی ما واگرایی مستولی بوده و این سیستم بر اساس واقعیات و نیازهای جامعه کار نمی‌کند. در آلمان تقریبا یکدستی و عدالت آموزشی وجود دارد، در حالیکه در ایران ۱۷ نوع و به روایتی ۲۳ نوع مدرسه طبقاتی در حال فعالیت است.
در حوزه دانشگاه وضعیت از این هم بدتر است؛ نهادها و سازمانها هر کدام برای خود یک دانشگاه، دانشکده و حداقل مراکز علمی کاربردی تاسیس کرده و در صحنه جذب نیرو متقاضیان برون سازمانی و کسانی که فارغ‌التحصیل سایر دانشگاه‌ها هستند عملاً هیچ شانسی در جذب چنین مراکز اشتغالی نخواهند داشت.

قهرمانی در پاسخ به سؤال یکی از حضار در خصوص معیارهای انتخاب رشته با اشاره به تحصیلات و هژمونی دکتر شریعتی به عنوان یک سوپر روشنفکر در دوره معاصر ایران و جهان می‌گوید: شریعتی ابتدا معلم ادبیات بوده و سپس در دانشگاه سوربون فرانسه شاگرد اول رشته تاریخ ادیان می‌شود. رشته ای که هیچ کدام از ما رغبتی به خوانش آن نداریم ولی شریعتی با علاقه و انگیزه وافر این رشته را احیا نمود. در واقع این علاقه و پشتکار است که به رشته و شغل اعتبار می‌دهد، نه اینکه شغل برای شخص اعتبارآفرین باشد.
قهرمانی وظیفه معلم و مدرسه را کار انگیزشی با بچه‌ها دانسته می‌گوید: گمشده سیستم آموزشی ما تربیت انسان می باشد.

آسیب شناسی آموزش و پرورش و دانشگاه و خروجی های مدرسه و پارادایم سازی در نظام آموزشی

 در ادامه سوالی از شکافهای بین نسلی و تعارضات رفتاری طرح می‌شود، قهرمانی در پاسخ می‌گوید: ما نباید در مقابل جریان اجتماعی که از در و دیوار وارد می‌شود مقاومت تعصبی کرده و مانع حرکت نسل جدید باشیم. بلکه باید تا حد امکان با تغییرات طبیعی نسلها همراه شده و آرزوهای برباد رفته خود را در فرزندانمان جست و جو نکنیم. در آلمان رقابت‌های ناروا برای بالا رفتن از نردبان شغلی سازمان‌های عمدتا دولتی نیست و امنیت ذهنی و شغلی در آن کشور حاکم است.

 وی در پاسخ به مقوله دین‌گریزی در مدارس می‌گوید: ما به دیانت عالمانه محتاجیم. دانش‌آموزی که در مسائل دینی به مرحله شک می‌رسد در ابتدای انتخاب عالمانه است و مکاشفه حقیقت قدم بعدی اوست. ما در برخورد با نوجوان و جوانان شکاک باید مبانی تعامل و مدارا را بشناسیم.

در پایان  خانم دکتر فتاحی نیز با مشارکت در بحث می‌گوید: هر پیشرفتی که در جامعه انسانی متصوریم حاصل ایده پردازی یک انسان خلاق می‌باشد. قدرت ذهن انسان در ایده‌پردازی بی‌نهایت بوده و ما باید شرایط را برای عملیاتی کردن ایده‌های سودمند نسل جدید فراهم نماییم.
وی با اشاره به لزوم آگاهی به تحولات جهانی می‌گوید: ما باید فکر جهانی داشته باشیم. علم و تکنولوژی در دنیای متمدن در حال رسیدن به دوره بلوغ خود بوده و قطار علم منتظر کسی نمی‌ماند. نوجوانان باید با مطالعه هدفمند انرژی خود را مصروف انگیزه‌ها و علایق انسانی خود نمایند.

آسیب شناسی آموزش و پرورش و دانشگاه و خروجی های مدرسه و پارادایم سازی در نظام آموزشی

پایان پیام/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آسیب شناسی آموزش و پرورش و دانشگاه و خروجی های مدرسه و پارادایم سازی در نظام آموزشی

جمعه, 11 مهر 1399 12:15 خوانده شده: 281 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/07/11 - 19:31
الان در کارخانجات ایران تخصص نیروهای کار تجربی در مقابل مهندسین جدید صد به صفر هست اما حیف که این مهندسین میگویند کارگران چکار کنند دانشگاه های ایران یک مشت ح فا ظیات تحویل میدهد که بعد فراموش میشوند دانشگاه باید عملی باشد زیر نظر بهترین استادان اگر کم سواد هم باشند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس دیگر 1399/07/12 - 21:34
البته پیش از آکه دانشگاه روند در مدرسه بودند
پاسخ + 0 -3 --
ایروان 1399/07/11 - 23:32
بنظرم آقای قهرمانی با نگاهی ژرف به مسائل روز آموزشی و نسل جدید صحبت کردند و کاملا مطابق با راه حل درست و منطقی حرف زدند بخصوص در مورد دین گریزی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور