صدای معلم

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران در بیانیه ای به مناسبت آغاز سال تحصیلی 99-98 :

بی تردید ناکارآمدی بدنه ستادی وزارت آموزش و پرورش موجب یاس و ناامیدی معلمان می گردد !

گروه تشکل ها/

« انجمن اسلامی معلمان شهرستان های استان تهران » به مناسبت آغاز سال تحصیلی بیانیه ای صادر کرد .

متن کامل این بیانیه که در اختیار صدای معلم قرار گرفته است به شرح زیر است .

ناکارآمدی بدنه مدیران و ستاد در آموزش و پرورش و بیانیه انجمن اسلامی معلمان

با آغاز مهرماه و فصل رنگ ها، بهار تعلیم و تربیت در نظام آموزشی کشور آغاز می‌شود و همزمان با طنین دوباره زنگ مدارس جوششی از حیات دوباره دانایی و شکوفایی آغاز می گردد.

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های استان تهران ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان ،امام آزادگان ،حضرت حسین بن علی (ع) و یاران باوفایش ، بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی را به همه ی همکاران فرهنگی ، دانش آموزان و پویندگان تعلیم و تربیت ،تبریک عرض می نماید و امید دارد ، سال تحصیلی جدید سالی مملو از بهروزی و رشد برای خانواده بزرگ آموزش و پرورش به ویژه همکاران و دانش آموزان شهرستان های استان تهران باشد.
در شرایط فعلی آموزش و پرورش بیش از هر زمان دیگری با روند رو به رشد طبقاتی و کالایی شدن و تسلط نهاد های سودجو بر روند تعلیم و تربیت روبه رو است .  نشانه بارز این رویداد حائزین رتبه های بالای کنکورامسال  و عدم حضور دانش آموزان مدارس دولتی در میان آن ها می باشد. کیفیت بخشی به مدارس دولتی فراموش شده و فرآیند یاددهی –یادگیری آسیب دیده است .مدارس دولتی با سخت ترین شرایط ادامه حیات می دهند و بیشتر وقت مدیران مدارس صرف تامین نیازهای اولیه مدرسه می گردد .

هیولای کنکور نیز با تسلط بیشتر بر نهاد تعلیم و تریبت چمبره می زند و آموزش و پرورش را از کارکرد اصلی و رسالت واقعی خود دور کرده است.

انتظار می رفت در طول این سال ها تلاش های جدی و اساسی در جهت کیفیت بخشی به مدارس دولتی و کاهش معضلات آنها صورت گیرد و ادامه روند فعلی زنگ خطری برا ی آینده است .
آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران که از دانش اموزان و فرهنگیان نخبه فراوانی برخوردار است و همواره با کسب رتبه های عالی علمی ،ورزشی و پرورشی جایگاه ویژه ای را در کشور به خود اختصاص داده است در حالی به استقبال سال تحصیلی جدید می رود که شرایطی خاص و بحرانی را در زمینه ی نیروی انسانی و تراکم کلاس ها ، مدارس دونوبته و کمبود فضای آموزشی (نیاز به ساخت حدود ۱۰۰۰ کلاس درس)، تجربه می کند و نیازمند نگاه ویژه می باشد .

کاستی های فراوان موجب شده است تا در بسیاری از شاخص ها از مناطق بسیار محروم نیز عقب مانده تر باشد . گرانی سال های اخیر مسکن در شهر تهران ، زلزله غرب کشور و سیل جنوب کشور موجب افزایش جمعیت دانش آموزی در بیشتر شهرستان های فوق گردیده و به همین دلیل با افزایش روز افزون تراکم و نیاز به نیرو ی انسانی روبه رو  است. کمبود معلم به حدی افزایش یافته است که این اداره کل نیازمند حداقل 15 هزار معلم می باشد و راهکارهای قطره چکانی دردی از این معضل را دوا نمی کند . کمبود فضای آموزشی و نیروی انسانی فرصت هر نوع برنامه ریزی درازمدت را از مدیران استان سلب کرده است و بسیاری از پست های مربوط به کیفیت بخشی آموزشی از قبیل معاون فناوری ، معاون اجرایی ، سرپرست بخش هنرستان ها ،هنرآموز دوم و .... حذف شده اند.

تراکم بالای دانش آموزی ،معلمان را در بسیاری از مناطق به مبصر کلاس تبدیل کرده است و روند رو به رشد بازنشستگی نیروها و عدم توازن در جذب و خروج نیرو زنگ خطر را در آستانه سال تحصیلی به صدا درآورده و احتمال وجود تعداد زیادی کلاس خالی از معلم  همچنان باقی ست و عدم پرداخت حق التدریس ها ، برون سپاری ها و نوبت دوم مدیران و معاونین بردامنه این مشکلات افزوده است .

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران همواره در بیانیه های قبلی خود نسبت به وجود این مشکلات هشدار داده بود.حل این مهم نیازمند همراهی و همفکری همه نهادهای مرتبط از جمله وزارت آموزش و پرورش ، استانداری تهران ،نمایندگان محترم مجلس و نهادهای مدنی می باشد .
وزارت آموزش و پرورش در هنگام بازگشایی مدارس سال تحصیلی جدید بیش از هرزمانی با معضل نیروی انسانی دست و پنجه نرم می کند. فقدان برنامه و چشم انداز مشخص در این زمینه در کنار بازنشستگی وسیع نیروها و فقدان توازن در تقسیم نیروی انسانی از عوامل اصلی این بحران هستند . همسو با این معضل، در صورت عدم استفاده از نیروی های کارآمد و تخصصی در زمینه آموزش و پرورش و به کار گیری نیروهای جدید فقط به منظور پرشدن کلاس های درس بستر معضلات آتی خواهد شد.

از وزیر جدید آموزش و پرورش درخواست داریم با همراه نمودن بخش های مرتبط دولت به صورت جدی به مسئله نیروی انسانی در آموزش و پرورش در سراسر کشور وبه ویژه شهرستان های تهران بپردازند .
امید داریم مدیران ناکارآمد ستادی و مدیران کل استان هایی که بدون شایستگی های لازم تنها به خاطر لابی های سیاسی و عدم حضور نخبگان در سمت های خود قرار گرفته اندخانه تکانی شوند زیرا این گونه مدیران که در راس مدیریت قرارگرفته اند با نظرات غلط کارشناسی و عدم شناخت دقیق از مسایل نظام آموزشی وتربیتی ، ضربه های جبران ناپذیری را بر پیکره آموزش و پرورش وارد می سازند .

بی تردید ناکارآمدی بدنه ستادی وزارت آموزش و پرورش موجب یاس و ناامیدی معلمان می گردد و برداشتن گام های علمی و موثر برای شایسته سالاری و استفاده از ظرفیت نیروهای خلاق مهم ترین اقدام برای برون رفت وزارت آموزش و پرورش از شرایط موجود خواهد بود .
در حال حاضر همکاران ما در شهرستان های استان تهران همچون سایر فرهنگیان کشور همزمان با مشکلات معیشتی و اقتصادی با خلف وعده های متوالی دولت و وزارت آموزش و پرورش روبه رو هستند.

متاسفانه علی رغم تمام وعده های داده شده، پرداخت حق التدریس همکاران شهرستان های استان تهران تاکنون انجام نشده است . این بزرگترین بی اخلاقی و بی انصافی به افرادی است که با وجود همه موانع بر کلاس درس حاضر شده اند و وظیفه خود را انجام داده اند و متاسفانه در پرداخت حقوق حقه ی آنان قصور می شود .

معلمان بیش از شعار به اقدامات عملی و اساسی چشم دوخته اند تا بتوانند گره ای از مشکلات موجود بازکنند . پرداخت دیون وزارت آموزش و پرورش به معلمان ، حق التدریس ها ، پاداش بازنشستگان و اجرای وعده های مربوط به رتبه بندی معلمان انجام حداقل خواسته های به حق این قشر فرهیخته و شریف می باشد لذا از دولت محترم می خواهیم در این خصوص حداکثر اهتمام خویش را به کار گیرد .
آموزش و پرورش امسال سال تحصیلی سخت تری را در پیش رو خواهد داشت و انتظار می رود دولتمردان و مسئولین ، در گذر ازاین موقعیت سخت با بهره گیری از همراهی معلمان و ارج نهادن به زحمات این قشر توانمند، توان خود را برای عبور از بحران های موجود افزایش دهند .

فقدان تدابیر مناسب برای همکاری واقعی و تعاملی  با تشکل های فرهنگیان و بهره گیری از ظرفیت های مغفول مانند نمایندگان معلمان ، جلب اعتماد و مشارکت عمومی فرهنگیان را به شدت کاهش داده و خسارت های فراوانی را بر جایگاه دولت در بدنه ی آموزش و پرورش وارد ساخته است .

امید آنکه با توکل به ذات حضرت باری‌ تعالی، خلاقیت و تلاش مضاعف جامعه فرهنگیان و حمایت همه جانبه کارگزاران نظام از مدارس و معلمان و دانش آموزان شاهد رفع مشکلات موجود و بالندگی و رشد همه جانبه ی آموزش و پرورش باشیم .چرا که رشد و بالندگی جامعه تنها در گرو رشد و بالندگی آموزش و پرورش است.

ان‌شاءالله.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ناکارآمدی بدنه مدیران و ستاد در آموزش و پرورش و بیانیه انجمن اسلامی معلمان

یکشنبه, 31 شهریور 1398 17:28 خوانده شده: 3258 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/31 - 20:39
از چند سال قبل خبر اجرای طرح رتبه بندی از زبان مسولان رده بالای وزارت آموزش و پرورش بیان شده است، در زمان آقای بطحایی قول مهر ۹۷ داد، و بعد قرار شد در زمستان ۹۷ و بعد به سال ۹۸ موکول شد و بعد به نیمه دوم سال ۹۸ که سرپرست آموزش و پرورش (حسینی) گفت احکام طرح رتبه بندی در شهریور صادر می شود سخنگوی دولت گفت در مرداد۹۸ و وزیر کنونی در زمان رای اعتماد مجلس قول اجرای این طرح را داد. پس چرا خبری از اجرای این رتبه بندی نیست!!!!!!!!؟؟؟؟
پاسخ + +7 -2 --
معلم 1398/06/31 - 22:18
ناکارامدی ستاد از ناکارامدی مدیران و کارشناسانش بی سواد و غیرتخصصی و بی خاصیت آن ریشه می گیرد . مثلا امثال محمد زاده . خرم . زینی وند . مهناز احمدی . کفراشی . رمضانی .مینایی پور . کریمی . پاپایی و .... به جز فرصت طلبی و زد و بند های قومیتی و لابی گری های حزبی و منفعت طلبی های رفاقتی جه هنر دیگری دارند که در ستادآموزش و پرورش مدیر ارشد شده اند ؟!! بیلان کاری آنها کدام است ...
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1398/07/01 - 08:52
دو سه نفر از افرادی که گفتی بیش از یک سال است سمتی در وزارت خونه ندارند. شما مرتب توی همه خبر ها این کامنت رو کپی میکنی بفرمایید از کدام طیف فرصت طلبی هستی؟
پاسخ + 0 0 --
يحيي 1398/07/01 - 09:08
گل گفتي
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/07/01 - 11:05
محمد زاده ریس سازمان نهضت سواد آموزی و دفتر وزارتی است . خرم مدیر کل امور مجلس است . زینی وند معاون سازمان مشارکت های مردمی است .مهناز احمدی مشاور وزیر و مشاور رییس دانشگاه فرهنگیان است .کفراشی معاون دانشگاه فرهنگیان و با حفظ سمت مامور در آلمان است .رمضانی مدیر کل فرهنگی و اردو ها ست .مینایی پور مشاور امور بانوان وزیر است .کریمی رییس مرکز بین الملل است .پاپایی مدیر کل مشارکت هاست.بنایر این همه این عزیزان فرصت طلب و سود جو مثل شما آقای یحیی رضایی در ستاد هستند .
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1398/07/01 - 11:44
مهناز احمدی قبلا مدیرکل زنان بود عوضش کردن واسه خالی نبودن عریضه یه مدت وزیر پست مشاور بهش داد الانم دیگه در جایگاهی نیست . بفرمایید کفراشی معاون چی دانشگاه فرهنگیان هست؟ یه چیزی بگو با عقل جور در بیاد مگه میشه معاون دانشگاه کارش رو ول کنه بره آلمان ؟ 1 روز 2 روزه مگه . ضمنا افرادی که اسم بدید جز یکی دو نفر بقیه سالها سابقه در رده های مدیریتی داشته اند. منظور از بیلان کاری چیه؟ قشنگ مشخصه از کدوم باندی!!! یحیی رضایی دیگه کیه خخخخخ
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/07/02 - 11:01
آقا یا خانم باند شناس !! لطفا بررسی کنید که آقای کفراشی که در حراست بود چرا قبل از عزبمت به المان به دانشگاه فرهنگیان منتقل می شود و بعد از اینکه حکم او با عنوان معاون دانشگاه زده می شود ، بدون آزمون و با رانت بطحایی به آلمان مامور می شود و چرا خانه سازمانی اش را هم در سعادت آباد تخلیه نمی کند و تحویل نمی دهد تا بعد از بازگشت .... .خانم احمدی هم در پست مشاور وزیر ابلاغ خورده است حالا به تعبیر شما برای خالی نبودن عریضه !!! آقای مثلا رضایی شما به عنوان .... سخنگویی می کنید یا خود یکی از آنها هستید و با اسم مستار از خود دفاع می کنید ؟!!! یحیی هم اسم فردی است که در پاسخ به پیام شما نوشته گل گفتی !!
پاسخ + 0 0 --
رضایی 1398/07/02 - 13:50
اگر دین ندارید لااقل ازاده باشید. متاسفم واسه دروغات
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/07/03 - 09:25
متاسفانه این شما هستید که برای سرپوش گذاشتن بر رفتار بعضی از افراد ، به مطلعین و حق طلبان تهمت دروغ گویی می زنید و حق و حقیقت را پنهان می سازید . با عرض پوزش ، برای این موضوع باید متاسف بود که نه دین را درست تفسیر می کنید و نه از آزاد مردی درک صحیحی دارید !!! این که از دانشکاه فرهنگیان موضوع انتقال و پست آقای کفراشی را پیگیری کنید کار بسیار ساده ایست و یا از مرکز بین الملل دلیل اعزام رانتی به آلمان و موضوع خانه سازمانی را بپرسید اصلا کار سخت وپیچیده ای نیست .به جای تهمت دروغگویی به این و آن بررسی کنید چرا امثال آقای کفراشی و خانم احمدی و ... بر خلاف مقررات در حین خدمت ،ادامه تحصیل دادند و در خانه سازمانی سکونت دارند !!!.این کارها که غیر قانونی است که هیچ ، اما کدام معلم حتی حداقل فرصت ها و امکانات قانونی را دارد؟؟؟ بهتر است شما اگر جسارت دفاع از حق و دعوت به رعایت قانون و مقررات را ندارید، حداقل سکوت بفرمایید .والسلام علیکم
پاسخ + +3 0 --
... 1398/06/31 - 23:37
تا زمانیکه آموزش و پرورش اولویت چندم نظام باشد وضعیت به مراتب بدتر خواهدشد .چندین سال است در بوق و کرنا میکنند که کسری بودجه داریم نمی دانیم تا کی کسری جبران میشود چرا در ادارات و وزراتخانه های دیگر چنین حرف هایی نیست تا این معامله گران پست و مقام هست و نمایندگانی که وظیفه اصلی خود را ندانند و فقط در فکر صندلی سبزشان باشند هیچ تحول واقعی در آموزش و پرورش اتفاق نخواهد افتاد و تمام اعدادو ارقام و عملکرد های کذایی ادارات کل جنبه نمایشی دارد .خداوند به داد فرهنگیان این مرزو بوم برسد تا فرجی حاصل شود
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/07/01 - 17:15
اولین ناکارامدی خواص و عوام بعد از رحلت پیامبر(ص) چه بود و جه هست و چه خواهد بود؟ آیا ناکارامدی یک صفت حقوقیست؟
پاسخ + +3 -1 --
فرهنگی 1398/07/03 - 17:26
انجمن اسلامی پاسخ ناکارآمدانی را که خودش به زور وارد سیستم کرده جواب دهد ، نمی خواهد نگران دیگران باشد
پاسخ + 0 0 --
شهرام نیا 1398/07/05 - 09:46
آقای خنیفر . خانم احمدی . آقای کمره ایی . آقای عطایی . خانم مظفر . آقای فولاد وند. آقای کفراشی از دسته گل های آقای دبیر کل انجمن اسلامی معلمان آقای داوود محمدی هستند که به ستاد این وزارتخانه تحمیل کرده اند .
پاسخ + +1 -1 --
حامد 1398/07/06 - 01:46
انجمن اسلامی معلمان ،درتمام این سال ها با بکار گیری تمام توان خود هم درحمایت از مدیران لایق وهم دررفع مشکلات اموزش وپرورش وفرهنگیان ،قدم هایی در حد توان برداشته است
وهر از چند گاهی نیز با بیانیه ها ،هم نسبت به مشکلات موجود در اموزش وپرورش وراهکار های ان ،ونیز انتقادات سازنده از مسولان وزارت خانه تا مدیران کل ستادی واستان ها ، تلاش نموده است همراه فرهنگ وفرهنگیان باشد(درحالیکه دراین چند سال کمتر احزاب ویا گروه های سیاسی بویژه در یک سال گدشته انجام داده اندوبیشتر به دنبال صید ماهی از امدن این وآن بودند)
پاسخ + 0 0 --
همکار 1398/07/09 - 10:21
آقای حامد /// صیادتر از انجمن اسلامی معلمان و شخص آقای داود محمدی در صید فرصت و منفعت و تحمیل عناصری چون آقای کفراشی و آقای فولاد وند و آقای خنیفر وآقای کمره ایی و خانم احمدی به ستاد این وزارتخانه کیست ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/26 - 07:43
اگر مهم بود آموزش و پرورش بالاخص تمام فرزندان ایران ک روزی آینده ساز مملکت میشوند هیچگاه کلاس40 به بالا اداره نمیشد و اینکه وزیرب خود زحمت نداده قانون بکارگیری نیروهای حق التدریس 94را بخواندنیروهایی ک تامهربایددوره میدیدند وسپس مهرماه باحکم سرکلاس میرفتند اماآیین نامه باقانون مصوب مجلس100درصد فرق داردنیروهای شرکتی88-89درآیین نامه نیستندوبند3ک حذف سند مالی پیش دبستانی بوددوباره درآیین نامه قید شده و...بدون اجرای قانون ...قانونمند و اجرای قانون کجاست؟؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور