صدای معلم

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری :

والدین نباید موجبات تقلب دانش‌آموز را به هنگام آزمون مجازی فراهم کنند، چرا که این رفتار برای آینده جامعه و دانش‌آموزان خطرناک است !

گروه اخبار/

شیوه برگزاری آزمون در ایام کرونا

«عباس سلطانیان» مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری در گفت‌وگو با ایلنا درباره نظارت بر امتحانات مجازی در شبکه شاد و اینکه تا چه اندازه این نوع آزمون معیار ارزیابی دانش‌آموزان است ، گفت: مقوله نحوه برگزاری امتحانات و بازگشایی مدارس را در قالب یک دستورالعمل برای ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، مناطق، مدیران و دبیران تعیین‌تکلیف کردیم و این دستورالعمل شامل دو بخش بود؛ در بخش ابتدایی اشاره شد که از ۲۷ اردیبهشت ماه مدارس باز می‌شود و حضور دانش‌آموزان در مدرسه به صورت داوطلبانه و اختیاری است؛ یعنی اگر دانش آموزی احساس نیاز کرد که باید با معلمش در تماس باشد و اشکالات درسی خود را برطرف کند، می‌تواند با رعایت نکاتی که وزارت بهداشت مشخص کرده، وارد مدرسه شود.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با اشاره به آموزش مجازی گفت: از ۱۰ اسفند سال ۹۸ تا ۱۰ خرداد ۹۹ کار ما در شاخه نظری تمام و نزدیک ۹۶۶ برنامه تلویزیونی زنده پخش شد.

وی درباره میزان یادگیری دانش‌آموزان در آموزش‌های مجازی خاطرنشان کرد: معلم با وجود ارتباطاتی که با دانش‌آموز دارند می‌تواند، این موضوع را تشخیص بدهد که یک دانش‌آموز چه مقدار از فضای آموزش مجازی استفاده کرده است. وقتی معلم در این زمینه به اطمینان رسید، باید نتیجه را به شورای مدرسه اعلام کند و این شورا پس از انجام بررسی‌ها، باید در رابطه با استمرار یا اتمام آموزش و همچنین ورود به فاز امتحانات تصمیم‌گیری کند.

سلطانیان با تاکید بر اینکه باید صورت جلسات در مدارس به شکل مکتوب به عنوان اسناد نگهداری شوند، گفت: در دستورالعمل مورد اشاره تصریح شده است، که نتایج امتحانات دانش‌آموزان باید تا پایان خرداد ماه تعیین‌تکلیف شود و از این رو همکاران ما باید طبق این فرایند پیش روند.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری گفت: پس از این اقدامات شیوه ارائه نمره به دانش‌آموزان را مشخص و اعلام کردیم، امتحانات پایه نهم و دوازدهم باید حضوری برگزار شود؛ یعنی برنامه امتحانی به دانش‌آموزان داده شود و آنها مانند سال‌های قبل سر جلسه امتحان بیایند.

سلطانیان در پاسخ به این سوال که آزمون‎های آنلاین تا چه اندازه در ارزیابی نهایی دانش‌آموزان موثر است؟ گفت:‌ آزمون‌های آنلاین مربوط به پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم است. همچنین در بند ۱۶ دستورالعمل بازگشایی مدارس تاکید کردیم، مرجعیت تعیین نمره معلم است که باید زیر نظر مدیر مدرسه این کار را انجام دهد.

وی درباره پروسه نمره‌دهی به دانش‌آموزان گفت: معلم می‌تواند از ارزشیابی مستمر و پایانی نیمسال اول و زمانی که مدارس باز بوده برای نمره دادن به دانش‌آموز استفاده کند. همچنین معلم می‌تواند تکالیف عملکردی، پروژه و کارهایی که دانش‌آموزان در فضای مجازی به صورت آنلاین و آفلاین انجام دادند را ملاک ارزیابی قرار دهد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با اشاره به بندی تحت عنوان ارزشیابی حضوری در دستورالعمل آموزش و پرورش گفت: بر اساس این بند اگر معلمی تشخیص داد، دانش‌آموزی بنا به دلایلی موجه در فضای مجازی آموزش لازم را ندیده است، می‌تواند از او بخواهد با هماهنگی خانواده به مدرسه بیاید و به صورت حضوری برای او کلاس برگزار کند و حتی شفاهی امتحان بدهد.

سلطانیان افزود: تاکید می‌کنم حضور دانش‌آموزان باید به صورت موردی باشد نه این که بخواهند در مورد همه دانش‌آموزان این کار را انجام دهند و از طرفی ما به شدت مخالفیم که آزمون‌های آنلاین تنها ملاک برای نمره‌دهی و ارزیابی دانش‌آموزان باشد.

وی اضافه کرد: ما اعلام کردیم مرجعیت و تشخیص این کار با معلم است و معلم می‌تواند با استفاده از همه این ابزارها و روش‌ها درباره دانش‌آموزان قضاوت کند و نتایج ارزیابی‌ها را در اختیار مدیر قرار ‌دهد و مدیر نیز موظف به اعلام نتایج است. در مجموع آزمون آنلاین به هیچ عنوان تنها ملاک ارزیابی نیست.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با تاکید بر اینکه والدین نباید موجبات تقلب دانش‌آموزان را به هنگام آزمون مجازی فراهم کنند، گفت: وقتی خانواده‌ای می‌بیند، دانش‌آموز در حال امتحان آنلاین است، اگر بستر تقلب را فراهم کند، تخلف کرده است. این رفتار برای آینده جامعه و آن دانش‌آموز خطرناک است و اصلا خوب نیست؛ به همین دلیل هم خانواده‌ها باید در این زمینه مراقبت کنند و هم همکاران ما بر اساس بخشنامه‌ای که اعلام کردیم با همان شیوه نمرات دانش‌آموزان را بر مبنای شناخت خود ارائه کنند.

پایان پیام/


شیوه برگزاری آزمون در ایام کرونا

دوشنبه, 12 خرداد 1399 11:21 خوانده شده: 305 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -12 --
ناشناس 1399/03/12 - 11:56
احسنت. تذکر بجایی است.
انتقال میراث اخلاقیات در جامعه، یعنی
قاطعیت و جدّیت والدین در چنین شرایطی.
والدین محترم ،
تجلّی الگو بودن خود را همسو با معلمان ، به فرزندان تان عرضه نمایید.
شرافت ما در صداقت مان نهفته است.
پاسخ + +13 0 --
ناشناس 1399/03/12 - 21:06
دیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با تاکید بر اینکه والدین نباید موجبات تقلب دانش‌آموزان را به هنگام آزمون مجازی فراهم کنند، گفت: وقتی خانواده‌ای می‌بیند، دانش‌آموز در حال امتحان آنلاین است، اگر بستر تقلب را فراهم کند، تخلف کرده است. این رفتار برای آینده جامعه و آن دانش‌آموز خطرناک است و اصلا خوب نیست؛ به همین دلیل هم خانواده‌ها باید در این زمینه مراقبت کنند و هم همکاران ما بر اساس بخشنامه‌ای که اعلام کردیم با همان شیوه نمرات دانش‌آموزان را بر مبنای شناخت خود ارائه کنند.
عزیزم اینو به نمایندگان مجلسی بگو که مدرکشون تقلبیه. شاید خودتم از اونهایی عباس شیطون!!!
مدذرکتو از کجا گرفتی؟
اینقدر توی مملکت ما از صدر تا ذیلش ملوث کردید که ادم به حرف حسابی هم که یه ادم ناحسابی میزنه خنده اش میگیره لعنت به همتون
پاسخ + +1 -10 --
پدر دانش آموز 1399/03/13 - 01:00
سلام
چند معلمِ ... نمره مستمر پایه دوازدهم دبیرستان علامه مجلسی منطقه ۱۵ تهران میدان خراسان را کم داده اند. هیچ توجهی به گرفتاری خانواده ها ندارند. یکی گوشی ندارد یکی اینترنت ندارد یکی سرپرست ندارد. ولی متاسفانه چند دبیر که نام معلم را خراب میکنند برخورد بدی با اولیا دارند. مثلا میگویند چون فرزتدتان مشق ننوشته باید مستمر کم بگیرد. امیدوارم متصدی صدای معلم پیامم را سانسور نکند و به مسئولش بفرستد تا کسی بر این مدرسه نظارت کند. به خدا گرفتاری زیاد است. ضمنا اغلب دبیران خوبند و بچه‌ها نیز از خانواده‌های محرومند و دستشان جایی بند نیست. دانش آنوز دوازدهم چون نهایی و کنکور دارد خودش درس میخواند. اگر کمک نمیکنند ظلم نیز نکنند. توکل بر خدا.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/13 - 09:52
پدر جان مگر نمره مستمر تاثیری دارد؟ شاگرد اگر شاگرد باشد نمره پایانی خوب میگیرد و نشان میدهد که استحقاقش برای نمره مستمری که یک هستم و کمتر تاثیر دارد بیشتر بوده .اما اگر شاگردی نشسته که با نمره مستمر بیست نمره امتحان نهایی او جبران شود و مردود و تجدیدنشود خوب خودت هم معلم باشی به کسی که کار نکرده نمره خوب نمیدهی. در هر صورت من مطمئنم معلم بچه تو بهتر از تو میداند فرزندت چه مشکلاتی دارد معلمها همه بلا استثنا فرزندان مردم را بهتر اهمیت میدهند تا فرزند خودشان. و طبق بخشنامه شما حق اعتراض تا قبل از ارسال نمرات داشته اید.
پاسخ + 0 0 --
محقق 1399/03/13 - 14:22
امثال شما در کارتان رایگان به خدا هم لطف نمی کنید اما ازمعلم انتظار دارید به هرکسی بدون سعی وتلاش نمره بدهد درسته در شرایط حاضر نبایدسخت گیری کرد اما این نبایدبابی برای سستی نسل بعد باشدکه متاسفانه شده است
پاسخ + +8 -1 --
ناشناس دیگر 1399/03/13 - 22:27
طرف خودش معلم رسمی با مدرک دکتری است به من معلم تدریس خصوصی میگه وقت امتحان بیا خونمون برای فرزندم
اول برو معلم و گزینش رو خطاب قرار بده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/14 - 07:36
این مطلب را چند روز پیش دیدم
شخی رفته بود گزینش توصیه کند استخدام یکی از اشنایانش را. بمسول گزینش گفته بود این فرد بسیار انسان صادق و درستکگاری است. از هر کس میخواهید بپرسید و تحقیق کنید.در عمرش حق خوری نکرده دستگیر ینوایان است. اما همنشینانش و اقوامش مثل شوهر عمه و پد زن و پسر عموهایش شارلاتان و قالتاق هستند.و از هر فرصتی برای ضره دن به وی استفاده مکنند. ایا امکان استخدام وی چقدر است؟ مسول گزینش گفته بود ای بابا ما دنبال ادمهای مکتبی و خط امامی و پیرو مکتب اصیل قاسم صلیمانی میگردیم ایکه تو مگویی معاند است. دوست من گفته بود اینها که گفتم خصوصیات پیامبر اکرم است!
بله ببینید چقد از اسام حقیقی دور افتاده ایم!!!
پاسخ + 0 0 --
محمد 1399/03/14 - 23:15
احسنت بر شما اگر قبول نکنید
احتمالا این دکتری در رتبه بندی ذی حقتر تشخیص داده می شود و شما بدون ثبات شغلی. اینهمه بی عدالتی در جامعه برای چه؟
پاسخ + 0 -5 --
ولی دانش‌آموز ۱۲م 1399/03/15 - 17:39
سلام
برخی دبیران نمره مستمر نوبت دوم را خیلی پایین داده اند به دلیل اینکه دانش آموز در مجازی فعال نبوده.
فرزند خودم در درسی ۱۴ گرفته در حالی که می دانم خرداد ۲۰ میگیرد.
دبیر هم فقط تکلیف رونویسی می داد در حالی که در منزل خودش مشغول خواندن بود و بعضی از دروس را از تلویزیون دیده بود. و دبیران کم سواد آبروی اکثریت باسواد را برده اند.
دبیرانی که نمره مستمر کم می دهند ولی دانش آموز در خرداد چندین نمره بالاتر میگیرد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/16 - 05:03
پدر جان چرا شما نمیروید به ارزشیابی اداره اعتراض کنید؟ چرا دبیر کم سواد برای فرزندتان اختیار میکنید؟مگر نمیدانید فرزند شما اینده ساز انقلاب اسلامی در طراز منطقه غرب اسیا است؟ براستی خجالت نمیکشید در غیاب یک معلم فرندتان اینطور حرف میزنید؟ شما خودت میگویی در فضای مجازی فعال نبوده .خوب بگو قفعال باشد جانم. بعد میگویید دبیر فقط تکلیف رونویسی میداد خوب اگر دبیر را قبول داری پس ساکت باش و بگذار کارش را بکند اگر قبول نداری برو شکایت کن. از مسئولین مملکت فقط حرف بیحساب ک تاب زدن را اموخته ای. خوب الین هم خوب است . بالاخره یکچیزی یادت داده اند. خوش بحال ....
پاسخ + 0 -4 --
ولی دانش‌آموز ۱۲م 1399/03/16 - 17:17
سلام
عجیب است که این همکار بی آنکه بداند موضوع چیست از کسی دفاع می کند که نمیشناسد و توصیه میکند که به اداره برو شکایت کن.
گویی که نرفته ایم.
رفته ایم و نتیجه نگرفته ایم.
شما اگر خیری نمی رسانی شر نرسان.
دانش آموز سال گذشته خرداد ۱۹ گرفته ولی مستنرش را آن دبیرِ ... ۱۲ داده
و همه دانش آموزان ناراحت اند و برخی شکایت کرده اند.
چرا شما به جای دفاع از حق طرف ناحق را می گیری؟
در حالی که هیچ نمی دانی.
خدا را شکر قاضی نشده اید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/16 - 20:55
اموزش و پرورش در ارزشیابی خیلی ضاف است شکایت شما ابتدذا در بالاترین سطح دیده میشود و سپس بسطح پایینتر میرسد اجگر جوابشان بیحساب و کتاب بود مقام مافوقش از او بازخواست میکرد. وانگهی شما میتوانی تا حد وزارتخانه از منل خودت و سامانه شکایات اعتراض کنی. من طرف هیچکس را نمیگیرم اما میگویم یقه ان ادم ناحسابی را بگیر که شکایت کرده ای و جواب نداده اگر برایت مقدوز است اسم و رسمش را اعلام کن تا ببینیم این چه دیو صفتی بوده است. دانش اموز صاحب اختیار اموزش و پرورش است و وزیر و معلم و مدیر و معاون وزیر باید افتخار کنند که کفش شاگردشان را واکس بزنند. مگر مدرسه محل چاق شدن و چریدن است؟ که شما میگویید ترتیب اثر نداده اند؟ مدرسه جای خدمت است و هر مدیر و معاون و مدیر اداره و مدیر کل ووزیر که غیر از این فکر میکند در انسانیت خودش شک کند و اماده گردن گرفتن حق الناس باشد.
پاسخ + 0 0 --
khakhs 1399/03/26 - 22:21
بعضی از دانش آموزان مستحق نمره کم مستمر هستند و این عین رعایت تربیت و عدالت و حق الناس است
البته در فضای مجازی موجود اجبار درست نیست

من مستمر بهمن 98 را ملاک قرار دادم و چون خانواده ها و دانش آموزان عقلا و شرعا و حقا ملزم به داشتن موبایل و ... نیستند بدون امتحان پایانی، نمره امتجان را بیست در نظر گرفتم

در واقع دانش آموزان از مستمر بهمن 98 و عدم انجام تکلیف و ارائه آن چه حضوری یا مجازی به اختیار و انتخاب و تنبلی خود نمره نگرفتند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور