صدای معلم

چرا برخی بازنشستگان افسرده می‌شوند؟


 باید طوری برنامه ریزی شود که در دوره بازنشستگی، افراد از شرایط رفاهی مناسبی برخوردار باشند تا برای کسب معیشت مجبور به فعالیت و کار نباشند.

بسیاری از افراد بازنشسته در دوره بازنشستگی فعالیت‌های شغلی خود را چند برابر می‌کنند که این موضوع می‌تواند برای سلامت افراد مضر باشد و فضای اشتغال برای جوانان را نیز محدود کند.


 یک جامعه شناس معتقد است: بازنشستگی به معنی کناره گیری از شغل و خدمت است و هیچ‌گاه به معنای از کار افتادگی در جامعه و کناره‌گیری از فعالیت‌های اجتماعی نیست.

مهدی زارعی در گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: افراد بازنشسته به واسطه تلاش‌های فراوان در زندگی مورد احترام در جامعه هستند. می‌توان از تجربیات و اندوخته های علمی و فنی این عزیزان بهترین بهره را در جامعه برای طی شدن مسیر رشد به کار گرفت.

وی گفت: بازنشستگی مقطعی مهم در زندگی است و در واقع می‌تواند دریچه‌ای به سمت ورود به فعالیت‌های اجتماعی به صورت گسترده‌تر باشد اما متاسفانه گاهی رفتار جامعه و فرد در قبال افراد بازنشسته به گونه‌ای است که آنها احساس بی‌کفایتی و توانایی نداشتن در انجام امور می‌کنند.

این جامعه شناس با تاکید بر ضرورت حضور منسجم افراد بازنشسته در فعالیت‌های اجتماعی و دوری از خانه نشینی یادآور شد: فراموش نکنیم که افراد بازنشسته از اقشار سال مند به شمار می‌روند و باید به آنها به دیده احترام نگریست ، چرا که یک عمر تلاش و سازندگی را در زندگی خود به ثبت رسانده‌اند و به مقطعی رسیده‌اند که به آرامش روحی و جسمی نیاز دارند.

این جامعه شناس گفت: می‌توان با برنامه‌ریزی ظرفیت‌هایی را برای حضور افراد بازنشسته در جامعه فراهم کرد تا احساس مفید بودن داشته باشند و از احساس افسردگی و رخوت دوری کنند، هرچند استفاده از این ظرفیت‌ها می تواند به جوانان در انجام بهتر امور کمک کند. باید طوری برنامه ریزی شود که در دوره بازنشستگی، افراد از شرایط رفاهی مناسبی برخوردار باشند تا برای کسب معیشت مجبور به فعالیت و کار نباشند.

وی اظهار کرد: بسیاری از افراد بازنشسته در دوره بازنشستگی فعالیت‌های شغلی خود را چند برابر می‌کنند که این موضوع می‌تواند برای سلامت افراد مضر باشد و فضای اشتغال برای جوانان را نیز محدود کند.

*سخن معلم محلی برای بیان دیدگاه های مختلف در حوزه آموزش و پرورش است و انتشار آن ها در این تارنما الزاما به معنای تایید آن ها نیست .
 *هر گونه نقل مطالب و اخبار فقط با ذکر دقیق منبع مجاز است.

* همکاران و معلمان گرامی ، اخبار و یادداشت های خود را می توانند به آدرس  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ارسال نمایند.

سه شنبه, 27 آبان 1393 20:07 خوانده شده: 1224 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور