صدای معلم

پدرام علیزاده

بحران ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی جدی است ... نتیجه ۴۰ سال برخورد غیراقتصادی با صندوق‌ها ؟!

تمامی صندوق‌های بازنشستگی کشور با مشکلات ساختاری، مالی و مدیریتی روبه رو هستند. حتی بعضی از این صندوق‌ها، به آخر خط رسیده‌اند. ۷۶ درصد مستمری‌های صندوق بازنشستگی کشوری را دولت پرداخت می‌کند. به بیانی از هر ۱۰۰ نفر که تحت پوشش صندوق هستند، ۷۶ نفر مستمری خود را از دولت دریافت کرده‌اند/ ورشکستگی این صندوق به معنای بلاتکلیفی ۱ میلیون و ۲۶۸ هزار نفر بازنشسته است/ اگر روال کنونی ادامه یابد بدون تردید کار به جاهای باریکی خواهد رسید/ در وهله اول باید نسبت به اصلاح فرآیند صندوق‌ها برای ایجاد حکمرانی خوب در راستای تحقق اصول شفافیت و پاسخگویی اقدام شود/ باید تدبیری برای افزایش پاسخگویی و شفافیت فعالیت‌های بیمه‌ای و اقتصادی صندوق‌ها اندیشید و سپس به اصلاحات پارامتریک فکر کرد و قوانین و مقررات موجود را درخصوص سن بازنشستگی، سابقه بیمه لازم برای دریافت مستمری، ضریب انباشت و… بازبینی کرد به عنوان مثال باید قوانین سختگیرانه‌تری در مورد بازنشستگی‌های زود هنگام وضع کنیم/ بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ۴ دهه گذشته ۲۸ تصمیم مانند بازنشستگی پیش از موعد، اجرای قانون خدمات کشوری و… بدون درنظر گرفتن هزینه اجرا اتخاذ شده که حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه به صندوق‌های بازنشستگی تحمیل کرده‌اند که عملا آنها را در مسیری قرار داده که به وضعیت امروز منتهی می‌شد/ یکی از مهم‌ترین این تصمیمات این است که سن بازنشستگی در ایران به معیار جهانی برسد/ آیا به‌ صلاح است که ما نیروی کار را در سن ۵۰ سالگی و در اوج پختگی بازنشست کنیم که چندین هزار میلیارد تومان هزینه به صندوق‌های بازنشستگی وارد ‌کند و بعد هم با تصویب قانون، بازگشت بازنشستگان به‌ کار را ممنوع کنیم تا افراد جدیدی به‌جای آنها مشغول شوند

بحران ورشکستگی صندوق های بازنشستگی

بحران ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی در حال حاضر یکی از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران است. تمامی صندوق‌های بازنشستگی کشور با مشکلات ساختاری، مالی و مدیریتی روبه رو هستند. حتی بعضی از این صندوق‌ها، به آخر خط رسیده‌اند. ۷۶ درصد مستمری‌های صندوق بازنشستگی کشوری را دولت پرداخت می‌کند. به بیانی از هر ۱۰۰ نفر که تحت پوشش صندوق هستند، ۷۶ نفر مستمری خود را از دولت دریافت کرده‌اند.

اگر دولت از منابع بودجه، کسری صندوق را تامین نکند، ورشکسته است. ورشکستگی این صندوق به معنای بلاتکلیفی ۱ میلیون و ۲۶۸ هزار نفر بازنشسته است.

صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح، ۶۷۰ هزار بازنشسته دارد و ۹۸ درصد مستمری پرداختی خود را با کمک دولت تسویه کرده است. صندوق کارکنان فولاد ورشکسته شده است. این صندوق نزدیک به ۸۵ هزار بازنشسته‌ مستمری‌بگیر دارد که با دخالت وزارت رفاه در حال تسویه مستمری‌های بازنشستگان خود با تاخیری دو ماهه است.

آیا به‌ صلاح است که ما نیروی کار را در سن ۵۰ سالگی و در اوج پختگی بازنشست کنیم که چندین هزار میلیارد تومان هزینه به صندوق‌های بازنشستگی وارد ‌کند و بعد هم با تصویب قانون، بازگشت بازنشستگان به‌ کار را ممنوع کنیم تا افراد جدیدی به‌جای آنها مشغول شوند در بقیه‌ صندوق‌ها، وضع کمابیش به همین منوال است. هر چه سریع‌تر باید بسته اصلاحات ترکیبی همزمان و متناسب با هر کدام از صندوق‌ها تدوین و اجرا شود چون اگر روال کنونی ادامه یابد بدون تردید کار به جاهای باریکی خواهد رسید.

به نظر می رسد در وهله اول باید نسبت به اصلاح فرآیند صندوق‌ها برای ایجاد حکمرانی خوب در راستای تحقق اصول شفافیت و پاسخگویی اقدام شود؛ به بیان دیگر باید تدبیری برای افزایش پاسخگویی و شفافیت فعالیت‌های بیمه‌ای و اقتصادی صندوق‌ها اندیشید و سپس به اصلاحات پارامتریک فکر کرد و قوانین و مقررات موجود را درخصوص سن بازنشستگی، سابقه بیمه لازم برای دریافت مستمری، ضریب انباشت و… بازبینی کرد به عنوان مثال باید قوانین سختگیرانه‌تری در مورد بازنشستگی‌های زود هنگام وضع کنیم. ( اعتماد )

 

نتیجه ۴۰ سال برخورد غیراقتصادی با صندوق‌ها

بحران صندوق‌های بازنشستگی، مانند بسیاری دیگر از چالش‌هایی که در کشور داریم، حاصل یک روز و دو روز نیست بلکه ثمره ۴۰سال برخورد غیراقتصادی و غیرکارشناسی با این مجموعه‌هاست. در حقیقت از ۴۰سال پیش این صندوق‌ها با فرمول‌های غیراقتصادی درست شده‌اند و در طول این سال‌ها با مخلوط‌ کردن قوانین بیمه، که باید در صندوق حاکم باشد و قوانین حمایتی هزینه‌هایی به آنها تحمیل کرده‌ایم که عملاً توان ایفای آنها را نداشته‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ۴ دهه گذشته ۲۸ تصمیم مانند بازنشستگی پیش از موعد، اجرای قانون خدمات کشوری و… بدون درنظر گرفتن هزینه اجرا اتخاذ شده که حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه به صندوق‌های بازنشستگی تحمیل کرده‌اند که عملا آنها را در مسیری قرار داده که به وضعیت امروز منتهی می‌شد.

وقتی از چالش صندوق‌های بازنشستگی حرف می‌زنیم اما حوصله واکاوی نداریم، هرکسی از دیدگاه خودش نظری می‌دهد که البته می‌تواند درست باشد اما علت و دلیل وضع امروز صندوق‌ها نیست و نمی‌تواند به راهکاری ختم شود که نجات این مجموعه‌ها را در پی داشته باشد؛ یکی اداره نادرست بخش‌های اقتصادی صندوق‌ها را باعث‌ و بانی وضع امروز دچار آنها اعلام می‌کند و یکی حواشی صندوق‌ها را دلیل بحرانی‌شدن آنها می‌داند. این نظرات همه در جای خود درست هستند اما باید به هرکدام از اینها در بروز بحران وزن بدهیم.

ما پیش‌ از این در صندوق بازنشستگی در مورد اینکه چرا صندوق‌ها به این روز افتاده‌اند، واکاوی و مطالعه علمی انجام دادیم و راه‌حل‌هایی که می‌تواند به بهبود وضعیت آنها و رفع مشکلاتشان منجر شود نیز وجود دارد اما برای اثرگذاری آن باید تصمیماتی در دولت و مجلس گرفته شود.

به نظر می رسد ۸۵ تا ۹۰درصد وزن عواملی که صندوق‌ها را به این روز انداخته، همان تصمیماتی است که در ۴۰سال اخیر بدون در نظر گرفتن هزینه اتخاذ شده است و عوامل دیگر ۱۰درصد یا حداکثر ۱۵درصد در وضعیت فعلی صندوق‌ها دخالت داشته‌اند. یکی از مهم‌ترین این تصمیمات این است که سن بازنشستگی در ایران به معیار جهانی برسد.

در شرایط فعلی حداقل سن بازنشستگی در دنیا، ۶۵سال است اما در کشور ما سن بازنشستگی ۱۵سال از معیار جهانی کمتر شده است.

آیا به‌ صلاح است که ما نیروی کار را در سن ۵۰ سالگی و در اوج پختگی بازنشست کنیم که چندین هزار میلیارد تومان هزینه به صندوق‌های بازنشستگی وارد ‌کند و بعد هم با تصویب قانون، بازگشت بازنشستگان به‌ کار را ممنوع کنیم تا افراد جدیدی به‌جای آنها مشغول شوند؟

همشهری

چهارشنبه, 27 دی 1396 15:53 خوانده شده: 1087 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
کارشناس 1396/10/27 - 16:30
خدا لعنت کنه آفای علی احمدی و دولت وقت ایشان که با بی درایتی کلی آسیب زدند حداقل در آموزش و پرورش
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1396/10/27 - 21:43
فقط یک مدیریت با برنامه میتواند مشکلات کارمندان و بازنشستگان و صندوق بازنشستگی را حل کند
مدیران کاربلد و متخصص کجایند؟؟!!
پاسخ + +9 -2 --
ناشناس 1396/10/27 - 18:28
در خارج اگر در 65 سالگی بازنشسته میشن واقعا استراحت و تفریح میکنن نه مثل ايران.اينجا موقع بازنشستگی درد و بیماری و کارکردن میاد سراغمون.ما نباید فقط سن بازنشستگی رو با کشورهای خارجی مقایسه کنیم.وقتی دو جنس شبیه هم هستن قابل مقایسه میشن.ما که نمیتونیم کشورمونو با اونا مقایسه کنیم.هیج وجه مشترکی نداریم که بشه مقایسه کرد.
پاسخ + +14 0 --
مهرپور 1396/10/27 - 20:24
با سلام حضور همکاران گرامی.پنجاه سال برای بازنشستگی در ایران،نه تنها کم نیست بلکه خیلی هم زیاد است.چون در عمل می بینیم که هیچ کس در این سنین کارآیی و صبر و حوصله و توان لازم برای کار کردن را ندارد.
در ضمن از اول استخدام هر ماه مبلغ زیادی از حقوقمان برای صندوق بازنشستگی کم شده است پس در پرداخت حقوق به بازنشستگان محترم،هیچ منتی نیست.
پاسخ + +5 0 --
معلم بی یاور 1396/10/27 - 23:37
سی سال کار برای ا چپ زیادهم هستند بااین بچه ها امروزه دیگه پنجاه پیشکش لطفا طرح ندین ازبس دزدی کردن توصندوق ودولتها دست اندازی کردن وضع خراب شده سی سال بازنشستگی پرداخت کردییم باید حالا بدن کمتردزدی کنند کمتر نجومی بگیرند کمتربه دول عربی پول بدن بجای اون به ملت خودشون وبازنشستگان برسن
پاسخ + +1 0 --
بازنشسته بی زار 1396/10/29 - 07:25
فکر کنم تمامی مشکلات این صندوقچه ها زیر سر پدر سوخته مریکای جهان خوار باشد چون او در بی لیاقتی و اختلاس بازیها و چپاول درآمد صندوقها و دزدیها و... دست داشته وبهمین خاطر هم نزدیک به ۴۰ سال است این مسولان محترم ما همبشه در صف اول راهپیمائیها بصورت مصلحتی صدای مرگ بر امریکا شان گوش امریکا را کر کرده وامروزه ما باید بگویم مرگ بر مسولانی که در فکر خیانت به مملکلت هستند و جیره خوار امریکا هستند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور