صدای معلم

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

مشکل «صندوق ذخیره فرهنگیان » نه " انحلال " است و نه " غیرمتمرکز و استانی کردن صندوق "! پیشنهاد ما این است !

 برخي اساتيد محترم و  فرهنگيان عزيز بحث غير متمرکز شدن صندوق يا انحلال آن را مطرح کرده اند/ تعداد کثير ˏ فرهنگيانˏ  فرهيخته با سرمايه اندک  ، حداکثر پنج درصد از حقوق و مزاياي ماهانه ( اگر معدل حقوق و مزاياي فرهنگيان يک و ميليون و ششصد هزار تومان درماه فرض شود با احتساب حدود 900 هزار  فرهنگي عضو ، فقط و فقط سهم پرداختي فرهنگيان در ماه 72 ميليارد تومان مي شود که در سال نزديک 900 ميليارد تومان مي شود که حدودا برابر يک سي ام بودجه کل آموزش و پرورش مي شود !و اگر به همان اندازه واريز دولت طبق تبصره 63 قانون دوم توسعه کشور و قوانين بودجه سنواتي گذشته به آن اضافه شود دو هزار ميليارد تومان در سال با نرخ دلار 3500 توماني نزديک ˏنيم ميليارد دلار در سال  ) سرمايه مالي بسيار بسيار عظيمي تشکيل مي شود/ همه صندوق هاي قابل معامله در بورس داخلي و منطقه اي و حتي جهاني ، با متخصص ترين تيم هاي سبد گردان و مجرب ترين کارگزاران ، علاقه مند جذب اين سرمايه کلان مي باشند/  اشتباه ساختاري زمان تأسيس ˏ صندوق ذخيره فرهنگيان که هم اکنون به يکي از بزرگترين هلدينگ هاي اقتصادي کشور تبديل شده است به شدت خود نمايي مي کند ؛ هر چند که در ديگر مواد  اساسنامه فعاليت موسسه ، بيشتر بر اساس شرکت سرمايه گذاري تعريف شده است/ در حال حاضر که برخي از دولت ها به صندوق ذخيره فرهنگيان ( به سهام داران اين صندوق بدهکار مي باشند ) بعد از انحلال صندوق ذخيره فرهنگيان، سهام داران با چه مکانيزمي ، مي تواند سهم امروز و بدهي معوق گذشته خود را از دولت ها دريافت نمايند/ اجراي تمامي  پيشنهادت فوق الذکر که به ضرر فرهنگيان فرهيخته مي باشد/ با تغييرات  جزيي در اساسنامه و تدوين آئين نامه هاي لازم نام موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان را به نام موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان قابل معامله در بورس تغيير دهيم/ به فرهنگياني که آشنا به مفاهيم بورس و فرا بروس نمي باشند (سرمایه گذاران غیر حرفه اي ) توصیه می شود با نگاه بلنـد مـدت (خریـد و نگهـداري ) در صـندوق هـاي مذکور وارد شوند. همانند صندوق ذخيره فرهنگيان که سهام دار از بدوˏعضويت تا زمان خروج يا بازنشستگي سهام دار مي باشد/ شفافيت سهام و معاملات آن قدر زياد است که همه روزه هر 900 هزار فرهنگي مي توانند در هريک دقيقه يکبار روند سود وزيان مجموعه را کنترل کنند برعکس شرکت ها که بازرسان سالانه سود و زيان را  گزارش مي کنند...

پیشنهاد صدای معلم برای حل مشکلات صندوق ذخیره فرهنگیان   خلاصه قسمت اول و دوم  :

در قسمت اول از صندوق ذخيره فرهنگيان ( صندوقي که صاحبان اصلي آن در ارکانش حضور ندارند) در آينه رسانه :

 1. از اختلاس 8000 ميليارد توماني صندوق ذخيره فرهنگيان ،سخن به ميان آمد .

 1. به نقل از جعفری دولت‌آبادی در باره  بازداشت چهار نفر مرتبط با پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.

 1. پایگاه اطلاع رسانی دولت  درباره ي آقای سید محمد بطحایی سرپرست  قبلي وزارت آموزش و پرورش گفت :

وزارت آموزش و پرورش حق پیگیری حقوقی از رسانه های منتشر کننده این خبر جعلی که موجب تشویش اذهان عمومی و خدشه دار کردن اعتماد جامعه معلمان به همکاران خویش است را برای خود محفوظ می داند و مراتب را از مراجع قضایی پیگیری خواهد کرد.

 1. از قول روحاني و مطهري بحث معوقه بانک سرمايه مطرح شد .

 2. جهانگيري گفت : امروز هیچ رسالتی مهمتر از حراست و حفاظت از نظام جمهوری اسلامی ایران بر عهده ما نیست، هیچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی ایران را تهدید نمی‌کند .

 

الف - مقدمه :

بر خروجي سايت تابناک 18 آبان 1395 آمده است :

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این پرسش که «آیا فعالیت کمیته تحقیق و تفحص از اتفاقات و ابهامات صندوق ذخیره فرهنگیان شروع به کار کرد و آیا اتفاقات این صندوق «معوقه بانکی» است؟»، اظهار داشت: جلو جلو نمی‌توانیم در خصوص این موضوع مطلبی بگوییم.

وی افزود: نه می‌گوییم اختلاس و نه می‌گوییم بدهی معوق درست است؛ هیچ کدام را تأیید نمی‌کنیم و تا زمانی که کار کنیم و برایمان محرز شود که چه مشکلی وجود داشته است نمی‌توانیم اعلام کنیم.

ابتداء از رسانه ها ي افشاء کننده چالش هاي موجود در صندوق ذخيره فرهنگيان و بانک سرمايه   ، تقدير و تشکر به عمل مي آورم .
بدون نيت خواني ، از تمامي رسانه ها ( اصول گرا ، اصلاح طلب  ، مستقل ، حامي دولت ، مخالف دولت ، حامي منتقد دولت ، منتقد حامي دولت و ... ) که  به عنوان رکن چهارم دموکراسي دانستن را حق مردم مي دانند و به وظيفه رسانه اي خود عمل کرده يا مي نمايند صميمانه تشکر مي کنم .  
خوشبختانه پس از انعکاس و انتشار گسترده  چالش هاي نمايان شده  در صندوق ذخيره فرهنگيان و بانک سرمايه در رسانه ها ( سنتي و ديجيتال ) شاهد رقابت گسترده تمامي بخش هاي حاکميت ( دولت ، مجلس، نهادهاي نظارتي و... )  براي مقابله با اين ارثيه شوم ، فساد نهادينه شده  مي باشيم .
در بخش هاي قبلي ( اينجا ) و ( اينجا )  چالش ها را بررسي کرديم .

اما راهکار برون رفت از بحران چيست ؟

برخي اساتيد محترم و  فرهنگيان عزيز بحث غير متمرکز شدن صندوق يا انحلال آن را مطرح کرده اند .

به نظر نگارنده ، تعداد کثير ˏ فرهنگيانˏ  فرهيخته با سرمايه اندک  ، حداکثر پنج درصد از حقوق و مزاياي ماهانه ( اگر معدل حقوق و مزاياي فرهنگيان يک و ميليون و ششصد هزار تومان درماه فرض شود با احتساب حدود 900 هزار  فرهنگي عضو ، فقط و فقط سهم پرداختي فرهنگيان در ماه 72 ميليارد تومان مي شود که در سال نزديک 900 ميليارد تومان مي شود که حدودا برابر يک سي ام بودجه کل آموزش و پرورش مي شود !و اگر به همان اندازه واريز دولت طبق تبصره 63 قانون دوم توسعه کشور و قوانين بودجه سنواتي گذشته به آن اضافه شود دو هزار ميليارد تومان در سال با نرخ دلار 3500 توماني نزديک ˏنيم ميليارد دلار در سال  ) سرمايه مالي بسيار بسيار عظيمي تشکيل مي شود .

قابل ذکر است که همه صندوق هاي قابل معامله در بورس داخلي و منطقه اي و حتي جهاني ، با متخصص ترين تيم هاي سبد گردان و مجرب ترين کارگزاران ، علاقه مند جذب اين سرمايه کلان مي باشند.

هم اکنون به يمن ˏ تابيدنˏ نورˏ رسانه ها به زواياي مختلف صندوق ذخيره فرهنگيان به نظر مي رسد ، عزم ملي براي اصلاح  ساختار اين سرمايه عظيم فرهنگيان فرهيخته فراهم شده است .

حالا که دانش آشتياني رئيس هيات امناي اين صندوق در برنامه پيشنهادي به مجلس براي رأي اعتماد مي گوید :

سامان بخشيدن به وضعيت صندوق ذخيره فرهنگيان و بانك سرمايه و بنگاه هاي وابسته به آنها در جهت حفاظت از دارايي هاي فرهنگيان، مشاركت ايشان در نظارت بر عملكردها و بهره گيري از نخبگان اقتصادي در افزايش بازدهي اين واحدها ؛ فرصت را  غنيمت شمرده ، همه کارشناسان و مسئولين ˏبورس و فرابورس ، وکلاي و حسابرسان دادگستري ،  بانک مرکزي ، سازمان مديريت و برنمه ريزي  ، مرکز پژوهش هاي مجلس ، نهاد هاي نظارتي و ... را دعوت به ورود جهت بررسي ريشه اي چالش هاي  صندوق ذخيره فرهنگيان مي نمايم .

با اصلاح ساختار صندوق ذخيره فرهنگيان ، دل نگراني حدود 900 هزار  سهامدار برطرف مي گردد و ديگر شاهد چالشي هاي مشابه در اين مجموعه ثروتمند و ديگر مجموعه هاي مشابه نخواهيم بود .

 

ب - بررسي اساسنامه صندوق ذخيره فرهنگيان و چالش ها آن با قانون تجارت :

در اساسنامه مصوب اسفند  1392 صندوق ذخيره فرهنگيان آمده است :

ماده 1 :

" نام موسسه " صندوق ذخيره فرهنگيان " است که در اين اساسنامه به اختصار موسسه ناميده مي شود . "

"موسسه داراي شخصيت حقوقي مستقل و استقلال مالي است که در قالب تبصره 63 قانون برنامه دوم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايرا تأسيس شده و در چارچوب قانون تجارت و ساير قوانين و مقررات جاري کشور و با رعايت مفاد اين اساسنامه فعاليت مي کند ."

در ذيل ، تعريف موسسه و شرکت را بيان نموده ، تفاوت هاي آن دو را مشخص مي کنيم تا چالش اوليه در بدو تأسيس مشخص شود .

در سايت يکي از شرکت هاي خدمات ثبت شرکت ها موسسات به آدرس اينترنتي ذيل آمده است :

با نگاه به لیست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مشاهده می‌کنید که علاوه بر هزاران شرکتی که ثبت شده، تعداد زیادی موسسه هم به چشم می‌خورد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟

در این مطلب برای شما توضیح خواهیم داد که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟ اما قبل از هر چیز باید ابتدا شرکت و موسسه را تعریف کنیم.

شرکت چیست ؟

مطابق با تعریف قانون مدنی، به اجتماع حقوق مالکین در شی واحد به نفع اشاعه شرکت یا کمپانی (Company) گفته می‌شود. در واقع شرکت به مجموعه افرادی گفته می‌شود که بر اساس یک قرارداد مشترک گرد هم جمع شده و سود به دست آمده از فعالیت را بین خود تقسیم می‌کنند.

بر طبق ماده 20 قانون تجارت هفت نوع شرکت سهامی، مسئولیت محدود، تضامنی، مختلط غیر سهامی، مختلط سهامی، نسبی و تعاونی وجود دارد.

 

موسسه چیست ؟

در تعریف موسسه می‌توان گفت که به جز انواع شرکت، برخی شرکت‌ها وجود دارند که هدف از بنیان آنها، کارهای غیرتجاری مثل فعالیت ادبی، علمی، خیریه، خدماتی و… است که به آنها موسسه گفته می‌شود.

موسسات دو نوع هستند:

موسسات غیر انتفاعی مثل انجمن‌های ادبی، علمی، اسلامی‌ و … که هدف از تاسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضای خود نیست.

موسسات غیر تجاری مثل آموزشگاه‌های علمی، زبان، فنی، مدارس غیر انتفاعی و … که هدف از تاسیس آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضا است.

تا به اینجا با تعریف شرکت و موسسه آشنا شدیم .

اما هنوز پاسخ سوال خود را نگرفته‌ایم. با یک نگاه اجمالی به این تعاریف می‌توان تفاوت بین شرکت و موسسه را فهمید.

حال زمان ˏپاسخ دهی به این سوال است که شرکت چه فرقی با موسسه دارد؟

 

تفاوت شرکت با موسسه

کسی که یک شرکت ثبت می‌کند، هدفی صرفا تجاری داشته و برای رسیدن به سود و سرمایه بیشتر فعالیت می‌کند ، در حالی که افرادی که اقدام به ثبت موسسه می‌کنند، هدفی والا و نامحدود دارند که رسیدن به سود اقتصادی هم جزیی از آن است.

دومین مورد تفاوت این است که برای ثبت شرکت با توجه به نوع آن حداقل به دو نفر نیاز است، در صورتی که ثبت موسسه به وسیله یک نفر هم امکان پذیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت شرکت ها یا ثبت موسسه می‌توانید به صفحات آنها مراجعه نمایید.

يا در سايت ˏديگر شرکت ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت ها موسسات به آدرس اينترنتي  ذيل آمده است :

موسسه و شرکت و تفاوت ها - ثبت شرکت

موسسه و شرکت و تفاوت ها. اگر شما قصد دارید که یک شرکت تاسیس کنید و به فعالیت های اقتصادی خود در آن بپردازید باید ابتدا قوانین ثبت شرکت را بدانید و بعد

 

موسسه و شرکت و تفاوت ها

اگر شما قصد دارید که یک شرکت تاسیس کنید و به فعالیت های اقتصادی خود در آن بپردازید باید ابتدا قوانین ثبت شرکت را بدانید و بعد به ثبت شرکت اقدام کنید. اما گاها برخی افراد شرکت و موسسه را با هم اشتباه می گیرند و این باعث می شود در روند امور با مشکل مواجه شوند به همین منظور ما به معرفی این دو می پردازیم

 

معرفی موسسه

موسسه در واقع شرکت های غیر تجاری هستند که تنها افراد حقوقی در آن به امور خدماتی می پردازند و مثل شرکت ها جنبه تجاری پیدا نمی کنند. موسسات غیر تجاری به دو صورت انتفاعی و غیر انتفاعی معرفی می شوند.

موسسه انتفاعی: این گونه موسسه ها به منظور جلب سود و تقسیم بین شرکا ایجاد می شوند و تنها افراد حقوقی می توانند آن را مدیریت کنند.

موسسه غیر انتفاعی: این گونه موسسات هیچ گونه نفعی عاید خود نمی کنند. این گونه موسسه ها مثل انجمن ها و سندیکاها یا اتحادیه ها و احزاب و دستیجات سیاسی و ngo ها می باشند. اگر بخواهید یک موسسه غیر انتفاعی ثبت کنید باید از سازمان یا وزارتخانه مورد نظر مجوز مربوطه را دریافت کنید.

نگارنده معتقد است ؛ اشتباه ساختاري زمان تأسيس ˏ صندوق ذخيره فرهنگيان که هم اکنون به يکي از بزرگترين هلدينگ هاي اقتصادي کشور تبديل شده است به شدت خود نمايي مي کند ؛ هر چند که در ديگر مواد  اساسنامه فعاليت موسسه ، بيشتر بر اساس شرکت سرمايه گذاري تعريف شده است .

 
 

ج - نگاه مسئولين به چالش هاي ساختاري صندوق ذخيره فرهنگيان :

حاجی :

صدای معلم در گفت و گو با جاجي وزير آموزش و پرورش دوران اصلاحات و عضو هيات امناي صندوق ذخيره فرهنگيان آورده است :( اينجا )

"صندوق ذخیره فرهنگیان یک مجموعه اقتصادی است ."

"البته من نظراتی دارم که از این حالت دولتی و وابسته به دولت خارج شود ولی برای این کارکرد تاکنون فکری نکرده ام ."

"اما برای وضعیت صندوق باید کاری کرد که مالکان اختیار بیشتری برای دخل و تصرف داشته باشند ."

در خبرگزاری ایسنا آمده است ( اينجا ) :

معاون اول رئیس جمهور گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان نیز باید سرو سامان داده شود .

وی با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان باید با فکر اقتصادی سازمان یافته و دقیق مدیریت شود گفت: از نظر نظام مدیریتی باید در صندوق ذخیره فرهنگیان تجدید نظر شود.

در موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان آمده است :

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، دکتر اسحاق جهانگیری روز دوشنبه ١٧ آبان ١٣٩٥ در مراسم تودیع و معارفه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فلسفه وجودی صندوق گفت:

این صندوق که بیش از ٢٠ سال از عمر آن می گذرد حدود ٩٠٠ هزار نفر عضو دارد و از منابع واریزی فرهنگیان و منابعی که دولت معادل واریزی اعضا به این صندوق پرداخت می کند، به فعالیت های اقتصادی می پردازد تا در دوران بازنشستگی به کمک معلمان بیاید.

وی افزود: پس از گذشت دو دهه امروز صندوق ذخیره فرهنگیان به یکی از بنگاه های بزرگ اقتصادی کشور تبدیل شده و شرکت های متعددی در حوزه های بانک، بیمه، سرمایه گذاری، صنایع، پتروشیمی و ... دارد. بنابراین چنین مجموعه اقتصادی بزرگی باید بر آن یک فکر اقتصادی سازمان یافته دقیق حاکم باشد.

دکتر جهانگیری با اشاره به اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد:

احتمالا موسسان این صندوق فکر نمی کردند که ممکن است زمانی به یکی از بزرگترین هلدینگ های اقتصادی کشور تبدیل شود و اساسنامه آن را با مقتضیات آن دوره تدوین کردند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه سازو کار اداره بنگاه های اقتصادی در کشور ما و در جهان تعریف شده است گفت:

تیم های اقتصادی قوی به عنوان مجمع در صدر قرار می گیرند و هلدینگ اصلی یک مجموعه کوچک سیاستگذار، نظارت کننده، کنترل کننده و جهت دهنده است که مشاوران اقتصادی مختلفی در کنار آن قرار می گیرند و مشورت می دهند که در چه حوزه هایی سرمایه گذاری بشود یا آیا بنگاه داری به نفع مجموعه خواهد بود یا نه.

وی تاکید کرد: باید آموزش و پرورش در اولین فرصت یک آسیب شناسی از نظام مدیریتی حاکم بر صندوق ذخیره  فرهنگیان انجام دهد و نظام دقیقی مستقر بکند که قادر به کنترل، حسابرسی، نظارت و پاسخگویی باشد و حسابرس های مطمئنی فعالیت آن را رصد کنند.

 

د - برخي اشکالات فعلي صندوق :

 1. غندالي مديرعامل سابق صندوق فرهنگيان در اوايل پذيرش مسئوليتش مي‌گفت: هنوز پس از دو و نيم ماه كه من آمده‌ام، شركت‌هاي جديد كشف مي‌شود و با وجود تلاشي كه وجود دارد هنوز هم شركت‌هاي وابسته به صندوق مشخص نيست و هيچ چيز منسجمي در صندوق وجود ندارد و داشته‌هاي صندوق دقيقا مشخص نيست. به گفته او 49 درصد بانك سرمايه متعلق به صندوق ذخيره فرهنگيان است. وضعيت صندوق در موسسات خارج از كشور مشخص نيست.

غندالي در ادامه مي‌ گويد : هيچ موقعي نقدينگي سود به صندوق برنگشته است و هميشه از محل فروش سرمايه بوده است.

غندالي، مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان در ديدار با نمايندگان تشكل هاي معلمان گفته: «هيچ چيز منظم و كلاسه شده نيست. كاري كه ما كرديم اين است كه تيمي را گذاشتيم كه صندوق را شبكه كند. اينكه در چه وضعيتي هستيم. عمليات چيست، هزينه و فايده را محاسبه كند. سهام از چه كساني خريداري مي‌شود و به چه كساني فروخته مي‌شود؟ به گفته او نخستين قدم آن است كه وضعيت صندوق ذخيره فرهنگيان به لحاظ دارايي مشخص شود. تقويم ريالي شود و بدانيم دارايي ما چقدر است؟

 1. گزارش کوتاه مدت ( مثلأ روزانه ) سهم پرداختي آموزش و پرورش براي هر عضو با توجه به بدهي برخي از دولت ها چه ميزان است ؟ به عبارت ساده تر ، آقاي x  که تا کنون Y تومان پرداخت کرده است ! آموزش و پرورش چه سهمي براي وي پرداخت کرده است ؟ و سودي پرداختي از طرف صندوق براي وي چه ميزان مي باشد ؟

 

ﻫ -  ارائه راهکار هاي پيشنهادي :

 1. انحلال صندوق  طبق ماده ۲۴ اساسنامه صندوق ذخيره فرهنگيان

در حال حاضر که برخي از دولت ها به صندوق ذخيره فرهنگيان ( به سهام داران اين صندوق بدهکار مي باشند ) بعد از انحلال صندوق ذخيره فرهنگيان، سهام داران با چه مکانيزمي ، مي تواند سهم امروز و بدهي معوق گذشته خود را از دولت ها دريافت نمايند ؟

 

 1. تقسيم صندوق کل  به چند صندوق (غیرمتمرکز و استانی کردن صندوق )

 2. اداره صندوق مشابه قانون تشکيل حساب پس انداز کارکنان دولت  مصوب 1376 که قابل اجراء از 1377 مي باشد .

اجراي تمامي  پيشنهادت فوق الذکر که به ضرر فرهنگيان فرهيخته مي باشد !

توضيح :

خوانندگان فهيم و انديشمند براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد قانون تشکيل حساب پس انداز کارکنان دولت مي توانيد به  سايت مرکز پژوهش هاي مجلس به آدرس اينترنتي ذيل مراجعه فرمايند  : ( این جا )

 1. ...

پر واضح است که جامعه فرهنگيان فرهيخته مشتاقانه تشنه و منتظر ارائه راهکارهاي تخصصي  و کارشناسي شده توسط متخصصان تشکل هاي مدني و رسانه ها مي باشند .

حقير که معلمي بازنشسته مي باشم ،  جهت فتح باب پيشنهادي ارائه مي نمايم  که مسلمأ بايد از سوي صاحب نظران مورد نقد وبررسي موشکافي تخصصي قرار بگيرد .

 

 1. با تغييرات  جزيي در اساسنامه و تدوين آئين نامه هاي لازم نام موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان را به نام موسسه صندوق ذخيره فرهنگيان قابل معامله در بورس تغيير دهيم .

اينجانب  آمادگي دارم در هر جلسه اي با هماهنگي قبلي براي تشريح نقطه نظراتم ، شرکت کنم تا ان شاء ا... بتوانم دين خود را نسبت به فرهنگيان فرهيخته ادا کنم .

در ذيل مختصري در مورد صندوق هاي قابل معامله ارائه مي گردد.

در سايت صندوق هاي قابل معامله را بهتر بشناسيم  ذيل آمده است :

صندوق سرمايه گذاري چيست ؟

نهاد مالي استکه منابع خرد را از تعدادي سرمايه گذار اخذ کرده و سپس تحت يک مديريت واحد ، اقدام به سرمايه گذاري مي کند . سود حاصل از فعاليت هاي مدير صندوق ، بين تمام سرمايه گذاران به نسبت سرمايه هر فرد ، تقسيم مي شود .

مزاياي صندوق سرمايه گذاري بر سرمايه گذاري شخصي :

ممکن است هزاران نفر وارد يک صندوق سرمايه گذاري گردند . اين افراد معمولأ افرادي هستند که به دلايل مختلف از جمله عدم وجود وقت و فرصت لازم ويا بنا به دلايل ديگر ، امکان مديريت مستقل سرمايه خود راندارند .

 

در سايت فرا بورس در آخرين  تب افقي ( سمت چپ مطالعات کاربردي ) اگر متوقف شويد منوي تحقيق و توسعه نمايان مي شود با کليک کردن بر روي اين تب با خلاصه ي يازده مورد تحقيق  (ETF) مواجه مي شويد . که پنجمين مورد آن آشنایی با صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله

مي باشد اگر بر روي لينک ETFs.pdf  که در ذيل متن  آن خلاصه قرار دارد ، کليک کنيد به کل مطلب دسترسي خواهيد داشت .

در ذيل ، خلاصه اي از صندوق هاي قابل معامله ،  خدمت سروان گرامي و اساتيد ارزشمند (به خوانندگان فهيم  ) ارائه مي گردد .

آشنایی با صندوق هاي قابل معامله Exchange-Traded Funds 1

 1. صندوق قابل معامله چیست؟

در بازارهاي توسعه یافته اوراق بهادار، به دلیل پیچیدگی فرآیند تصمیم گیري براي سـرمایه گـذاري بـر روي اوراق بهادار و افزایش چشمگیر حجم و سرعت گردش اطلاعات و تخصصی شدن فعالیت ها، استقبال از سرمایه گذاري هاي جمعی به ویژه در قالب انواع صندوق هاي سرمایه گذاري، در سال هاي اخیر از رشـد روز افزونـی برخـوردار بـوده است. صندوق هاي سرمایه گذاري از نهادهاي مالی فعال در بازار سرمایه هستند کـه فعالیـت اصـلی آنهـا سـرمایه گذاري در اوراق بهادار است. این صندوق ها با استفاده از وجوه سرمایه گذاران، در مقیاس بـزرگ سـرمایه گـذاري مـی کنند و به دنبال کسب بازدهی مناسب براي سرمایه گذاران صندوق هسـتند .

 

 1. تاریخچه شکل گیري و توسعه صندوق هاي قابل معامله در بازارهاي مالی

صندوق هاي قابل معامله، براي اولین بار در سال 1993 و توسط بورس اوراق بهادار آمریکا، به خاطر سـادگی ساختار و کم هزینه بودن مورد توجه قرار گرفتند. ساختار اولیه پیشنهادي این صـندوق هـا، مبتنـی بـر سـاختار یونیـت تراست ها بود، اما در طول زمان شکل آن تغییر یافت. بر پایه آمارهاي موجود، دارایی صندوق هاي قابل معامله از سال 1995 تا سال2000 میلادي به طور میانگین 132 درصد رشد کرده است. این میزان از ابتداي سال 1998 تا پایان سال 2000 ،تقریبا 10 برابر شده است. همچنین براساس اطلاعات موجود از AMEX ،دارایی تحت مدیریت این صندوق ها در سه ماهه اول سال 2001 ،بیش از 75میلیارد دلار برآورد شده بود. پس از معرفی صندوق هاي قابل معامله در سال 1993 ،بازار جهانی این نوع صندوق ها، رشد فزاینده اي را به ویژه در سال هاي اخیر تجربه کرده است.

 
 1. مشخصات صندوق قابل معامله

معامله ي  واحدهاي این گروه از صندوق ها به شیوة معاملات سهام عادي، توسط مکانیزم عرضه و تقاضا در تمام ساعات کاري فرابورس ایران صورت می گیرد. همچنین سـرمایه گـذار هـیچ محـدودیتی از نظـر زمـانی بـراي خریـد واحدهاي صندوق قابل معامله در یک روز معاملاتی بازار سرمایه ندارد.

هر صندوق سرمایه گذاري داراي امیدنامه اي است که در آن کلیۀ مشخصات صندوق، اعم از اهداف و مأموریت ها، استراتژي ها، هزینه هاي مدیریتی و سایر مـوارد ذکر می شود. نمونه امید نامه و اساسنامه صندوق هاي سرمایه گذاري در سایت فرابورس ایران موجود است .

 

 1. مدل عملیاتی معاملات ETF در فرابورس ایران

 1. مزایاي سرمایه گذاري در صندوق هاي قابل معامله

صندوق هاي قابل معامله، مزایاي صندوق هاي سرمایه گذاري مشترك را با انعطاف پذیري و قیمـت گـذاري پیوسته سهام ترکیب می کنند. به عبارت دیگر صندوق قابل معامله هماننـد صـندوق هـاي سـرمایه گـذاري مشـترك، صندوق با سرمایه باز یا متغیر هستند که سهام آن به طور پیوسته ایجاد و بازخرید می شود. علاوه بر این، هر واحد این صندوق ها، همانند سهام عادي در بازار سـرمایه و از طریـق کـارگزاران در طـول ساعات معاملاتی به قیمت هایی که در طول روز تعیین می شوند، قابل خرید و فروش هستند، از این رو سرمایه گذاران می توانند از همه تکنیک هاي معاملاتی رایج در بازار سهام در معاملات سهام صندوق هاي قابل معامله استفاده کنند.

 1. ويژگي هاي بارز اين صندوق ها عبارتند از :

شفافيت سهام و معاملات ، سرعت و سهولت معامله  ، ریسک سرمایه گذاري را براي عموم به میـزان قابل توجهی کاهش می دهد .

قیمت گذاري پیوسته در طول روز، سادگي ، که همراه با آن، قیمت سهام نیز در هر لحظه بر اساس عرضه و تقاضاي بازار مشخص مـی شـود و بـه این ترتیب کارایی وانعطاف پذیري بالاتر معاملاتی را فراهم می سازد .

 1. به فرهنگياني که آشنا به مفاهيم بورس و فرا بروس نمي باشند (سرمایه گذاران غیر حرفه اي ) توصیه می شود با نگاه بلنـد مـدت (خریـد و نگهـداري ) در صـندوق هـاي مذکور وارد شوند. همانند صندوق ذخيره فرهنگيان که سهام دار از بدوˏعضويت تا زمان خروج يا بازنشستگي سهام دار مي باشد !

 

در صندوق هاي ETF  آن دسته از فرهنگيان که آشنا به امور بورس مي باشند ،  قاعدتاً این فرصت را خواهند داشت تا از نوسانات قیمت بازار واحدهاي سرمایه گذاري ETF و نیز فاصله افتادن بین قیمت بازار واحدها با NAV لحظه اي محاسبه و منتشر شده سود حاصل از خرید و فروش کوتاه مدت نیز کسب کنند !

توضيح : NAV   چيست ؟ در سايت صندوق هاي قابل معامله را بهتر بشناسيم به آدرس اينترنتي ذيل آمده است :

NAV مخف ارزش خالص دارايي هاست . NAV  هر صندوق ETF  خلاصه اي از تمام دارايي ها و منافع يک صندوق است .

اين عدد هر دقيقه يک بار

محاسبه و توسط سايت   www.TSETMC.Com اعلام مي گردد.

براي ساير صندوق ها رقم NAV در سايت FIPIRAN  يا سايت خود صندوق ها به روز مي گردد.

 

نتيجه گيري :

به موازات تحقيق و تفحص مجلس و پيگيري هاي نهاد هاي ناظر و مسئولين قضايي در رابطه با چالش هاي رخ داده شده در صندوق ذخيره فرهنگيان و بانک سرمايه امروز ،يک گروه تخصصي متشکل از مرکز پژوهش هاي مجلس ، سازمان مديريت و برنامه ريزي ، کارشناسان بانک مرکزي ، کارشناسان صديق صندوق ذخيره فرهنگيان و کار شناسان وزارت آموزش و پرورش، با همراهي نهاد هاي مدني و اصحاب رسانه  بررسي کارشناسانه اصلاح ساختار صندوق ذخيره فرهنگيان را آغاز کنند که فردا خيلي دير است .

خوانندگان فهيم همانطور که ملاحظه مي فرماييد مزيت صندوق هاي قابل معامله آنست که :

 1. شفافيت سهام و معاملات ان قدر زياد است که همه روزه هر 900 هزار فرهنگي مي توانند در هريک دقيقه يکبار روند سود وزيان مجموعه را کنترل کنند برعکس شرکت ها که بازرسان سالانه سود و زيان را  گزارش مي کنند .

 1. در کنار شفافيت سهام و معاملات ، سرعت و سهولت معامله  ،آن قدر زياد است که هر يک از 900 هزار  فرهنگي عضو که خودش يا نزديکانش با مفاهيم و مکانيزم هاآشنا باشند مي توانند با خريد و فروش به موقع علاوه بر سود دراز مدت که همگان از آن بهره مي برند از سود ناشي از کنش صحيح و به موقع هم بهره مند شود .

چهارشنبه, 17 آذر 1395 14:00 خوانده شده: 1665 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +17 0 --
جلیل 1395/09/17 - 19:37
بهترین راه انحلال صندوق است این صندوق محلی برای تامین وام های میلیاردی و بدون حساب و کتاب به مدیران و وابستگان صندوق است در صورت عدم انحلال سرمایه معلمین به غارت برده خواهد شد انحالا صندوق و فروش شرکت های زیر مجموعه صندوق و واریز پول آن به حساب معلمین بهترین کار ممکن است چرا باید صندوق و شرکتهایی که با پول معلمین تشکیل شده اما هیچ نفعی برای این قشر ندارد منحل نشود ؟ دولتها مخصوصا این دولت به دلیل دست داشتن مدیران در اختلاس های کلان قدرت نظارت نخواهند داشت امیدواریم در خرداد ماه با تغییر دولت و به روی کار امدن دولتی پاک و مردمی مشکلات مالی معلمین مرتفع گردد
پاسخ + +8 -2 --
معلم ناامید 1395/09/17 - 20:29
موافقم از همه همکاران خواهشمندم بجای تخریب و رقابت باهم با هم متحد شویم تا باتشکیل سازمان نظام معلمی و انجمن صنفی ب حق و حقوق خود برسیم انشاا...
پاسخ + 0 0 --
سعید شهسوارزاده 1395/09/17 - 22:15
به نام دوست
استاد گرانمايه جناب آقاي معلم نا اميد
صداقت و دقت نظر حضرتعالي ستودني است .
بايد با تشکيل سازمان نظام معلمي و تبديل صندوق ذخيره فرهنگيان به صندوق قابل معامله دربورس اجازه بدهيم تا سرمايه اندک معلمان افزوده شود . و سهم دولت را هم از دست ندهيم .
انحلال صندوق به نفع اختلاس کننده ها يا افرادط است که بدهي معوق دارند .
فرهنگيان فرهيخته فريب عوام فريبان فرصت طلب را نخواهند خورد که تبليغات زود هنگام انتخاباتي را بر منافع درازمدت فرهنگيان ترجيح مي دهند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/17 - 22:20
به نام دوست
استاد گرانمايه جناب آقاي ناشناس
صداقت و دقت نظر حضرتعالي ستودني است .
بايد با تشکيل سازمان نظام معلمي و تبديل صندوق ذخيره فرهنگيان به صندوق قابل معامله دربورس ( سيستم هاي مدرن و کار آمد وشفاف ) که با مکانيسم هاي کنترلي هر دقيقه يک بار سود سرمايه هر سهم را محاسبه مي کند اجازه بدهيم تا سرمايه اندک معلمان افزوده شود . و سهم دولت را هم از دست ندهيم .
انحلال صندوق به نفع اختلاس کننده ها يا افرادي است که بدهي معوق دارند .
فرهنگيان فرهيخته فريب عوام فريبان فرصت طلب را نخواهند خورد که تبليغات زود هنگام انتخاباتي را بر منافع درازمدت فرهنگيان ترجيح مي دهند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1395/09/18 - 07:19
از محبت شما سپاسگزارم
راستی چرا چندساله از اعزام ب خارج برا تدریس خبری نیست؟!
پاسخ + 0 0 --
احمد 1395/09/18 - 11:45
مثلا نظام پرستاری چه گلی به سر پرستاران زده؟؛ (که در
تشکیلاتی پزشک سالار بار اصلی درمان را بر عهده دارند!)
که نظام معلمی بخواهد به سر معلمان بزند؟!
تا به حال از خود پرسیده ام که چرا با این همه مزیت های
انسانی، ثروت ملی و کپی برداری ظاهری از نهادهای اقتصادی
(بانک ها و... )، آموزشی (مدارس، دانشگاه ها و... )، رسانه ای
(رادیو و تلوزیون، خبرگزاری ها و... ) و... ممالک توسعه یافته
هنوز در مسیر توسعه قرار نگرفته و وابسته به خام فروشی
(نفت ) هستیم!
پاسخ + 0 0 --
عارف 1395/09/18 - 15:02
با سلام آقا احمد با نظر شما موافقم به نظرم مطرح کردن نظام معلمی و غیره به نوعی فرار و سرپوش گذاشتن مسئولان بر یک واقعیت بسیار دردناک است و آن واقعیت تبعیض در پرداخت حقوق معلمان با دیگر کارکنان دولت است اول این تبعضات ظالمانه و جانسوز چندین ده ساله را با اصلاح عادلانه و اجرای درست قانون مدیریت خدمات کشوری رفع کنند که به سادگی امکان پذیر است بعد اگر هم لازم بود به دنبال چنین کارهایی باشند.
پاسخ + 0 0 --
معلم ناامید 1395/09/19 - 08:00
من معلم از عوامل مدرسه یا اداره و...سوال و شکایت داشته باشم کجارم؟!
اول نظام معلمی باشه بهتره!
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 13:20
به نام دوست
استاد گرانقدر جناب آقاي معلم نا اميد
از محبت بيکران حضرتعالي سپاسگزارم .
متأسفانه از علت عدم اعزام به خارج بي اطلاع مي باشم .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 13:32
به نام دوست
استاد گرانقدر جناب آقاي احمد
اگر بخواهيم نتايج عملکرد يک نهاد مدني مثلأ سازمان نظام پرستاري را بررسي کنيم .
نياز به اطلاعات زياد داريم .
ولي حداقل پاسخ به سئوال حضرتعالي آن است که بهتر است از منظر ديگر به موضوع نگاه کنيم .
اگر نهاد هاي مدني چون نظام پرستاري وجود نداشت آيا چالش هاي اين صنف کمتر مي شد يا بيشتر ؟
مثلأ در رابطه با همين موضوع صندوق ذخيره فرهنگيان ، 900 هزار عضو بدليل عدم انسجام نمي توانند در کنترل و هدايت اين سيستم نظارت داشته باشند ! در صورتيکه سازمان نظام مهندسي مي تواند ديدگاه هاي 900 هزار عضو را به گوش مسئولين برساند و پيگيرموضوع باشند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 14:06
به نام دوست
استاد گرانمايه سرور گرانقدر ، همکار ارزشمند جناب آقاي عارف

سپاس از محبت شما

بحث قانون تشکيل نهاد هاي مدني مثل نظام پزشکي قبل از انقلاب اسلامي وجود داشته است . که بعد از انقلاب اسلامي هم شوراي انقلاب و مجلس شوراي اسلامي آن را پذيرفته اند.
قانون نظام پرستاري بعد از انقلاب تصويب شد.

ولي در رابطه با نظام معلمي، طبق مصوبه مورخ 26خرداد سال 87 در شوراي عاي آموزش و پرورش قرار بوده وزارت آموزش و پرورش وقت حداکثر طي سه ماه لايحه ( آئين نامه ) اين نهاد مدني را جهت تصويب به مراجع ذي صلاح ارسال کند که تاکنون چنين نشده ( علت را مسئولين بايد بيان کنند )


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 14:08
ادامه پاسخ :

اخيرأ در مجلس دهم بحث ارائه طرحي در اين رابطه مطرح شده است . که اميد واريم پيگيري لازم براي تحقق اين مهم اثر بخش باشد !

در رابطه با دو موضوع مستقل ، تشکيل نظام معلمي و رفع تبعيض حقوق معلمان بايد خدمت آن سرور محترم عرض کنم که
يک نهاد مدني مثل سازمان نظام معلمي ضرورت اجتناب ناپذير آموزش و پرورش مدرن است .
مثلأ براي اجراي طرح رتبه بندي معلمان بهترين مرجع جهت ارزيابي و سنجش معلمان اين نهاد مدني مي باشد!
يا درصندوق ذخيره فرهنگيان 900 هزار عضو بدليل عدم انسجام نمي توانند در اين هولدينگ بزرگ نقش آفريني کنند و مثلأ پيشنهاد تبديل به صندوق سرمايه گذاري قابل معامله در بورس را پيگيري کنند .


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 14:08
ادامه پاسخ :

و يا همين درخواست کارشناسي شده حضرتعالي که اجراي درست و صحيح قانون مديريت خدمات کشوري را طلب نموده ايد با سازمان نظام معلمي بهتر مي توان تحقق اين مهم را پيگيري نمود.
پس همه فرهنگيان فرهيخته از مجلس نشينان محترم بخواهيم که در طرح نظام معلمي ساختاري مناسب پايه ريزي نمايند که نياز هاي امروز و فرداي فرهنگيان فرهيخته را تأمين کند .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1395/09/17 - 20:30
موافقم از همه همکاران خواهشمندم بجای تخریب و رقابت باهم با هم متحد شویم تا باتشکیل سازمان نظام معلمی و انجمن صنفی ب حق و حقوق خود برسیم انشاا...
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/17 - 22:21
به نام دوست
استاد گرانمايه جناب آقاي ناشناس
صداقت و دقت نظر حضرتعالي ستودني است .
بايد با تشکيل سازمان نظام معلمي و تبديل صندوق ذخيره فرهنگيان به صندوق قابل معامله دربورس ( سيستم هاي مدرن و کار آمد وشفاف ) که با مکانيسم هاي کنترلي هر دقيقه يک بار سود سرمايه هر سهم را محاسبه مي کند اجازه بدهيم تا سرمايه اندک معلمان افزوده شود . و سهم دولت را هم از دست ندهيم .
انحلال صندوق به نفع اختلاس کننده ها يا افرادي است که بدهي معوق دارند .
فرهنگيان فرهيخته فريب عوام فريبان فرصت طلب را نخواهند خورد که تبليغات زود هنگام انتخاباتي را بر منافع درازمدت فرهنگيان ترجيح مي دهند .
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1395/09/18 - 01:17
چرا صندوقی که هیچ نفعی برای معلم ندارد و فقط شده محل تجمع عد های اختلاس گر منحل نشود؟همین پول را اگر در بانک ماهیانه واریز کنند بعد از سی سال همین مبلغ وبیشتر سود دارد برای معلمان
پاسخ + 0 0 --
معلم 1395/09/18 - 10:32
دقیقا . من بعد از 8 سال عضویت ، انصراف دادم و پولم را در بانک گذاشتم و مطمئمن هستم سود آن بیشتر از صندوق هست و اعصابم هم راحت است که کسی پولم را نمی خورد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/18 - 10:40
به نام دوست
استاد گرانمايه جناب آقاي ناشناس
بحث غلط بودن راهکار انحلال صندوق در سه قسمت ياداشت مورد بررسي قرار گرفت است .
در ذيل بطور خلاصه غرض مي کنم :
1. امروز که هنوز بحث اختلاس از صندوق يا بدهي معوق بانک سرمايه مشخص نشده است ! انحلال صندوق به منزله کتمان حقايق و لاپوشاني شدن فساد مي باشد .
2. برخي دولت ها سهم خود را به صندوق ( سهم خود به اعضاي صندوق را نپرداخته اند ) با انحلال صندوق ، مطالبه بدهي دولت به اعضاء به بوته فراموشي سپرده مي شود!
3. ديگر کارکنان دولت نيز صندوق سرمايه گذاري در بانک دارند که سهم دولت هم پرداخت مي شود ! اگرپيشنهاد شما از انحلال صندوق به تبديل سرمايه گذاري در بانک تغيير کند بيشتر به نفع اعضاء مي شود !


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/18 - 10:41
ادامه پاسخ :


4. مشکل صندوق کنوني غير شفاف بودن و تو در تو بودن آن است . اگر براساس تجربيات جهاني و داخلي ، موسسه صندوق طي روال قانوني به صندوق سرمايه گذاري قابل معامله در بورس تبديل شود ! که 900 هزار عضو آن هر يک دقيقه يکبار بتوانند سود ناشي از سهام خود را مشاهده نمايند بهتر است يا به سود کمتر ( بهره بانکي اکتفا نمايند )
بعبارت ديگر 22 سال قبل صندوق سرمايه گذاري کارکنان در بانک ها يک اقدام خوب به نظر مي آمد ولي امروز با وجود بورس و صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله در بورس ، سرمايه گذاري در بانک ها کمتر مورد توجه قرار مي گيرد.
5. با سرمايه عظيم ايجاد شده توسط اندوخته اندک فرهنگيان مي توان در بروس هاي معتبر منطقه و جهان حضور داشت.


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/18 - 10:44
ادامه پاسخ :


6. فقط بايد


اراده اي


براي تبديل صندوق ذخيره فرهنگيان به صندوق سرمايه گذاري قابل معامله در بورس يا ... شکل بگيرد .

رسانه ها بعنوان رکن چهارم دموکراسي در آگاهي آفريني اعضا نقش آفريني مي کنند !


تشکل هاي مدني از جمله " سازمان نظام معلمي " بعنوان حلقه واسط بين مردم و مسئولين مي توانند نظريات کارشناسي شده 900 هزار عضو را نمايندگي کنند !


پس بجاي دميدن در بوق انحلال صندوق ذخيره فرهنگيان و طرح شعار هاي عوام فريبانه ،
بهتر است فرهنگيان فرهيخته ، بجاي تفرقه و دوري از يک ديگر، با رسانه ها و تشکل هاي مدني آشتي کنند!


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 14:20
به نام دوست

استاد گرانقدر جناب آقاي معلم

پول من ، پول شما ، پول 900 هزار فرهنگي بطور جداگانه در بانک ،بدون سهم دولت را نمي توان با تجميع سرمايه هاي اندک درمثلأ صندوق هاي سرمايه گذاري قابل معامله در بورس مقايسه کرد !

تجميع سرمايه هاي اندک 900 هزار عضو بعلاوه سهم دولت حدود نيم ميليارد دلار در سال مي شود که بزرگترين و معتبر ترين سبدگردان ها و کارگزاران بورس در منطقه و جهان را علاقمند مي کند تا با افتخار از معلمان استقبال نمايند !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +4 0 --
علیرضا 1395/09/18 - 20:26
جناب شهسوارزاده مصیبت صندوق ذخیره و اختلاس از آن اینقدر بزرگ و مهیب است که اگر خداوند به ما آنچنان صبری در این سالهای نامراد معلمی نمی داد باید از غصه دق می کردیم .......واذا اصابتهم مصیبه.......
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/18 - 22:28
به نام دوست
استاد گرانمايه ، سرور گرامي جناب آقاي عليرضا
علت مصيبت بزرگ و مهيب صندوق ذخطره فرهنگيان ( اختلاس يا بدهي معوق ) ناشي از ساختار غير شفاف و تو درتوي اين هلدينگ بزرگ اقتصادي مي باشد ! آين صندوق مشابه بسياري از شرکت هاي ديگر سال به سال سود سهمداران را مشخص مي کنند !
در صورتيکه تجربه جهاني و داخلي نشان داده است :
امروزه شرکت هاي سرمايه گذاري قابل معامله در بورس هر دقيقه يکبار سود سهام را محاسبه مي کنند و هر 900 هزار عضو مي توانند در هر دقيقه ميزان سود سهام خود را مشاهده نمايند !
اين مکانيزم هاي شفاف و شيشه اي به مراتب بهتر از سيستم بسته و تو در توي صندوق کنوني مي باشد!


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/18 - 22:29
ادامه پاسخ :

مشکل فعلي 900 هزار سهامدار آن است :
متأسفانه اراده اي براي تبديل صندوق با سيستم منسوخ و بسته قديمي به صندوقي با سيستم هاي مدرن وشفاف مثلأ سرمايه گذاري قابل معامله در بورس وجود ندارد!

چرا؟

زيرا 900 هزار عضو پراکنده هستند و نماينده اي ندارند!

سازمان نظام معلمي مي تواند اين خلاء را پرکند !

بايد با تشکيل سازمان نظام معلمي تلاش نماييم تا صندوق ذخيره فرهنگيان با مکانيزم هاي مدرن و شفاف مثلأ سرمايه گذاري قابل معامله دربورس ادراه شود.
اجازه ندهيم تا سرمايه اندک معلمان و سهم دولت براي هر عضوء در سيستم هاي مخرب قديمي نابود شوند .
فرهنگيان فرهيخته فريب عوام فريبان فرصت طلب را نخواهند خورد که تبليغات زود هنگام انتخاباتي را بر منافع درازمدت فرهنگيان ترجيح مي دهند .
دست در دست يکديگر براي تشکيل سازمان نظام معلمي تلاش مي کنند.
با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +3 0 --
محمد باقر 1395/09/19 - 10:14
مگر بورس قابل اعتماد است . وقتی اقتصاد ما و اصلا زندگانی ما دارای ثبات نیست و ارزش انهم زیاد نیست ،به هیچ چیز نمی شود اعتماد کرد .همینطوری ولش کنید به هر مسیری که میره خوبه .بعد 35 سال کار انقلابی و دم زدن از ارزشها و جامعهء مبتنی بر ارزشها هنوز حالا گرفتار دزدی و دزدبگیری شدیم .اینها فایده ندارد.نه بورسش قابل اعتماد است نه سرمایه گذاریش و نه پولش ارزشی داره. انها هم بخورند به تصدق سرمان هر کی که خورده و برده . اقاجان چکار کنیم از قدیم گفته اند:"از بی گوشتی چغندر هم سالار است .با احترام
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/09/19 - 11:07
احسنت این بهترین نظر بود که ارائه شد بورس در حقیقت ریسک است اونجا هم قابل اعتماد نیست بهترین راه انحلال و فروش و تقسیم پول آن بین معلمین است در صورت عدم انحال و پیشنهاد بورس و این قبیل مسائل تمام این سودها جیب مدیران دولت با عنوان پاداشهای معوقه و به قول رئیس جمهور محترم وامهای معوقه ارائه خواهد شد
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1395/09/19 - 14:42
به نام دوست

استادان گرانقدر ، سروران عزيز ، همکاران گرامي جناب آقايان محمد باقر و ناشناس
آن چه قابل اعتماد نيست ، سيستم هاي بسته و تو در تو مي باشد .
تلاش خستگي ناپذير بشر ، طي قرن هاي متمادي دست آورد هاي بزرگي براي وي به ارمغان آورده است :
آگاهي آفريني ، نهاد هاي مدني ، توجه به رسانه ها ، ساختار هاي اقتصادي شفاف ، شيشه اي و نوين ، اطلاعات روي خط ( آنلاطن ) و... از جمله اين پيروزي بزرگ و شگفت انگيز است .

امروزه نميتوان منکر انقلاب يا انفجار اطلاعات شد.

همين سايت وزين " گروه صداي معلم " با استفاده از اين دست آورد هاي شگفت انگيز بشري من و شما را به هم پيوند داده است.


در ضمن سهم 900 هزار عضو بعلاوه سهم دولت حدود نيم ميليارد دلار در سال مي شود که که معتبرترين سبدگردان ها کارگزاران بازار بورس منطقه اي و جهاني را علاقمند مي نمايد که
براي اين سرمايه عظيم خدمت رساني نمايند .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته۹۳ 1395/09/29 - 09:29
موفق و موید باشید ب امید روزی که عدالت بیش از پیش برقرار و فرهنگیان بازنشسته این قشر روشنفکر رنج دیده وفداکارنیزباتدبیرواجرای عالی و صحیح دولت تدبیر و امیدبحق خودبااجرای نظام هماهنگ حقوقی وضعیت معیشتی مساعدبرسندان شاءالله
پاسخ + 0 0 --
فروشگاه اينترنتي 1397/09/24 - 08:31
واقعا بایدراهی تازه و شیوه ی نوینی را بکار برد تا بتواند به ارزش ها و اصول احترام گذاشته شود و مسیری انتخابی جدی را برگزید که اقشار بتوانند تعادل مثبتی در کار خود داشته باشند و هر روز دغدغه های جدیدی برای آنها به وجود نیاید
www.baneh.com
با تشکر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور