صدای معلم

" اتحاديه‌ها می گويند طبق اين طرح ميليون‌ها نفر از کارکنان بخش خصوصی مجبور خواهند شد برای دريافت حقوق کامل بازنشستگی بعد از ۶۲ سالگی که سن قانونی بازنشستگی است کماکان کار کنند"

اعتصاب اتحادیه‌ها در برابر اصلاح نظام بازنشستگی ، فرانسه را فلج کرد

گروه اخبار/

اعتصاب اتحادیه‌ها علیه تغییر نظام بازنشستگی در فرانسه

با شروع اعتصاب گسترده اتحادیه‌های کارگری فرانسه در اعتراض به طرح اصلاح نظام بازنشستگی امانوئل مکرون، روز پنجشنبه ۱۴ آذر بخش گسترده‌ای از فرانسه از حرکت باز ایستاد. اتحادیه‌ها می گویند در نتیجه این تغییرات سن بازنشستگی افزایش و حقوق بازنشستگی کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکثر مدارس تعطیل و حرکت متروها، قطارها و اتوبوس‌ها متوقف شد. در آستانه برگزاری دو راهپیمایی بزرگ هزاران نفر در شهر پاریس تظاهرات کردند.

رهبران اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده اند که اگر طرح امانوئل مکرون لغو نشود اعتراضات ادامه خواهد یافت. تغییر نظام بازنشستگی کشور یکی از طرح‌های اصلی امانوئل مکرون برای اصلاحات گسترده در اقتصاد فرانسه است.

مقامات دولت فرانسه اذعان کرده اند که در نتیجه این اصلاحات سن بازنشستگی افزایش خواهد یافت ولی تا کنون جزئیات چندانی از این طرح را منتشر نکرده اند.

دفتر امانوئل مکرون روز پنجشنبه گفت ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه هفته آینده و پس از مذاکره با رهبران اتحادیه‌ها چارچوب این طرح را اعلام خواهد کرد.

حرکت حدود ۹۰ درصد از قطارهای سریع السیر و قطارهای عادی متوقف شد و خطوط هوایی ایرفرانس حدود ۳۰ درصد از پروازهای داخلی و ۱۵ درصد از پروازهای بین المللی خود را لغو کرد.

در پاریس حرکت قطارها در اکثر خطوط متروی شهری متوقف و حرکت قطارهای حومه شهر نيز به شدت دچار اختلال شد.

موزه ورسای و برج ایفل به دلیل کمبود پرسنل تعطیل شدند و در موزهای لوور و مرکز پومپیدو بخشهایی از موزه و نمایشگاه‌ها تعطیل شدند.

اتحادیه س ژت (کنفدراسیون عمومی کار) اعلام کرد کارگران هفت پالایشگاه از هشت پالایشگاه کشور را مسدود کرده اند و در صورت ادامه اعتراضات کشور ممکن است با کمبود سوخت مواجه شود.

همزمان «جلیقه زردها» که تظاهرات هفتگی خود برای بهبود وضعیت معیشتی را از سال گذشته شروع کردند در چندین شهر، از جمله بندر لو آور در ساحل اقیانوس اطلس راهها را مسدود کردند. به گفته اتحادیه س ژ ت فعالیت در این بندر مهم متوقف شده است.

پلیس اعلام کرده که برای مقابله با بیش از ۲۵۰ تظاهرات که قرار است در سراسر فرانسه برگزار شود آمادگی دارد. انتظار می رود که گروههای رادیکال از جمله گروه ضد کاپیتالیستی «بلوک سیاه» نیز در این اعتراضات شرکت کنند.

فرمانده پليس پاريس گفت حدود ۶ هزار مامور در اين شهر مستقر خواهند شد و به مغازه‌ها و مراکز تجاری که در مسير تظاهرات قرار دارند دستور داده شده که تعطيل کنند. پليس حوالی ظهر اعلام کرد قبل از تظاهراتی که قرار بود ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شود ۱۸ نفر را بازداشت کرده است.

اين اعتراضات برای اجرای اصلاحات اقتصادی آقای مکرون که يکی از برنامه‌های اصلی او برای متحول کردن فرانسه است سنجش مهمی خواهد بود.

در سال جاری دولت او با اعتراضات گسترده «جليقه زردها» و همين طور اعتصاب ماموران پليس، آتشنشانی، معلمان، کارمندان بيمارستان‌ها و وکلا روبرو بوده است. ولی تاکنون آقای مکرون تواسته است اکثر اصلاحات بحث برانگيز در قوانين کار و ماليات را اجرا کند.

هدف او از اصلاح نظام بازنشستگی پايان دادن به ۴۲ مورد «سيستم بازنشستگی ترجيحی» است که به برخی از کارگران و کارکنان امکان می دهد با حقوق بازنشستگی بالاتر و يا زودتر از موعد مقرر بازنشسته شوند. اما اتحاديه‌ها می گويند طبق اين طرح ميليون‌ها نفر از کارکنان بخش خصوصی مجبور خواهند شد برای دريافت حقوق کامل بازنشستگی بعد از ۶۲ سالگی که سن قانونی بازنشستگی است کماکان کار کنند.


اعتصاب اتحادیه‌ها علیه تغییر نظام بازنشستگی در فرانسه

جمعه, 15 آذر 1398 15:04 خوانده شده: 846 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/09/15 - 15:23
خونسردی مکرون شگفت انگیز است. انگار نه انگار. اما سقوط دولت محتمل است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور