صدای معلم

" آوار بحران صندوق‌ها بر سر بازنشستگان "

چرا حقوق بازنشستگان دیر پرداخت می شود ؟ زنگ خطر بسيار گوش‌خراشي در حال نواختن است ... ابرچالش ورشكستگي صندوق‌هاي بازنشستگي !

 كارشناسان معتقدند بحران موجود در صندوق‌هاي بازنشستگي و همچنين وابستگي منابع مالي كشور به درآمدهاي نفتي، مي‌تواند از جمله عوامل موثر در ايجاد تاخير در پرداخت حقوق اين افراد باشد/ بحران مربوط به صندوق‌هاي بازنشستگي از سال‌هاي گذشته هويدا بود و به عبارتي مي‌توان گفت كه زنگ خطر از سال‌هاي پيش به صدا درآمد اما توجه خاصي به اين بخش صورت نگرفت و تدابير خاصي در اين خصوص انجام نشد/ دولت 118 هزار ميليارد تومان بدهكاري به سازمان تامين اجتماعي داشته و دركل حدود 170 هزار ميليارد تومان بدهي به تامين اجتماعي و صندوق‌هاي بازنشستگي نيز دارد/ تغيير پياپي مديران و استفاده از مديران چندشغله و مديران ناتوان، باعث شده كه ميانگين سود شركت‌هاي تحت پوشش اين صندوق‌ها به زير 12 درصد برسد/ با اين وضعيت مي‌توان پيش‌بيني كرد كه در چند سال آينده نصف بودجه دولت صرف پرداخت حقوق بازنشستگان شود/ به جز مديريت ضعيف و بدهي دولت به صندوق‌ها مي‌توان به نبود نهاد ناظر نيز اشاره كرد؛ چراكه نبود نهاد ناظر باعث شده كه هيچ كنترلي بر چگونگي عملكرد اين صندوق‌ها به طور مداوم لحاظ نشود/ بي‌ترديد تدابير مختلفي مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد همچون پرداختن بدهي‌هاي دولت، ايجاد سيستم مديريتي چابك، تعيين نهاد ناظر، افزايش سن بازنشستگي و ايجاد فضاي مناسب كسب و كار در جهت افزايش بهره‌وري و سودآوري شركت‌هاي مختلف كه مجموعه شركت‌هاي بازنشستگي در افزايش توليد سرمايه‌گذاري كرده‌اند؛ اين عزم ملي مي‌خواهد و اميدواريم اين عزم ملي را به صورت بيشتري در دولت و دست‌اندركاران ببينيم/ مشكل بزرگي كه در كشور ما وجود دارد، اين است كه همه پرداخت‌ها براساس درآمدحاصل شده از نفت، پايه‌گذاري مي‌شود/ پرداخت حقوق بازنشستگان نيز به طور غيرمستقيم به درآمدهاي نفتي برمي‌گردد؛ بنابراين وقتي برنامه‌ريزي درستي براي كسب درآمد براي كشور وجود نداشته باشد، حتي افزايش قيمت نفت نيز به ميزاني كه در دولت قبل شاهد آن بوديم، مشكلي از مشكلات كشور را حل نخواهد كرد

گروه بازنشستگان/

 دلایل تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان و ورشکستگی در صندوق های بازنشستگی

گاه در كشور شاهد اين هستيم كه پرداخت حقوق بازنشستگان با تاخير انجام مي‌شود و اين قشر را با مشكلاتي مواجه مي‌كند؛ به ‌گونه‌اي‌كه در ماه‌هاي گذشته نيز، شاهد اين تاخيرها بوديم. اين در حالي بود كه شهريور سال جاري، روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری در اطلاعیه‌ای از تاخير به وجود آمده در پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران این صندوق عذرخواهي كرد. علاوه بر اين، مشكل ديگري كه درخصوص حقوق اين قشر از جامعه وجود دارد، بحث فاصله مبلغ حقوق آن‌ها با نرخ تورم است كه در اين زمينه نيز، چندي پيش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اختصاص 1000 میلیارد تومان بودجه در سال جاری برای کاهش فاصله حقوق بازنشستگان با نرخ تورم خبر داد و گفت: برای رسیدگی به موضوعات رفاه اجتماعی باید هدف گذاری مشخصي انجام داد. در سال جاری هدف‌گذاری وزارت رفاه به ‌روی سالمندان قرار داده شده است تا قدرت خرید آن‌ها با افزایش تورم کاهش پیدا نکند. كارشناسان معتقدند بحران موجود در صندوق‌هاي بازنشستگي و همچنين وابستگي منابع مالي كشور به درآمدهاي نفتي، مي‌تواند از جمله عوامل موثر در ايجاد تاخير در پرداخت حقوق اين افراد باشد؛ افرادي كه پس از سال‌ها كار و تلاش در جهت آباداني كشور، اكنون بايد در كمال آرامش به استراحت بپردازند. البته ناگفته نماند كه وضعيت اقتصادي در كشور ما به گونه‌اي است كه به طور معمول افراد پس از رسيدن به سن بازنشستگي براي گذران زندگي و معيشت خود ناچار مي‌شوند به دنبال شغل ديگري بروند و خبري از استراحت دوران بازنشستگي نيست. شايد بتوان گفت بحث بازنشستگي به معناي واقعي در كشور ما به معناي پيري و از كارافتادگي است.

 دلایل تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان و ورشکستگی در صندوق های بازنشستگی

دولت درگير بحران صندوق‌هاي بازنشستگي
حسين محمودي اصل/ دكتري اقتصاد و كارآفريني

بحران مربوط به صندوق‌هاي بازنشستگي از سال‌هاي گذشته هويدا بود و به عبارتي مي‌توان گفت كه زنگ خطر از سال‌هاي پيش به صدا درآمد اما توجه خاصي به اين بخش صورت نگرفت و تدابير خاصي در اين خصوص انجام نشد.

ابرچالش ورشكستگي صندوق‌هاي بازنشستگي باعث شده است كه دولت به بحث پرداخت حقوق بازنشستگان ورود كند. اين حجم پرداخت‌ها حتي به 70 هزار ميليارد تومان در سال جاري رسيده است. دولت نيز براي پرداخت اين حجم از حقوق، اقدام به انتشار اوراق خزانه مي كند كه اين موضوع باعث مي‌شود ميزان بدهي دولت و شركت‌هاي دولتي ‌درمجموع به 800 هزار ميليارد تومان نزديك شود. دولت 118 هزار ميليارد تومان بدهكاري به سازمان تامين اجتماعي داشته و دركل حدود 170 هزار ميليارد تومان بدهي به تامين اجتماعي و صندوق‌هاي بازنشستگي نيز دارد و به اين جهت مجبور است به مرور، بخشي از بدهي را در قالب پرداخت حقوق بازنشستگان به انجام برساند.

البته دولت بابت رد ديون خود، شركت‌هاي زيان‌ده را براي تامين اجتماعي در نظر گرفته است كه اين باعث شده كه ميزان سودآوري مجموع شركت‌هاي تحت پوشش صندوق‌هاي بازنشستگي كاهش پيدا كند. از سوي ديگر بحث مديريت ضعيف مديران در اين صندوق‌ها كه به عنوان حيات خلوت دولت‌ها محسوب مي‌شود، تاثير زيادي دارد. تغيير پياپي مديران و استفاده از مديران چندشغله و مديران ناتوان، باعث شده كه ميانگين سود شركت‌هاي تحت پوشش اين صندوق‌ها به زير 12 درصد برسد.

البته با اين وضعيت مي‌توان پيش‌بيني كرد كه در چند سال آينده نصف بودجه دولت صرف پرداخت حقوق بازنشستگان شود. در اين ميان عوامل متعددي مي‌تواند در اين زمينه تاثيرگذار باشد. براي مثال ميانگين سن بازنشستگي در كشور 53 سال است و اين عدد پايين‌تر از سن كشورهاي اروپايي است. هرچند در برخي كشورها از جمله مالزي و عمان، 47 سال، سن بازنشستگي‌ محسوب‌مي‌شود اما در آن‌ها پرداختي‌ها متناسب با دريافتي بابت حق بازنشستگي است.

به نظر مي‌رسد با توجه به اينكه در سال‌هاي گذشته دولت، نيروي جديدي را پذيرش نكرده است، ميانگين سن شاغلان به 22 سال نزديك شده و رفته رفته بازنشستگان بيشتر مي‌شوند و خطر بزرگ‌تر را در سال‌هاي بعد به صورت بسيار ملموس‌تر شاهد خواهيم بود. به جز مديريت ضعيف و بدهي دولت به صندوق‌ها مي‌توان به نبود نهاد ناظر نيز اشاره كرد؛ چراكه نبود نهاد ناظر باعث شده كه هيچ كنترلي بر چگونگي عملكرد اين صندوق‌ها به طور مداوم لحاظ نشود. البته اين مشكل به عنوان يك ابرچالش، توجه بيشتري را مي‌طلبد و احساس مي‌شود آن چنان كه بايد دولت و مجموع نظام به اين مشكل به عنوان يك مشكل اضطراري و اساسي نپرداخته است و فقط تلاش خود را مي‌كند تا در سررسيدها حقوق بازنشستگان را پرداخت كند.در اين صورت به‌طورحتم ما دچار وقفه‌هاي بسياري در پرداخت حقوق بازنشستگان خواهيم شد. بايد بگوييم زنگ خطر بسيار گوش‌خراشي در حال نواختن است. بي‌ترديد تدابير مختلفي مي‌تواند در اين زمينه موثر باشد همچون پرداختن بدهي‌هاي دولت، ايجاد سيستم مديريتي چابك، تعيين نهاد ناظر، افزايش سن بازنشستگي و ايجاد فضاي مناسب كسب و كار در جهت افزايش بهره‌وري و سودآوري شركت‌هاي مختلف كه مجموعه شركت‌هاي بازنشستگي در افزايش توليد سرمايه‌گذاري كرده‌اند؛ اين عزم ملي مي‌خواهد و اميدواريم اين عزم ملي را به صورت بيشتري در دولت و دست‌اندركاران ببينيم.

 دلایل تاخیر در پرداخت حقوق بازنشستگان و ورشکستگی در صندوق های بازنشستگی

آفت تكيه بر درآمدهاي نفتي
هادي غنيمي‌فرد/ اقتصاددان

مشكل بزرگي كه در كشور ما وجود دارد، اين است كه همه پرداخت‌ها براساس درآمدحاصل شده از نفت، پايه‌گذاري مي‌شود. اين در حالي است كه ماليات، گمرك و منابع ديگري نيز براي كسب درآمد دولت وجود دارند. اما مبنا را فروش نفت قرار داده‌ايم و تكيه همه درآمدها را بر درآمدي كه اساس ثابتي براي كشور ندارد، استوار كرده‌ايم. به همين دلايل با مشكلات بسياري در زمينه پرداخت‌ها در كشور مواجه مي‌شويم. مورد ديگري كه وجود دارد، اين است كه به محض اينكه دولت با مشكل مالي مواجه مي‌شود، قيمت ارز را به صورت دستوري افزايش مي‌دهد زيرا دلار از فروش نفت به دست مي‌آيد و مقدار زيادي ارز در كشور وجود دارد و در چنين شرايطي اگر هر دلار تنها 100 تومان افزايش قيمت داشته باشد، با مقدار ارزي كه روزانه از هر بشكه نفت عايد كشور مي‌شود، درآمد هنگفتي ايجاد خواهد شد.


البته اين بدترين نوع كسب درآمد است زيرا تورم‌زاست و منبع واقعي ندارد؛ بنابراين به سرعت نيز از دست مي‌رود و تنها نتيجه آن، گراني همه كالاهاست. يعني پولي كه در دست مردم است، پشتوانه ندارد و به طور مثال مردم از ترس گران شدن كالاها، برخي كالاها را بيشتر خريداري مي‌كنند و فروشنده وقتي با تقاضاي بيشتر مواجه مي‌شود، كالا را گران كرده و اين چرخه ادامه پيدا مي‌كند. اين مانند حكايت موسسات مالي و اعتباري است كه مشخص نيست اين موسسات با اصل پول سپرده‌گذاران چه كرده‌اند كه در حال حاضر نيز ادعاي ضرر و زيان مي‌كنند. بزرگ‌ترين مشكل در كشور ما، اين است كه منابع بر نوعي درآمد ثابت اساسي، استوار نيست. اگر نفت فروخته شود، كشور پولدار مي‌شود، اگر در بورس گران شود، پولدار‌تر مي‌شود ولي اگر ارزان شود، دولت با مشكلات جدي درآمدي مواجه خواهد شد و اين يعني تزلزل درآمدي. بايد براي درآمدها برنامه‌ريزي اساسي و اصولي وجود داشته باشد تا با مشكلاتي از قبيل پرداخت حقوق قشر بازنشسته در كشور مواجه نشويم. همان‌گونه كه مشاهده مي‌شود، صندوق‌هاي بازنشستگي در حال حاضر در كشور با بحران جدي مواجه هستند و به نوعي دچار ورشكستگي شده‌اند؛ اين نيز از تبعات كمبود درآمدهاي دولت است كه باعث شده اين صندوق‌ها به چنين وضعيت نابساماني دچار شوند و تبعات آن دامن قشر بازنشسته كشور را بگيرد.


اين نشان مي‌دهد كه پرداخت حقوق بازنشستگان نيز به طور غيرمستقيم به درآمدهاي نفتي برمي‌گردد؛ بنابراين وقتي برنامه‌ريزي درستي براي كسب درآمد براي كشور وجود نداشته باشد، حتي افزايش قيمت نفت نيز به ميزاني كه در دولت قبل شاهد آن بوديم، مشكلي از مشكلات كشور را حل نخواهد كرد.

روزنامه قانون

دوشنبه, 13 آذر 1396 07:25 خوانده شده: 1378 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +11 -6 --
ناشناس 1396/09/13 - 09:49
کمترین حسن استخدام و ورود افراد 40 سال به بالا اینست که دنبال حقوق بازنشستگی نخواهند بود و یک بار از دولت و بیت المال حقوق می گیرند و نه چند بار!! در حالی که دارای مقبولیت مردمی، علمی، عملی، تجربه، سینرژی و گاهاً علاقه هستند. در حقوق گرفتن یک بار عمر می کنند و نه چندبار.
پاسخ + +12 -3 --
معلم 1396/09/13 - 12:15
باکمال تاسف درا پ وقتی شخص بازنشسته میشود ازروزاول با همان روش تحویل حکم بازنشستگی به او بی حرمتی وکم توجهی به او ازطرف همکاران آغاز میشود ظاهراً نمی دانند این شتر بازنشستگی درمنزل آنها هم خواهد خوابید ودولت مردان نیز به ما به چشم افرادی که تاریخ مصرفشان گذشته نگاه میکنند ومعتقدند هرچه به ماظلم کنند حقوقمان را دیربدهند کم بدهند ببرند بخورندکاری دیگر آزما برنمی آید به همین دلیل ظلم مضاعف میکنند ونه ازخدا ترسی دارند نه ازخلق خدا
پاسخ + +8 -2 --
سیروس 1396/09/13 - 15:15
سلام:موضوع ومشکل بازنشتگان چندین دهه است که نقل مجالس ومستمسک سیاسیون وتصمیم گیرندگان بوده که هر وقت لازم شد فریاد انا الحق سر می دهند بعد به بوته فراموشی سپرده می شود تا عنداللزوم چرا ؟چون خودشان هیچ وقت باز نشسته نمی شوند واگر هم بشوند نیاز به حقوق بازنشتگی ندارند .نخواهند داشت .که بار وبنه خود رابستند .ومارا به چوب ورخت شبانی فریفتند.باید مسئولین سازمان بازنشتگی از جنس بازنشته باشد .تا مدیران سیاسی وگرنه وضع هر روز بدتر از دیروز وتا قیامت خزف را لعل جلوه گر خواهند نمودو.................
پاسخ + +13 0 --
دبیر م 1396/09/13 - 17:53
فقط مونده بجای 25سال خدمت در ا.پ 35 سال شود!!
پاسخ + 0 0 --
سلام 1396/09/13 - 20:08
البته اگه از 40 سال به بالا رو استخدام کنن به 75 سالگی نمیرسن خیالتون راحت
پاسخ + +3 0 --
اوس تقی بازنشسته 1396/09/18 - 19:41
باریتعالی به دادهمه برسد خداگواه است اگروضعیت باهمین ریتم پیش برود باید درانتظار بحرانهای شدید اجتماعی باشیم که مسبب ان متولیان مجلس وصندوقهای بازنشستگی است وهیچکس هم جوابگو نخواهدبود لذا اگرصورت مساله راهم عوض کنند دودش به چشم همه خواهدرفت واین جبران ناپذیراست . لذا اگر مسولین ازگذشته عبرت بگیرند به نفعشان خواهدبود .
پاسخ + 0 0 --
علی سلمانزاده 1397/02/01 - 11:54
سلام اقا زاده ها و اسلام شناسان وو نمایندگان خدا ودین وپیغمبر چرا افزایش حقوق سال 97را احتساب و پرداخت نکردند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.




نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور