صدای معلم

جمعی از فعالان رسانه ای در حوزه آموزش و پرورش با صدور بیانیه ای اعلام کردند ؛

آیا با زندان رفتن افرادی مانند « نجات بهرامی » و یا اخراج و تهدید سایر معلمان مشکلات حل می شوند ؟

گروه رسانه/

وقایع اخیر در ارتباط با ابلاغ اجرائیه ی حبس « نجات بهرامی » معلم ، روزنامه نگار و معاون پیشین رسانه ای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش و نیز حکم اخراج « محمد حبیبی »  معلم و فعال صنفی که در حال حاضر در زندان به سر می برد موجب شد تا برخی از فعالان و کنش گران حوزه رسانه آموزش و پرورش با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به این احکام خواهان اقدام مسئولان برای ممانعت از اجرای چنین احکامی شوند .

متن کامل این بیانیه که در اختیار « صدای معلم » قرار گرفته است به شرح زیر است .

 

انتقاد فعالان حوزه رسانه آموزش و پرورش به زندانی شدن نجات بهرامی و محمد حبیبی و اخراج و تهدید معلمان

در هفته معلم سال 1399 علاوه بر صدور حکم اخراج آقای محمد حبیبی که موجب خشم و البته شگفتی و تاسف بسیاری از معلمان کنش گر گردید ؛ شاهد ابلاغ اجرای حکم حبس آقای نجات بهرامی معلم و روزنامه نگار بودیم .

معلمان از خود می پرسند در حالی که هنوز خاطره تلخ اجرای ناقص و غیرشفاف قانون مدیریت خدمات کشوری پس از مدت ها انتظار و بلاتکلیفی فقط منجر به افزایش تبعیض وحشتناک نه تنها در مقایسه شاغلان وزارت آموزش و پرورش با هم ردیفان خود در سایر دستگاه های مشمول این " قانون عام " که به اختلاف بسیار زیاد در حوزه " صف و ستاد " وزارت آموزش و پرورش انجامیده است و البته هر روز شاهد توجیهات مقامات مسئول برای جا انداختن این امر هستیم ؛ چرا مسئولان این وزارتخانه با فعالان صنفی این گونه برخورد می کنند ؟ آیا بهتر نیست که حاکمیت با بالا بردن آستانه تحمل و رواداری ، موضع ملایم تر و منطقی تری با فرهنگیان داشته باشد ؟

آیا اخراج یک معلم که با همه مسائل و مشکلاتی که گریبان گیر وی و خانواده ایشان ناشی از " حبس " است توسط مسئولانی که باید منادی فرهنگ نقادی ، گفت و گو و مهم تر از آن اجرای " منشور حقوق شهروندی " که در همین دولت تصویب و کلی روی آن تبلیغات شده است ؛ منصفانه ، عادلانه و قانونی است ؟

از سوی دیگر ؛ فراخواندن آقای بهرامی که زمانی در مقام معاون رسانه ای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش حداکثر تلاش خویش را برای به حداقل رساندن فاصله و شکاف " اداره و مدرسه " به کار می بست و از نظر ما و بسیاری ؛ قصد ایشان اصلاح امور و ارتقای بهره روی و رضایت مندی در سیستم و کمک به رفع مشکلات و بحران های آن بوده است ؛ آیا زندان رفتن ایشان در شرایط ناایمن و خطرناک ناشی از بیماری کرونا که تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان است و نیز وضعیت و مشکلات جسمی که این معلم با آن دست به گریبان است ؛ امری انسانی و منطقی است ؟

آیا با زندان رفتن افرادی مانند آقای بهرامی و یا اخراج و تهدید سایر معلمان مشکلات حل می شوند ؟
تکلیف اصول قانون اساسی و حقوق ملت و تکالیف حاکمیت چه می شود ؟

انتقاد فعالان حوزه رسانه آموزش و پرورش به زندانی شدن نجات بهرامی و محمد حبیبی و اخراج و تهدید معلمان

آیا بهتر نیست که حاکمیت با بالا بردن آستانه تحمل و رواداری ، موضع ملایم تر و منطقی تری با فرهنگیان داشته باشد ؟
حل بحران ها راهش برخورد امنیتی و تهدید و ارعاب نیست .

اتخاذ موضع " سکوت " از سوی وزیر آموزش و پرورش که خود را نماینده آموزش و پرورش و ذی نفعان آن می داند در این شرایط قابل هضم و پذیرش نیست و بدون تردید در حافظه آموزش و پرورش و معلمان ثبت و ضبط خواهد گردید  و جایی را برای " دفاع " در آینده باقی نخواهد گذاشت.

اگر توجیه مسئولان اجرایی در مورد آقای نجات بهرامی ، تکیه بر اصل تفکیک قوا باشد اما این مساله به هیچ وجه نافی تلاش و اهتمام ایشان برای تعامل و تفاهم وزیر آموزش و پرورش با رئیس قوه قضائیه و سایر مسئولان برای  ممانعت از اجرایی شدن حکم  حبس آقای بهرامی نیست .

شاید دست وزیر آموزش و پرورش در مورد اجرای حکم حبس آقای بهرامی بسته بوده است اما معلمان این پرسش را مطرح می کنند ؛ پس هیات تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش که زیر نظر مستقیم شخص وزیر فعالیت می کنند ؛ چرا این گونه با منتقدان و فعالان صنفی برخورد می کنند ؟

امیدواریم که تکریم معلم و تعظیم در برابر جایگاه " معلم " فقط در حد شعار و حرف نباشد .
انتظار ما از مسئولان توجه به خواسته های حداقلی و قانونی برای پیشرفت و ارتقای جامعه و گام های عملی برداشتن برای  اعتماد سازی و احیای سرمایه اجتماعی است .

امضا کنندگان :

جواد بابازاده رها
مهدی بهلولی
علی پورسلیمان
شهرام جمالی
محمد داوری
ابوالفضل رحیمی شاد
محمد شیورانی
نرگس ملک زاده
ولی میرزا سیدی
حمزه علی نصیری

طاهره نقی ئی
محمدرضا نیک نژاد
علیرضا هاشمی


انتقاد فعالان حوزه رسانه آموزش و پرورش به زندانی شدن نجات بهرامی و محمد حبیبی و اخراج و تهدید معلمان

شنبه, 20 ارديبهشت 1399 20:27 خوانده شده: 507 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -6 --
نا شناس 1399/02/21 - 06:52
زنداني كردن افراد خاطي و قانون گريز داراي دو هدف اصلي است اول جدا كردن فرد خاطي از اجتماع براي احساس تنبه نسبت به عملكرد و گذشته خود و دوم هشداري است براي سايرين كه در صورت انجام چنين عملي به عقوبتي مانند فرد خاطي گرفتار مي شوند يعني جنبه تنبيهي براي فرد خاطي و انذار براي سايرين دارد . در غير اين صورت چگونه مي توان افراد را به قانون مداري پايپند نمود و به نظر مي رسد با اين رويه به مرور مشكلات حل خواهد شد . بالاخره قانون ناقص بهتر از بي قانوني است .
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1399/02/29 - 09:32
فقط یچی یاد گرفتیم که قانون بد بهتر از بی قانونیه ....! نمیدونم کدوم بیسواد دیکتاتوری چنین حرف بی پایه ای رو رواج داده یه عده هم بدون منطق نوشخوارش میکنن ..اگه قرار به تنبه باشه مسئولین .... ربا خوار دروغگو بهش مستحق ترن ! فکر نمیکنم جنگلی که توش قانون نیست از مملکت ما بی قانون تر باشه !
پاسخ + +4 0 --
دبیر مهربان 1399/02/21 - 08:39
حبس و زندان و حصر و...
برا مدت کوتاه خوبه و موثر اونم برا مجرم و جانی نه مخالف جناحی سیاسی
پاسخ + +2 -1 --
داود 1399/02/21 - 13:35
ژان ژاک روسو فیلسوف فرانسوی قرن هجدهم در باره آزادی اندیشه وبیان می گوید:من با تو مخالفم ولی جانم را می دهم تا تو حرفت را بزنی.امید وارم مسوولین با درک شرایط معلمان ونصب العین قرار دادن سخن این فیلسوف که قانون اساسی ما به تبع آن قوانین ذیل آن که منبعث از فرهنگ دینی وملی ما است با تحمل وروا داری با مخافان ومنتقدان شان برخورد کنند که:اسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است/با دوستان مروت با دشمنان مدارا.
پاسخ + +1 0 --
مهدی 1399/02/25 - 17:47
غصه شو نخورین .... با اینهمه این روزام میگذره و رو سیاهی واسه ذغال میمونه .........خواهیم دید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور