صدای معلم

" در حقوق شهروندی به دنبال پرورش انسان‌هایی هستیم که در جامعه به محیط زیست احترام می ‌گذارند، از رفتارهای خشن می‌پرهیزند و منتقد و منصف هستند البته این فقط وظیفه آموزش و پرورش نیست اما نقش نظام آموزشی نباید نادیده گرفته شود "

پیشنهاد دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی در مورد تدوین منشور حقوق فرهنگیان

گروه اخبار/

منشور حقوق فرهنگیان

آیین بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان در دبیرستان دخترانه ایوب حسینی واقع در منطقه ۵ تهران برگزار شد.

شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی در این مراسم اظهار کرد: بازدید سر زده‌ای که وزیر آموزش و پرورش از مدارس دارند، قابل تقدیر است و امیدواریم به صورت روتین انجام شود.

وی با اشاره به شعار هفته انجمن اولیا و مربیان که «خانواده دانا و دانش‌آموز تواناست»، گفت: اگر آموزش را به معنای انتقال علوم بگیریم و پرورش را به معنای اجتماعی شدن در نظر بگیریم در بخش پرورش متأسفانه به نظر می‌رسد کمتر این اتفاق می‌افتد.

مولاوردی ادامه داد: البته حرکت‌های جدی و خوبی شروع شده است اما در وضعیت موجود به دلیل شیوه و سبک آموزش و پرورش که تمرکز بر محفوظات و ذهن دانش‌آموز مانند درس خواندن‌های فردی و تست زدن است، حاصل آن رقابت‌های صرف است که با اهداف بُعد پرورشی نظام آموزشی منافات دارد.

وی افزود: باید تلاشمان را بر این بگذاریم تا ظرفیت‌های فراوان دانش‌آموزان‌مان که اکثراً هم خدادادی است را بشناسیم؛ به عنوان مثال ظرفیت‌های شناختی، تصمیم گیری و انتقاد از جمله آنهاست که باید تقویت شود و باید به دانش‌آموز حق انتخاب دهیم که در تعامل با جمع انتخاب صورت می‌گیرد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی با بیان اینکه پرورش احساسات و عواطف دانش‌‌آموزان در آموزش و پرورش باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: تقویت این ظرفیت باید در خانه صورت گیرد؛ بذر صلح و دموکراسی در خانواده کاشته شود و در مدرسه و دانشگاه برداشت می‌شود.

وی تصریح کرد: مجموعه این مباحث، فرایندی مشارکتی است که امکان ندارد بدون همکاری خانواده و مدرسه این فرایند صورت گیرد.

مولاوردی با اشاره به اهمیت تربیت شهروندی، اظهار کرد: دانش‌آموز با کمک خانواده باید با حقوق خود و دیگران آشنا باشد و سعی کند فرد موثر برای جامعه باشد نه سربار جامعه باشد.

وی با اشاره به مطالعات جهانی درباره حقوق شهروندی افزود: باید بررسی‌های جهانی درباره حقوق شهروندی را بومی کرده و اجرا کنیم؛ چرا که  آموزش‌های شهروندی جای خود را در آموزش‌های دنیا باز کرده است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی تصریح کرد: در حقوق شهروندی به دنبال پرورش انسان‌هایی هستیم که در جامعه به محیط زیست احترام می ‌گذارند، از رفتارهای خشن می‌پرهیزند و منتقد و منصف هستند البته این فقط وظیفه آموزش و پرورش نیست اما نقش نظام آموزشی نباید نادیده گرفته شود.

وی به ۳ رویکرد درباره آموزش حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: یک مدل برنامه درسی توزیعی است  که آموزش شهروندی در برنامه آموزشی توزیع می‌شود؛ روش دوم، تلفیقی که آموزش حقوق شهروندی در محتوای درسی تلفیق شده است و روش سوم، مستقل است که دروس حقوق شهروندی مستقل ارائه می‌شود؛ متداول‌ترین رویکرد، تلفیقی و برخی ترکیبی از ۳ رویکرد است.

مولاوردی به ظرفیت انجمن اولیا و مربیان اشاره کرد و افزود: یک بحث مهم در چارچوب آموزش شهروندی، آموزش معلمان و مدیران است که باید تخصص لازم را داشته باشد‌.

وی تصریح کرد: خوشحالم منشور حقوق والدین تدوین می شود و امیدوارم منشور حقوق فرهنگیان نیز تدوین شود.

فارس

منشور حقوق فرهنگیان

دوشنبه, 30 مهر 1397 00:57 خوانده شده: 468 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/07/30 - 12:02
معلمان و مدیران تخصص لازم را هم که داشته باشند و بخواهند که حقوق شهروندی را مطالبه کنند به سدی همچون حراست بر می خورند که تحمل کوچکترین شفافیت رو نداره...الان در حراست اداره کل آموزش و پرورش شهرستان ها افراد باقی مانده از دولت دوره ی احمدی نژاد بسیار فعالانه و کوشا هجمه ی سنگینی رو علیه همکاران اهل قلم و اصحاب اندیشه و افراد موثر شروع نموده اند و چهره ی این همکاران را کاملاًمخدوش نموده اند...هیچ کس هم رسیدگی نمی کند و در صدد حذف این همکاران هستند...مسوولین آ.پ رسیدگی کنند...
پاسخ + +1 0 --
سید محمد حسن حسینی 1397/07/30 - 16:54
به قران محمدی ص سوگند یک مامور ویژه "شکنجه گر" آورده اند در آپارتمان بالای سر من مستقر کرده اند که ضمن رصد و کنترل "تمام" فعالیتهای من در آپارتمانم محل زندگیم!) و در فضای مجازی و نیز شنود تلفنهای خصوصی من به ازای "هر" "کامنتی" - چه رسد به نگارش مقاله - که در فضای مجازی و یا صحبتی که در جمع همکاران یا در کلاسهایم دارم که نمی پسندند "یک شب" "تا صبح" "نمی گذارد" من بخوابم. همین الان 48 ساعت است نگذاشته اند بخاطر مقاله اخیرم بخوابم!!! بویژه این 4 ماه اخیر "خیلی" بربریت بخرج میدهند. علنا میگویند ترتیبی میدهیم که "سرطان" بگیری!!؟؟ .... یک مسیول جوانمرد من را از شر این ... نجات دهد.
پاسخ + 0 0 --
سید 1397/07/30 - 18:24
این کارها شیوه های نوین و ابداعی ... هست برای "شکستن" قلم هایی که نه فروختنی هستند و نه دزدیدنی.
پاسخ + 0 0 --
معلم اصفهانی 1397/08/01 - 04:10
آقای دکتر، عنوان مقاله اخیرتون رو میفرمایید تا سرچ و مطالعه کنیم؟
پاسخ + 0 0 --
فکور 1397/08/01 - 21:24
برادر عزیزم ماشینت مگر بیمه نیست
اونی که اذیتت میکنه بفرست اون دنیا
پاسخ + +1 0 --
محقوظ 1397/07/30 - 17:27
حقوق شهروندی هم باید به دانش اموزان اموحنه و تدریس شود بی احترامی به معلمین رواج دارد و شایسته نیست
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/07/30 - 19:46
انشاا...تصویب انجمن صنفی و سازمان نظام معلمی فراگیر
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1397/08/01 - 09:24
سرکارخانم مولاوردی
وقتی مسئولانی ناکارآمد داریم واوضاع کشورباوجودآن ها به سامان نمی شود که هیچ بلکه روز به روز نابه سامان تر می شود
چگونه می خواهیدشهروندانی توانمند وعدم سربارتربیت کنید قطعاباشعار
ازمنشور کاری برنمی آید دولت باید اجرا کند ومجلس قانونگذاری

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور