صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسین شاملی یام/ دبیر آموزش و پرورش شهرستان مرند

من از بهشت شما می روم ... رنج نامه یک معلم بازنشسته

رنج نامه معلم بازنشسته و مطالبات فرهنگیان بازنشسته  هر بار که خاطرات کودکی ام را مرور می کنم می بینم زیباترین بازی آن دوران بازی معلم و دانش آموز بود .به رسم آموختن ها و دیدن معلمانمان ، وقتی فرصتی پیش می آمد خواهران و برادران و دوستان را جمع می کردیم و خودمان می شدیم معلم و با غرور و تکبر کودکی درس می دادیم ، امتحان می گرفتیم، نمره می دادیم و گاهی هم از روی شیطنت با خط کش چوبی چندترکه به دست بچه می زدیم .


یادش به خیر :
و چه زود بزرگ شدیم و تا قرعه فال به نام ما درآمد که می بایست تربیت معلم برویم احساس شعف و شادمانی از اینکه خودمان را در هیبت و صلابت معلمان خودمان تصور می کردیم تا اینکه ردای معلمی بر قامتمان پوشاندند و ما شدیم معلم این دیار .
دورانی که روستاهای محروم بسیاری بدون جاده و راه و وسیله نقلیه و تلفن و...وجود داشت و می باید کیلومترها راه را باپای پیاده در سرما و گرما طی می کردیم تا به روستا برسیم و برویم سرکلاس درس-البته آن وقت نمی دانستیم چرا بانکها و از ما بهتران در روستاها شعبه ندارند ولی امروز به لطف خدا می دانیم- .


خودمان محرومیت و درد و فقر را چشیده بودیم و عشق به فرزندان محروم این دیار ما را مصمم تر از همیشه به کارمان امیدوار می کرد و چه عاشقانه بود کلاسهای درسمان که فقط خدا در آنها حضور داشت ، نه از ادارات دیگر خبر داشتیم نه از نجومی بگیران و تنها سرمان به کار خودمان گرم بود.خاک و باد و برف و باران و گل ولای کوچه های روستای همدم مان بود و ما جوانی را سپری می کردیم و چه زود پیر می شدیم از دردها و رنج های رفته برما و بر کودکان محروم روستاها.


 بعد از سی سال ، نه از کلاس خسته ام و نه از مهرورزیدن برای کودکان تان . از شما خسته ام که نفهمیدید جامعه را معلمان می سازند سالهای بعد هم که از تبعیض و ناعدالتی ها فهمیدیم ولی هیچ گاه نگاه عاشقانه کودک معصوم را به ریالی نفروختیم ، چراکه او ما را الهه دانایی و مردی پرصلابت می دانست، اما هیچ گاه نمی فهمید که چرا قامت معلم زود خم می شود.
سی سال عشق در کلاس درس ، کم نبود یک عمر بود، جوانی و میانسالی مان در مدارس گذشت بدون اینکه بدانیم کمرمان خم می شود و مویمان سفید.
دلخوشی ما میوه های سی سال گذشته است که گاهی شادی آورند و هراز گاهی نیز رنجورمان می کنند از اینکه آن چنان که که باید توفیقی نیافته اند.
بسیار زخم زبان ها خورده ایم از ناآگاهان کم عقلی که تعطیلات تابستان را بر سرمان کوفتند و برفی اگر آمد پشت سرآن کنایه و نشتر آنان روانه ما شد .ولی بازهم ننالیدم چراکه فهم شان به قیمت ارزش شان بود و آنان اگر می فهمیدند هرگز خود را به نفهمی نمی زدند و شکرا"لله که دشمنانمان را ابله آفرید.


اما هرسال که کوله بار مدرسه بر دوش سال تحصیلی را آغاز می کردیم وعده های مسئولین شروع می شد که امسال وضع آموزش و پرورش بهتر خواهد بود ولی هرسال بدتر از سال گذشته شدیم ،خوارمان کردید، شکمی سیر غذایمان ندادند و از همه بالاتر ارج و قرب مان را به یغما بردند و سی سال شرمنده نگاه فرزندانمان شدیم.
گفته بودند برایمان بهشت خواهند ساخت!
من بهشت شمارا نمی خواهم ، اجازه نفس کشیدن برایم بدهید، بگذارید چند صباح زندگی را با دلخوشی های گذشته بگذرانم.
نمیدانم شرم تان می شود یا نه؟ فیش های حقوقی مارادیده اید یا نه؟ حرمت قلمت را پاس بدار و حرمت آنکه قلم نگه داشتن را یادت داد


چه قیاس های جالبی می کردید زمانی که حقمان را خواستیم : گفتید قاضی باید زیاد بگیرد چون باید به عدالت رای بدهد، کارمند بانک بگیرد چون درآمد دارد و... گفتید دارایی باید بگیرد چون ... ولی به ما که رسید چرا نگفتید معلم بیاید از مال دنیا آن قدر داشته باشد که رسم درست زندگی و زیستن به فرزندان تان یاد بدهد، مگر قرار نبود محصل های ما قاضی فردای زندگی های شما شوند.

آیا شما با عدالت با ما رفتار کردید؟

رنج نامه معلم بازنشسته و مطالبات فرهنگیان بازنشسته

وقتی در تخته سیاه زندگی درس عشق را به فرزندانتان می آموختم بوی گچ برایم طراوت بهشت داشت و تبسم فرزندان تان فرشتگان الهی را مجسم می کرد و با هر گچی مویی سفید کردم و قدی خمیده شد که می خواست کودکان این مرز و بوم بهترین باشند و در آن سوی آرزوهایم، فرزندم در گرفتاری زندگی حسرت ها خورد وخانواده ام کمبودها را با گوشت و پوست لمس کردند ولی باز هم شما نفهمیدید.

دردم را پنهان کردم تا کودکان تان در کلاس درس درد را فراموش کنند و بغضم را فرو خوردم تا اشک ، حسرت به دل بماند که کی از چشمانمان سرازیر خواهد شد.


بهشت شما برای خودتان ، بهشتی که شما برایمان می سازید منتی بیش نخواهد بود و می دانیم وعده بهشت تان همانند وعده پرداخت مطالبات تان خواهدبود و برازنده پرکردن زیرنویس شبکه خبر.


من شناسنامه تاخورده تعلیم و تربیت ام

من تاریخ قداست و ارج معلمم، من برچسب الهه مهربانی و مهرم ، من آرزوی کودکی شمایم ، من همدم تنهایی و گریه های کودکی ات در دبستان زندگی ام، من الفبای زندگی شماهایم و من تاشده رنج و غم و تبعیضم ، و بدان قلمی را که امروز دردست داری و به مددآن قانون وضع می کنی و حکم می دهی و امر و نهی می کنی و..... من به دستت دادم ، حرمت قلمت را پاس بدار و حرمت آنکه قلم نگه داشتن را یادت داد.

رنج نامه معلم بازنشسته و مطالبات فرهنگیان بازنشسته  کجای دنیا با اسطوره ها و تاریخش نامهربانی می کنند که شما ما را در تنگنای زندگی رها کردید؟ ما را با دیگران قیاس کردید؟ مگر نه اینکه معلم انبیاء هستند پس چرا انبیاء را با دیگران قیاس کردید و بالاترین ظلم را در حقش جفا داشتید.
امروز هم از مزایای دنیا آن قدر به ما عنایت می کنید که تنها هزینه نان خشک و دارو و درمان دوران پیری شود نه زندگی دوباره وآرامش خیال ، آن قدر می دهید که باز هم شرمسار فرزند و عیال می شویم وآن قدر حقوق می دهید که خوردن و سفر و آسایش یادمان برود.


بعد از سی سال ، نه از کلاس خسته ام و نه از مهرورزیدن برای کودکان تان . از شما خسته ام که نفهمیدید جامعه را معلمان می سازند، نفهمیدید که ماهم کارمند این دولتیم ، نفهمیدید که بازنشسته فرهنگ هم مثل دیگر بازنشستگان دولت زندگی دارد، هزینه دارد و....
و بازهم نخواهید فهمیدکه فرزندانتان ، پزشکانتان ، وکلایتان ، وزرایتان ؛ و....همگی تربیت شده من معلمند.
بهشتتان ارزانی خودتان ، که بهشت ما تبسم فرزندانتان بود و آنچه باید از بهشت می گرفتیم با اولین الفبایشان از خدا گرفته ایم . سبک بار هستیم ، ولی قداستمان را نشکستیم و همچنان با افتخار ما معلمیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 18 اسفند 1396 ساعت 14:20 خوانده شده: 1642 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +35 0 --
امامی 1396/12/18 - 14:53
با سلام و احترام ،

همکار بزرگوار لذت بردم و ورودتان را به وادی
مظلومان دانش تبریک عرض می نمایم.
امید که با قلم فرسایی ارزشمند خود بهشتی
در خور معلمان این سرزمین بیافرینید.
سربلند و سلامت و پایدار باشید.
بازنشستگی تان خجسته باد.
عمر با عزت تان افزون باد.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/12/19 - 06:39
موافقم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/23 - 09:19
با سلام و احترام
جناب آقای شاملی،
مکه نرفته ثواب حاجی بردید.
شرمنده ، نگارش تان طوری
بود که همه را دچار اشتباه
ساختید..مراسم تودیع بازنشسگی
خود دانید.
پوزش بنده را بپذیرید و مابقی خدمت
خود را در صحت و سلامتی و در لوای
حل تمامی مشکلات فرهنگیان سپری
سازید. عزت زیاد
پاسخ + 0 0 --
دبیر بازنشسته 1397/03/05 - 23:06
افرین ، برایتان ارزوی سلامتی دارم ، وقتی مطلبتان را می خواندم تمام خاطرات سی ساله برایم مرور شد.
پاسخ + +22 0 --
ناشناس 1396/12/18 - 18:13
فقط و فقط می توانم با بغض و کینه و نفرت بگویم : مرگ بر این دولتمردان کثیف و دروغگو و دزد و غارتگر . انشا الله روسیاهی و ذلتشان را ببینیم .
پاسخ + 0 0 --
مطلع 1396/12/19 - 13:30
از معلم ی شعار بیش نمونده

این سایت هم عزیزان فقط حرف میزنند
مسولان معلمی را بعنوان شغل دوم پایه در نظر گرفتند شما هم راحت باشید
معلمی رو بعنوان شغل سوم در نظر بگیرید پاینده باشید
پاسخ + 0 0 --
حسین شاملی 1396/12/20 - 18:40
ممنون برادر . ولی منبازنشسته نیستم این مقاله را برای برادران معلم زحمتکش بازنشسته نوشته ام.
پاسخ + +13 -2 --
کارگر 1396/12/18 - 18:21
من یک کارگرم تا دیروز فکر میکردم معلمان زیادی پول میگیرند ولی وقتی فهمیدم که کم درامد ترین سردفتر همشهریم در شهر زیر 100هزار نفر ماهی 25میلیون درامد دارد؛ وقتی یک کارتن جمع کن ماهی 5م درامد دارد؛ یک برنج کار با2هکتار زمین سالی 50 وماهی تقریبا میشه 4.200 یک فروشنده نوشابه دریه ابشار تفریحی بعد یه سال خونه ای میخره، یک کارگر جوشکار سالی 30م، اونوقت معلمو درک میکنم
پاسخ + +9 0 --
معلم 1396/12/18 - 20:04
باید گریست به حال و روز آمده بر سر فرهنگ و فرهنگیان در روزگار شعار و فریب.
پاسخ + +9 0 --
دهدشت 1396/12/18 - 20:56
هم درد م خوب گفتی ونوشتی اما چه فایده همان استانداران وزرا و مسئولین محترم شاگردان ما بودند وهمانها وقتی به به جایی رسیدند ظلمها بر ما روا داشتند وقتی کودک بودند وبه ما محتاج ...اما وقتی آگاه شدند گفتند ما خودمان استاندار ووزیر میشدیم بدون معلم هم ...وتازه فهمیدند بله معلمان زیادند ..وزیاده نگویم دردی بر دردهایمان اضافه کردند وقتی مدیر کل شدند ویر شدند خواهر زاده های 22ساله شان را ابلاغ مدیر اداره ومعاون زدند تا به من 30ساله کار با تیپا بزنه بیرون ومن اگر صدایم دربیاد ....بعد 30سال ابلاغ معاون آموزگاری را هم ازهم بگیرند ووووخسته وفرسوده شدیم ......
پاسخ + +7 0 --
حقی 1396/12/18 - 23:05
سخنی با معلمان عزیز: آموزش وپرورش از اولویتهای جامعه ما نیست. خود را آزار ندهید. با این قسم آه و زاری چیزی عوض نخواهد شد. و ما مشکل را برای خود بزرگنر خواهیم کرد. با استعانت از خداوند رزاق دنبال شغل دیگری نیز باشید انشاالله در آن شغل موفق خواهید شد. بنده به این توصیه عمل کرده ام واز شغل دوم بسیار راضیم. البته اقرار می کنم که معلم دو شغله کارایی خوبی نخواهد داشت.
پاسخ + +10 0 --
مهدی 1396/12/19 - 00:15
یه سوالی از همکاران داشتم خودم هر چقدر فکر کردم نتونستم جواب قانع کننده ای پیدا کنم چرا معلم باید به روستاهی دورافتاده بره حق ماموریت نگیره ولی کارمندای دیگه درقبال سفر به شهرهای خارج از شهر محل خدمتشون حق ماموریت بگیرند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/12/19 - 00:23
زیاد فکر نکن. خیلی جیزها تو این مملکت هست که با هیچ منطقی جور درنمیاد، ولی حکم وحی منزل رو داره.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1396/12/19 - 07:36
با سلام
برای خدمت در مناطق روستایی معلم حق سفر
می دهند که الان سالهاست پرداخت نشده مثلا
از سال 91.
منتهی نسبت به فاصله روستا از شهر مبلغ فرق
می کند. دورافتاده بیشتر و برعکس.
چنین حقی شکسته و بسته هست اما بیشتر
مخفی نگه داشته می شود تا برجسته نمایی.
تا حال از آن سخنی یا مقاله ای به میان نیامده است.
می شود بزرگنمایی کرد. تشکر
پاسخ + 0 0 --
سیف222 1396/12/20 - 11:53
کاملا درست است اگر بفرض ارگانهای دیگری چنین کاری را در روستاها انجام میدادند به بهانه دور بودن روستاها چه مزایای فراوانی را برای کارکنانشان در نظر نمی گرفتند اما افسوس...
پاسخ + +9 0 --
احسان 1396/12/19 - 00:38
با درود به همه معلمینی که بار آگاه سازی میهن را به دوش میکشند.بسیار تلخ و تعجب آمیز بود در اینترنت واژه حقوق صنفی معلم را تایپ کردم هر صفحه و سایتی که ظاهر میشد بسته بود!!! تا نهایتا به این صفحه رسیدم .
پاسخ + 0 0 --
علی ش 1396/12/19 - 20:00
تقدیم به هواداران فرهنگی دکتررررررررر روحانی...


علی برکت ا...
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1396/12/19 - 13:58
اینجا جهان سوم است و ما در خاورمیانه و در ایران زندگی می کنیم.
وقتی به عقب برمی گردم انگار ما از خوب به بد رسیده ایم.!
همیشه گفتم دریغ از پارسال.
سال به سال که میگذره وضع بدتر میشه البته برای ما نه برای نجومی بگیران و مسئولین مرفه بی درد و رانت خوار.
پاسخ + +4 0 --
رضایی ر 1396/12/19 - 17:45
جناب شاملی عزیز خوشبختانه و بزنم به تخته جوونی. قلم خوب و سوزناکی داری ایکاش نویسندگی را انتخاب کن و در دوران بازنشستگی ضمن اشتغال به اموری که تمامش کردی فکر نکن. خدمت در ا پ از اول هم همین بود معلمان خودم که قبل انقلاب بودند ابدا راضی نبودند. مطمئنم فرزندانمان هم در این حرفه همینطور .
پاسخ + +7 0 --
مهرپور 1396/12/19 - 17:54
همکار گرامی،تبریک به خاطر بازنشستگی.با وجود تمامی شرایط،همین که از حضور در مدارس رهایی یافته اید باید تبریک گفت.من که با گذشت هر روز نفس کشیدن در مدارس برایم سخت تر و سخت تر می شود و روزها و لحظه ها را برای بازنشستگی می شمارم.البته همه همکارانم نیز چنین شرایطی را دارند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/12/20 - 01:33
عرض سلام وتبریک به شما همکار گرامی.بسیار برای شما خوشحالم که از این زندان گریختید وخداوند لعنت کند کسانی را که این مکان پاک را به زباله دان تاریخ تبدیل کرده اند وعشق را تبدیل به نفرت کرده اند وفاتحه اموزش وپرورش را خوانده اند
پاسخ + 0 0 --
شاملی 1396/12/20 - 08:18
البته بنده چندسالی هم درخدمت شما هستم واین نوشته درد دل همه همکاران بازنشسته بود که بنده بیان کردم امیدوارم سفیران خوبی برای آنان بوده باشم
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته نودوشش 1396/12/21 - 11:12
آقای شاملی عزیزفعلا دربهشت نسیه هستین بازنشستگی وارد جهنم نقد او پ خواهدبود
پاسخ + +1 -1 --
رضایی ر 1396/12/20 - 15:46
ای اقا شما که قبل از شیون کردی
پاسخ + +1 0 --
... 1396/12/20 - 17:18
اقای شاملی بعد از چهار سال بازنشسته خواهند شد
پاسخ + 0 0 --
کوثر ش 1396/12/20 - 18:47
برادر پدر من بیش از چهار سال در خدمت جامعه خواهد یا شاید هم کمتر. واز تمام کسانی که نظر داده اند به این مقاله سپاسگزارم.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1396/12/20 - 21:18
بعد از سی سال ، نه از کلاس خسته ام و نه از مهرورزیدن برای کودکان تان . از شما خسته ام که نفهمیدید جامعه را معلمان می سازندهمدرد ناله سردت آشناست
پاسخ + +3 -1 --
بازنشسته نودوشش 1396/12/21 - 11:07
آقای شاملی باتشکرازهمدردیتان با بازنشستگان عزیز اماششما هنوز طعم افتخار بازنشستگی دراین مملکت رانچشیده آید درد از زمانی شروع میشود که بعدسی واندی سال عمر و جوانی که زحمت کشیدیم بدون حتی یک تشکرخشک وخالی ازطرف همکاران دیروز در اداره یک ورق درلابلای اوراق درهم ریخته باید بگردی وپیداکنی این حکم خلاصی از به اصطلاح بهشتی است که گفتین بعدانتخاباتت انگاریک غریبه ای هستی که دیگرتورا نمی‌شناسند وتا هولوگرام بیمه کسی راندهی تسویه ای امضا نمی‌شود ولیمه مسی تبدیل به حلبی شده ودراوج بیماری به وجود آمده در بهشت دیگر نه ویزیت نه دارو ونه ..ًدیگر پرداخت نمی‌شود درصورتیکه که حق بیمه راهم دوبرابر اشتغال بایدبدهید ومسول بیمه هم امرمیکنند یاتمام افراد خانواده باید بیمه حلبی شوند یاهیچ کس غیرازخودت وتازه باید هرروز دنبال سخن بزرگان بگردی ببینی چه کسی در مورد پاداش چندرغاز حرفی می‌زند تا با آن دروغ خانواده آن را دلخوش کنی بله این یک هزارم دردبی درمان بازنشستگی ماست مسولیت عزیزهم چون دیگر احتیاجی به ماندارن جزفراموش شادگان می‌شوییم
پاسخ + 0 0 --
احمد 1396/12/21 - 13:12
تمام وزرای آموزش وپرورش میز طلب و..... نه حق معلم از دولت باز می ستانند ونه زبان گفتن حق دارند .بازنشستگی رها شدن از فشارهای روحی روزانه درمدارس است وهرچقدراز این سازمان گندیده بیرون برویم برای سلامتی وآرامشمان خوب است.با روایاتی از تعلیم وتربیت تو 40سال سرمان رابریدند
پاسخ + +1 0 --
احمدی بازنشسته 1396/12/28 - 21:44
آفرین همکار گرامی مقاله جالبی نوشتید اما بنا به فرمایشتان اگر هزاران هزار مقاله هم نوشته شود باز هم نمی فهمند و خود را به نفهمی می زنند .
پاسخ + +1 -1 --
کارشناس بازنشسته آ.پ 1397/01/16 - 00:35
عد ازگذشت نزدیک به دوسال مرخصی استفاده نشده فرهنگیان بازنشسته سال 95 (پرسنل اداری )پرداخت نشده تاکنون از آن حتی از زبان وزیر محترم ویا معاون پشتیبانی خبری شنیده نشده !گویا اصلا جزء مطالبات فرهنگیان بازنشسته نیست ؟!به هر حال از مسئولان خواهشمندیم از یکی از مسئولان بلند پایه آموزش وپرورش از وزیر محترم گرفته تا مدیر کل بودجه ویا مدیر کل استان سوال کنند کی مرخصی استفاده نشده فرهنگیان بازنشسته پرداخت می شود؟آیاتا حالا در تامین اعتبار آن با سازمان مدیریت وبرنامه ریزی مکاتبه شده است ؟لطفا جواب دهید
پاسخ + 0 0 --
کارشناس بازنشسته 1397/02/16 - 08:32
۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - پیگیر تشکیل فراکسیون بازنشستگان در مجلس هستیم
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه‌های توسعه کشور، بر تشکیل فراکسیون بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه های توسعه کشور در نشست با جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اظهار داشت: من با جدیت پیگیر تشکیل فراکسیون بازنشستگان در مجلس هستم تا نمایندگان مردم در کنار جامعه بازنشستگی حضور یافته و با تعامل و همفکری نسبت به سیاست گذاری های مورد نیاز و انتظار اقدام کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور