صدای معلم

انجمن اسلامی معلمان استان زنجان در بیانیه ای اعلام کرد ؛

نمی‌توان از مقام و منزلت معلمان سخن گفت اما در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها كوچك ترین توجهی‌ به رای و نظر كارشناسانه ی آن ها نکرد !

گروه تشکل ها/

به مناسبت فرا رسیدن " روز معلم " ؛ انجمن اسلامی معلمان زنجان بیانیه ای به این مناسبت صادر کرد .

این تشکل فرهنگی در بخشی آورده است :

" در خصوص برنامه شاد هم سوالات و نکات فراوانی است که چرا زیرساخت های این برنامه از قبل مهیا نشد و تصمیمی خردمندانه برای این که همه دانش آموزان در اقصا نقاط کشور بتوانند از آن استفاده نمایند اخذ نگردید این مسئله در حالی است که آموزش و پرورش سال هاست در بودجه سنواتی خود از دولت های هشتم تا یازدهم بحث هوشمند سازی را دنبال می کرد و هزینه فراوانی را در این خصوص انجام داده است.
تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی براساس برنامه درسی ملی (با تاکید بر استفاده از ظرفیت چند رسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور می بایست انجام می پذیرفت که در پایان برنامه ششم این امر محقق نیافته است.که اگر به موقع انجام می پذیرفت کمک فراوانی را در این شرایط حساس برای نظام آموزشی کشور داشت.

این تشکل همچنین تاکید کرده است :

" عنصر مهم توسعه، توسعه انسانی است ، درک استفاده بهینه و توسعه سرمایه انسانی در آموزش و پرورش استان نیازمند برخورداری از مدیریت صاحب بینش و دانش است و ( این تشکل ) بر این اعتقاد است مدیران ناکارآمد، غیر منعطف و اقتدارگرا نمی‌توانند محور توسعه باشند . "

متن کامل این بیانیه که در اختیار « صدای معلم » قرار گرفته است به شرح زیر است .

 

روز معلم و انتقاد از جایگاه ضعیف معلمان در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های آموزش و پرورش

اردیبهشت نوبهار تعلیم و تربیت و یادگاه قشر فرهیخته و انسان ساز معلم است . ماهی که با خون شهید مطهری آبیاری گردید تا در تاریخ جمهوری اسلامی این روز و هفته با یاد و نام معلم جاودان بماند . انجمن اسلامی معلمان استان زنجان هفته گرامیداشت مقام معلم را به یکایک تلاشگران عرصه علم و معرفت و فرهنگ تبریک و تهنیت عرض نموده و در این فرصت مغتنم نکات ذیل را یادآور می شود:

1-در ایام سخت کرونا و در گیر و دار بیماری مرموز کرونا چند اداره ودستگاه دولتی هم  وجودشان  بیش از پیش درک شد. در خاکریز اول بهداشت و درمان، مدافعان بی سنگر عرصه سلامت، که غیرت را اعتباری ویژه بخشیدند و در خاکریزهای بعدی بحث آموزش و پرورش است که تعطیلی نمی شناسد و‌  هر جا که آموزش وپرورش برقرار باشد ، آرامش روانی جامعه هم بردوام است و این معلمان فداکار و شریف هستند که آموزش را بر بستری متفاوت و در گستره ای وسیع صبورانه انجام می دهند. معلمانی که با وجود، دغدغه های مالی با تحمل هزینه روزانه اینترنت و گذاشتن وقتی بیشتر از گذشته،دانش آموزان را در کلاسهای مجازی آموزش می دهند و این چراغ را با جان، روشن نگاه داشته اند. واژه ی « مطالبات فرهنگیان» برای برخی از مسئولین دستاویزی شده  تا به اصل موضوع که همان ناچیز بودن حقوق و مزایا و  امکانات رفاهی فرهنگیان کشوراست پرداخته نشود.


2- در خصوص برنامه شاد هم سوالات و نکات فراوانی است که چرا زیرساخت های این برنامه از قبل مهیا نشد و تصمیمی خردمندانه برای این که همه دانش آموزان در اقصا نقاط کشور بتوانند از آن استفاده نمایند اخذ نگردید این مسئله در حالی است که آموزش و پرورش سال هاست در بودجه سنواتی خود از دولت های هشتم تا یازدهم بحث هوشمند سازی را دنبال می کرد و هزینه فراوانی را در این خصوص انجام داده است.
تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای کتاب‌های درسی براساس برنامه درسی ملی (با تاکید بر استفاده از ظرفیت چند رسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور می بایست انجام می پذیرفت که در پایان برنامه ششم این امر محقق نیافته است.که اگر به موقع انجام می پذیرفت کمک فراوانی را در این شرایط حساس برای نظام آموزشی کشور داشت.


3- اوضاع اقتصادی، تحریم های ظالمانه استکبار جهانی ، رکود و تورم ؛ همه اقشار جامعه را در تنگنا قرار داده و دامنه آن روز به روز افزون تر و تمام بخشها و ابعاد گوناگون جامعه را در فرهنگ و اخلاق و سیاست تحت تاثیر قرار داده و بدون تردید نظام آموزش و پرورش به لحاظ گستردگی و جمعیت و ارتباط با خانواده ها و دانش آموزان آسیب بیشتری می بیند و شرایط دشوارتری برای معلمان رقم می خورد.
آنچه می بایست مسئولین از دیرباز بر آن متمرکز می شدند و در اندیشه فردا می بودند همانا توجه و عزم جدی به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است . اما متاسفانه با سوءمدیریت ها و سهل انگاری و خطا و برداشتهای ناصحیح و در بعضی موارد لجاجت و بغض و حسد بر زمین مانده و ضروری است مسئولین نظام و مدیران آموزش و پرورش در احیای آن بکوشند تا در رسیدگی به شرایط اقتصادی و رفاهی و رفع تنگناهای معیشتی معلمین گام موثری برداشته شود و قانون مدیریت خدمات کشوری که افزایش حقوق سالیانه کارمندان دولت را حداقل برابر با نرخ تورم سالیانه نموده است به طور واقعی مطابق باشد.

روز معلم و انتقاد از جایگاه ضعیف معلمان در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های آموزش و پرورش

4- عنصر مهم توسعه، توسعه انسانی است ، درک استفاده بهینه و توسعه سرمایه انسانی در آموزش و پرورش استان نیازمند برخورداری از مدیریت صاحب بینش و دانش است و بر این اعتقاد است مدیران ناکارآمد، غیر منعطف و اقتدارگرا نمی‌توانند محور توسعه باشند برای خروج از این وضعیت برای انتخاب مدیران می‌بایست شاخص‌هایی را تعیین و بر اساس آن اقدام شود نه اینکه بر مبنای عضویت در ستاد انتخاباتی یا گروه و باند، چرا که این گونه تغییر و تحول ره به جایی نمی‌برد و ما دچار سیاست زدگی در آموزش و پرورش استان می‌شویم که سم مهلکی برای نظام تعلیم و تربیت است.
تدبیر برای تعالی و پیشرفت به مدیرانی نیازمند است که از همه ظرفیت‌های انسانی استفاده کند. تمایلات و انتظارات جامعه فرهنگیان شکافی جدی با توان موجود مدیریت حاکم دارد.


5- در دنیای امروز این باور وجود دارد که بالندگی آموزش و پرورش تا حد زیادی مرهون نیروی انسانی ورزیده و خلاق است . اما با کمال تاسف بی توجهی شدید به وضعیت معلمان شاغل و بازنشسته در دهه های متوالی ، شرایط نابه سامان و تلخی را فراهم کرده است. تاسف بارتر آنکه واژه ی « مطالبات فرهنگیان» برای برخی از مسئولین دستاویزی شده  تا به اصل موضوع که همان ناچیز بودن حقوق و مزایا و  امکانات رفاهی فرهنگیان کشوراست پرداخته نشود. تاخیر طولانی در پرداخت حق التدریس معلمان  ( که بخش عمده ی مطالبات فرهنگیان به شمار می آید )  ستمی نابخشودنی است   اما ظلم ِ بزرگتر از آن ، پایین بودن دستمزد این عزیزان و مزایای حرفه ای و شغلی است. ما از تلاش های دولت و وزارت و ادارات  آموزش و پرورش  به جهت ِ مدیریت شرایط سخت کنونی و ساماندهی نسبتا موفق نیروی انسانی موجود غافل نیستیم و این تلاش ها را قدر می نهیم  اما به این نکته ی ظریف هم اشاره کنیم که بدون فداکاری و ایثارگری همکاران شاغل و بازنشسته، گذر از تنگنای فعلی مقدور نخواهد بود و بی اعتنایی به این قشر شریف کمالِ قدرناشناسی است .


6-  تشکل های صنفی و سیاسی، بخش دیگری از ظرفیت های آموزش و پرورش هستند و نباید هراسی از فعالیت این گونه تشکل ها داشت این تشکل ها می توانند همراهان منتقد اما صادق، بی ادعا و موثر، نقش خود را به خوبی ایفا کنند که متاسفانه مدیریت آموزش و پرورش استان زنجان تشکل های معلمی را بر خلاف نظر سیاست های دولت ، برای خود تهدید می داند.


7- معتقدیم نمی‌توان از مقام و منزلت معلمان سخن گفت اما در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها كوچك ترین توجهی‌ به رای و نظر كارشناسانه ی آن ها ننمود. معلمان به عنوان کارشناسان واقعی عرصه تعلیم و تربیت جایگاه تعریف شده ای در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها استان ندارند و این جای تأمل  بسیار دارد چرا که معلمان در صف و خط مقدم تعلیم و تربیت قرار گرفته و مستقیماً مشکلات و مسائل آموزش و پرورش را درک و لمس می کنند . فلذا ضروری است مکانیسمی موثر جهت مشارکت حداکثری  معلمان در فعالیت های اجتماعی و تصمیم گیری ها اندیشده شود.


8- موضوع پی گیری مطالبات بازنشستگان عزیز خصوصا اجرای لایحه خدمات کشوری در اجرای رتبه بندی برای شاغلین مورد در خواست جدی انجمن استان است.


9- متاسفانه بی تدبیری ، ناکارآمدی ، رفتارهای سلیقه ایی ،  قبیله ای ، غیر پاسخگو بودن ، نارضایتی معلمان و کارکنان اداری و کنار گذاشتن نیروهای متعهد و با تجربه و کارآمد بخشی از مسائل آموزش و پرورش استان بوده که با رویکرد دولت و شاخصه های نظام جمهوری اسلامی مغایرت دارد.

لذا انجمن اسلامی معلمان استان از وزیر محترم آموزش و پرورش می خواهد سریعاً رویه های تنگ نظرانه ، باندی و محفلی و سیاسی کاری در انتخاب مدیران و کارشناسان آموزش و پرورش استان کنار گذاشته شود. و با تدبیر و انتخاب نیروهای کارآمد ، فعال ، شایسته، انقلابی ، متدین و پاک دست در جهت بهبود نظام تعلیم و تربیت استان قدم های مؤثری برداشته شود.
در پایان ضمن تبریک مجدد تاکید می نماییم انجمن اسلامی معلمان استان خود را در پاسداری از اصول انقلاب و آرمان های شهداء بخصوص شهدای فرهنگی ملزم ، پابرجا و خدشه ناپذیر می داند.
 
انجمن اسلامی معلمان استان زنجان  -  اردیبهشت 1399


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

روز معلم و انتقاد از جایگاه ضعیف معلمان در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های آموزش و پرورش

شنبه, 13 ارديبهشت 1399 08:35 خوانده شده: 401 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دبیر مفت 1399/02/13 - 12:20
مقام؟
منزلت؟
خبریه؟ کسی چیزی حس کرده؟
آدمو نگران میکنید با این کلمه ها! گفتم نکنه مسئولین بیدار شدن. حرفشم وحشتناکه.
همون بهتر که چیزی در مورد مقام و شان و منزلت نگن. ما هیچ. مجبور میشیم کلی هزینه کنیم لغت نامه ها رو تغییر بدیم و مفهوم این کلمات رو از نو بنویسیم.

مثلا برای توضیح مقام بنویسیم: رتبه بندی/ کشک/ وعده پوچ
معنی منزلت: نداشتن آبرو در جامعه/ گدایی/
شان: پست ترین جایگاه در جامعه و بین کارمندان در ایران/ الکی شاد.
پاسخ + 0 0 --
محقق 1399/02/13 - 19:51
دوست عزیز من مطالب شمارا همیشه پیگیری میکنم فقط اسم معلم مفت همیشه عذابم می ده اگه میشه تغییرش بده
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/02/13 - 22:05
لطف دارید همکار گرامی. بنده هم از نظرات ارزنده شما و دوستان دیگه استفاده میبرم. و به داشتن چنین همکارانی افتخار میکنم. همینطور از جناب استاد پورسلیمان و همکاران فعال و اندیشمندشان متشکرم که چنین سایتی را راه اندازی کرده اند و با روحیه خستگی ناپذیر پیگیر مطالبات فرهنگیان هستند.

تا وقتی وضعیتمون طبق قانون درست نشه ترجیح میدم از همین واژه دردناک ولی واقعی استفاده کنم.

متاسفانه قانون آموزش رایگان در ایران داره با هزینه عمر و جان معلمان پرداخت میشه.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مفت 1399/02/13 - 22:15
البته بنده چند بار جهت شیطنت و سر به سر گذاشتن همکاران از عنوان ((از طرف وزیر)) استفاده کردم که در نهایت همکاران محترم صدای معلم لطف کردند و آنرا به ((....)) تبدیل کردند. دقیقا نمیدونم مشکلش چی بود؟!
ما زمان دانشجویی پای ورقه انتخاب رشته مینوشتیم از طرف استاد و امضا میکردیم کسی هم کاری با ما نداشت.
مثل همیشه وزیر مشکل ساز شده!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/02/15 - 21:49
هنوز خبری از شازمان نطام معلمی نیست
پاسخ + +2 0 --
ساحل 1399/02/14 - 03:09
خدایا

همیشه تو به موقع به دادِ دلم می رسی ؟؟!
آنجا که خسته ام ... آنجا که دل شکسته ام ...
آنجا که ازهمه ی عالم و آدم گسسته ام ...همیشه تو همان دستی هستی
که می گیری از دلم غبارِ غمها را
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/02/17 - 21:01
رتبه بندی را اجرا کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور