صدای معلم

ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف می سازد ؛ "بررسی های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت ، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخوداری از امکانات شاغلین بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشگری در سنوات مختلف را انجام داده و در جهت تصویب در مسیر قانونی قرارداده و اجرا نماید"

همسان سازی حقوق بازنشستگان به روایت سازمان برنامه و بودجه

ابراهیم سحرخیز

همسان سازی حقوق بازنشستگان به روایت سازمان برنامه و بودج

ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه دولت را مکلف می سازد ؛ "بررسی های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت ، رفع تبعیض و متناسب سازی دریافت ها و برخوداری از امکانات شاغلین بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری و لشگری در سنوات مختلف را انجام داده و در جهت تصویب در مسیر قانونی قرارداده و اجرا نماید" .

 اکنون بیش از 30 ماه از ابلاغ رسمی این مصوبه با امضای علی لاریجانی به حسن روحانی در روزنامه رسمی کشور گذشته است و بازنشستگان پس از پشت سر گذاشتن طوفان تورمی 41/2 درصدی در سال 98 که از سال 74  تا کنون در کشور بی سابقه بوده است همچنان نا امید ، چشم در راه اجرا ، مانده اند.

 سرانجام نوبخت در یازدهم فروردین ماه امسال با رسانه ای کردن خبر پیش بینی و تخصیص اعتبار 10 هزار میلیاردی ،از تلاش دولت برای  همسان سازی دریافتی بازنشستگان با شاغلان در سال 99 وعده داد.
بررسی های آماری نشان می دهد حتی با مفروض گرفتن همین توزیع ده هزار میلیاردی به سبک و سیاق پلکانی جناب نوبخت ، این شکاف نه تنها به این زودی ها پر شدنی نیست بلکه ممکن است با کمترین افزایش دوباره در امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، به شدت عمیق تر شده ، سرانجام به جدایی دو قاره بینجامد!

بنابرآنچه جناب نوبخت وعده فرموده اند، بر آورد میانگین دریافتی بازنشستگان کشوری درسال 99 به مرز  75 / 3 میلیون و بازنشستگان لشگری به 3 / 4  میلیون، در مجموع دریافتی هر دو گروه بازنشستگان کشوری و لشگری به میانگین 4 میلیون تومان خواهد رسید.
این درحالی است که برآورد میانگین دریافتی شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری در سال جاری بیش از 4 / 5 میلیون تومان پیش بینی می شود.
 البته دریافتی نجومی برخی از مقامات ستادی و مدیران عامل شرکتهای ریز و درشت زیان ده دولتی ،نفتی ها و... به کنار !

 ناگفته نماند همین برآورد اولیه 4 میلیونی از میانگین دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری باز هم برای خود داستانی جداگانه دارد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان به روایت سازمان برنامه و بودج

به قول آماری ها ،همین 4 میلیون تومان نیز اگر بر روی منحنی برده شود نه تنها توزیع نرمالی ندارد بلکه به شدت از "چاولگی" برخودار بوده ،میانه و میانگین را تحت تاثیر خود قرار داده ،به سمت خود کج کرده است.

بدیهی است وقتی قرار است دریافتی بیش از 60 درصد از بازنشستگان کشوری تازه با عنایت ویژه دولت و مجلس دهم به همان حداقل دریافتی بخور و نمیر 2/8 میلیونی نایل شود و یا میانگین دریافتی بیش از 800 هزار معلم بازنشسته در مقایسه با دیگر بازنشستگان کشوری ، از سطح فوق العاده نازلی برخودار باشد توقع دارید این منحنی صاف و صوف یا یکدست و بی چین و چروکی از آب در آید ؟!

با کنار هم قراردادن بر آورد میانگین 5/4 میلیونی دریافتی شاغلان و 4 میلیونی بازنشستگان کشوری و لشگری در سال 99 متوجه می شوید مجموع دریافتی بازنشستگان در مقایسه با دریافتی شاغلان از یک تفاوت فوق العاده معنادار حداقل 26 درصدی برخودار است درحالی که در این محاسبه تنها به حقوق اکتفا شده و از دیگر دریافتی های نامستمر شاغلان مانند اضافه کار ،پاداش های گاه و بیگاه ،هزینه ایاب و ذهاب و...چشم پوشی کرده ایم.
اما گویا همان برنامه فراموش شده ششم توسعه دولت را مکلف کرده است چنان امور را تمشیت و تدبیر کند تا تفاوت در میزان دریافتی دو گروه ( قانون به صراحت به کلمه دریافتی اشاره کرده است ) از 15 درصد تجاوز نکند.

 به نظر می رسد در توزیع به اصطلاح پلکانی همین 10 هزار میلیارد تومان سال 99 ،که به نام همسان سازی، سند خورده است جناب نوبخت بیشتر سعی دارند به جای همسان سازی دریافتی دو گروه بازنشستگان با شاغلان ،تنها به یکسان سازی دریافتی خود بازنشستگان با یکدیگر اکتفا کرده ،از خیر همسان سازی با دریافتی روبه رشد شاغلان چشم پوشی کنند.
با این روند در دو سال آینده ،دریافتی تمامی بازنشستگان با هر پیشینه و سابقه ای بایکدیگر مساوی و همتراز شده ، چنان همسان خواهد شد که در تاریخ مثل زدنی باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

همسان سازی حقوق بازنشستگان به روایت سازمان برنامه و بودج

پنج شنبه, 21 فروردين 1399 20:46 خوانده شده: 1929 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +21 -4 --
ناشناس 1399/01/21 - 21:46
درباره همسان سازی ها و بالاتر آوردن کف حقوقها آقای حاجی بابایی زحمت های خوبی کشیدند
ولی ایشان و طرفداران و حامیانشان را بابت اینکه در آزمون استخدامی سال 89 کارنامه آزمون صادر نکردند حلال نکرده و از خداوند قادر عذاب مستحق را برای ایشان و حامیانشان خواهانم.
پاسخ + +20 0 --
ناشناس 1399/01/22 - 08:44
کارگر آنلاین

نمایندگان کارگری صورت جلسه افزایش مزد کارگران را امضا نکردند.

از قرار معلوم، فاصله زیادی میان تفکرات دولتی ها و کارفرمایان با الزامات ماده 41 قانون کار وجود داشته و به همین دلیل، نمایندگان کارگری حاضر به توافق و امضای صورتجلسه نشده اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/22 - 10:42
نداشتن نماینده و سازمان مقتدر قانونی،
چنین حقی را از ما معلمان سلب می نماید.
ما مجبوریم به هر ساز دولتی ها برقصیم
و بسوزیم و بسازیم.

در این مملکت ، کارگر جماعت برای خود
کسی است اما معلم هیچ!!!
پاسخ + +30 -1 --
کیسان 1399/01/23 - 23:24
اگر سنوات بازنشستگان را از سال ۸۶ درنطر بگیریم نزدیک به ۱۱ سال است با استرس نداری شرمندگی پیش خانواده زندگی را مانند جهنم سپری کردیم وهمه ساله با وعده های این کذاب ها دل بهامید برای رزوی بهتربستیم ولی نو بخت ودیگران خم به ابرو نیاوردند و وقیحانه به دروغ گویی و وعده های الکی ادامه دادند زیرا نوبخت ودولت می داند که نمایندگان مجلس درپیش آنها از هیچ قدرتی بر خوردار نیستند وهیچ وقعی به اجرای قانون مصوب نمی نهند وامسال هم به مانند سنوات گذشته تکرار شد واین ظلم وبیعدالتی همچنان باقی است.
پاسخ + +25 0 --
احمد 1399/01/25 - 14:50
نوبخت جان طرح همسان سازی بازنشستگان سال های قبل را با بزنشستگان اخیر بلاخره به کرسی نشاندی و وانمود کردی که بازنشستگان با شاغلین همسان سازی شدند ای روباه مکار چه لذتی از وضع بد معیشتی ما عاید شما می شود دروغگوی دولت تدبیر وامید چرا دوست داری نفرین این همه مظلوم دامن گیرت شود تا گرفتار عذاب الهی نشدی توبه کن وحق را به حق دار بده تا از عداب قبر درامان باشی ....
پاسخ + +12 -3 --
ناشناس 1399/01/27 - 12:23
احکام جدید بازنشستگان ، صادر شد.
پاسخ + +18 0 --
بازنشسته سال98 1399/01/27 - 22:36
احکام جدیدصادر شد آن هم چه احکامی
حکم به محرومیت از رتبه بندی
حکم به محرومیت از افزایش 50درصدی ضریب حقوق
حکم به محرومیت از همسان سازی
این است سرانجام30 سال خدمت
خدایا شکرت که باچشم خوددیدیم (طرح تحریم )ببخشید طرح تکریم بازنشستگان را
پاسخ + +15 0 --
بازنشسته فرهنگي 1399/01/28 - 20:24
سلام
لطفا يك بررسي از سوي سازمانهاي ذيصلاح صورت گيرد وبررسي شود آيا مطالب گفته شده ازسوي هريك مسئولان
درخصوص افزايش حقوق بازنشستگان با قوانين موجود تطابق داردياخير يااينكه برخي ازحضرات دروغ را سرلوحه خود قرارداده اند وبازي باكلمات مثلا معني كلمه همسانسازي همان مناسب سازي است
عاقبت بخيري براي همه
پاسخ + +18 0 --
بازنشسته 1399/01/29 - 01:24
در طرح به اصطلاح یکسان سازی بازنشستگان برای یک بازنشسته ی فوق لیسانس فقط 330 هزارتومان اضافه شده است . وعده 800 هزارتومان چه بود ؟ در حال حاضر هم میان حقوق من و حقوق یک کارمند شاغل اداری با مدرک لیسانس که به حدود 7 میلیون تومان رسیده سه میلیون تومان اختلاف هست ! ! ! حالا پیدا کنید دروغگوی سال 99 را . . . . .
پاسخ + +17 0 --
ناشناس 1399/01/29 - 07:06
دقیقا همین است که جناب آقای سحر خیز فرمودند ایشان بدنبال یکسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی است نه همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین .. بطوریکه بعدازصدور احکام حقوقی امسال فاصله حقوقی یک کارشناس ارشدبازنشسته آموزش وپرورش با یک بازنشسته بدون مدرک تحصیلی (بیسواد)حقوق بگیر صندوق کشوری به کمتر از 900هزارتومان رسیده وطبق فرمایش سحرخیز این فاصله انشالله سال بعد به کمترین حدخود خواهدرسید.ولی فاصله همین بازنشسته ارشد با شاغل همردیف خود به بالای 4 میلیون .. اینست عدالت علی
پاسخ + +16 -2 --
بازنشسته 1399/01/29 - 11:58
جناب آقای نوبخت سلام قول رتبه بندی بازنشستگان نیمه اول و اول مهر 98 را دادید نه تنها آن را اجرا نکردید در همسان سازی حقوق 98 حتی یک ریال به بازنشستگان 98 اضافه نشد و فقط 15 درصد را برای بازنشستگان 98 اجرا کردید داد را به کی بگیم وگناه ما که 98 بازنشست شدیم مگر مازن وبچه نداریم مشکلات وبدهی وپسر ودختر دم بخت نداریم هزینه دانشگاه و هزاران مشکل دیگر نداریم چرا اینقدر مارا با این همه بی مهری مورد آزار روحی قرار میدهید وخیلی ناراضی هستیم لطف کنید دلسوزانه پیگیری فرمایید ممنون
پاسخ + +14 -2 --
بازنشسته 98 1399/01/30 - 11:30
نمی دانم ما بازنشستگان سال98چه گناهی کردیم که دراین مدت کوتاه (چند ماهه) مورد 3ظلم پی در پی شدیم .
محرومیت از رتبه بندی:چون بازنشست شدیم
محرومیت از افزایش 50درصدی ضریب حقوق: چون دیگر از کارکنان دولت محسوب نمی شویم.
محرومیت از همسان سازی: یعنی از مبلغ 000،000،000،6500 تومان سهم ما صفرریال است،
شاید در بین افرادزیر خط فقرکه ماهم جزئی از آنان هستیم مارااز نجومی بگیران ومرفهان بی درد این طبقه محسوب کرده اند.
حضرت علی (ع) می فرماید :حق گرفتنی است نه دادنی
اما مشکل ما این است که نمی دانیم حق خود را از چه کسی بگیریم .
از آقای وزیر آموزش وپرورش ومعاونش،از آقای رئیس جمهور،از آقای نوبخت ،از نمایندگان مجلس ،از دیوان عدالت اداری..........
خدایا گیج شدم به خودت واگذار می کنم. وافوض امری الی الله ..
پاسخ + +23 0 --
احمد 1399/01/31 - 23:33
آقای نوبخت چرا اصرار داریدکه ازکلمه متناسب سازی استفاده کنید برای یکبار هم که شده ماده ۶۴قانون مدیریت خدمات کشوری رابدون تعصب تا آخر بخوانید وچرایی عدم اجرای سطر آخررا (برای بازنشستگان)همانند شاغلین برای وجدان خود با زبان شیوایی که دارید همانطوری که هست برای بازنشستگان ترجمه کنید تا عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد و حق طبق قانون مصوب به حق دار برسد چون وضع جهان را می بینی واعتباری برای جبران ظلمی که روا داشتی نیست وما به شما به دیده ظالم ننگریم
پاسخ + +19 0 --
ناشناس 1399/02/01 - 22:33
باید از رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر آموزش و پرورش برای عدم اجرای ۵۰ درصد خدمات کشوری برای بازنشستگان به دیوان عدالت اداری شکایت کرد.
پاسخ + +16 0 --
بازنشسته 1399/02/02 - 10:58
جناب آقای نوبخت سلام قول رتبه بندی بازنشستگان نیمه اول و اول مهر 98 را دادید نه تنها آن را اجرا نکردید در همسان سازی حقوق 98 حتی یک ریال به بازنشستگان 98 اضافه نشد و فقط 15 درصد را برای بازنشستگان 98 اجرا کردید داد را به کی بگیم وگناه ما که 98 بازنشست شدیم مگر مازن وبچه نداریم مشکلات وبدهی وپسر ودختر دم بخت نداریم هزینه دانشگاه و هزاران مشکل دیگر نداریم چرا اینقدر مارا با این همه بی مهری مورد آزار روحی قرار میدهید وخیلی ناراضی هستیم لطف کنید دلسوزانه پیگیری فرمایید ممنون
پاسخ + +14 0 --
بازنشستگان فرهنگی 1399/02/03 - 15:53
سلام ایا به نطرشما کسی جز خودمون(بازنشسته ها)کسی به درد ودل ما گوش می دهد باید شکایات را پیش چه کسی برد بی عدالتی چقدر دم از 10میلیارد زده شد کجا رفت باز نشستگان سال 98بیشتر از همه مورد این بی مهری دولت قرار گرفتن به نظر می رسد در توزیع به اصطلاح پلکانی همین 10 هزار میلیارد تومان سال 99 ،که به نام همسان سازی، سند خورده است جناب نوبخت بیشتر سعی دارند به جای همسان سازی دریافتی دو گروه بازنشستگان با شاغلان ،تنها به یکسان سازی دریافتی خود بازنشستگان با یکدیگر اکتفا کرده ،از خیر همسان سازی با دریافتی روبه رشد شاغلان چشم پوشی کنند.
پاسخ + +12 0 --
ناشناس 1399/02/03 - 23:34
در ضمن همین اجحاف به بازنشستگان ۹۷ هم شده و فقط ۱۵ درصد اضافه شده و یکسان سازی صفر شده در حالیکه گفته بودن خقوق های زیر ۵۱۰۰ حداقل۲۲ درصد افزایش پیدا می کنه ... همون که فرمودین یکسان سازی یعنی حقوق بازنشستگان را با هم یکسان کنن.
پاسخ + +12 0 --
نژادی 1399/02/04 - 15:21
سلام یک روز .... جتاب نوبخت باید در پیشگاه خداوندپاسخ دهد چون ۷۰ سال از عمرش گذشته ومن بازنشسته شک ندارم که باید در همین دنیا تقاص پس بدهد
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1399/02/04 - 22:52
به گروهی به نام اعتراًض به حذف رتبه بندی اد شدم ... ببینید شاغلین چه فعالیتی دارن ... انشاءالله به حقشون برسن اما جرا بازنشستگان برای اجرای ۵۰ درصد قانون خدمات کشوری گروهی ندارن و فعالیت نمی کنن!
پاسخ + +11 0 --
ناشناس 1399/02/08 - 10:21
ظلمی که نوبخت در حق بازنشستگان واجرای قانون همسان سازی کرد مغول این چنین کاری نکرد . واگذارش خواهیم کرد به خداوند متعال
پاسخ + +10 0 --
بازنشسته 98 1399/02/08 - 17:25
خدایا توشاهدبودی که مارابعد از سی سال خدمت از سر دوسفره(رتبه بندی وافزایش 50%حقوق) بلند کردندوگفتند سرسفره سوم (همسان سازی حقوق) بنشینید تاپذیرائی شویدولی متاسفانه از اول وآخر سفره شروع به پذیرائی کردند وما که وسط بودیم بی نصیب ماندیم. خدایا کسانی که مارا از حق مسلم خود :زتبه بندی افزایش 50درصدی وهمسان سازی حقوق بی نصیب کردند ودر این مدت باتوجیهات خود ما را کلافه وسرگردان وخسته کردند آنها را به درد ما دچارشان ساز شاید کمی از درد ورنج مارا درک کنند
پاسخ + +8 0 --
ناشناس 1399/02/09 - 11:49
سلام بازنشستگان نیمه اول 98 که بانیمه دوم واختلاف یک روز در بازنشستگب واختلاف 15 الی20 میلیونی در پرداخت پاداش راحل کنید ممنون
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1399/02/13 - 15:10
سال نود و چهار اقای فانی زحمت کشیدن رتبه بندی رو در پاداش بازنشستگان نود و چهار اعمال کردند بیان کردند شرمنده اند که شامل حقوق نشد ولی شامل پاداش پایان سال رتبه بندی رو شامل کردند
پاسخ + +9 0 --
کیسان 1399/02/09 - 12:49
سردبیر محترم صدای معلم چرا اخبار جدید را قرار نمی دهید و خبرها دیر به دیر قرار می گیرد مثلا متن نامه ی درخواستی نمایندگان مجلس را در ارتباط با همسان سازی حقوق بازنشستگان راکه درسوم اردیبهشت ۹۹ به رئیس جمهور روحانی ارسال شده بود را در اینجا منتشر نکردید این نامه با امضای نمایندگان بوده
پاسخ + +11 0 --
کیسان 1399/02/09 - 12:49
سردبیر محترم صدای معلم چرا اخبار جدید را قرار نمی دهید و خبرها دیر به دیر قرار می گیرد مثلا متن نامه ی درخواستی نمایندگان مجلس را در ارتباط با همسان سازی حقوق بازنشستگان راکه درسوم اردیبهشت ۹۹ به رئیس جمهور روحانی ارسال شده بود را در اینجا منتشر نکردید این نامه با امضای نمایندگان بوده
پاسخ + +3 0 --
رضایی 1399/02/16 - 11:39
نوبخت هم برای خودش به مانند شورای نگهبان نظر استصوابی اعمال می کند نه مر قانون تازه شکایت هم بکنیم دیوان یا رای به نفع ما می دهد که ایشان به دلیل اینکه بودجه این سازمان دست این خبث است توجه ای نمی کند ویا با هماهنگی شکایت را رد می کند.خدا این آدم .... را هرچه زودتر نابود کند .ایشان با 42 سال سابقه گویا قصد باز نشستگی ندارد از خدای سبحان می خواهیم برای رهایی باز نشستگان از ....و......عزرایل را هرچه زودتر جهت باز نشست کردن ایشان به دنبالش بفرستد....
پاسخ + +4 0 --
بازنشسته 98 1399/02/18 - 23:13
خدایا در ماه مبارک رمضان ودر آستانه شب های قدر هستیم. خدایا با صفاتی که ازتو سراغ داریم (کریم ،رزاق بخشنده ،مهربان و.... )مطمئنم هرگز در شب قدر سال گذشته برای ما مقدر نکردی که ما بعدار سی سال خدمت از سه نعمت مادی هم زمان محروم شویم وریاضت اقتصادی را تحمل کنیم پس کسانی که ما را از رتبه بندی، افزایش 50% وهمسان سازی محروم کردند را به تو واگذار می کنیم.خدایا حق ما را از آنان بستان چون غیر از تو یاوری نداریم.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/02/25 - 18:53
همکاران بازنشسته باید از نوبخت بخاطر عدم اعمال قانون وسلیقه ای عمل کردن به دیوان عدالت اداری شکایت کنند
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته فرهنگی 1399/03/01 - 18:58
سلام آقای مسئول
این همه نظرات گوناگون می توانند شاخصی دقیق برای عملکرد شما باشد وحتما ادعا داری که برای خلق الله داری کار می کنی
من بازنشسته هیچ چیزی فراتراز قانون نمی خواهم
فقط آن چیزی که بعنوان قانون مصوب شده اجرا شود
پاسخ + +1 0 --
سهراب 1399/03/11 - 12:57
احمدی نژاد هرچه بود عرضه داشت وزیر خارجه را که در سفر رسمی خارج ازکشور بود عزل کرد ولی روحانی ریشش را داده دست نوبخت و واعظی
پاسخ + 0 0 --
سهراب 1399/03/11 - 13:02
دوستی که گفته به دیوان عدالت اداری شکایت کنید خیلی خوش بین هست حکم دیوان عدالت اداری قابلیت اجرایی نداره زمان احمدی نژاد من شکایت کردم حکم هم صادر شد ولی اجرا نشد هیچکس هم نگفت بالای چشمت ابرو است
پاسخ + 0 0 --
ف س 1399/05/19 - 13:08
برای کار افتادگان جزیی ههم به فکرشان باشین که بینایی ندارن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور