صدای معلم

« جواد حسینی » معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش پرورش استثنایی کشور :

ما متاسفانه کلیشه گرایی و صورت گرایی را بر محتوا ارجحیت می دهیم و این موجب کاهش اثر بخشی برنامه ها می شود

گروه اخبار/
فعالیت های پرورشی و اثربخشی برنامه ها در آموزش و پرورش
 
معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش پرورش استثنایی کشور در جلسه شورای برنامه ریزی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: نظام برنامه ریزی به عنوان اصلی ترین مولفه فرهنگ سازمانی، باید به فرهنگ غالب سازمان از صف تا ستاد تبدیل شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، دکتر حسینی در جلسه شورای برنامه ریزی سازمان به مولفه های فرهنگ سازمانی اشاره کرد و افزود: پرهیز از بخشی نگری، پرهیز از تعارض سازمانی و تاکید بر تعامل سازمانی، شفافیت سازمانی، نگاه دارایی محور داشتن، توجه و تمرکز بر مدیریت دانش، نظام تصمیم گیری دانش بنیاد، مشارکت محور بودن و نظام برنامه ریزی از جمله این مولفه ها می باشد.

دکتر حسینی افزود: البته باید برای هر یک از این مولفه ها راهکارهای مناسب مانند کارگروه کاربست پژوهشی طرح ها و مطالعات ملی و بین المللی تهیه و ارائه شود.

وی با بیان اینکه نظام برنامه ریزی به عنوان اصلی ترین مولفه فرهنگ سازمانی در غالب شورای برنامه ریزی تحقق پیدا می کند، تصریح کرد: باید نظام برنامه ریزی به فرهنگ غالب سازمان ما از صف تا ستاد تبدیل شود.

دکتر حسینی در ادامه افزود: در این جلسه باید هم به ارتقاء شاخص ها و طرح ها و هم ارتقاء اجرا و عمل، هم  ارزیابی آنچه اجرا می کنیم و هم بخش بهبود عملکرد توجه شود.

وی همچنین اظهار داشت، ما دراین جلسه به دنبال سه محور هستیم، اول اینکه تا الان چه برنامه هایی انجام شده ، دوم اینکه در حال حاضر بر اساس برنامه ریزی که از قبل انجام شده در چه نقطه ای قرار داریم و آخر اینکه برای بهبود نظام برنامه ریزی در آینده چه باید کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از حلقه های مفقوده در کشور ما بخش اثر بخشی است بیان داشت: نظام شاخص هایی که بخواهد فعالیت های انجام شده را مورد سنجه قرار داده و اثر بخشی برنامه ها و فعالیت ها را  ارزیابی کند وجود ندارد.

دکتر حسینی همچنین در خصوص فعالیت های حوزه پرورشی ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت این برنامه ها ، اضافه کرد: خیلی از برنامه های معمول و مرسوم که در این حوزه انجام می شود، ممکن است که ما را به هدف اصلی که همان تعمیق و گسترش ارزشهای دینی است نرساند لذا باید فعالیت های پرورشی را برای دانش آموزان استثنایی تعریف کنیم که آنها را به سمت ارزشهای دینی بیشتر و موثر تر هدایت کند.

وی با تاکید بر اینکه برای تثبیت ارزش ها باید به اصلاح روش ها بپردازیم ، افزود : باید دامنه فعالیت های کمی پرورشی را  کمتر کرده و به سمت کیفیت بخشی برنامه ها آن را سوق دهیم.

دکتر حسینی در ادامه اظهار کرد: ما متاسفانه کلیشه گرایی و صورت گرایی را بر محتوا ارجحیت می دهیم و این موجب کاهش اثر بخشی برنامه ها می شود.

وی ادامه داد : ما می توانیم با ایجاد مراکز شاهد پژوهی ، طرح راویان معلم ، راویان دانش آموز و ایجاد موزه های ایثار و شهادت در مدارس به صورت جذاب به عنوان موقعیت های بی بدیل یادگیری در آموزش و پرورش استثنایی آنها را اجرایی کرده و بعد به سایر بخشهای آموزش و پرورش،  تسری دهیم.

وی همچنین در پایان چهار نکته را مورد تاکید قرار داد : یکی اینکه طی دو سال آینده پوشش طرح سنجش به صد درصد رسانده شود دوم اینکه سنجش دوره پیش دبستانی که سال گذشته تا ۵۰ درصد پوشش داده شده، که این پوشش را طی دو سال آینده به سمت ۱۰۰ درصدی سوق داده شود، مورد بعدی موضوع مداخلات طلایی است که هر چقدر این مداخلات به هنگام و قبل از دوره پیش دبستانی انجام شود   موثر تر خواهد بود و مورد آخر  ایجاد مرکز جامع آزمون ها است که مطالبه جدی و قطعی سازمان آموزش و پرورش استثنایی ، می باشد.

پایان پیام/


فعالیت های پرورشی و اثربخشی برنامه ها در آموزش و پرورش

دوشنبه, 16 دی 1398 11:49 خوانده شده: 335 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور