صدای معلم

" همه مسئولند و هیچ‌‌کس پاسخگو نیست ! "

اعتراض دبیران ادبیات فارسی به سؤالات کنکور ۹۹

گروه رسانه/

دبیران ادبیات پارسی در کمپینی که در سایت کارزار راه اندازی کرده اند ؛ اعتراض خود را در این نامه خطاب به رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به محتوای سوالات این درس در کنکور 1399 اعلام داشته اند .

در این متن آمده است : ( این جا )

اعتراض دبیران ادبیات فارسی به سؤالات کنکور ۹۹ و سازمان سنجش آموزش کشور

«این حدیث از سر دردیست که من می‌گویم»

جناب آقای دکتر خدایی
رئیس محترم سازمان سنجش

آزمون کنکور ۱۳۹۹ تمام شد اما آنچه بر جای ماند تا چندین سال بر ذهن دبیران و زندگی دانش‌آموزان این مرز و بوم اثر خواهد گذاشت. غم‌نامۀ ادبیات با کتاب‌های درسی نظام جدید آغاز شد. حذف متون معتبر ادب فارسی و جایگزینی آن‌ها با بریده‌هایی از متون کم‌ اعتبار معاصر، لاشه‌ای از کتاب‌های خوب نظام قدیم به جا گذاشت. حال، کنکور ۱۳۹۹ از این لاشه انتظارهای عجیب‌ و غریبی دارد. چه به دانش‌آموزان آموخته‌ایم که توقعمان تا این حد باشد؟

پیوند دادن خیل دانش‌آموزان با شعر و ادب فارسی در دورۀ معاصر حقیقتاً امری است دشوار که بر دوش دبیران زحمت‌کش ادبیات قرار گرفته است. ما، دبیران ادبیات، همواره سعی کرده‌ایم در جهت ایجاد این رابطه و آشنایی دانش‌آموزان با ریشه‌های فرهنگی سرزمین خود بکوشیم.
با این‌ حال دیگر تاب این حملات را نداریم. آزمون کنکور امسال در درس ادبیات فارسی انتقادهای فراوانی به همراه داشت. ‌انتقادی از سر حیرت و افسوس که امید است بازتاب آن تا امروز به گوش مسئولان رسیده باشد. قصد واشکافی تست به تست آزمون را نداریم اما حفظ کردن گوینده و مؤلف جمله‌به‌جمله‌ی کتاب‌های فارسی دهم و یازدهم و دوازدهم کاری عبث و بیهوده است که داوطلبان را متحیر کرده است.

مبحث اجزای اصلی جمله که به لطف مؤلفان کتاب درسی از کتاب‌های درسی حذف شده‌ بود، اینک در تست‌های کنکور نمایان شده است و در نهایت طرح تست‌هایی در مبحث آرایه‌ها و قرابت معنایی که جز شگفتی و حیرت داوطلبان و دبیران ادبیات نتیجه‌ای نداشته‌ است.‌ تمام این‌ها صرفاً به این دلیل است که طراحان سازمان سنجش هیچ‌گاه پاسخ تشریحی برای آزمون‌ها ننگاشته‌اند و هیچ‌گاه پس از کنکور خود را در معرض پرسش‌ها و انتقادهای دبیران قرار نداده‌اند.
هرچند همگی اذعان داریم که وجود آزمونی برای سنجش اقلیت برتر هر رشته ضروری است، اما طراحان ادبیات فارسی باید پاسخگوی عملکرد خود و طرح سؤالات خارج از اهداف آموزشی، خارج از کتاب درسی نظام جدید و تست‌های دردسرساز شمارشی که به افراط در این دوره مطرح شد و جز واخوردگی ارمغانی برای دانش‌آموزان نداشت، باشند.
به‌راستی چرا طراحان کنکور هیچ‌گاه پس از کنکور با دبیران ادبیات رودررو نشده و به انتقادهای آنان پاسخ نداده‌اند؟
پاسخگو نبودن چه دردی است که دامان این سرزمین را گرفته‌است؟
همه مسئولند و هیچ‌‌کس پاسخگو نیست.
ما دبیران ادبیات با نوشتن این متن، اعتراض رسمی خود را به مسئولان سازمان سنجش اعلام می‌کنیم و خواستار پاسخگویی آشکار مقامات به اعتراض برحق خود هستیم.

والسلام علی من اتبع الهدی


اعتراض دبیران ادبیات فارسی به سؤالات کنکور ۹۹ و سازمان سنجش آموزش کشور

سه شنبه, 04 شهریور 1399 16:40 خوانده شده: 422 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
محقق 1399/06/04 - 18:50
ادبیات ما سالهاست که بازیچه ی سیاست جنگ طلبانه ی عزیزان مسئول مرده است سالهاست که ادبیات راستین جایی در میان کتب پارسی ندارد به جای ادبیات غنی و سرشار از معرفت و اگاهی متنهای تبلیغی و ترویج جنگ و سیاست کشورهای خوار وبی ارزش عربی و نویسندگان و شاعران آنان را آموزش می دهیم نه ابیات پارسی را
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/06/04 - 23:43
خودکنکور چی هست که ادبیاتش باشه
پاسخ + 0 0 --
بهروز ثروتی 1399/06/05 - 08:26
در هر صورت فعلا سرنوشت بسیاری از دانش‌آموزان این کشور به همین کنکور وابسته است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/06/05 - 10:42
کاری نمیشه کرد! حکومت های کمونیستی و ایدئولوژیکی و تئوکراسی همیشه این طور بوده. یعنی همه این شکایات با یک جمله جواب داده می شود. حکومت ما مذهبی است و همه چیز باید در خدمت ایدئولوزی باشد و بس. شاملو، نادر نادرپور، اخوان، شمیسا، سیمین، دولت آبادیی، هدایت، چوبک، معروفی و .... جایگاهی در ادبیات ما ندارند ....

مطمئن باشید سال دیگه شعر جدید افشین اعلا درباره رابطه اسرائیل و امارت در کتاب های درسی جا خوش خواهد کرد و ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور