صدای معلم

درخواست مسئول گروه بازنشستگان گروه سخن معلم از دولت تدبیر و امید :

سخن ˏدل ˏبازنشستگان :" انتظار اين نبود که سرنوشتˏ بازنشستگان اين باشد که هست !"

 سید رازی طبیب :

با يک اقدامˏ انقلابي در آستانهˏ تقديمˏ بودجه سال 1394 به مجلس محترم ، لايحه اي تنظيم و ارائه نمايند که جبران مافات شده و گذشته هاي دشوار را منتفي سازند که مرضي الهي بوده وقشر وسيعي از جامعه را دعا گوي خود سازد ، هر چند که مخالفت هائي نيز بشود !

بازنشسته اي که پس از بازنشسته شدن ، مجددأ به مدت سي سال ديگر در خدمت دولت بوده است ...


تا حال قاطبهˏ بازنشستگان دلˏ پر درد خود را به انگيزه مناعت طبع ، جز بر خداوند متعال ، بر روي هيچ بني بشري باز نکرده و دست تکدي را نگشوده اند . ولي امروز با سخاوتˏ سايت سخن معلم ، به خدا پناه برده و گوشه هايي از مکنونات دروني خود را بازگو مي کنند شايد فرياد رسي دستˏ دراز شده آنها را بگيرد و آبروي به زحمت کسب کرده آنها را در آخر عمر بر باد ندهد . انشا ا...

من به دليل طولاني شدنˏ عمر ، تا حالˏ تحرير ، مورد اعتماد و مشورت بسياري از فرهیختگان ˏپيش کسوت قرار دارم ، حرف هاي بسياري از آنها شنيده و مشکلاتˏ بسيار آنها را در يافته ام . بازنشسته اي که يک عمر با حقوق بخور نمير ! ساخته و شرط ˏامانت را به جا آورده و سعي در آبروداري نموده و شايستگي هاي لازم را فراهم آورده و کرامت خود را هم مد نظر داشته و آن را براي خود حفظ نموده ؛ امروز در شرايط پايان عمر و مشکلات عديده اش ، هيولاي فقر را مي بيند و با آن دست و پنجه نرم مي کند .

متأسفانه متوليان ، چه مردمي و چه غير مردمي نتوانسته اند حداقل زندگي را براي آنها فراهم آورند ! در حالي که يک جوان بيست – بيست و پنج ساله به درآمدي کمتر از چند ميليون راضي نيست و در راهˏ دسترسي به آن ، کارهاي دم دستي را را رها مي کند . يک بازنشسته به همه آلاف و الوف مقتضاي سن ، چقدر حقوق ماهيانه مي گيرد ؟! چند درصدˏ بازنشستگان مسکنˏ شخصي دارند ؟ اجاره مسکن حداقلي چقدر است ؟ هزينه بخور نمير او چقدر است ؟ آيا متوليان نياز به حسابرسي دارند ؟ خط فقر چقدر است که از افشاي آن روي باز مي گردانند ؟ چرا از افشاي آن نگرانند ؟ نکند چون همه بازنشستگان و حتي اکثريت شاغلين ، زير آن قرار دارند ؟ متوليان با سر گراني ، چند سالي است که آن را افشا نمي کنند !

آيا قرار است بازنشستگان همه حيثيت خود را زير پا گذاشته و براي چند روز فرار از مرگ و زندگي بيشتر ، کنار خيابان دست فروشي کرده و اهانت هاي بي حساب مأمورين را به جان بخرند ؟ اين است پاداش يک عمر با مناعت و عزت نفس زيستن  و خدمت صادقانه کردن ؟ آيا متوليان شرايط بازنشستگان را نمي دانند ؟ يک روز جنگ ، يک روز مصالح اجتماعي و حضور دشمنان ، يک روز فشار تحريم ها و هر روز به انگيزه اي . مردم بايد صبر و تحمل کنند و شرايط دشوار را بپذيرند ؟ درست است که انگيزه انقلاب ، دسترسي به رفاه نبود ولي اثبات شيء نفی ما ادا نمي شود . چرا تأمين نياز هاي ابتدايي بازنشستگان هرگز در اولويت نبوده بلکه در آخر هم قرار نگرفته ؟! به خدا ، اکثر بازنشستگان نگران هزينه هاي کفن و دفن شان هستند ! يک آگهي ساده ختم چقدر هزينه دارد ؟ بازنشستگان نگران هزينه هاي برگزاري آداب وسنن پس از مرگشان هستند ! در گذشته بزرگان خانواده که به لقا ا... مي پيوستند ، ارث و ميراثي براي بازماندگان مي گذاشتند ولي امروز از ارث و ميراث که خبري نيست بازماندگان بيچاره نگران تأمين هزينه هاي بازمانده روي دست شان هستند تا آبرو داري کنند ! آيا نبايد انتظار داشت که در چنين هنگامه اي بازنشستگان بتوانند به مسکن درخور دست يابند ؟ آيا نبايد انتظار داشت متوليان به فکر آنان باشند ؟ و حداقل هزينه هاي پس از مرگ شان را تأمين نمايند ؟ واقعأ انتظار زيادي است ؟ زندگي دوران بازنشستگي با کدام دريافتي ؟ آخر اين مشکلات را با کي ، بايد در ميان گذاشت ؟ آيا بايد با خود به گور برد ؟!

بازنشستگاني که عمر و جواني خود را در خدمت به اين آب و خاک و مردم گذاشته اند آيا حقشان اين است ؟ اين محاسبات در محاسبه متوليان جائي دارد ؟ يا توقعاتي بسيار بيهوده ! است ؟! در تمام طول عمر ، بويژه در زمان خدمت ، آخ نگفتند بلکه صادقانه همکاري هم کردند ، هم الآن هم تا زنده اند و در حضور هاي اجتماعي، اين بازنشستگانند که گام هاي اول را برمي دارند و در مجامع حضور مي يابند . نکند نظر يکي از بزرگان درگذشته که مي گفت :  "بازنشستگان هيزم قابل سوختن زير ديگند و فابليت ديگري ندارند ، مصداق يافته ؟ نکند پيروي از سياستˏ سياست مردان غربي که مي گويند ايراني ها را بايد گرسنه نگه داشت مورد کنش باشد ؟ خدا نکند چنين پنداشت هاي مصداق يابند . ما مسلمانيم و مصداق پاداش عمل را خوب مي شناسيم ولي در کمالˏ تأسف در مقامˏ حرف ، نه عمل ! نکند انتظار زيستن را پس از بازنشستگي از ما ندارند ! ولي چه کنيم که عمر دست خدا و تفضل الهي است و در اختيار بشر گذاشته نشده است .

خوشبختانه دولت ها به ويژه دولت حاضر که به نام دولت اميد شناخته شده با نيروهاي مقتدر و شناخته شده اش مي توانند اين انتظار را برآورده سازند .  انتظار چنين است :

 با يک اقدامˏ انقلابي در آستانهˏ تقديمˏ بودجه سال 1394 به مجلس محترم ، لايحه اي تنظيم و ارائه نمايند که جبران مافات شده و گذشته هاي دشوار را منتفي سازند که مرضي الهي بوده وقشر وسيعي از جامعه را دعا گوي خود سازد ، هر چند که مخالفت هائي نيز بشود ! اˏن شا ا...والسلام 

بازنشسته اي که پس از بازنشسته شدن ، مجددأ به مدت سي سال ديگر در خدمت دولت بوده است .                                                                                                                                                        

سيد رازي طبيب 25/8/93

جمعه, 30 آبان 1393 12:51 خوانده شده: 2130 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
بازنشسته 1393/09/02 - 07:54
بازنشسته در دولت تدبیر و امید گرفتار بی تدبیری و نا امیدی شده اشکال کار کجاست؟!!! آقایان !دولتمردان ! این شتری هست که در خونه ی شما هم خواهد خوابید. ریاست شما به نامه ای بنداست به فکر ما نیستید به فکر آینده ی خود باشید با حمایت از بازنشستگان و تامین مالی آنها آینده خود را هم تامین کنید
پاسخ + +6 -1 --
علی اصغر 1393/09/05 - 09:50
بیایید قبل از باز نشتگی بمیریم تا راحت شویم چون زمانی که باز نشست می شوی همه چیز زیاد می شود (اولاد(داماد . عروس . نوه )- مریضی و تمامی هزینه ها .... )و آن چیزی که باید زیاد شود کم میشود (حقوق) کارت طلایی مسی می شود و ..... شاهرگم در انتظار چاقوی شاگردم تا راحتم کند از این مردگی نه زندگی!
امیدم نا امید شد و تدبیر چاره ساز نشد جناب روحانی
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1393/09/11 - 08:49
به داد بازنشستگان مخصوصا باز نشستگان قبل از سال 1390 برسید
پاسخ + +5 0 --
امیر از استان همدان 1393/09/11 - 08:55
مدتی است از ابلاغ دستورالعمل تغییر وضعیت بازنشستگان به خبره وعالی می گذرد ولی هنوز عملا در مورد بازنشستگان سالهای 88و89 خبری نیست لطفا از مجریان این بخشنامه بخواهید هرچه سریعتر اقدام عملی انجام دهند مردن سهراب نوش دارو چه فایده....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور