صدای معلم

« واگذاری سهام دولتی برای تامین منابع و جبران تعهدات دولت در سال‌های گذشته یکی از مشکلات اساسی صندوق‌های بازنشستگی بوده است، اگر قرار باشد تا این صندوق‌ها شرکت‌های واگذار شده را اداره کنند با مشکل بنگاه داری و نداشتن تخصص لازم روبه رو می‌شوند و اگر بخواهند با فروش این سهام منابع موردنیاز خود را تامین کنند با مشکلات فروش به هنگام و به قیمت این سهام روبه رو خواهند بود »

آینده اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ؟

آینده اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان چه خواهد بود

با اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از مهرماه حداقل حقوق بازنشستگان از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت که تغییری قابل توجه به شمار می‌رود.

این متن ماده ۳۰ قانون برنامه ششم توسعه است که با اصلاحیه‌ای در تیرماه سال ۹۶ برای اجرا ابلاغ شد:

"دولت مکلف است بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت و نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف را انجام دهد و در جهت تصویب در مسیر قانونی قرار دهد و اجرا کند."

این ماده قانونی مبنای عمل اتفاقی است که گام نهایی آن در روزهای گذشته با عنوان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری اجرایی شده است.

دولت برای اجرایی شدن این الزام قانونی، دستورالعملی با عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران کشوری و لشکری به تصویب رساند که بر اساس آن دستورالعمل نحوه امتیازبندی رتبه و پایه‌های مختلف مشمولین این قانون در میان بازنشستگان کشوری و لشگری محاسبه و در تعیین میزان افزایش حقوق آنها، اثرگذار خواهد بود.

آینده اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان چه خواهد بود

تا پیش از این مرحله از همسان سازی حقوق بازنشستگان در راستای عمل به این الزام قانونی، دولت سالانه افزایش‌های درصدی و پلکانی برای حقوق بازنشستگان لحاظ کرده بود که عملا اندک و ناکافی به نظر می‌رسید و عمدتا پایین‌ترین سطوح حقوق و دریافتی‌ها را شامل می‌شد.

در مرحله اخیر همسان‌سازی اما مکانیسم افزایش درصدی و پلکانی حقوق و مستمری بازنشستگان جای خود را به همسان‌سازی حقوق آنها با حقوق شاغلان داده است.

بر اساس این تصمیم ،  حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلین هم‌تراز افزایش می‌یابد که تغییری نسبتا قابل توجه در حقوق بازنشستگان به حساب می‌آید.

جمعیت بازنشستگان کشوری و لشگری که مشمول این مرحله از همسان‌سازی حقوق هستند تا بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام شده است.

آن طور که اکبر شیرمحمدی، مدیرکل امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری توضیح داده است با اجرای همسان‌سازی از این ماه دست‌کم حقوق بازنشستگان سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

مبنای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پرداخت ۳۰ ساله حق بیمه است که دوره کامل پرداخت حق بیمه به حساب می‌آید. اگر بازنشسته‌ای دوره اشتغال او بیشتر از ۳۰ سال بوده و بیش از ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده باشد به ازای هر سال پرداخت حق بیمه بیش از ۳۰ سال، ۲.۵ درصد بر میزان افزایش حقوق بازنشسته افزوده می‌شود. به همین ترتیب میزان افزایش حقوق بازنشستگان با پرداخت حق بیمه‌ای کمتر از دوره ۳۰ ساله به ازای هر سال کمتر، ۲.۵ درصد کمتر خواهد بود.

با اجرای همسان سازی موردنظر، حداقل حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح نیز با احتساب مزایا از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

بر اساس اعلام مسوولین صندوق‌های بازنشستگی با اجرای این طرح حقوق بازنشستگان از ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش خواهد یافت به طوری که میانگین افزایش حقوق‌ها ۴۵ درصد خواهد بود.

اما در این میان چند نکته نیز از نگاه صاحب‌نظران اقتصادی دورنمانده است، اولین نکته محل تامین منابع این همسان‌سازی است آن هم در روزگاری که دولت با تنگناهای مالی شدیدی روبه رو است و میزان کسری بودجه امسال تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومان یعنی نیمی از بودجه عمومی برآورد می‌شود.

آینده اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان چه خواهد بود

بر اساس اظهارنظر‌های مقام‌های صندوق‌های بازنشستگی و سازمان برنامه و بودجه بخشی از بودجه ۱۸ هزار میلیارد تومانی مورد نیاز این همسان‌سازی از محل واگذاری سهام شرکت‌های دولت تامین خواهد شد و بخش دیگری از آن پیش از این در بودجه سالانه لحاظ شده و سازمان برنامه و بودجه اطمینان داده است که برای تامین و اختصاص آن مشکلی نخواهد داشت.

ابتدای امسال دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری اختصاص داد، این اعتبار امکان افزایش ۱۵ درصدی حقوق همه شاغلان و بازنشستگان را فراهم آورد.

اجرای این مرحله از متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نیز نیازمند تخصیص ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار است.

اما واگذاری سهام دولتی برای تامین منابع و جبران تعهدات دولت در سال‌های گذشته یکی از مشکلات اساسی صندوق‌های بازنشستگی بوده است، اگر قرار باشد تا این صندوق‌ها شرکت‌های واگذار شده را اداره کنند با مشکل بنگاه داری و نداشتن تخصص لازم روبه رو می‌شوند و اگر بخواهند با فروش این سهام منابع موردنیاز خود را تامین کنند با مشکلات فروش به هنگام و به قیمت این سهام روبه رو خواهند بود.

اما حتی با فرض درست بودن حساب و کتاب‌های سازمان برنامه و بودجه برای تامین این منابع در پرداخت حقوق همسان شده بازنشستگان در ماه‌های باقی‌مانده از امسال، مشکل دولت برای تامین منابع مورد نیاز همسان‌سازی برقرار خواهد بود، به این معنا که بار دولت و صندوق‌های بازنشستگی برای پرداخت حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری باری سنگین‌تر از قبل خواهد بود.

به ویژه آن که سیاست‌های مشابهی برای تغییر حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نیز در دستور کار است ؛ از طرفی به دلیل تحمیل تورم مزمن دورقمی و افزایش شتابان قیمت عمومی کالاها و خدمات، راهی جز افزایش حقوق بازنشستگان به عنوان راهکاری برای حفظ قدرت خرید آنها و جبران آثار ناشی از تورم وجود ندارد.

در عین حال بحران مالی صندوق‌های بازنشستگی نیز مزید بر علت است که نگرانی‌ها از آینده اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و پایداری منابع مورد نیاز آن را دو چندان می‌کند.

بی بی سی


آینده اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان چه خواهد بود

چهارشنبه, 30 مهر 1399 23:07 خوانده شده: 286 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/08/03 - 15:20
جناب آقای کمیجانی سلام نتیجه زحمات حضرت عالی وسایر همراهانتان جهت پیگیری رتبه بندی بازنشستگان اول مهر98 چه شد با خبرهای خوبتان این گروه را خوشحال فرمایید و اطلاع رسانی فرمایید خداوند عاقبت به خیرتان کند
پاسخ + +3 0 --
حسین 1399/08/03 - 19:54
سلام اقای کمیجانی ودکتر نوبخت شما برای بازنشستگان کشوریکاری کردیدکه تاریخ ۴۰ ساله ی انقلاب چنین کاری نکرده است واگر رتبه بندی بازنشستگان یکم مهر ۹۸ را برای پاداش دستکنی همیشه فرهنگیان برای شما دعا میکنند وپشتیبان شما هستند
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/08/05 - 13:39
سلام منتظر جواب سروران گرامی هستیم دریغ نفرماییدممنون
پاسخ + +4 0 --
محمدی 1399/08/05 - 19:12
نکته جالب این کشور این است که برای همه بودجه هست اما برای بازنشستگان نیست ، تازه الان که خط فقر به گفته مقامات کشوری ده میلیون تومان است و این افزایش به اصطلاح همسان سازی باز تا رسیدن به حداقل زندگی شکاف عمیق دارد ، تازه دولت طبق قانون موظف به جبران و پرداخت بر اساس نرخ تورم است که سالهاست دولتهای مختلف از اجرای این قانون فرار کرده اند، لذا دولت موظف است نه تنها هزینه همسان سازی را تأمین کند بلکه باید نرخ تورم و فاصله تا خط فقر را نیز برطرف کند و نه اینکه بازنشستگان از الان برای سال بعد دغدغه داشته باشند که آیا مبلغی که تحت عنوان همسان سازی اجرا شده ادامه خواهد داشت یا خیر؟
پاسخ + +1 0 --
محمد 1399/08/26 - 21:58
با سلام خدمت مسولینی که برای همسانسازی بازنشستگان قدمی برداشتند نهایت تشکر را دارم من جانباز 50درصد شیمیایی هستم ومدت 130ماه در 8سال جنگ ومناطق عملیاتی در کارنامه خدمتیم دارم از سن 19سالگی تا سن 36 سالگی در مناطق جنگی و داخل سنگرها برای دفاع از انقلاب و کشور ایران عزیز بودم وبا افتخار اما الان با این مقدار همسانسازی باز هم نسبت به تورم امروز 30درصد عقب هستیم فقط بخاطر نداشتن مدیریت تعدادی از مدیران ارشد دولتی و دولت امریکاه بخاطر تحریم ناجوانمردانه ان نامردان غربی که کشور مان را به مشکل مواجه کردند از مسولین محترم همسانسازی خواهش میکنم بفکر ما جانبازان شیمیایی باشند خدا میداند روزی چند بار میمیریم و زنده میشویم نه توانایی شغل دوم و حتی مسافرکشی هم قادر نیستم بخاطر تنگی نفس شدید من جانباز 50درصد بخاطر جانبازی و 130ماه خدمت عملیاتی فقط 200هزار تومان با بقیه دوستان سالم خود میگیرم خواهشمندم بفکر این قشر ایثارگر باشید مسولین عزیز وزحمتکش همسانسازی با تشکر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور