صدای معلم

«معلم های مدارس از طرف گروه های مختلف جدی گرفته نمی شوند. سیاستمداران به آن ها اهمیت نمی دهد و به عنوان هنرمند یا روشنفکر هم پذیرفته نمی شوند. به همین دلیل برنده شدن در این جایزه که نوشته سیاسی را هنر می داند برای من بسیار ارزشمند است و امیدوارم معنایی برای دیگر معلم ها داشته باشند زیرا اگر پاندمی کرونا یک چیز به ما آموزش داده باشد بی شک اهمیت و لزوم حضور معلم ها در جامعه است و اینکه وجود مدارس به عنوان جوامع کوچک حیاتی است و اگر نباشند حفره ای بزرگ در جامعه انسانی ایجاد می شود. این جایزه مهم ترین جایزه ای است که من در زندگی ام دوست داشتم به دست بیاورم»

یک معلم برنده جایزه جورج اورول ۲۰۲۰ شد

گروه اخبار/

چه کسی برنده جایزه جورج اورول ۲۰۲۰ شد

به نقل از ایبنا به نوشته گاردین، کتاب خاطرات «تأثیرگذار و قدرتمند» کیت کلانچی تحت عنوان «بعضی کودکان که به آن ها آموختم و چیزهایی که آن ها به من آموختند» به عنوان برنده جایزه اورول، که مختص نوشته های سیاسی است، انتخاب شد.

کلانچی، نویسنده و شاعری که ۳۰ سال در مدارس لندن، اسکاتلند، اسِکس، و آکسفورد معلمی کرد موفق شد نویسندگانی چون رابرت مک فارلن و آملیا جنتلمن را کنار بزند و جایزه سه هزار پوندی را از آن خود کند.

هیئت داوران به ریاست استفانی فلاندرز از مجله «اقتصاد بلومبرگ» گفت که کتاب «بعضی کودکان که به آن ها آموختم و چیزهایی که آن ها به من آموختند» نویسنده ای «صادق » را نشان می دهد که انسان ها را با یک موضوع مشترک به هم وصل می کند؛ موضوعِ مهم آموزش در مدارس و سلطه گری طبقه ای خاص بر چگونگی تدریس در مدارس. این کتاب بیش از یک سخنرانی مهم ارزش دارد. تعمق نویسنده بر موضوع آموزش و قصه دانش آموزانش تأثیرگذار، خنده دار، و پر از عشق است و دیدگاه درخشانی از جامعه مدرن بریتانیا را به خواننده ارائه می کند.»
 
کلانچی در متن سخنرانی دریافت جایزه گفت که «معلم های مدارس از طرف گروه های مختلف جدی گرفته نمی شوند. سیاستمداران به آن ها اهمیت نمی دهد و به عنوان هنرمند یا روشنفکر هم پذیرفته نمی شوند. به همین دلیل برنده شدن در این جایزه که نوشته سیاسی را هنر می داند برای من بسیار ارزشمند است و امیدوارم معنایی برای دیگر معلم ها داشته باشند زیرا اگر پاندمی کرونا یک چیز به ما آموزش داده باشد بی شک اهمیت و لزوم حضور معلم ها در جامعه است و اینکه وجود مدارس به عنوان جوامع کوچک حیاتی است و اگر نباشند حفره ای بزرگ در جامعه انسانی ایجاد می شود. این جایزه مهم ترین جایزه ای است که من در زندگی ام دوست داشتم به دست بیاورم.»
 
جایزه ادبیات داستانی جورج اورول هم به کولسن وایتهد برای کتاب «پسران نیکلی» رسید و نویسنده آمریکایی جایزه سه هزار پوندی را از آن خود کرد. وایتهد که هنگام اعلام جایزه در نیویورک حضور داشت می گوید مطمئن نبود که این کتاب مورد توجه قرار بگیرد اما با وجود سلطه قدرتمندان بر مظلومین در سراسر ذنیا داستان کتاب برای مردم اهمیت بیشتری یافت. علاوه بر این نویسنده آمریکایی از مردم درخواست کرد که ماسک بپوشند و مواظب خود باشند.»
 
 وایتهد، نویسنده آمریکایی-جامائیکایی برنده جایزه پولیتزر در جدیدترین داستانش به سراغ آمریکای دوره قانون «کرو» می رود که از حضور سیاه پوستان در مناطق و مکان های مختلف جلوگیری می کرد. «پسر نیکلی» بر اساس داستانی واقعی در فلوریدا روایت می شود و چهره زشت آمریکا در دوره نژادپرستی را بار دیگر نمایان می کند.
 
داستان پسران فقیری که در مدرسه ای در دوره قوانین نژادپرستانه «جیم کرو» درس می خوانند. اتفاقاتی برایشان رخ می دهد که تا دهه ها بعد بر روی زندگی شان تأثیر می گذارد. داستانی از درد و رنج سیاه پوستان به جرم سیاهی رنگ پوستشان توسط نویسنده سیاه پوست برنده پولیتزر که می گوید قصد نداشت این داستان را الان بنویسد اما حضور در دوره ترامپ و رعب و وحشتی که برای گروه های اقلیت ایجاد کرده است سبب شد تصمیمش را تغییر دهد و این داستان را به روی کاغذ بیاورد. (قانون جیم کرو به قانون جداسازی سفیدپوستان و سیاه پوستان در ایالت های جنوبی آمریکا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم گفته می شود.)
 
جایزه جورج اورول که به عنوان مهم ترین جایزه ادبیات سیاسی جهان شناخته می شود در سال ۱۹۹۳ راه اندازی شد و هر سال به نویسندگانی تعلق می گیرد که با آثارشان سعی در نزدیکی بین ادبیات و سیاست و تبدیل آن به اثری هنری داشته و روح سیاسی و  هنری اورول را در آثارشان به کار گرفته باشند.
 
سال گذشته «مرد شیرفروش» نوشته آنا برنز، نویسنده اهل ایرلند شمالی و برنده من بوکر سال ۲۰۱۸ توانست این جایزه را در بخش ادبیات داستانی سیاسی از آن خود کند. منبع : همشهری آنلاین

« صدای معلم » این موفقیت را به خانم  «"کیت کلانچی " تبریک می گوید .


چه کسی برنده جایزه جورج اورول ۲۰۲۰ شد

سه شنبه, 24 تیر 1399 16:05 خوانده شده: 211 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
رضا 1399/04/24 - 16:56
بسیار عالی
این کتاب باید سریعتر ترجمه شود جالبه
پاسخ + +1 0 --
حسین رمضان پور 1399/04/25 - 05:27
خبر و مطلب بسیار جالبی بود که به اعتلای نقش معلم در بین افکار عمومی کمک شایانی می نماید.

سپاس از نویسنده این مطلب ارزنده
پاسخ + +1 0 --
A 1399/04/25 - 18:36
کاش این کتاب مزرعه یا قلعه حیوانات ارول را جزو برنامه درسی دانش آموزان در دوره دبیرستان می کردند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور