صدای معلم

" وقتی با دور زدن تحریم ها 35/5 میلیارد ارز می توان تامین کرد ، پیوستن به FATF و شفافیت چه فایده ای دارد؟ "

چگونه ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت؟

شیرزاد عبداللهی

لیست سیاه FATF

گروه ویژه اقدام مالی در هر جلسه  FATF  ، لیستی از کشورهایی که مقررات مالی و پولشویی نگران کننده‌ای دارند را منتشر می‌کند و در آن از اعضای خود و دیگر کشور ها می‌خواهد که در فعالیت‌های اقتصادی خود و روابط مالی دو جانبه حداکثر دقت را به منظور جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی و پولشویی به خرج دهند.

در لیست منتشر شده تا سال ۲۰۱۵ کشورهای ایران و کره شمالی به عنوان کشورهای خطرناک شناخته شدند، اما بنا به تعهد ایران به اجرای «برنامه اقدام» در ۱۲ ماه آینده (سال ۲۰۱۶)، اقدامات متقابل علیه ایران برای مدت یک سال به تعلیق درآمد. این تعلیق در چهار سال گذشته ادامه داشته است اما در دو گزارش اخیر هشدارهایی را به ایران داده شد.

فهرست سیاه FATF هیچ‌گونه تحریم رسمی را با خود به همراه ندارد، اما  وقتی که نام کشوری در فهرست دولت‌های غیرهمکار و مناطق پرخطر گروه اقدام مالی قرار داشته باشد، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مهم دنیا، در ارتباط  با بانک‌ها و شرکت‌های آن کشور، نهایت احتیاط را به خرج می‌دهند و گاه به همین دلیل از برقراری روابط با آنها خودداری می‌کنند.

گروه ویژه اقدام مالیFATF در نشست اکتبر ۲۰۱۹ اعلام کرد ایران تا فوریه ۲۰۲۰ مهلت خواهد داشت تا اصلاحات را تکمیل و نظام مالی خود را با استانداردهای جهانی هماهنگ کند. FATF از ایران خواست تا نقص‌های قوانین خود در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را به شکل فوری و معنی‌دار برطرف کند و به طور خاص، تامین مالی تروریسم و انجام معامله‌های مشکوک را در قوانین خود به عنوان جرم تلقی کند.

لیست سیاه FATF و وضعیت اقتصاد ایران

چهار لایحه مربوطه در مجلس تصویب و دوتای آن در شورای نگهبان رد  شده و به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده شده بود. مجمع تشخیص مصلحت نظام  این لوایح را نه تایید و نه رد کرد. در ننتیجه در نشست اخیر، ایران بار دیگر در لیست سیاه و در کنار کره شمالی قرار گرفت.

پیش از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه ‏FATF‏ نیز بسیاری از ‏کشور‌ها به دلیل تحریم ها  از انجام مبادلات مالی و بانکی با ایران خودداری می‌کردند. از همین رو بخش زیادی از نقل‌وانتقالات مالی ایران با جهان ‏به روش‌های سنتی و از طریق صرافی‌ها انجام می‌شد.

یعنی در شرایط تحریم  هزینه های نقل و انتقال با 10 تا 15 دصد هزینه اضافی انجام می شد. 

از آنجا که قرار ‏گرفتن نام ایران در لیست سیاه ‏FATF‏ ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم را بالا می‌برد، ادامه مراودات مالی کشور‌ها با ایران ‏منوط به پرداخت هزینه‌های بیشتر از سوی دولت ایران خواهد شد. بر این اساس هزینه نقل‌و‌انتقالات مالی ایران از حدود ۱۰ تا ۱۵ ‏درصد کنونی فراتر خواهد رفت،

البته برخی از کشور‌های دوست نیز به واسطه اینکه ایران تحت فشار است هزینه برقراری روابط ‏خود با ایران را بالا می‌برند.

شاید بتوان از منظر مسئولان  این‌گونه استدلال کرد که در شرایط تحریم بازگشت به لیست سیاه ‏FATF‏ ‏بهتر از پیوستن به آن و افشای کانال‌های برقراری مراودات مالی و تجاری با جهان است.  این موضوع به این معناست که مقامات ‏ایرانی هزینه قرار گرفتن در لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی را با فایده عدم افشای کانال‌های نقل و انتقال مالی با جهان ‏جایگزین کرده‌اند.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، گفته این تصمیم "مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد." همتی افزود : "با وجود فشار حداکثری آمریکا و اقداماتی که برای ایجاد محدودیت در نقل وانتقالات پولی و تجاری انجام شد در ۱۱ ماهه امسال حدود ۳۵.۵ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی و ضروری و مواد اولیه انجام شد."

وقتی با دور زدن تحریم ها 35/5 میلیارد ارز می توان تامین کرد ، پیوستن به FATF و شفافیت چه فایده ای دارد؟

کانال خبرنگاران آموزش و پرورش


لیست سیاه FATF و وضعیت اقتصاد ایران

یکشنبه, 04 اسفند 1398 22:15 خوانده شده: 455 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 14:54
به سختی... با تلاش مسئولین و به سختی تونستیم خودمون رو تو لیست سیاه قرار بدیم. ممنونیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با برگزاری سالانه مراسم بزرگداشت " مقام معلم " موافقید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور