صدای معلم

" ادامه چهار دهه ای شرایط بحرانی تورم با حاکمیت انواع متعدد آن در جامعه ، ثبات اقتصادی ایران را در مخاطره جدّی قرار داده است. تحمل بحران ، خود به وخامت اوضاع اقتصادی می افزاید و سایر بخش ها را نیز تحت تأثیر ناخوشایند خود قرار می دهد. فرهنگ و آموزش و حتی جامعه سه مقوله ای است که در این گریزگاه بلاتکلیفی ، سخت آسیب می بینند و به تزلزل محکوم می گردند "

آیا حذف صفر از واحد پول ملی ایران و تغییر آن از ریال به تومان راه کاری مناسب برای خروج از بحران اقتصادی است؟

مینو امامی/ همکار صدای معلم

حذف صفر از واحد پول ملی ایران و تغییر آن از ریال به تومان

ما امروز در جامعۀ خود به جای بهبود اوضاع بحران اقتصادی در دو وضعیت تورم رکودی و تورم تقاضایی ، و تلاش برای ایجاد تعادل و توازن در سیاست های انبساطی و انقباضی پولی ، سعی در واردات کالاهای متعدد اعم از ضروری و غیر ضروری داریم و مثلا برای تسلط بر بازار خودرو ، از روسیه قرار است اتومبیل وارد کنیم ! (با نهایی شدن همکاری‌های خودرویی دو کشور ، ورود محصولات شرکت آوتوواز خودروساز روس و مالک برند لادا به بازار خودروی ایران کلید خواهد خورد ) . (1)
برای درمان اوضاع نابه سامان اقتصادی ، واردات اصلا نسخۀ مناسبی نیست و قدر مسلم اوضاع را بحرانی تر و حساس تر نیز خواهد ساخت.

به جای افزایش ظرفیت اشتغال برای حل رکود ، در کشور ما افزایش و گسترش دایرۀ واردات از یک سو و افزایش تقاضای مردم ، موجب انبار و احتکار شدن کالاهای صنعتی و غیرصنعتی و حتی مواد غذایی در انبارهای کارخانه ها و مکان های امن برای سواستفاده کنندگان گردیده است ! که این امر موجب خوابیدن ادامۀ فعالیت تولید می گردد و دولت با پناه بردن به واردات بیشتر جهت جواب گویی به تقاضای مردم به افزایش بی رویۀ قیمت کالاهای مورد نیاز و کاهش قدرت خرید آنان مساعدت می نماید ، که نتیجۀ همۀ این موارد افزایش نارضایتی و خشم مردم می باشد.

برای حل بحران اقتصادی در شرایط مهار نشدنی کنونی ، شاید دو روش مناسب عبارت از : " حذف صفر پول و تغییر واحد پول کشور از ریال به تومان " باشد . رئیس جدید بانک مرکزی از هر دو مورد سخن گفته است و نتیجۀ جلسات سال 95 دولت را دوباره به جریان انداخته است . هنوز حمایت عملی از آن انجام نشده است و احتمال عملی شدن آن نیز ضعیف است . چون از دردسرهای پیش بینی نشدۀ بعدی واهمه هایی وجود دارد و حال شرح این دو اتفاق:

تحرکات اخیر بانک مرکزی در حذف صفر از واحد پول ایران

" بعد از کش ‌و قوس‌های فراوان برای حذف صفر از پول ملی ظاهراً بانک مرکزی به این نتیجه رسیده است که در جهت حذف ۴ صفر گام هایی را بردارد و این تصمیم اش را در طراحی ۵۰ هزار تومانی جدید تا حدودی عملیاتی کرده است. 17 آذر 95 خبری از دولت بیرون آمد مبنی بر این که "هیئت دولت در جلسه خود به ‌ریاست روحانی رئیس ‌جمهور ، ‏به ادامه بررسی پیشنهادهای کار گروه منتخب درباره " لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران " ‏پرداخت و مواد دیگری از این لایحه را به تصویب رساند.‏
بر اساس موادی از این لایحه که به‌ تصویب هیئت وزیران رسید ، واحد پول ایران ، تومان و برابر با 10 ریال ‏تعیین شد. هر چند اعلام این خبر در روزهای نخست سر و صدای زیادی به‌ پا کرد ولی در ادامه با مسکوت ماندن ، طرح و عدم ارسال لایحه به مجلس شورای اسلامی ، از سر و صداها هم کاسته شد، چرا که تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان پس از ارسال لایحه بانک مرکزی به مجلس و تصویب این بند در مجلس و تأیید آن توسط شورای نگهبان قانونی و قابل اجراست ولی هنوز خبری از طی این مراحل از سوی دولت نیست.

با رسانه ‌ای شدن تغییر واحد پول ملی به تومان البته رئیس کل وقت بانک مرکزی تأکید کرد که این طرح به ‌معنی حذف صفر نیست و فقط بناست واحد شمارش پول به تومان تغییر کند همان‌طور که در جامعه رایج است. در ظاهر از ایران ‌چک‌های جدید 50 هزار تومانی این نیت پیداست ، بانک مرکزی 4 صفر را کمرنگ کرده و با برجسته کردن 50 عملاً تومان را در این اسکناس‌ها زنده کرده است.
کشورهایی که اقتصاد آنها از تورم بالا رنج می‌برد و ارزش پول ملی آنها در سراشیب سقوط قرار گرفته بود، برای ساده‌تر شدن مبادلات اقتصادی و بازرگانی و همچنین کاهش هزینه چاپ اسکناس اقدام به حذف صفر یا صفرهایی از اسکناس‌ها کردند. عمده اقتصاددانان بر این عقیده‌اند که حذف صفر از اسکناس هیچ‌گونه تأثیری بر شاخص‌های اقتصادی و طرف عرضه و طرف تقاضا ندارد و بیشتر اثر روانی بر جامعه می‌گذارد.
داده‌های بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که دست‌ کم 50 کشور جهان تاکنون اقدام به حذف صفر از پول ملی خود کرده‌اند که در برخی از این کشورها برای تکمیل چرخه روانی نسبت به تغییر نام واحد پول نیز اقدام شده است. بهترین نحوۀ تصمیم گیری مشورت و برخورد آرای موافق و مخالف استعقاید و نظرات کارشناسان اقتصادی در خصوص حذف صفر از پول

"به ‌عقیده برخی از کارشناسان اقتصادی ، افزایش ظاهری قدرت پول ملی ، آسان‌سازی مبادلات ، محاسبات و خرید و فروش های مردم از اثرات قابل تحقق حذف صفرها است، اما برای حذف صفرها ارتقای شاخص های اقتصادی همچون افزایش تولید ، نرخ سرمایه‌گذاری ، آزادسازی های اقتصادی ، رفع انحصارات ، حضور بانک های خارجی در کشور ، حضور بی‌ قید و شرط سرمایه گذاران خارجی و غیره نیز باید انجام شود.
برخی اقتصاددانان معتقدند که حتی اگر دولت‌ها در زمینه کنترل و تثبیت تورم ، تعهدات نهادی و سیاستی قوی نداشته باشند، این امر نباید مانع از سیاست اصلاح پول و حذف صفر شود، چرا که ناکارآیی اسکناس و پول ملی در تسویه مبادلات اقتصادی خود می‌تواند منشأ آربیتراژ و اصطکاک قیمتی را مهیا کند ، چون اسکناس نمی‌تواند در تسویه مناسب مبادلات ، کارکرد خود را به خوبی ایفا کند.

اما دسته دیگری از اقتصاددانان تدوین و اجرای سیاست‌های تثبیت اقتصادی را به‌ عنوان امری لازم در سیاست اصلاح پولی مورد تأکید قرار می‌دهند ، در این مورد پیشی یا مقدم بودن سیاست‌های تثبیتی با اصلاح پول محل اختلاف است. اما قابل انکار نیست که ضریب موفقیت سیاست اصلاح پول ملی به میزان قابل‌ توجهی به لنگ کردن انتظارات تورمی فعالان بازار و ارائه این سیاست در قالب بسته بزرگ ‌تر سیاست غیرتورمی بستگی دارد. تجربه کشورهای دیگر نیز این موضوع را تأیید می‌کند. (2)

حذف صفر از واحد پول ملی ایران و تغییر آن از ریال به تومان

کشورهای موفق و ناموفق بعد حذف صفر از واحد پول ملی خود

آرژانتین و زیمبابوه ناموفق
موفقیت یا عدم موفقیت این کشورها به طرز چشمگیری به کنترل تورم پس از اجرای سیاست حذف صفر بستگی داشته است. سیاست‌های اصلاح پول ملی در دو کشور آرژانتین و زیمبابوه ، جزو تجربه‌های ناموفق به حساب می‌آید.
در آرژانتین ، دوره‌های حذف صفر با تورم‌های سالانه به‌ طور متوسط بالای چند صد در صد یا حتی هزاران درصد همراه بوده است. این کشور پس از حذف ۱۱ صفر از پول ملی خود طی سه‌‌ مرحله از ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۶، واحد پول جدید خود ر ا" پزو " معرفی کرد و آن را به دلار آمریکا قفل کرد (در برابری یک به یک). اما پس از بحران سال ۲۰۰۲، در یک بحران عمیق مالی و بانکی گرفتار و دچار سقوط کامل اقتصادی شد.
زیمبابوه نیز در سه‌ مرحله اقدام به حذف ۲۵ صفر از پول ملی خود کرد. اما در این کشور نیز دوران گذار اصلاح پولی ، با تورم‌های بسیار سنگین همزمان شده بود. این کشور پس از به ‌کارگیری سیاست‌های مختلف پولی و شکست در اصلاح پولی، سرانجام در سال ۲۰۱۱ دلار و یورو را به‌ عنوان پول قانونی به رسمیت شناخت.

حذف صفر از واحد پول ملی ایران و تغییر آن از ریال به تومان

ترکیه موفق
اما در مقابل این دو کشو ر، ترکیه قرار می‌گیرد. ترکیه یک نمونه موفق از سیاست اصلاح پولی و حذف صفرهای زائد از اسکناس در گردش است که در سال ۲۰۰۵ دست به این اقدام زد. کشوری که مابین دهه ۷۰ تا ۹۰ میلادی ، تورم‌های بالاتر از ۱۰۰ درصد را نیز تجربه کرده بود، در سال ۲۰۰۵ با تدوین و اجرای سیاست تثبیت اقتصادی ، اقدام به حذف ۶ صفر از پول کرد و در یک دوره ۵ ساله، یک لیر جدید را جایگزین یک میلیون لیر قدیم کرد. اما در این دوره، تورم ترکیه کمتر از هر زمان دیگری در اقتصاد این کشور بود و باعث شد تا اهداف حذف صفر از واحد پول ملی تامین شود. (3)برزیل رکورددار حذف صفر
"برزیل در دهه 60 و 70 میلادی به یکی از سنگین‌ترین تورم‌های آن زمان دچار شد. به گونه‌ای که پول ملی این کشور ماهانه 30 تا 40 درصد ارزش خود را از دست می‌داد. پیش از آن از سال 1930 تا 1942 پول ملی برزیل دو بار تغییر نام پیدا کرده بود. در سال 1967 میلادی برای اولین بار 3 صفر از پول ملی برزیل با نام Cruzeiro حذف و این پول به Cruzeiro Noro تبدیل شد. با این وجود برزیل نتوانست در کنترل تورم موفق عمل کند و تا سال 1981 تورم این کشور بار دیگر به 151 درصد رسید. در این میان بار دیگر سه صفر از پول ملی برزیل حذف شد. در سال 1989 بار دیگر تورم برزیل افزایش یافته و به هزار و 431 درصد رسید. در این هنگام بار دیگر دولت برزیل اقدام به حذف صفرهای بازگشته همراه با تغییر نام پول ملی کرد. در سال 1993 زمانی که تورم این کشور در مرز 2 هزار درصد قرار داشت بار دیگر حذف سه صفر اعمال شد. این بار دولت توانست در مهار تورم توفیقاتی کسب کند. با این حال برزیل همچنان یکی از گران‌ترین کشورهای آمریکای‌ لاتین به حساب می‌آید. از سال 1930 تاکنون طی شش مرحله 18 صفر از پول ملی برزیل حذف شده است و هشت بار نیز نام واحد پولی این کشور تغییر پیدا کرده است.هلند، تجربه توسعه ‌یافته
بیماری هلندی اکنون واژه‌ای آشنا در ادبیات اقتصادی است. ورود منابع درآمدی غیر منتظره از محل استخراج گاز ، اقتصاد هلند را با تورم پیش‌بینی نشده‌ای در دهه 60 میلادی روبه‌رو کرد. دولت مجبور به چاپ اسکناس‌های درشت شد تا بتواند پاسخگوی نیاز مبادلات مردم باشد. در همین حال تورم نیز از مرز 100 درصد عبور کرد. البته این وضعیت در هلند چندان نپایید و دولت با اعمال سیاست شدید انقباضی در سیاست‌های پولی توانست حجم پول را کنترل کرده و به‌ همراه آن چهار صفر از اسکناس‌های این کشور حذف شد. هلند نمونه برجسته‌ای از جوابگو بودن سیاست حذف صفر از اسکناس در شرایطی است که این کار با اعمال دیگر سیاست‌های کنترل نقدینگی همراه باشد." (4)

حذف صفر از واحد پول ملی ایران و تغییر آن از ریال به تومان

تحمل بحران های عمیق اقتصادی تا کی ؟!

شاید امروز ما از حذف صفر پول کشور به دلیل ناتوانی در مدیریت احتمالات پیش بینی نشده واهمه داریم باید گفت که : اگر به احتمال زیاد حذف صفر پول باعث سقوط واحد پول ایران خواهد شد ، ادامۀ شرایط بحرانی اقتصادی حال نیز همین نتیجه را می تواند در بر داشته باشد.
بهترین نحوۀ تصمیم گیری مشورت و برخورد آرای موافق و مخالف است . هر فرد متخصص و کارشناس اقتصادی ، زاویۀ نگرش و بینش متفاوتی نسبت به مسایل اقتصادی دارد. در چندین نشست با دعوت از آنان و دقت در نظرات شان ، می توان به یک جمع بندی متعادل و منطقی دست یافت. مسلما چنین نشست ها انجام می گیرد ، اما چرا نتایج کاربردی به دست نمی آید ؟ زحمات کارشناسان باید مورد تدقیق نظر قرار بگیرد. ادامه چهار دهه ای شرایط بحرانی تورم با حاکمیت انواع متعدد آن در جامعه ، ثبات اقتصادی ایران را در مخاطره جدّی قرار داده است. تحمل بحران ، خود به وخامت اوضاع اقتصادی می افزاید و سایر بخش ها را نیز تحت تأثیر ناخوشایند خود قرار می دهد. فرهنگ و آموزش و حتی جامعه سه مقوله ای است که در این گریزگاه بلاتکلیفی ، سخت آسیب می بینند و به تزلزل محکوم می گردند. کوچک ترین نهاد اجتماعی یعنی خانواده و روابط اعضای آن در این آشفته بازار اقتصادی ، بیشترین و عمیق ترین آسیب ها را متحمل می گردند . آموزش در دو جایگاه اصلی خود یعنی مدارس و دانشگاه ، از تولید علم و عالِم باز می ماند . و همۀ این موارد به وابستگی شدید کشورمان به غیر منجر می گردد.
اقتصاد یعنی پذیرش ریسک پذیری . بدون چنین جسارتی ، گام برداشتن هرگز ممکن نخواهد شد و تا گام اول برداشته نشود از چون و چرای گام های متعاقب آن هرگز مطّلع نخواهیم شد. ما باید به تقارب و تضارب آرای اقتصاددانان کشور اهتمام ورزیم ، اعتماد نمائیم و قدرت اجرایی بدهیم . به قول مولوی :
هر کسی را بهر کاری ساختند
میل آن را در دلش انداختند
دست و پا بی میل جنبان کی شود
خار و خس بی آب و بادی کی رود

1) پایگاه خبری آفتاب - پشت پرده ورود خودرو روسی به ایران - کد خبر: ۵۷۸۴۷۶ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۷.
2) خبرگزاری تسنیم - https://tn.ai/1913377 - ۱۲ دی ۱۳۹۷.
3) اقتصاد نیوز- کد خبر: ۲۶۰۹۶۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - کدام کشورها در حذف صفر پولشان موفق بوده اند؟ آیا ایران شرایط حذف صفر را دارد؟
4) خبرگزاری تسنیم - https://tn.ai/1261359 - ۱۸ آذر ۱۳۹۵


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

حذف صفر از واحد پول ملی ایران و تغییر آن از ریال به تومان

جمعه, 10 خرداد 1398 11:57 خوانده شده: 1176 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/10 - 13:59
اردوغان در ترکیه عمدتا برای اجرای
همین سیاست ، محبوب گردید. یک
جسارت سیاسی که خود را همتراز
آتاتورک می داند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/10 - 20:53
سلام
اردوغان در مصاحبه ای اشاره داشت که در شهر بزرگ استانبول تا سال ۱۹۹۰ آب آشامیدنی نبود.
فقط حذف صفر عامل محبوبیت ایشان و یا موفقیت اش نیست. همزمان کارهای دیگری نیز
انجام داده اند. ایشان برای حفظ محبوبیت حزب خود ، ملت را هم راضی نگه می دارند.
هم می خورد و هم در حد معقول می خوراند.
برای همین مقبولیت دارد.تشکر
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/03/10 - 14:03
به یاد دارم که گفته می شد روزی
برزیل بدهکارترین کشور جهان است.
اما علیرغم حذف ۱۸ صفر و تغییر ۸
بار واحد پول هنوز سرپاست !!!! راستی
ما چنین قابلیتی داریم ؟ اگر ما چنین
سرنوشتی داشتیم امروز سرپا بودیم؟!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/10 - 20:58
سلام
احتیاط بیش از حد یا ترس از ایجاد تغییر ، هرگز
باعث ایجاد تحول مؤثر نمی شود. حفظ وضع موجود آن هم شرایطی که زیاد مطلوب نیست ،
حرکتی رو به رشد و توسعه ، هرگز نیست.
مطالعه تمامی جوانب و بررسی تمامی احتمالات،
می تواند ما را از شرایط تورم و کاهش روزافزون
ارزش پول برهاند. تشکر
پاسخ + 0 0 --
درایت 1398/03/10 - 14:13
آقازاده ها و خود آقاها، آنقدر از خزانه ملت ، غارت کرده اند که هرگز راضی نمی شوند حجم و تعداد صفرهای پول و مال اندوخته شان کم گردد. آنان هرگز به فکر منافع ملت و کشور نبوده و نیستند و گر نه حق کشی و حرام خواری نمی کردند. مردم در فقر و گرسنگی غوطه ورند و آنان بر تخت پول من و شما خواب ناز می کنند.تصور نمی کنم خود این آقاها و آقازاده ها به آب شدن سرمایه خود راضی
شوند. آنگاه تصور می کنند حجم پول شان کم شده و قدرت خود را از دست داده اند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/10 - 21:03
سلام
البته این ترس خیلی از افراد جامعه هست. تصور غالب این است که مثلا من معلم با حذف چهار صفر، بجای دو میلیون تومان ، دویست تومان حقوق خواهم گرفت. اما اولا این کاهش درآمد
نیست. ثانیا تمامی کالاها و خدمات ، همزمان با
با حقوق و درآمد افراد تعدیل می شود. یعنی از
واحد پول از یک ریل به ریل دیگر منتقل می شود. تشکر
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1398/03/10 - 14:46
کنترل تورم در شرایط فعلی در کشور ما لایحتمل
است ، بعد حذف صفر چگونه به این کار قادر خواهند بود؟! آنوقت بحران در بحران می شود و شاید دولتمردان چون از توانایی های خود باخبرند برای همین از سقوط پول ملی و نهایت کشور واهمه دارند. باید اقتصاددانان بدون هر نوع جناح بندی سیاسی دور هم جمع شوند و با هم همه جوانب را بسنجند. کار یکی دو نفر خاص نیست. خانم امامی اصلی که در ایران نیست ، همان مشورت موافق و مخالف است و گرنه اوضاع مان بهتر از وضع
موجود بود.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/10 - 21:12
سلام
هر چند امروز تورم رکودی در جامعه ما حاکمیت دارد اما اگر جای خود را به رکودی شبیه رکود اروپا
خصوصا همانند کشور یونان بدهد، اوضاع ما بدتر هم خواهد شد . اگر تحریم ها را هم در نظر بگیریم احتمال قرض گرفتن ما همانند یونان از صندوق
بین المللی پول هم ، ضعیف خواهد بود. همین الان
حجم واردات ما بسیار بیشتر از صادرات مان است و دارای تراز پرداخت منفی هستیم. به نظر شما چند دهه دیگر با همین اوصاف، ما توانایی ایستادگی خواهیم داشت؟ تشکر
پاسخ + 0 0 --
کارشناس 1398/03/10 - 15:18
با توجه به شرایط تورمی بیش از چهل ساله ی کشور، به نظر میرسد اگر هیچیک از سیاست های پولی اعم از انبساطی و انقباضی چه جدا از هم و چه توام ، برای حل تورم موثر نبوده ، حذف صفر و تغییر پول ملی ، بهترین فاکتور برای اصلاح اوضاع اقتصادی کشور است. به قول نویسنده باید
شهامت ریسک پذیری را داشته باشیم و گرنه اوضاع اقتصادی ما روزبه روز نابسامان تر خواهد شد.
فعلا بهترین راهکار همین است باید تجارب کشورهای اجراکننده این طرح را هم ملت برای کسب آگاهی و هم دولت برای یافتن قابلیت اجرای
کم خطر ، مطالعه کنند. ما به سواد و دانش اقتصادی نیازمندیم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/10 - 21:21
سلام
ما همگی نیاز به معلومات اقتصادی داریم. ملت ما البته بیشتر دارایان ، تصور می کنند تعقیب خط تورم و عدم کاهش تقاضا یعنی توانمندی. ما هنوز
ساده ترین رابطه بین قیمت و تقاضا و قیمت و عرضه را نمی دانیم. وظیفه ملت عدم خرید به هنگام افزایش قیمت کالاهاست. امروز اتومبیل در کشور ما تا مرز ۴۰۰/۵۰۰ میلیون تومان رسیده ، اما باز خریدار دارد. پراید تا ۵۷ میلیون رسیده باز خریدار دارد و...... سایر کالاها هم همین طور.
به طور طبیعی و معقول همزمان با افزایش قیمت کالا، تقاضا کاهش می یابد و......
دولت در این خصوص ، حتما باید ابتدا اذهان مردم را روشن و هدایت کنند و بعد اقدام نمایند. عامل موفقیت چنین طرحی حساس و استراتژیک اقتصادی ، آگاهی و همکاری مردم هست. تشکر
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/03/10 - 20:40
اگر صفر هم حذف شود تا رجل
از منفعت طلبی طمع کارانه خود
دست برندارند، تصور نمی کنم
اقتصاد این کشور بجایی ایده آل
برسد. برای رسیدن به هدف باید
دیوار بین ملت و مسولان سودجو
برداشته شود. دولت و ملت باید
دست در دست هم حرکت کنند و
گر نه ، حذف صفر هم نتیجه نخواهد داد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/10 - 21:27
سلام
همه در این کشور باید ازخودگذشتگی نشان دهند.
سنگینی امور بر دوش ملت به اندازه کافی مشقت بار هست، دولت و ملت باید با هم حرکت کنند.
درست گفته اید دولت باید ملت را از خود بداند نه
نقطه مقابل خود. ما اگر موفق نیستیم چون با هم
نیستیم. اگر از نظر سیاسی با همیم در سایر ابعاد
خصوصا اقتصاد ، زبان یکدیگر را کمتر درک
می کنیم. تشکر
پاسخ + 0 0 --
حقی 1398/03/12 - 01:58
با سپاس از مقال بسیار خوب سرکار خانم امامی
برگرفته از متن:
برای حذف صفرها ارتقای شاخص های اقتصادی همچون افزایش تولید ، نرخ سرمایه‌گذاری ، آزادسازی های اقتصادی ، رفع انحصارات ، حضور بانک های خارجی در کشور ، حضور بی‌ قید و شرط سرمایه گذاران خارجی و غیره نیز باید انجام شود.
همه این اصلاحات خوب به دنبال اصلاح ساختار و سامانه قدرت وحرکت به سمت مردمسالاری راستین به وقوع می پیوندد.
تا زمانی که در جامعه ما توحید واقعی وبه دنبال آن شوری ومشورت پدید نیایید این اتفاقات خوب را نخواهیم دید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/12 - 08:28
با سلام و سپاس از همراهی تان

واقعیت آن که اگر قدم به درستی جلو نهیم در موّاج مشکلات لاینحل هم گرفتار نمی آئیم . پس اگر امروز هم این دشواری ها موجودیت دارد و هم توان حل و فصل آنها از مردان عرصۀ اقتصادی ،به دور است ، نشان از عدم تحلیل و طی طریق علمی دارد.ممنونم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/13 - 20:34
بازی هس این کارها. گرونی چه ربطی به این صفرها داره؟
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/13 - 21:04
سلام
گرانی در سایه تورم و کاهش ارزش پول ، حادث
شده است. شما محاسبه کنید با ۱۲ میلیون تومان
اگر سال ۸۷ یک اتومبیل ۲۰۶ تیپ دو می توانستید
بخرید ، امروز در سال ۹۸ فقط می توانید یک
لباسشویی و یا ظرفشویی بخرید. البته با بیشتر از این مقدار. بازی نیست ، مصیبتی است که سر خیلی
از کشورها نازل شده است. مدیریت بحران فقط برای بلیه های طبیعی مهم نیست، بحران های اقتصادی می تواند یک کشور را با سقوط پول ملی و..... از روی نقشه جغرافیایی حذف نماید. اگر قانع نشدید در خدمتم. تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1398/03/13 - 21:18
حذف صفر و تغییر واحد پول ملی ، برای حفظ
ارزش پول یک کشور و افزایش قدرت خرید مردم
است. البته به شرط داشتن دانش کنترل بعد این عمل. همچنان که کشورها در حالت رکود شدید از صندوق بین المللی پول مجبور به دریافت وام با بهره بسیار بالا می شوند ، این هم آخرین حربه برای
رهایی از شرایط تورم افسارگسیخته و مهارنشدنی است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/02/20 - 08:17
رئیس کل بانک مرکزی گفت: هر یک «تومان» جدید معادل ۱۰۰ «قران» خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،عبدالناصر همتی گفت: براساس ماده واحده مصوب مجلس، بعد از اقدامات اجرایی مورد نیاز، واحدپول ملی جدید «تومان» می‌شود که معادل ۱۰.۰۰۰ «ریال» جاری خواهد بود. هر یک «تومان» نیز معادل ۱۰۰ «قران» خواهد شد.......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1399/02/20 - 08:19
رئیس کل بانک مرکزی در پایان اظهار کرد: «تومان» و «قران» همزمان با پول فعلی، در کل کشور جاری شده و تدریجاً جایگزین اسکناس‌ها و مسکوکات فعلی می‌شوند. لازم می‌دانم از هیأت وزیران، کمیسیون‌های اقتصاد و برنامه و بودجه، خصوصاً نمایندگان مجلس، که امروز با رأی قاطع خود، ماده واحده حذف چهار صفر از پول ملی را به تصویب رساندند،

کد خبر 1384476 . خبر آنلاین. ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور