صدای معلم

" بنیاد ملی نخبگان ایران اعلام کرد، 308 نفر از دارندگان مدال المپیاد و 350 نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال 82 تا 86 به خارج مهاجرت کرده‌اند "

فرار مغزها و وضعیت قرمزی که هرگز اعلام نمی شود!

فرار مغزها و وضعیت قرمز در ایران
 
مرداد ۱۳۴۴ نتایج بررسی مهاجرت که توسط سازمان ملل انجام شده بود، ایران را از لحاظ مهاجرت اتباع به کشورهای دیگر در ردیف پنج کشور آخر جدول دیده می شد [ نزدیک به صفر ]
این بررسی ده سال بعد در سال ۱۳۵۴ نیز مجددا انتشار یافت که تغییری در رتبه ایران نشان نمی‌داد و مهاجرت ایرانیان نزدیک به صفر بوده است.
در سال 1357 شمار ایرانیان مهاجرت کرده به زیر 50 هزار نفر رسیده بود.
از این آمار‌ها چنین برمی آمد که ایرانیان تمایلی به مهاجرت به کشورهای دیگر نداشتند.
اما این ارقام از سال 1357 به بعد به شکل ناباورانه‌ای تغییر کرده است. ایران دیگر در رتبه انتهای جدول نیست و برعکس به صدر جدول رسیده است. ایرانیان سومین مردمان در جهان هستند که به دنبال مهاجرت هستند.
در بین اتباع کشورهای مختلف ایرانی‌ها بیشتر متقاضی برای مهاجرت به استرالیا را دارند که سالانه د‌ها نفر نیز جان خود را در این راه می‌دهند.
جمعیت ایران ۲ برابر شده، اما میزان مهاجران ایرانی نزدیک به 7 میلیون نفر یعنی 140 برابر رسیده است.
در این بین حجم خروج نخبگان از کشور نیز قابل تامل است. طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر فرار مغز‌ها در بین 91 کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است.
سالانه تا 180 هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت می‌کنند.
بنیاد ملی نخبگان ایران اعلام کرد، 308 نفر از دارندگان مدال المپیاد و 350 نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال 82 تا 86 به خارج مهاجرت کرده‌اند.
همچنین هفته نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نوشت است، 90 نفر از 125 دانش آموزی که در سه سال گذشته در المپیادهای جهانی رتبه کسب کرده‌اند هم اکنون در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند.
طبق آمار صندوق بین‌المللی پول هم اکنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشک ایرانی در آمریکا هستند. طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال 87 روزانه 15 کار‌شناس ارشد، 4 دکترا و سالانه 5475 نفر لیسانس از کشور مهاجرت کردند.
در سال 1391 حدود 150 هزار دانشجو تقاضای خروج از کشور را کرده‌اند که بیشترشان دانشجوی دوره دکترا بودند. همچنین 64 درصد دانش‌آموزان ایرانی مدال‌آور المپیاد طی 14 سال گذشته از ایران مهاجرت کرده‌اند.
حمید گورایی رئیس پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی نیز هشدار داد که دانشمندان رشته سلول‌های بنیادین ایران هر روز بیشتر از گذشته جذب دیگر نقاط جهان می‌شوند.
پروفسور عباس میلانی مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می‌گوید، فرار مغز‌ها در چند سال اخیر 300 برابر جنگ ایران و عراق به اقتصاد ایران صدمه زده است.
این‌ها در حالی است که در کشور تقریبا کلامی درباره این فاجعه ملی سخن گفته نمی‌شود..
تاریخ معاصر ایران

فرار مغزها و وضعیت قرمز در ایران
 
یکشنبه, 21 ارديبهشت 1399 15:30 خوانده شده: 335 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/02/21 - 16:41
مغز که جای خودش. هرکی یه سلول داشته باشه و امکانش باشه باید بذاره بره.
ما که موندیم جز دروغ و تهدید و فقر چی عایدمون شده؟
پاسخ + 0 0 --
معلم مشهدی 1399/02/22 - 06:02
بن مایه این نظام با هر گونه علم و تمدن در تضاد است و بنابراین چاره ای جز سرکوب و به حاشیه راندن و نهایتا فرار دادن و حتی معدوم کردن مغزها ندارند. باید گریخت از این دیار. آری باید گریخت هنوز دیر نشده. - پیغمبر هم گریخت از دست اجداد اینها.
پاسخ + 0 0 --
سیدعلی 1399/02/22 - 10:46
چه ربطی داره در همه دنیا مهاجرت هست الان شما آمارکشورهای آلمان آمریکا انگلیس و.... رو در زمینه مهاجرت نگاه کنید دست کمی از ایران ندارند
پاسخ + 0 0 --
کارشناس سازمان 1399/02/22 - 13:10
1. صدای محترم معلم این آمارها را چندین با مراجع رسمی توضیح و اصلاح کردند، ولی گویا چون عده ای دوست دارند این آمارها درست باشد اصرار به نشر آن دارند.
2. معاونت علمی ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان چندین با ر آمار دادند.
3. همکار نحترمی که گفته ای "بن مایه این نظام با هر گونه علم و تمدن در تضاد است و ..." بالاخره این تناقض را حل کنید که اگر آمار درست هم باشد این ها هم محصول این نظام اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/22 - 15:59
۲۲ اردیبهشت مصادف با ۱۲ می‌روز تولد مریم میرزاخانی است که به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات نام گذاری شده است. میرزا خانی، نابغه ایرانی ریاضی در جهان است، زنی که بسیاری از سد‌ها را از راه برداشت و نام خود و کشور را برای سالیان سال بر سر زبان‌ها انداخت.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/02/22 - 16:00
درباره ماجرای علاقه‌مند شدن میرزاخانی به ریاضیات نوشته شده است: معلمان و دوستان زیادی در قرارگیری او در مسیر ریاضیات نقش داشته‌اند. یک سال در امتحان ریاضیات دبیرستان به طرز عجیبی نمره پایینی گرفت، زیرا معلمش به مهارت‌های او در ریاضیات اعتقاد نداشت. مریم به شدت دلسرد شد و این موضوع باعث شد تا به تحقیق بپردازد تا ببیند آیا واقعا ریاضیات جوابگوی اشتیاق و تلاش او خواهد بود یا خیر.

خوشبختانه معلم ریاضی بعدی مریم موجب دلگرمی او شد. مریم در همان مدرسه با رؤیا بهشتی آشنا شد و این آشنایی موجب افزایش علاقه آنان به ریاضیات شد. مرحومه مریم میرزاخانی و بهشتی هر دو از ریاضیدانان برجسته دنیا هستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/22 - 17:58
مشکل همون معلم دومش بوده. اگر دلگرمش نمیکرد الان آمار فرار مغزمون کمتر بود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/22 - 21:50
عجب منطقی!!!!!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور