صدای معلم

گزارشی از نشست نمایندگان مدیران مدارس دوره دوم متوسطه استان البرز با سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان ؛

نمایندگان مدیران مدارس استان البرز : مدارس بدون سرانه و دریافت کمکهای مردمی چگونه می توانند پروژه مهر را اجرا کنند و به گندزدایی و ضدعفونی بپردازند؟

رضا قاسم پور/ خبرنگار صدای معلم

گروه استان ها و شهرستان ها/

سختان مدیر کل آموزش و پرورش البرز و چالش های کرونا در مدارس و وضعیت پروژه مهر

عصر روز سه شنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۹ نمایندگان مدیران مدارس دوره دوم متوسطه استان البرز در نشست با سالار قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش استان، در فضایی صمیمی، شفاف و صریح مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات اجرایی پیش روی مدیران مدارس را مطرح کردند.

قاسمی در این جلسه گفت: باید برنامه مشخص و مدونی برای تربیت مدیران متخصص، توانمند و متعهد در آموزش و پرورش کشور داشته باشیم. ما باید خودمان را برای مواجهه با سه حالت کلاس‌های مجازی (برای حالت قرمز)، حضوری (وضعیت عادی و سفید) و تلفیقی (موقعیت زرد کرونا ویروس) آماده کنیم و برای هر حالت برنامه‌ای مجزا و متناسب با شرایط مدرسه تهیه و تنظیم نماییم.

ذیلا اهم مطالبی که به عنوان مشکلات مشترک مدارس دوره دوم متوسطه توسط نمایندگان مدیران در جلسه با مدیرکل مطرح شد تقدیم می گردد.:


*  کمبود بودجه و سرانه و برداشتن موانع توسعه مشارکت‌ها و کمک‌های مردمی در زمان ثبت‌نام

مدارس دولتی به دلیل کمبود بودجه، سرانه و اعتبار، همواره و همه ساله حتی در تهیه کوچکترین ملزومات خود با مشکل مواجه بوده و چاره‌ای جز پناه بردن به جیب والدین دانش آموزان چه دارا و چه فقیر و کمک‌های مردمی ندارند. کمبود بودجه باعث می گردد حتی گاهی آب، برق و گاز مدرسه نیز با احتمال قطع  از سوی ادارات مربوطه روبرو شود که این مشکل برای مدارس بارها پیش آمده است. اگر سرانه مکفی داده شود مدارس نیازی به کمکهای مردمی نخواهند داشت. مدارس بدون سرانه و دریافت کمکهای مردمی چگونه می توانند پروژه مهر را اجرا کنند و به گندزدایی و ضدعفونی بپردازند؟
چرا در سطح کلان به درستی برای رایگان کردن مصرف انرژی مساجد اقدام می گردد اما برای کلاسی که باید نمازخوان تربیت کند چنین کاری انجام نمی گیرد ؟

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و کاهش کمکهای خیرین و عدم پرداخت مبلغ به عنوان سرانه خواهشمندیم چنانچه قرار باشد در تابستان کمک گرفته نشود، حداقل به افرادی که خودشان مایل به حمایت از مدرسه هستند اجازه پرداخت داده شود و دست مدیر باز گذاشته شود تا برای حل مشکلات مدرسه‌ی خود راه حل پیدا کند و از استقلال نسبی جهت خودکفایی مدرسه برخوردار شود و به سوی مدرسه‌محوری با نبوغ خود و اولیا مدرسه گام بردارد و حداقل اینکه اضطراب و تنشهای بازخوردی به ظاهر قانونی را از سوی مسوولین نداشته باشد در غیر این صورت یا می باید سرانه مناسب هر دانش‌آموز واریز گردد یا اینکه قید پروژه‌ی مهر زده شود که هر دو مورد به نظر با این وضعیت موجود عملی نیست. پس پیشنهاد اینست که مدیران با توجه به شرایط سخت مالی مردم و با درک این موضوع و مسوولیت خطیر مدیریت بتوانند به طور دوستانه و مسالمت‌آمیز با مشارکت اولیا بدون سخت‌گیری‌های غیر منطقی و خشک‌مآبانه و غیر منصفانه مسوولین، کشتی خود را به ساحل مقصود که پیشبرد اهداف اموزشی و تربیتی منطبق بر سند تحول بنیادین اموزش وپرورش می‌باشد برسانند.


* ثبت‌نام کتب درسی و توزیع آن

مواردی که قبلا و سالهای متمادی توسط اولیا و دانش‌آموزان انجام می شد، هم اکنون به حجم انبوه کار مدارس افزوده شده است. به گونه‌ای که فشار منطقه و ناحیه به مدیران مدارس در خصوص آمار ثبت نام کتب، جهت بالا بردن آمار خود در استان و قرار گرفتن در صدر جدول آمار ثبت‌نام روزانه باعث دلزدگی مدیران شده است.
بخشنامه در مورد ثبت‌نام فردی یا گروهی که بندی از بخشنامه به ثبت‌نام فردی تاکید دارد و بندی دیگر  به عدم ارجاع اولیا به کافی‌نت ها اشاره دارد، شفاف نمی باشد.با توجه به مسائل مطرح شده پیشنهاد می شود:
1- جهت مسئولیت پذیری اولیاء و دانش آموزان ، بهتر است ثبت نام توسط خود ایشان انجام گیرد.
2- بهتر است دریافت هزینه کتب درسی در مرحله آخر باشد.
3- بخشی از حق‌الزحمه و کارانه کتاب به مدیران و دست اندرکاران پرداخت شود.
4- توزیع کتاب در مناطق و نواحی در مکانها و مدارس سهل‌الوصول انجام گیرد.
5- صدور ابلاغ همراه با حق‌الزحمه برای حداقل یکی از افرادی که به دروس پایه‌ها و رشته‌های مورد نظر اشراف کامل داشته باشند انجام گیرد.
6- بهتر است در سامانه سناد ثبت نام کتب با کد ملی و تاریخ تولد فرد انجام گیرد.
(شماره سریال شناسنامه در زمان تعویض شناسنامه ها مخصوصا پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم بسیار دردسرآفرین خواهد بود، به ویژه در متوسطه دوم و هنرستانها..‌.)
7- پیشنهاد ارسال کتب درسی با پست به آدرس منزل دانش آموز مخصوصا در شرایط کنونی کرونایی (احتمالا ناممکن) و توافق شرکت چاپ و نشر کتب درسی با اداره پست در سطح کلان و کشوری بابت این موضوع از مواردی است که می تواند هم نظر وزارتخانه را در کسب سود مالی تأمین نماید و هم بار اضافه‌ای بر دوش مدارس ایجاد نشود.

سختان مدیر کل آموزش و پرورش البرز و چالش های کرونا در مدارس و وضعیت پروژه مهر

* اختصاص درصدی از سود بوفه، لباس فرم و کمکهای مردمی به  ادارات-سرویس مدرسه

با وجود عدم اختصاص سرانه، هرساله چهار درصد از پول کمکهای مردمی در زمان بستن دفاتر مالی باید به حساب اداره (انجمن اولیا مربیان) واریز شود، به گونه ای که بدون تاییدیه پرداخت، دفاتر مالی مدارس بسته نخواهد شد.
همچنین هرساله برای دریافت مجوز بوفه مبلغی از مدارس توسط سازمان دانش‌آموزی برای فعالیت بوفه‌های مدارس دریافت می شود؟ چرا امسال که بوفه ها به طورکامل فعالیت نکردند و مدارس تعطیل بودند پولهای گرفته شده برگردانده نمی شود؟
در مورد لباس فرم نیز چرا بیشترین درصد سود اونیفورم ها به سازمان دانش‌آموزی می‌رسد؟ آیا این مبلغ نمی‌تواند مشکلی از مدارس را حل نماید؟ اگر گرفتن سود توسط مدارس وجاهت قانونی ندارد چرا سازمان دانش‌آموزی می تواند دریافت کننده این سود باشد؟ پیشنهاد می‌شود سازمان دانش‌آموزی سازوکار قانونی آن را انجام دهد و در نهایت کل سود را به حساب مدارس واریز نماید.
مسئله سرویس‌ها از بزرگترین معضلاتی است که مدارس با آن درگیرند. هرساله  ادارات 3 الی 4 نفر را به عنوان پیمانکار در نواحی معرفی می‌نمایند که مدارس باید با آنها قرارداد ببندند که گاهی اوقات ظاهر این افراد نیز مورد تایید نمی‌باشد و تمامی موارد از ثبت نام دانش آموزان و  تأیید رانندگان از نظر اخلاقی تا توجیه آنها و دانش‌آموزان نسبت به قوانین و نظارت بر عملکرد سرویس‌ها و دریافت مبالغ و محاسبات مالی توسط مدارس انجام می‌گیرد ولی بیشترین سود آن به پیمانکاران می رسد. پیشنهاد می شود سرویس مدارس و سامان‌دهی آنها از ثبت نام تا اختصاص راننده و دریافت مبالغ همانند برخی استانها توسط سازمان دانش‌آموزی انجام گیرد.

* تعیین مرخصی استحقاقی عوامل اجرایی و تقلیل ساعت کاری مدیران و معاونین و توجه نکردن به درجه و آمار مدرسه در حقوق آنها

همان طور که مستحضرید اغلب مدیر و معاونان مدارس به علت حجم کاری بالا در طول سال و تابستان نمی توانند از مرخصی استحقاقی خود استفاده نمایند و همان طور که مستحضرید این حق حتی برای سرایداران لحاظ می گردد و لازم است پیگیری‌های مربوطه برای اختصاص آن به عوانل اجرایی انجام گیرد.
موضوع بعدی آن است که چرا کادر اجرایی مدارس از تقلیل ساعت بالای ۲۰ سال سابقه که شامل دبیران می‌شود  نمی‌توانند استفاده کنند یا معادل آن حق الزحمه‌ای شامل حالشان نمی گردد؟!
حذف اضافه کار ساعتی مدیران و معاونان بیش از یک دهه است که انجام شده و این موضوع باعث کاهش انگیزه کاری این عزیزان در متوسطه دوم که از اهمیت خاصی برخوردار می باشد، شده است.

سختان مدیر کل آموزش و پرورش البرز و چالش های کرونا در مدارس و وضعیت پروژه مهر

*مشخص نبودن برنامه‌های کلاسی سال آینده و سردرگمی مدیران در برنامه‌ریزی‌ها و همچنین تعیین وضعیت اضافه کار عوامل اجرایی با بازگشایی پنج‌شنبه‌ها

با توجه به شناسایی نقاط ضعف و قوت آموزش مجازی در سال قبل و همچنین عدم تدریس کامل کتابها و ضعف درسی در پایه قبلی و نیز شروع تدریس کتب در سال تحصیلی جدید به شیوه مجازی که با توجه به آماده نبودن زیرساخت‌ها برای آموزش به این شیوه و سر به فلک کشیدن قیمت موبایل در بازار و فقر اقتصادی خانواده‌ها در تهیه اینترنت و... و عدم تأثیر کامل برنامه تلویزیون طبق نظرسنجی از دانش‌آموزان، خواهشمندیم هرچه سریعتر مدیران و مدارس را در موارد ذکر شده در ذیل راهنمایی نمایید:

1- مشخص نمودن وضعیت مدارس دوشیفت و دارای جمعیت بالا برای تنظیم برنامه هفتگی به سه حالت  حضوری، غیر حضوری و تلفیقی و زوج و فرد که به نظر می‌آید این مشکل در متوسطه دوم بدلیل تعدد عناوین درسی و حجم زیاد کتاب‌ها و سنگین بودن مباحث بسیار پررنگ‌تر است. به گونه‌ای که با تشکیل دروس تخصصی به طور حضوری و دروس عمومی به طور مجازی، بی‌عدالتی آموزشی ایجاد خواهد شد.
 2- بلاتکلیفی و سرگردانی اولیا در تهیه لباس فرم مدرسه در زمان تشکیل کلاسها به صورت حضوری و رعایت زوج و فرد در مدارس دولتی
 3- با توجه به شرایط موجود پیشنهاد می‌شود که تعیین حضوری یا غیر حضوری و یا تلفیقی بودن آموزش در مدارس دولتی توسط ادارات انجام شود ترجیحا" وزارتخانه تعیین تکلیف نماید تا خدای نکرده مسائل و مشکلات پیش آمده باری به دوش مدیران و شورای مدرسه ایجاد ننماید.
 4- با توجه به این که به بازگشایی مدارس در پنج‌شنبه‌ها تأکید شده است خواهشمندیم وضعیت اضافه کار عوامل اجرایی مشخص شود، چرا که با توجه به ابلاغ معلم 30 ساعته و برخورداری از تمام مزایا، انگیزه این افراد در ادامه فعالیت در پست اجرایی از بین خواهد رفت.

* کمبود نیروی خدماتی و سرایدار در سطح مدارس استان

موضوع کمبود خدمتگزار و سرایدار در مدارس از مسائلی است که با گذشت زمان پیچیده‌تر می‌شود. البته این مشکل با کمک گرفتن از اداره حقوقی استان و ارائه دستورالعمل واحد برای عقد قرارداد با شرکت‌های خدماتی قابل حل است.

پایان گزارش/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سختان مدیر کل آموزش و پرورش البرز و چالش های کرونا در مدارس و وضعیت پروژه مهر

جمعه, 27 تیر 1399 11:21 خوانده شده: 439 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -3 --
ناشناس 1399/04/27 - 12:15
مدیرکل انجمن اولیاء و مربیان وزات آموزش و پرورش گفت که دانش آموزان موظفند با لباس رسمی در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.
گزارش ایسنا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 13:03
امروز فردا مثل کافران به قول شما
مرده ها هم به طور رسمی با کت و شلوار و کروات در تابوت گذاشته میشن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 13:18
این هم تناقضی آشکار

مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: مدارس مجاز به اجبار خانواده‌ها برای تهیه لباس فرم جدید نیستند.

به گزارش مشرق
پاسخ + 0 0 --
کرونا 1399/04/27 - 17:15
روسیه واکسن آن را کشف کرد شما به فکر آنلاین باشید. آموزش فقط حضوری
پاسخ + 0 0 --
رضا قاسم پور 1399/04/27 - 17:15
درودها
به نظرم لباس رسمی لزوما به معنای لباس فرم نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 19:42
نه خیر لباس رسمی ، لباس فرم نیست
اما اسمش رویش است. دامنه رسمی
از چند تا چند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 19:51
مدیرکل انجمن اولیاء و مربیان وزات آموزش و پرورش گفت که دانش آموزان موظفند با لباس رسمی در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.

به گزارش ایسنا، نورعلی عباسپورکه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی صحبت می‌کرد، اضافه کرد: الان شرایط ویژه است و همانطور که اعلام شده در جایی که شرایط قرمز باشد، طبق پروتکلها دانش آموزان به مدرسه نمی روند اما همین الان هم دانش آموز موظف است با لباس رسمی و با رعایت موارد در کلاس‌های آنلاین شرکت کند و ارتباط رسمی را حفظ کند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/04/27 - 19:46
راستی این ضدعفونی ، گندهای بیشمار
مسئولان آموزش و پرورش را هم
می زداید؟
پاسخ + 0 0 --
بی خطشه 1399/04/28 - 16:41
گند نباید زد عطر باید زد، خطشه را باید زدود
باید بی خدشه شد، دود باید بود با بوی عود

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور