صدای معلم

« علت عمده تأثير گذاري تحريم هاي آمريکا در ايران ، بيماري اقتصاد ايران است »

تحلیلی بر لایحه بودجه 1400 ( بخش نخست )

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

بخش نخست ، مقدمه :

لايحه بودجه سنواتي سال 1400 در قالب ماده واحده- تقديم به مجلس شد. ( 1 )

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم ( 2 ) ، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه 12 آذر قوه مقننه و در نطق پیش از دستور خود، با بیان اینکه کسری بودجه ام المصائب اقتصاد کشور است، گقت: مجلس مُصر به اصلاح ساختار بودجه است.

وی ادامه داد: آنچه در نهایت باید به طور واقعی به آن توجه کنیم، عدم اتکا به نفت است که این مسئله همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است چرا که اتکای بودجه به نفت، شرّ مطلق و تکیه بر باد است. با شعار دادن ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .

رئیس مجلس عنوان کرد: بودجه عادلانه می‌تواند اقتصاد کشور را قوی کند و باید تلاش کنیم که برخی از محورهای اصلی ساختار بودجه را عملیاتی کنیم و از همین امسال مقدمات اصلاح نهایی بودجه آغاز شود. »

با توجه به اينکه دولت و مجلس مدعي اصلاح ساختار اقتصادي هستند و هر يک ، ديگري را نقد مي کند ! نگاهي به گزارش اکونومیست از وضعیت اقتصادی ایران/ پیش‌بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال 1400( منتشر شده در 10 شهريور 1399 در تارنماي شبکه اخبار مالي ) مي اندازيم . ( 3 )  :

گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

1. واحد اطلاعات اکونومیست در آخرین بِه روزرسانی گزارش اعتبارسنجی ریسک اقتصادی ایران که ماه جولای منتشر شده به بررسی آخرین وضعیت ریسک اقتصاد ایران و دورنمای آن در چهار سال آینده پرداخته است.
این گزارش میزان ریسک مرتبط با فعالیت اقتصادی در ایران، اعم از حوزه‌های سیاسی و بانکی و سیاست‌گذاری اقتصادی را بررسی و برآوردهای خود را برای چهار سال آینده به‌ تفکیک هر سال ارائه می‌کند.
در بخش چشم‌انداز اقتصادی این گزارش آمده است که تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به استقراض خارجی را محدود خواهد کرد، اگرچه خطوط اعتباری دوطرفه فراهم‌شده از سوی بانک‌های چین و روسیه می‌تواند تا حدودی مشکل را برطرف کند.
این گزارش همچنین می‌گوید وضعیت کسب‌وکار در ایران همچنان تحت تأثیر شدید تحریم‌های آمریکا باقی خواهد ماند.
در ادامه اين گزارش مي خوانيم :


a. روند سیاست‌گذاری
دولت برای اولین بار از سال 1962 از صندوق بین‌الملل پول تقاضای وامی پنج میلیارد دلاری برای مبارزه با بیماری کرد، با این حال با توجه به حضور آمریکا به‌عنوان بزرگترین سهامدار صندوق و آمادگی واشنگتن برای اعمال حق وتو، اعطای وام به ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در میان‌مدت، ایران به برداشت از منابع ذخیره ارزی در حال کاهش خود ادامه خواهد داد.
i. موفقیت محدود تلاش‌ها برای کاهش مشکلات تحریم‌ها با سیاست خودکفایی
دولت تلاش خواهد کرد که با تشویق خودکفایی، مشکلات ناشی از تحریم‌ها و بیماری را کمتر کند که البته موفقیت این سیاست تا حدودی محدود خواهد بود. اولویت‌دهی به بخش نفت و گاز به‌دلیل نقش آن در بودجه داخلی و حساب‌های خارجی همچنان ادامه خواهد داشت و این اولویت‌دهی در بخش صنعت نیز دیده خواهد شد. مسئولین در تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا، به‌دنبال معاملات تهاتری با چین خواهند رفت، با این حال رکود نسبی غیرمنتظره در چین که منجر به کاهش رشد اقتصادی به 1.4 درصد در سال 2020 شده است می‌تواند موجب کاهش حجم و قیمت نفت تحویلی ایران به چین در کوتاه‌مدت و قبل از 2021 شود.
وضعیت کسب‌وکار در ایران نیز همچنان تحت تأثیر شدید تحریم‌های آمریکا باقی خواهد ماند، آن هم به‌دلیل گستره و دسترسی وسیع سیستم مالی آمریکا. تحریم‌ها باعث محدودیت تجارت ــ که بخش اعظم آن به دلار است ــ و کاهش سرمایه‌گذاری داخلی و جذب سرمایه خارجی می‌شود، ضمناً تحریم‌ها موجب آسیب دیدن رشد اقتصادی و کاهش ارزش ریال خواهند شد.
ii. پیش‌بینی افت 50درصدی درآمد نفتی ایران در سال 1399
1. سیاست بودجه‌ای
کسری بودجه ایران در کوتاه‌مدت افزایش زیادی خواهد داشت، چه اینکه کشور تحت شوک‌های سه‌گانه تحریم‌های آمریکا، قیمت پایین نفت و آثار بیماری کرونا خواهد بود. بودجه سال مالی 2020/2021 (1399) بر اساس فروش یک میلیون بشکه نفت در روز با قیمت میانگین 50 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده بود، اما همین حالا خوش‌بینانه بودن بیش از اندازه این تخمین‌ها عیان شده است. بر اساس برخی تخمین‌ها، صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر به زیر 200 هزار بشکه در روز رسیده است که علت اصلی آن کاهش صادرات به چین است، تنها مقصد عمده محموله‌های نفت ایران. انتظار ما این است که تقاضای نفت چین در نیمه دوم سال 2020 همزمان با بهبود اوضاع اقتصادی افزایش پیدا کند، با این حال درآمد نفت دولت ایران احتمالاً در سال 1399 با کاهش   50 درصدی مواجه خواهد شد که این کاهش علاوه بر سقوط 26درصدی ثبت‌شده در سال 98 است.
انقباض شدید اقتصادی موجب کاهش درآمد مالیاتی بخش غیرنفتی شده است و افزایش هزینه‌های درمانی کنار ارائه کمک‌های معیشتی برای گروه‌های کم‌درآمد، کاهش هزینه‌ها را برای مسئولان سخت خواهد کرد، در نتیجه انتظار ما این است که کسری بودجه در سال 2020/2021 یا 1399 معادل 8.4 درصد از کل تولید ناخالص داخلی باشد. بودجه دولت در سال بعد از آن نیز تحت فشار خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه معادل هفت درصد از تولید ناخالص باشد، البته در دو سال بعد از آن بهبود نسبی پدید خواهد آمد که عامل اصلی آن بالا رفتن قیمت نفت است، بدین ترتیب کسری بودجه ایران به 5.2 درصد تولید ناخالص در سال 2024/2025 (1403) کاهش خواهد یافت.


نمودار شماره يک ، پيش بيني اکونوميست در باره ميزان کسري بودجه ايران را نسبت به کل توليد ناخالص داخلي در سال هاي 1399 الي 1403 را نمايان مي کند .

گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

نمودار شماره يک ، بر اساس ِ پيش بيني اکونوميست ميزان کسري بودجه ايران نسبت به کل توليد ناخالص داخلي در سال هاي 1399 الي 1403 ، ترسيم شده است .

تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به استقراض خارجی را محدود خواهد کرد، اگرچه خطوط اعتباری دوطرفه فراهم‌شده از سوی بانک‌های دولتی یا شبه‌دولتی چین و روسیه می‌تواند تا حدودی مشکل را برطرف کند. دولت در این حالت اتکایی فزاینده به انتشار اوراق قرضه داخلی خواهد داشت تا نیاز مالی خود را برطرف کند. اگر اشتهای بازار داخلی برای اوراق دولتی ناکافی باشد، دولت احتمالاً دست به تأمین مالی از طریق بالا بردن پایه پولی خواهد زد که این سیاست می‌تواند آثار تورمی منفی در پی داشته باشد. مثبت بودن تراز تجاري نياز به همدلي برنامه ريزي و تعامل جهاني دارد.


2. سیاست پولی
توانایی بانک مرکزی در به‌کارگیری سیاست‌های پولی مؤثر همچنان به‌خاطر تحریم‌های آمریکا محدود خواهد بود. دولت به‌عوض دست به اقدامات مقطعی و جزیره‌ای برای تقویت جریان گردش پول زده است، نظیر ارائه بسته‌های تشویقی برای شرکت‌هایی که بخش عمده عایدات صادراتی خود را به ایران برمی‌گردانند. بانک مرکزی از بانک‌های تجاری خواسته است نرخ سود وام‌هایی را که به گروه‌های آسیب‌دیده از کرونا می‌دهند پایین بیاورند، نظیر شرکت‌های حمل‌ونقل، رستوران‌ها و صنعت هتل‌داری. با توجه به بهبود نسبی وضعیت پولی (افزایش 27درصدی وام‌دهی بانک‌های تجاری به بخش خصوصی در ماه مارس)، ایجاد سهولت بیشتر در این حوزه می‌تواند باعث تورم بیشتر و کم‌ارزش شدن سریعتر نرخ ارز در بازار موازی شود.
iii. پیش‌بینی تورم سالانه 15.5درصدی طی سال‌های 2021 تا 2024

اکونومیست: تورم 25 درصدی ایران از سال آینده به 15درصد کاهش می‌یابد .
در بخش پیش‌بینی اقتصادی این گزارش آمده است که نرخ تورم سالانه اقتصاد ایران که اکنون 25 درصد برآورد می‌شود با انطباق تدریجی اقتصاد با تحریم و افزایش درآمد صادرات نفت به‌طور میانگین به نرخ 15.5 درصد بین سال‌های 2021 تا 2024 برسد.


تورم
آشفتگی اقتصادی ناشی از بیماری کرونا و کمبودهای مرتبط با تحریم همچنان فشار تورمی را در کوتاه‌مدت به‌همراه خواهد داشت، این مشکل با توجه به تضعیف پول ملی که ارزش خود را از ابتدای فوریه تا ابتدای جولای حدود 34 درصد از دست داده است تشدید خواهد شد،
بنایراین انتظار داریم تورم در ایران در سال جاری میلادی به‌طور میانگین حدود 25 درصد بماند و همچنان بالا باشد. همزمان با انطباق اقتصاد با تحریم از طریق تسهیل مسیر واردات و با افزایش درآمد صادرات نفت ــ و همچنین آهسته شدن روند تضعیف پول ملی ــ انتظار این است که تورم شتاب کمتری بگیرد و به نرخ میانگین سالانه 15.5 درصد بین سال‌های 2021 تا 2024 برسد، با این حال اگر بانک مرکزی تسلیم فشار موجود شود و کسر بودجه را از طریق افزایش پایه پولی جبران کند، تورم در ایران می‌تواند از پیش‌بینی‌ها فراتر رود.


نمودار شماره دو ، متوسط کاهش ِ تورم بين سال هاي 2021 الي 2024 ميلادي نمايان مي کند . ميزان تورم از 25 % در سال 2020 ، بين سال هاي 2021 الي 2024 به متوسط ِ 15و نيم درصد کاهش مي يابد . ( به گزارش اکونوميست )

گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

نمودار شماره دو ، تورم بين سال هاي 2020 الي 2024 ميلادي ( به گزارش اکونوميست )

این گزارش همچنین می‌گوید که انتظار می‌رود وضعیت اقتصاد ایران در سال 2021/2022 یا همان 1400 کمی بهبود یابد و تولید ناخالص داخلی حدود دو درصد افزایش یابد.


iv. رشد اقتصادی
اقتصاد ایران که از قبل با تحریم‌های آمریکا دست و پنجه نرم می‌کرد، حال با تبعات منفی شیوع ویروس کرونا مواجه است. این اثر از چند مجرا به اقتصاد منتقل می‌شود، از جمله صادرات کمتر به چین، کاهش تجارت منطقه‌ای، اختلال در تولید صنعتی داخلی و بخش خدمات و سقوط صنعت گردشگری. رکود قیمت نفت هم باعث کاهش درآمدهایی می‌شود که با اتکا به دور زدن تحریم‌ها به دست می‌آید. تولید ناخالص واقعی با کاهش شدید 12درصدی در 2020/2021 همراه خواهد بود، خصوصاً به این خاطر که به‌راه افتادن موج جدید ابتلا به کرونا می‌تواند به وضع محدودیت‌های جدید و اختلال بیشتر در کسب‌وکار بینجامد.


* اقتصاد ایران در سال 1400 دوباره به رشد می‌رسد
با احیای رشد اقتصادی در چین (و در نتیجه بهبود صادرات نفت ایران) انتظار داریم اقتصاد ایران در سال 2021/2022 یا همان 1400 بهبود مختصری داشته باشد و تولید ناخالص داخلی دو درصد افزایش یابد (البته با فرض مهار بیماری کرونا). در پی نهادینه شدن هرچه بیشتر روش‌های دور زدن تحریم‌های آمریکا، رشد تدریجی صادرات غیرنفتی می‌تواند به روند احیای اقتصادی کمک کند. رویکرد آمریکا در قبال تحریم‌ها نیز با روی کارآمدن آقای بایدن ممکن است تغییر کند. انتظار ما این است که تولید ناخالص واقعی ایران در بازه 1401 تا 1403 به‌صورت میانگین 1.6 درصد رشد نماید، با این حال در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، این رشد می‌تواند به‌مراتب بیشتر باشد.


نمودار شماره سه ، پيش بيني متوسط ِ رشد اقتصادي ايران بين سال هاي 1401 تا 1403 شمسي را بنا به گزارش اکونوميست نمايان مي کند .

گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

نمودار شماره سه ، پيش بيني متوسط ِ رشد اقتصادي ايران بين سال هاي 1401 تا 1403 شمسي ( گزارش اکونوميست )

 1. حذف 4 صفر از پول ملی جنبه نمایشی دارد .
  نرخ ارز
  بنابر تخمین صندوق بین‌المللی پول، میزان ذخایر ارزی ایران در اواخر سال 2019 (آخرین اطلاعات موجود) در حدود 86 میلیارد دلار بوده است. اگرچه این رقم نشان‌دهنده کاهش یک‌چهارمی منابع نسبت به سال 2015 (1394) است، اما همین میزان می‌تواند برای پانزده ماه واردات و پوشش نرخ ارز در رقم 42000 ریال به‌ازای یک دلار آمریکا کفایت نماید. در ماه می مجلس ایران طرحی را برای تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر تصویب نمود. این اقدام اصلاحی بیشتر جنبه نمایشی دارد و تفاوت فاحش میان نرخ رسمی و غیررسمی ارز علی‌رغم اقدامات مقطعی برای مدیریت کاهش ارزش پول ملی احتمالاً به‌قوت خود باقی خواهد بود. در پی کاهش قیمت نفت در سال جاری احتمال می‌دهیم مقامات ایران برداشت‌های سنگین‌تری از ذخیره ارزی خود داشته باشند که این کار می‌تواند توانایی آنها در حفظ نرخ رسمی ارز را کاهش دهد. این فشار فزاینده در بازار ارز موازی هم نمود داشته است، به‌طوری که با تشدید آثار بیماری کرونا نرخ دلار آمریکا در این بازار در ابتدای جولای 208000 ریال بوده که 15 درصد کمتر از قیمت ماه قبل و بسیار کمتر از قیمت 240000 ریالی در ابتدای سال 2018 (زمستان 1397) است.
  v. تجارت خارجی
  انتظار می‌رود صادرات نفت (از جمله صادرات ثبت‌نشده) به میانگین 280 هزار بشکه در روز در سال جاری میلادی برسد که این رقم کمتر از 12 درصد کل صادرات در سال 2017 یا سال 96 است که 2.4 میلیون بشکه در روز بود. صادرات غیرنفتی نیز به‌دلیل تقاضای کمتر در چین و منطقه کاهش خواهد یافت. البته کاهش واردات به‌دلیل کوچک شدن اقتصاد تا حدودی کاهش صادرات را جبران خواهد کرد، با این حال انتظار داریم تراز تجاری ایران در سال جاری میلادی وارد محدوده منفی شود (برای اولین بار از سال 1998 این امر اتفاق می‌افتد) و مجدداً در پایان دوره مورد بررسی ما به محدوده مثبت برگردد. کسری بخش غیربازرگانی البته همچنان زیاد خواهد ماند، چرا که اعتبارات بخش گردشگری تحت‌الشعاع بیماری کرونا و همچنین شرایط امنیتی و ژئوپولیتیکی پرتنش خواهد بود. روی هم رفته تحلیل ما این است که حساب جاری با کسری معادل 1.8 درصد از تولید ناخالص در سال 2020 همراه خواهد شد. به‌موازات بهبود شرایط اقتصادی و حمایت بیشتر از صادرات نفتی و غیرنفتی، انتظار می‌رود وضعیت حساب جاری به‌تدریج تقویت شود و در پایان دوره مورد بررسی یعنی در 2024 به تعادل برسد.
  b. اکونومیست رتبه‌بندی ایران به‌لحاظ ریسک کشوری را در جولای 2020 چنين ارزيابي نموده است .
  در زمینه ریسک بدهی‌های دولت B،
  ریسک ارزی CCC،
  ریسک بخش بانکی CC،
  ریسک سیاسی CC،
  ریسک ساختاری اقتصادی B
  و ریسک کشوری را CCC ارزیابی کرده است.
  i. ریسک بدهی‌های دولت:
  در این بخش نمره ریسک ایران B است.
  دولت ایران با اقتصادی در حال انقباض و کسری بودجه فزاینده مواجه است که دلیل اصلی آن مشکل فروش نفت به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، و همچنین بیماری کووید 19 و تأثیرات آن بر قیمت نفت می‌باشد. تلاش برای متنوع‌سازی درآمدها و دور شدن آن از نفت و گاز می‌تواند چالشی جدی برای یک اقتصاد ضعیف باشد و این به‌معنی پایین ماندن درآمدهای مالیاتی است.
  ii. ریسک ارزی:
  این ریسک در ایران CCC می‌باشد.
  تراز حساب‌های جاری دولت به‌دلیل کاهش شدید درآمدهای نفتی در سال 2020 منفی خواهد شد، علاوه بر این فاصله بسیار زیاد میان نرخ رسمی و غیررسمی ارز به‌دلیل بی‌ثباتی اقتصادی و تحریم‌های آمریکا همچنان به‌قوت خود باقی خواهد بود.
  iii. ریسک بخش بانکی :
  ریسک صنعت بانکی ایران CC خواهد بود،
  این رتبه به‌خاطر رشد سریع اعتباردهی به بخش عمومی و بالارفتن حجم وام‌های بلاوصول است. وضعیت بازپرداخت این وام‌ها با رکود فزاینده حاصل از کرونا و کاهش قیمت نفت بیشتر در ابهام فرو خواهد رفت.
  iv. ریسک سیاسی:
  ریسک سیاسی برای ایران بر مبنای اعتبارسنجی قبلی همان CC باقی خواهد ماند.
  تنش میان ایران و آمریکا همچنان در بالاترین سطح است و امکان درگیری نظامی به‌قوت خود باقی است، علاوه بر این خطر برای حاکمیت به‌خاطر احتمال بروز تنش در سطح اجتماع ناشی از رکود شدید و در نتیجه افزایش نرخ بیکاری و پایین آمدن درآمدها بیشتر خواهد شد.
  v. ریسک ساختار اقتصادی :
  این ریسک برای ایران در محدوده B تخمین زده می‌شود.
  اتکا به منابع هیدروکربنی اقتصاد ایران را در برابر تغییر قیمت و حجم تولید نفت و گاز آسیب‌پذیر خواهد کرد. تحریم‌های آمریکا و همه‌گیری کرونا نیز بر اعتماد سرمایه‌گذار اثر خواهد داشت.
  توضيح : در روزنامه دنياي اقتصاد منتشره در تايخ 23 اسفند 1385 مقاله آشنايي با رتبه بندي اعتباري به طور خلاصه آمده است :
  رتبه‌‌بندی‌های موسسه Fitch :
  الف ) رتبه‌‌بندی اعتباری بلندمدت بین المللی:
  1 - رتبه سرمایه‌گذاری ( Investment Grade ) :
  AAA - بیانگر بالاترین کیفیت اعتباری است‌. این نوع از درجه‌بندی دلالت بر انتظار کمترین ریسک اعتباری داشته و تنها در مواردی به کار می‌روند که توانمندی فوق‌العاده‌ای در ایفای به موقع تعهدات وجوددارد‌.

۲ - رتبه‌بندی‌های تخمینی (Speculative Grades):
BB - این درجه‌بندی معرف این موضوع است که امکان افزایش ریسک اعتباری به ویژه در هنگام بروز تغییرات نامطلوب اقتصادی دور از انتظار نخواهد بود. با این همه، پرداخت تعهدات مالی از طریق کسب و کار بنگاه یا طرق دیگر امکان‌پذیر است. اوراق بهاداری که در این طبقه ارزیابی می‌شوند، دارای درجه‌بندی سرمایه‌گذاری نیستند.
B - بسیار تخمینی تلقی می‌شوند. معرف ریسک اعتباری قابل ملاحظه بوده ولی تعهدات مالی در این طبقه‌بندی در حال حاضر پرداخت می‌شوند. با این همه توان پرداخت مستمر تعهدات به شرایط اقتصادی و رضایت بخش بودن و پایداری کسب و کار بنگاه بستگی تام خواهد داشت.
C، CC، CCC - اوراق بهاداری که در این طبقه‌بندی جای می‌گیرند، از ریسک بالایی درخصوص عدم ایفای تعهدات برخوردار می‌باشند. توان تادیه به موقع تعهدات مالی، تنها به توسعه اقتصادی، رضایت بخش بودن و پایداری کسب و کار بنگاه بستگی خواهد داشت.
در درجه‌بندی CC احتمال عمل نکردن به پاره‌ای از تعهدات وجود داشته و درخصوص درجه‌بندی C نیز، عمل نکردن به موقع تعهدات شرکت صادر‌کننده آن قریب‌الوقوع است.
D ، DD، DDD - عمل نکردن به تعهدات در این نوع از طبقه‌بندی جدی است. به طور کلی، هنگامی که نحوه بازیافت تعهدات تخمینی هستند، با هیچ دقتی نمی‌توان آنها را برآورد کرد.

خوانندگان فرهيخته و  علاقمند مي توانند با مراجعه به منع شماره 4 ( اينجا ) اطلاعات بيشتري در باره رتبه بندي اعتباري کسب کنند .

 پس از انتشار ِ نگاهي اجمالي به لايحه بودجه 1400 و برشي بر بودجه آموزش و پرورش ( اينجا )  روز يک شنبه  مورخ  23 آذر 1399  در تار نماي وزين ِ " گروه صداي معلم "  و با توجه به مقدمه فوق ، گفتگوي مجازي ذيل را  در رابطه با تحليل ِ لايحه بودجه 1400 پي مي گيريم .

با تفکر کلان نگر ( توجه به حوزه‌های سیاسی و بانکی و سیاست‌گذاری اقتصادی ، درک ِ شرايط امنيتي و ژئوپوليتيک ) مي توان در جهت اصلاح ساختار اقتصاد ايران گام برداشت .

 

 

پرسش کننده :

منظور شما از ارائه گزارش اکونوميست در مقدمه چيست ؟


پاسخ دهنده :
با مراجعه به اين گزارش ،
اولأ برخي واقعيت ها مشخص مي شوند .
ثانيأ برخي بايدها مشخص مي شوند .
ثالثأ برخي نبايدها مشخص مي شوند .
رابعأ برخي اميدها نمايان مي شوند .

 

پرسش کننده :
گزارش اکونوميست چه واقعيت هاي را مشخص مي کند ؟


پاسخ دهنده :
1. انقباض شدید اقتصادی موجب کاهش درآمد مالیاتی بخش غیرنفتی شده است و افزایش هزینه‌های درمانی در کنار ارائه کمک‌های معیشتی برای گروه‌های کم‌درآمد، کاهش هزینه‌ها را برای مسئولان سخت خواهد کرد،در نتیجه انتظار ما این است که کسری بودجه در سال 2020/2021 یا 1399 معادل 8.4 درصد از کل تولید ناخالص داخلی باشد.
2. بودجه دولت در سال 1400 نیز تحت فشار خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه معادل هفت درصد از تولید ناخالص باشد .
3. تحریم‌های آمریکا دسترسی ایران به استقراض خارجی را محدود کرده است ،اگرچه خطوط اعتباری دوطرفه فراهم‌شده از سوی بانک‌های دولتی یا شبه‌دولتی چین و روسیه می‌تواند تا حدودی مشکل را برطرف کند.
4. دولت اتکایی فزاینده به انتشار اوراق قرضه داخلی مي کند تا نیاز مالی خود را برطرف کند. اگر اشتهای بازار داخلی برای اوراق دولتی ناکافی باشد، دولت احتمالاً دست به تأمین مالی از طریق بالا بردن پایه پولی خواهد زد که این سیاست می‌تواند آثار تورمی منفی در پی داشته باشد.
5. توانایی بانک مرکزی در به‌کارگیری سیاست‌های پولی مؤثر همچنان به‌خاطر تحریم‌های آمریکا محدود خواهد بود.دولت به‌عوض دست به اقدامات مقطعی و جزیره‌ای برای تقویت جریان گردش پول زده است، نظیر ارائه بسته‌های تشویقی برای شرکت‌هایی که بخش عمده عایدات صادراتی خود را به ایران برمی‌گردانند.
6. بانک مرکزی از بانک‌های تجاری خواسته است نرخ سود وام‌هایی را که به گروه‌های آسیب‌دیده از کرونا می‌دهند پایین بیاورند،نظیر شرکت‌های حمل‌ونقل، رستوران‌ها و صنعت هتل‌داری. با توجه به بهبود نسبی وضعیت پولی (افزایش 27درصدی وام‌دهی بانک‌های تجاری به بخش خصوصی در ماه مارس يا اسفند ماه )، ایجاد سهولت بیشتر در این حوزه می‌تواند باعث تورم بیشتر و کم‌ارزش شدن سریعتر نرخ ارز در بازار موازی شود.
7. دولت ایران با اقتصادی در حال انقباض و کسری بودجه فزاینده مواجه است که دلیل اصلی آن مشکل فروش نفت به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، و همچنین بیماری کووید 19 و تأثیرات آن بر قیمت نفت می‌باشد. تلاش برای متنوع‌سازی درآمدها و دور شدن آن از نفت و گاز می‌تواند چالشی جدی برای یک اقتصاد ضعیف باشد و این به‌معنی پایین ماندن درآمدهای مالیاتی است.
8. کسری بودجه ایران در کوتاه‌مدت افزایش زیادی خواهد داشت،چه اینکه کشور تحت شوک‌های سه‌گانه تحریم‌های آمریکا، قیمت پایین نفت و آثار بیماری کرونا خواهد بود.
9. بودجه سال مالی 2020/2021 (1399) بر اساس فروش یک میلیون بشکه نفت در روز با قیمت میانگین 50 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده بود، اما همین حالا خوش‌بینانه بودن بیش از اندازه این تخمین‌ها عیان شده است. بر اساس برخی تخمین‌ها، صادرات نفت ایران در ماه‌های اخیر به زیر 200 هزار بشکه در روز رسیده است که علت اصلی آن کاهش صادرات به چین است .

عمده ترين واقعيت بيان شده در گزارش اکونوميست عبارتند از :

 1. علت عمده تأثير گذاري تحريم هاي آمريکا در ايران ، بيماري اقتصاد ايران است . در سايه اصلاح ساختار اقتصادي ايران ، اثر تحريم هاي آمريکا کمتر و کمتر مي شود .

پرسش کننده :
نبايدهاي اين گزارش کدامند ؟


پاسخ دهنده :
نبايدهاي اين گزارش عبارتند از :
1. با شعار دادن ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .
2. با تخريب جناح رقيب و تلاش براي حذف ِ کامل ِ آن ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .
3. با اقدامات احساسي و نابخردانه ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .
4. با اقدامات غير کارشناسي ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .
5. با آسيب ديدن رشد اقتصادي و کاهش ارزش ريال ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .
6. با حذف 4 صفر از پول ملي که جنبه نمايشي دارد ، ساختار اقتصاد کشور اصلاح نمي شود .

گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

پرسش کننده :
به نظر شما چگونه ساختار اقتصادي کشور اصلاح مي شود ؟ ( بايد هاي اين گزارش کدامند ؟ )


پاسخ دهنده :
1. با تفکر کلان نگر ( توجه به حوزه‌های سیاسی و بانکی و سیاست‌گذاری اقتصادی ، درک ِ شرايط امنيتي و ژئوپوليتيک ) مي توان در جهت اصلاح ساختار اقتصاد ايران گام برداشت .
2. جلب ِ سرمايه گذاري خارجي راهي براي برون رفت از شرايط کنوني است .
3. توجه به خود کفايي با نگاه به مزيت ها اقتصادي _ اجتماعي – سياسي _ ژئوپوليتيک الزامي است .
4. مثبت بودن تراز تجاري نياز به همدلي برنامه ريزي و تعامل جهاني دارد.
5. کنار گذاشتن منافع حزبي ، سياسي جناح غالب و جايگزيني منافع ملي به جاي منافع جناحي الزامي اجتناب ناپذير است .
6. ارتباط و تعامل با کشور هاي ديگر ( به جزء چين و روسيه ) ضرورتي اجتناب ناپذير است .

 

پرسش کننده :
گزارش اکونوميست چه اميدهايي را نمايان مي کند؟


پاسخ دهنده :
1. در سه سال بعد ( 1402 ) بهبود نسبی پدید خواهد آمد که عامل اصلی آن بالا رفتن قیمت نفت است، بدین ترتیب کسری بودجه ایران به 5.2 درصد تولید ناخالص در سال 2024/2025 (1403) کاهش خواهد یافت.
2. در بخش پیش‌بینی اقتصادی این گزارش آمده است که نرخ تورم سالانه اقتصاد ایران که اکنون 25 درصد برآورد می‌شود با انطباق تدریجی اقتصاد با تحریم و افزایش درآمد صادرات نفت به‌طور میانگین به نرخ 15.5 درصد بین سال‌های 2021 تا 2024 برسد.
3. این گزارش همچنین می‌گوید که انتظار می‌رود وضعیت اقتصاد ایران در سال 2021/2022 یا همان 1400 کمی بهبود یابد و تولید ناخالص داخلی حدود دو درصد افزایش یابد.

 1. در پی نهادینه شدن هرچه بیشتر روش‌های دور زدن تحریم‌های آمریکا، رشد تدریجی صادرات غیرنفتی می‌تواند به روند احیای اقتصادی کمک کند
 2.  رویکرد آمریکا در قبال تحریم‌ها نیز با روی کارآمدن آقای بایدن ممکن است تغییر کند. انتظار ما این است که تولید ناخالص واقعی ایران در بازه 1401 تا 1403 به‌صورت میانگین 1.6 درصد رشد نماید، با این حال در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا، این رشد می‌تواند به‌مراتب بیشتر باشد.

پرسش کننده :

آيا منظور از اميد هاي مطرح شده شما ، همان اصلاحات مجلس در بودجه نويسي و اصلاح بودجه است ؟

 

پاسخ دهنده :
اولأ اين اميدها توسط نگارنده مطرح نشده است و در گزارش اکونوميست به صراحت بيان شده است .
دومأ شايسته است که پاسخ دقيق ِ پرسش شما را نگارندگان ِ گزارش اکونوميست بيان کنند .
ثالثآ تحليل گران داخلي ، اصلاحات دولت و مجلس در بودجه نويسي را نقد کرده اند .

 

پرسش کننده :

نقد ِ تحليل گران داخلي به اصلاحات دولت در بوجه نويسي چيست ؟

گفت و گو ادامه دارد .

 

منابع :                 

( 1 ) لايحه بودجه سال 1400 کل کشور ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه

 (2 ) تابناک ، قاليباف :کسري بودجه ام المصائب اقتصاد کشور است .

( 3 ) شبکه اخبار مالي ( دوشنبه 10 شهريور 1399 )  مشروح گزارش اکونومیست از وضعیت اقتصادی ایران/ پیش‌بینی بازگشت رشد به اقتصاد در سال 1400

( 4 ) دنياي اقتصاد ، آشنايي با رتبه اعتباري


گزارش تحلیلی صدای معلم در مورد لایحه بودجه 1400

پنج شنبه, 27 آذر 1399 16:01 خوانده شده: 377 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -2 --
محمد باقر شیبانی 1399/09/27 - 18:10
سلام بر برادر شهسوارزاده
اصلاح ساختار اقتصادی نه ملفوظا و نه مکتوبا و نه شعاری و نه احساسی ونه با خود نگری صرف و نه با برون نگری صرف امکان پذیر است.اصولا تا به امروز وضع اقتصاد را به دو مقوله یکی :تحریم و دیگری عدم مدیریت صحیح گره زده اند.اما چرا مقولات دیگر را در نظر نمی گیرند.سوال:آیا تمام شرکتها و تولیدگران دولتی و خصوصی و خصولتی به دنبال سود بیشتر نیستند؟قطعا پاسخ مثبت است.وقتی کشوری چون عراق-افغانستان- سوریه-قطر-عمان-و دیگر کشورها ،برای کالاهای تولیدی ما پول بیشتری می دهند ،قطعا این کالا در داخل تورم مهار ناشده خواهد داشت.تولیدگران ما به جای بازار داخل به بازار خارج گسیل خواهند شد.البته برای ان کشورها به واسطه بالا بودن ارزش پولشان ،این کالاها ارزان است ولی برای ایرانیان که هم ارزش پولشان پایین و هم دستشان خالی،بسیار گران خواهد بود.پس در حال حاضر هیچکدام به فکر داخل نیستند و فقط به فکر گران فروختن کالای خودشانند،چه به خودی و چه به بیگانه.
دنباله دارد...
پاسخ + +4 -2 --
محمد باقر شیبانی 1399/09/27 - 18:11
دنباله:
مقولهء2:
ارزش پول ملی:به نظر شما آیا با اخذسودهای بانکی کلان،و ورود کالای غیر ضرور مثل لوازم آرایشی و دخانیات،ماشینهای لوکس و غیره...و قاچاق سازمان یافته و غیر سازمان یافته از انواع مختلف،و پول شویی ها ،خواهیم توانست ارزش پولمان را بالاببریم؟
مقوله 3:آیا بدون پیوستن به تجارت آزاد و ایجاد ساز و کار آن در سطح بین المللی خواهیم توانست از بن بست درآییم؟
مقولهء4:
آیا این وابستگی که به نفت مدتهای مدید شعار دولتمردان ما شده است،چه میزان از صحت و صداقت برخوردار است؟مگر کشورهای به مراتب بدتر ازما به لحاظ اقتصاد نفتی وجود ندارند لاکن به لحاظ معیشت و رشد اقتصادی و رفاه خیلی از ما جلوتر هستند؟
مسائل زیادی است که تماما نشان دهندهء همان ضرب المثل معروف است که:"قسمش را باور کنم یا دم خروس را".سپاسگزارم.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/09/28 - 01:10
به نام دوست
استاد فرهیخته ، اندیشمند گرامی ، همکار عزیز سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.

تفکر کلان نگر ( توجه به حوزه‌های سیاسی و بانکی و سیاست‌گذاری اقتصادی ، درک ِ شرايط امنيتي و ژئوپوليتيک ) قابل ستایش است .
اگر این تفکر، در جامعه رایج شود مي توان به اصلاح ساختار اقتصاد ايران امید داشت .

پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/09/28 - 01:11
ادامه پاسخ :

از حضرتعالی تقاضای عاجزانه که حقیر و دیگر همکاران عزیز و فرهیخته را از قلم توانمند خود بی بهره نفرمائید .

همانطور گفته شد :
« علت عمده تأثير گذاري تحريم هاي آمريکا در ايران ، بيماري اقتصاد ايران است »
در گزارش اکونومیست روزنه های امید به اقتصاد ایران نمایان است .
در سایه همدلی و همراهی اصلاح طلبان ، اصولگرایان ، معتدل ها ، مستقل ها و ... روزنه ها وسیعتر می شود و در سایه تلاش برای حذف رقیب روزنه ها تنگ تر می شود .
وظیفه من و شما در رسانه بعنوان رکن چهارم دموکراسی آگاه کردن عموم جامعه جهت آماده کردن شرایط بهینه رشد اقتصادی - سیاسی - اجتماعی - فرهنگی و ... می باشد .

با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +5 0 --
مدرس آزاد 1399/09/27 - 20:38
بارالهی!! بی نیازا !! ای بشارت دهنده!! و ای الهام کننده!! رحمت آوردی و در قرآن اشارت فرمودی به تو قرض دهیم که قرضی نیکوست!! ای بی نیاز!! چه چیزی را به تو قرض دهیم! هر آنچه که از آن خود توست!
ای مهلت دهنده تا زمانی که میدانی و ای صاحب اشارتهای فراوان! بر ما به واسطه صفت های بد و عبرت نگرفتن و گوشهای کر، عذابی توسعه یابنده، نو یا اشاره شده در قدیم نفرست! یعنی ...توبه... ای رعایت کننده حقوق قدیم!
بار الهی!! بودچه ما را به جرم نبود و کاستی هایی! نبودجه مگردان!! ای برهم زنندۀ چرتکه اندازی های انسان!
پاسخ + 0 0 --
محمد 1399/10/01 - 19:24
یه جور بنویس بفهمیم
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1399/09/28 - 13:58
به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش 96 درصد از بودجه این وزارت خانه به حقوق و مزایا اختصاص پیدا می‌کند.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/10/01 - 07:53
به نام دوست
استاد فرهیخته ، اندیشمند گرامی ، همکار عزیز سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.
نگاه حقیر به لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش آموزش پرورش فقط به ردیف سوم از جدول شماره ۷ این لایحه بوده است .
با این نگاه و یا با نگاه وزیر آموزش و پرورش ، این واقعیت بسیار تلخ نمایان می شود که دیگر بخش های آموزش پرورش تقریبا تعطیل است .
پس برای اصلاح ساختار آموزش و پرورش ( افزایش سهم آموزش و پرورش در تولید ناخالص داخلی و افزایش سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص داخلی ) نیاز به عزم ملی داریم .

با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/09/28 - 19:55
در برخی از سایت‌های فروش کالا قیمت مداد رنگی به ۷۴ میلیون تومان رسیده است. دبیر سابق انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار می‌گوید: قیمت مداد خارجی بنا بر کیفیتش متفاوت است اما این قیمت مدادها را هرگز ندیدیم و نشنیدیم، مگر اینکه به این مدادها آب طلا زده باشند.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1399/10/01 - 08:00
به نام دوست
استاد فرهیخته ، اندیشمند گرامی ، همکار عزیز سپاس بیکران از محبت شما که با حقیر به دیالوگ نشسته اید.
وای به حال ِ مشاغلی که نیاز به این اقلام دارند .
صد وای به حال ِ کسانی که به خدمات و تولیدات این مشاغل نیاز دارند .
هزار وای به حال ِ ما که به طرق مختلف این هزینه ها را تامین می کنیم .
با تقدیم شایسته ترین احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 09:36
به گزارش «تابناک» به نقل از خبرآنلاین، گران‌ترین گوشی بازار متعلق به برند سامسونگ و مدل Samsung Galaxy Z Fold۲، ۵G ۱۲/۲۵۶GB Mobile Phone با قیمتی از ۶۷ میلیون و ۶۹۹ هزار تومان تا ۷۴ میلیون تومان است.

قیمت گوشی‌های لاکچری از ۳۰ میلیون شروع و به ۷۴ میلیون ختم می‌شود.

سال ۸۶ با ۵۳ میلیون تومان مثلا
می شد یک آپارتمان ۱۲۳ متری سه خوابه خرید یا سال ۸۷ با ۱۲ میلیون
یک ۲۰۶ تیپ ۲ ؟!!

ارزش پول ملی منفی اما تا کجا؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/08 - 19:23
پول می دهیم که با دجال محشور باشیم
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 17:00
به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، تخصیص ردیف بودجه برای اجرای سند ۲۰۳۰ در بودجه وزارت اموزش و پرورش، روز گذشته به یکی از موضوعات داغ در فضای مجازی تبدیل شد. محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در گفتگویی با بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دو در این باره گفت: "بنده امروز از این موضوع مطلع شدم و هیچ دخالتی در این متن نداشتم، وزارت آموزش و پرورش بار‌ها اعلام کرده است که هیچ نسبتی با سند ۲۰۳۰ ندارد."
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/01 - 17:01
تخصیص بودجه برای اجرای سند ۲۰۳۰ با توجه به دیدگاه مقام معظم رهبری و اظهار بی اطلاعی وزیر آموزش و پروش در این باره باعث شد کاربران با انتشار توئیت‌هایی از مجلس، وزارت آموزش و پروش و سازمان برنامه و بودجه انتقاد کنند و خواستار پیگیری و پاسخگویی در این باره باشند.
گفتنی است؛ سند ۲۰۳۰ سازمان یونسکو، یکی از پروژه‌های سازمان ملل متحد است که به منظور جهانی سازی ملت‌ها و فرهنگ‌ها تدوین شده است. این سند به پیشنهاد آمریکا به یونسکو ارائه شد و با حضور وزرای ۱۳۰ کشور از جمله ایران در کره جنوبی به تصویب رسید.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 14:58
کد خبر: 174498 تاریخ انتشار: شنبه 06 دي 1399 - 08:52
10 کشور با کمترین حداقل دستمزدها در دنیا
ونزوئلا ۱۰ دلار
ایران ۸۱
پاکستان ۱۱۳
اوکراین ۱۴۰
هند ۱۴۰
مصر ۱۷۴
آلبانی ۲۱۰
مالزی ۲۴۳
آفریقای جنوبی ۲۷۷
مراکش ۳۱۰

10 کشور با کمترین حداقل دستمزدها در دنیا را ببینید. در این لیست نام کشورهایی همچون افغانستان‌، سوریه و عراق دیده نمی‌شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/06 - 15:28
ونزوئلا ۲۰ دلار صحیح است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/07 - 09:26
این یکی از همون ساحت های اقتصادی بهره وری سند تحول بنیادینه دیگه؟
بابا کارت ملیمون داره هوشمند میشه خیلی داریم پیشرفت می کنیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/10/14 - 18:55
حکم دیوان برای کسر از حقوق فرهنگیان

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش گفت: درخصوص
طبقه تشویقی که همه کارمندان آموزش و پرورش را شامل می شود باید از هر کدام ۸۰۰ هزار تومان کسر کنیم و به حساب خزانه بریزیم.

کد خبر: ۵۹۶۹۱۳:۴۶ - ۱۴ دی ۱۳۹۹

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور