چاپ کردن این صفحه

« صدای معلم » از ابتدا ضمن مخالفت با این طرح شتاب زده آن را فاقد مبانی کارشناسی لازم و استانداردهای مورد نیاز یک آموزش علمی و جامع دانسته یود "

تنها 6 درصد معلمان در طرح معلم تمام وقت آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران شرکت کردند !

گروه گزارش/

آخرین بار « سیدجواد حسینی » سرپرست پیشین وزارت آموزش و پرورش در نشست رسانه ای اعلام کرد که تاکنون 12000 نفر در سراسر کشور در طرح معلم تمام وقت شرکت کرده اند .

حسینی پیش بینی کرد که تا پایان شهریور 1398 این رقم به 100 هزار نفر برسد . ( این جا )

اما شواهد و گزارش ها نشان می دهند ؛ معلمان آن گونه که مسئولان وزارت آموزش و پرورش  در ماه های اخیر تبلیغ کرده اند از طرح معلم تمام وقت اسقبالی نکرده اند .

پرتال اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در خبری که به نقل از رئیس اداره امور اداری و تشکیلات این استان منتشر کرده است ضمن تشریح جزئیات کامل این طرح اعلام کرده است که در سال تحصیلی جاری 2800 نفر در طرح معلم تمام وقت شرکت کرده اند .

« محمد صیدلو » در 24 شهریور 1398 در گفت و گو با ایرنا تعداد معلمان شاغل در مدارس شهرستان‌های استان تهران را 46 هزار نفر اعلام کرده است .

در واقع در آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران تنها حدود 6 درصد معلمان از طرح معلم تمام وقت استقبال کرده اند .

نکته مهم دیگر این برای نخستین بار و از قول یک مقام مسئول همه دبیران، هنرآموزان و دبیران تربیت بدنی می توانند از مزایای این طرح استفاده نمایند و شامل معلمان بالای 25 سال سابقه کار نیز می شود ؛ چیزی که قبلا نبود .

بسیاری از کارشناسان و نویسندگان حوزه آموزش از همان ابتدا ضمن نقد کارشناسی طرح معلم تمام وقت مخالفت خود را با اجرای آن بیان داشتند .

نخستین بار و در 15 مهرماه 1398  مدیر صدای معلم در گفت و گو با رادیو فرهنگ از این طرح انتقاد و خواهان توقف آن شد . ( این جا )

آخرین بار این رسانه در گزارشی خطاب به سرپرست پیشین وزارت آموزش و پرورش به جد خواهان لغو طرح معلم تمام وقت شد . ( این جا )

در این گزارش آمده بود :

« صدای معلم » از ابتدا ضمن مخالفت با این طرح شتاب زده آن را فاقد مبانی کارشناسی لازم و استانداردهای مورد نیاز یک آموزش علمی و جامع دانسته و تصریح می کند :

این رسانه پیش تر بر خلاف نظر این مسئولان طرح معلم تمام وقت را در تضاد با کیفیت بخشی آموزش و صرفا طرحی برای مدیریت سونامی بازنشستگی از جیب معلمان ارزیابی کرده بود .

 

مبنای این طرح فریب معلم و کاهش کیفیت آموزش است.هر معلمی که وارد این طرح شود به طور ضمنی پذیرفته است که معلم با 24 ساعت کار در هفته معلم "نیمه وقت"  است و این حرف که معلمان چون کمتر از کارمندان کار می کنند پس حقوقشان هم باید کمتر باشد را تایید می کند .

متاسفانه علی رغم مخالفت کارشناسان و دلسوزان نظام آموزشی و با اصرار علی اللهیار ترکمن بخشنامه معلم تمام وقت با تغییر نام به " سامان دهی ساعات غیرموظف " به مدارس ابلاغ شد . ( این جا )

معلمان همواره از تاخیر غیرقابل توجیه در پرداخت حقوق و مطالبات قانونی مانند حق التدریس ها ، معوقات ، پاداش پایان خدمت و... انتقاد دارند و حرف های مسئولان را در این زمینه نمی پذیرند .

معلمان همواره می پرسند :

" چرا آموزش‌ و پرورش مانند سایر دستگاههای اجرایی به دنبال اجرایی کردن امتیازات قانونی حقوق و مزایای کارکنان، موضوع مواد فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و برخورداری معلمان از سقف این امتیازات نیست؟

اگر بر اساس ادعای برخی نمایندگان مجلس ،« طرح تنظیم مقررات مالی و اداری آموزش‌ و پرورش» قرار است بسیاری از مشکلات معیشتی معلمان را حل و فصل نماید، چرا نماینده ی آموزش‌ و پرورش در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به جای دفاع از این طرح،  با قسمت های مختلف آن مخالفت می کند؟! " ( این جا )

سیدجواد حسینی با ابلاغ و اجرای بخشنامه ممنوعیت شکایت از رسانه ها اثبات کرد بر خلاف وزیر پیشین آموزش و پرورش سیدمحمد بطحایی اراده لازم را برای اجرای برخی اصلاحات آموزشی دارد .

اکنون از سرپرست وزارت آموزش و پرورش انتظار می رود با آینده نگری و تدبیر ضمن لغو این بخشنامه و تکمیل فرآیند اعتماد سازی و کاهش شکاف اداره و مدرسه و نیز بازگرداندن علی اللهیار ترکمن به همان جایی که آمده است گامی دیگر را در جهت اجرای اصلاحات آموزشی و حرفه ای کردن  حرفه معلمی بردارد . "

جزئیات طرح معلم تمام وقت و آخرین آمار معلمان شرکت کننده

رئیس اداره امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران از اجرای طرح معلم تمام وقت در این استان خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران،  مهدی حاجی شمسایی رئیس اداره امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران با اعلام این خبر افزود: در تاریخ 1397/11/03 بخشنامه شماره 223555 وزارت آموزش و پرورش مبنی بر اجرای طرح معلم سی ساعته جهت اجرا از تاریخ 1397/07/01 از سوی وزیر محترم به ادارات آموزش و پرورش ابلاغ گردید.

شرایط طرح بدین شرح است:

  1. همه دبیران، هنرآموزان و دبیران تربیت بدنی می توانند از مزایای این طرح استفاده نمایند. 6 ساعت از ساعت حق التدریس این افراد به جای غیر موظف به صورت غیر موظف اختیاری ثبت خواهد شد.

  2. طرح کاملا اختیاری و آزاد بوده و حتی با سوابق بالای 25 سال نیز می توان از مزایای طرح استفاده نمود.

  3. شروع طرح از ابتدای مهر ماه لغایت پایان شهریور ماه هر سال بوده و در صورت تمایل به ادامه استفاده از این طرح می باید ابتدای هر سال تقاضای جدیدی برای استفاده از طرح به کارشناسی امور اداری محل خدمت تحویل داد.

  4. عدم ارائه تقاضای تمدید استفاده از طرح برای سال جدید به منزله انصراف از طرح بوده و هیچ اجباری برای تمدید طرح برای سالهای بعد وجود ندارد.

  5. در ابلاغ افرادی که ازتقلیل ساعت کاری استفاده نمی کنند(افرادی که سابقه تجربی زیر 20 سال)،  24 ساعت تدریس موظف و 6 ساعت تدریس غیر موظف اختیاری (مجموعا 30 ساعت ابلاغ تدریس) ثبت خواهد شد.

  6. در ابلاغ افرادی که مشمول تقلیل ساعت کاری (افردی که سابقه تجربی بالای 20 سال) هستند، 20 ساعت تدریس موظف، 6 ساعت ابلاغ تدریس غیر موظف اختیاری و 4 ساعت تدریس غیر موظف (پرداخت حق الزحمه به صورت حق التدریس) ثبت خواهد شد.

  7. برای افرادی که تمایل به استفاده از مزایای طرح دارند، 17.5 درصد بندهای زیر به عنوان فوق العاده ویژه به حکم حقوقی افزوده می شود:

حق شغل+ حق شاغل+ فوق العاده شغل+ فوق العاده سختی کار+ تفاوت بند (ی) تبصره ۱۲ قبل سال۹۸ + تفاوت جزء (۱) بند الف تبصره ۱۲ قبل سال۹۷

  1. حداقل مبلغ فوق العاده ویژه برای سال تحصیلی 99-98 برابر 3.400.000 ریال و حداکثر 6.900.000 ریال می باشد.

مزایای طرح:

1-فوق العاده ویژه همراه حقوق ماهیانه پرداخت می گردد.

2-فوق العاده ویژه در طول تابستان برقرار می ماند در حالی که حق التدریس از ابتدای مهر ماه تا 15 خرداد ماه پرداخت می گردد.

3- فوق العاده ویژه مشمول کسور بازنشستگی شده و در معلمانی که پنج سال منتهی به بازنشستگی از طرح معلم سی ساعته استفاده نمایند در حقوق بازنشستگی آنها لحاظ خواهد شد.

آمار استفاده از طرح معلم سی ساعته

در سال تحصیلی 98-97 تعداد 280  نفر از فرهنگیان استان متقاضی استفاده از این طرح بوده اند. در سال تحصیلی 99-98 این تعداد تاکنون به 2800 نفر رسید که احکام آنها صادر و در دسترس همکاران قرار گرفت. افزایش فوق العاده ویژه مذکور با حقوق مهر ماه 1398 پرداخت می گردد.

پایان گزارش/


جزئیات طرح معلم تمام وقت و آخرین آمار معلمان شرکت کننده

سه شنبه, 26 شهریور 1398 15:49 خوانده شده: 3594 دفعه

در همین زمینه بخوانید: