صدای معلم

" مخارج در زمینه آموزش، سرمایه انسانی و مخارج در زیرساخت‌ها سطح سرمایه فیزیکی را افزایش می‌دهند که هر دو به‌طور مستقیم در تابع تولید اجتماعی حضور دارند، بنابراین این دو گروه در زمره گروه مخارج بهره‌ور قرار می‌گیرند "

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران( 4 )

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

خلاصه از قبل

ریچاد نیفیو طراح تحریم های دولت اوباما گفته بود :

اگر اصلاح اقتصادی در ایران صورت بگیرد تحریم ها بی اثر یا کم اثر می‌شود ! 

معضلات زیست محیطی ، اصلاح ِ ساختار بانکی ، صندوق های بازنشستگی ، معضل کم آبی، .... و بودجه های سمی از ابر چالش های اقتصاد ایران است .

از  حقیر بپذیرید که تاکنون ( نگارش اين گفت و گو ) تبلیغ ِ تحریم موثر تر از خود تحریم ها بوده است !

دستیار ویژه سابق ِ رئیس‌جمهوری در امور اقتصادی معتقد است که اقتصاد ایران اسیر یک توهم در سطح سیاست‌گذار و جامعه شده است. توهمی که دولت خود را متصدی تمام امور اقتصادی می‌داند و جامعه ارائه منابع ارزان از سمت دولت را یک وظیفه بدیهی می‌داند؛ غافل از اینکه همین رویکرد سبب مخارج افراطی دولت و مصرف بی‌رویه جامعه شده است. مسعود نیلی رفع این تمرین اجتماعی غلط ۷۰ ساله را از ضروریات اقتصاد کشور می‌داند. 

آنچه عمیقاً به آن نیاز داریم تداوم عقلانیت اما با اراده قوی برای « تغییر ساختارهای موجود » اقتصاد کشور است. دستیابی به نتایج ارزشمند موجود نوید آن را می دهد که می توان از زمان باقیمانده حسن استفاده کرد و آینده بهتر را رقم زد و کاری کرد که سال ۱۴۰۰ آغازی مبارک بر قرنی جدید با خطاهای کمتر برای اقتصاد ایران باشد.

 همان طور که در بالا اشاره شد ، میزان تأثیر گذاری تحریم‌ها به میزان بیماری اقتصاد ایران بستگی دارد .

برای کاهش اثرات تحریم‌ها باید اصلاحات اقتصادی را دنبال کنیم .

اجرای این اصلاحات با بیم و امید ها همراه است .

 از برخی سیاست‌مداران تصمیم ساز و تصمیم‌گیر ِ پوپولیست که می‌خواهند به زور پل بسازند ! بايد ترسيد !

کسري بودجه و عدم توجه ِ سياستمداران به محدوديت منابع ، مهمترین چالش اقتصادی ایران است .

تلاش نافرجام روحاني براي پائين نگهداشتن قيمت ارز همچون دولت ِ " معجزه هزاره سوم " خطاي استراتژيک بود که نتايج يکساني داشت !

 به زور پائين نگهداشتن نرخ ارز ، جهت کنترل تورم ، يک سياست مختوم به شکست است .

واقعیت اقتصاد ایران از رشد‌های بالای نقدینگی فراتر از نیاز اقتصاد حکایت دارد و به همین دلیل نیز ایران جزو معدود کشورهایی است که برای مدت طولانی تورم‌های بالا را تداوم بخشیده است.

سه قلم حاتم بخشي دولت ، بيش از 21 درصد بودجه عمومي دولت در سال 97 مي شود !

اکنون نرخ تورم در حال افزایش است و انتشار پول به افزایش بیشتر این تورم دامن خواهد زد. باید حواسمان باشد که تبعات انتشار پول در این دوره بیشتر از گذشته خواهد بود، چون میزان نقدینگی در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. زمانی که پول منتشر می‌کنیم، به صورت تکاثری نقدینگی گسترش پیدا می‌کند و افزایش نقدینگی به معنای افزایش بی‌ثباتی در اقتصاد کلان است. نقدینگی بالا اقتصاد را از ثبات خارج خواهد کرد و در شرایط متلاطم و بی‌ثبات اقتصادی، اساسا نقدینگی به سمت بخش تولید نمی‌شود.

رشد نقدینگی باید متناسب با رشد اقتصاد باشد. نقدینگی سال‌هاست در کشور ما رشد کرده و این نقدینگی بالا حتما بانک مرکزی را مجبور می‌کند که پول بیشتری منتشر کند.

صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری میلادی (۲۰۱۸) به منفی ۱.۵ درصد و در سال آینده میلادی (۲۰۱۹) به منفی ۳.۶ درصد برسد.

بودجه در تنگناي احتمالي پيش روي اقتصاد ايران در سال 1398 مي تواند اثر دوگانه اي بر اقتصاد داشته باشد.

تدوين ارقام بودجه نيازمند تعيين مختصه صحيح و پيش بيني درست از اثر سياست هاي بودجه اي بر اقتصاد است.

با فرض فروش 2/ 1 ميليون بشكه نفت در روز ميزان درآمد دولت از محل فروش نفت در سال آينده حدود 12 درصد در مقايسه با رقم منعكس داده شده در بودجه دولت در سال جاري كاهش خواهد يافت.

اين تغيير به معناي كاهش 14 هزار ميليارد تومان از منابع دولت است.

انتخابات متغيرهاي بودجه اي در شرايط فعلي به انتخابي سخت تبديل شده است كه مي تواند حاوي اثرات متناقضي باشد. در شرايطي كه منابع مالي دولت با انقباض روبه‎ رو شده اند، دولت بايد ضمن كاهش هزينه هاي غيرضروري، منابع بودجه اي را در جهت ايجاد بيشترين كارآيي تخصيص دهد؛ هدفمندكردن يارانه ها، كاهش انحراف در نقطه اصابت برنامه هاي حمايتي، همكاري بين قوه اي براي مبارزه با فساد و تشخيص مساله اولويت دار از بين مهار تورم و تحريك اقتصاد از جمله ضرورت هايي است كه مي تواند از طريق افزايش كارآيي، كاهش منابع عمومي دولت را جبران كند. تدوين بودجه در شرايط چالش برانگيز همانطور از يك سو مي تواند به نقطه تشديد بحران تبديل شود و از سوي ديگر مي تواند نقطه پايان بسياري از رفتارها و سياست هاي سوء مالي باشد، اتفاقي كه در سال  1999 در هندوستان (بر خلاف تجربه ابتدايي دهه 90) و با فاصله كمي از آن در تركيه رخ داد و نتيجه آن كاهش كسري بودجه دولت، توسعه ابزارهاي تامين مالي عمومي و قاعده مند شد.

 

قسمت چهارم

توضيح :

با توجه به اينکه لايحه بودجه 1398 تقديم مجلس محترم شده است . از نمايندگان محترم انتظار مي رود به وظايف قانوني خود عمل کنند و با توجه به نظر کارشناسان اين لايحه  را بررسي و تصويب نمايند .

از آنجائي که مطالب مورد ِ استفاده از منابع ذيل ،  عمدتأ قبل از تقديم لايحه 98 به مجلس تنظيم شده است ، وظايف  ِتعريف شده براي دولت در اين متن ، به عهده نمايندگان محترم مجلس مي باشد .

حقير به دليل تعهد به متن و امانتداري در منابع مورد استفاده کلمه " دولت " را به "مجلس " تغيير ندادم .

 

پرسش کننده :

«سطح»، «ترکیب» و «کارآیی» بودجه را بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده ( 10 )  :

با توجه به محدودیت‌های سمت منابع در سال آینده، دولت لازم است «سطح»، «ترکیب» و «کارآیی» بودجه را به نحوی انتخاب کند که به ترکیب هدفمندی از توزیع درآمد و رشد اقتصادی دست یابد.

در حالی بودجه سال آتی به مرحله تصویب نزدیک می‌شود که اقتصاد ایران به مراتب نیاز بیشتری به تنظیم یک بودجه هدفمند و اهرمی دارد.

دولت در تعیین ارقام لایحه بودجه با یک تابع هدف بودجه‌ای مواجه است که ورودی آن «سطح مخارج» و «ترکیب مخارج» بوده و خروجی آن سه هدف عمده «رشد اقتصادی»، «توزیع درآمد» و «تولید کالاها و خدمات عمومی» است.

 

پرسش کننده :

تابع هدف بودجه اي را بيشتر توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده   :

شما بايد جعبه اي را در نظر بگيريد که دو ورودي «سطح مخارج» و «ترکیب مخارج» دارد  و سه خروجی آن يا سه هدف عمده آن تنظيم ِ «رشد اقتصادی»، «توزیع درآمد» و «تولید کالاها و خدمات عمومی» مي باشد .

مطابق شکل ذيل :

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

پرسش کننده :

يعني اگر تعيين سطح مخارج ، مثلأ به ميزان 333 هزار ميليارد تومان مهم باشد ، تعين ترکيب اين مخارج از اهميت بيشتري برخود دار است !

اگر هم سطح مخارج  و هم ترکيب مخارج به درستي و علمي تعيين شود با رشد اقتصادي مواجه مي شويم ، مستضعف ، مستضعف تر نمي شود!

و اگر سطح مخارج  يا ترکيب مخارج به صورت پوپوليستي ( براي خريد رأي در انتخابات پيش رو  ) تعيين شود مستضعف ، مستضعف تر مي شود .

 

پاسخ دهنده   :

با اغماض به برخي از پيچيدگي هاي علم اقتصاد ، نتيجه گيري شما صحيح مي باشد . عمدتا یارانه‌ها شرکت‌های دارای بهره‌وری پایین را بر شرکت‌های خلاق مسلط می‌کند

از شما اجازه مي خواهم  :

بيان ِ مستضعف ، مستضعف تر نمي شودرا چنين تصحيح کنم :

اگر سياستمداران به زور پل نسازند ، فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر نمي شود !

يا

بيان ِ مستضعف ، مستضعف تر مي شود  !

را چنين تصحيح کنم :

وقتي سياستمداران به زور پل مي سازند ، فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر مي شود !

 

پرسش کننده :

 1. دولت سالانه بيش از 42 هزار ميليار تومان صرف ِ پرداخت ِ يارانه نقدی و غیرنقدی مي کند .

اگر اين يارانه ها واقعأ هدفمند بود ( شامل همه ملت نمي شد ! ) و فقط اقشار آسيب پذير و حمايت از توليد و خدمات را هدف مي گرفت ( ترکيب مخارج دولت پوپوليستي نبود ! ) فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر نمي شد و شاهد ِ رشد اقتصادي (بدون تکيه به نفت ) بوديم .

پرداخت پوپوليستي يارانه ي  نقدي ( 45500 تومان به هر ايراني ) ترکيب مناسبي براي هدفمند کردن يارانه ها نيست ، به خصوص وقتي از بخش توليد و خدمات ، حمايت نمي شود ،به همين دليل طي اين چند سال فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر شده است .

 1. فروش بنزين به قيمت هر ليتر فقط 1000 تومان

اولأ مجلسيان با يک اقدام پوپوليستي در تصويب بودجه سال ِ  97 پيشنهاد افزايش قيمت حامل هاي انرژي را حذف نمودند و قيمت هر ليتر بنزين را 1000 تومان ( ارزانتر از آب ) ثابت نگه داشتند !

ثانيأ در لايحه بودجه 98 ، دولت عقب نشيني کرده در يک اقدام پوپوليستي تر از مجلس ، قيمت هر ليتر بنزين را همان 1000 تومان پيشنهاد داده است .

جاي بسي تعجب است که کارشناسان برنامه و بودجه که در سال گذشته به افزايش قيمت بنزين باور داشتند، امسال به ثابت نگهداشتن قيمت آن نظر دارند !

خبرگزاري فارس 30 آبان 1397 نوشت :

سود بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومانی قاچاقچیان سوخت
 
به طور میانگین روزانه 10 میلیون لیتر بنزین از کشور به دلیل اختلاف قیمت با کشور های همسایه قاچاق می شود.

آيا اين عقب نشيني دولت اقدامي پوپوليستي نيست که مستضعف را مستضعف تر مي کند يا به قول شما ، فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر مي کند.

و مستکبر را مستکبر تر مي کند !

 

پاسخ دهنده  :

با اغماض نتيجه گيري  شما را مي توان پذيرفت .

 

پرسش کننده :

اگر مجلس در تصويب بودجه 98 ،  در تابع هدف بودجه ، کارکردهای رشد و بازتوزیعی بودجه را مد ِ نظر قرار ندهد با چه چالشي مواجه مي شويم ؟

 

پاسخ دهنده ( 10 )  :

درخصوص اقتصاد ایران، با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال آینده درآمدهای بودجه با محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها روبه‌رو شود، تعریف ِ صحيح ِ تابع ِ هدف  ( تنظيم بودجه‌ای هدفمند) از سوی سیاست‌گذار ضروری است.

اگر تابع هدفی هدفمند و متناسب ، تعیین شود انتظار می‌رود اثر تحریم‌ها خنثی شده و دولت نقش موثرتری داشته باشد .

اما در صورتی که دولت در تابع هدف خود کارکردهای رشد و بازتوزیعی بودجه را ارزیابی نکند انتظار نمی‌رود بودجه دولت نقش مثبتی در شرایط تحریم ایفا کند.

 

پرسش کننده :

وظايف دولت در ارائه کالاها و خدمات عمومی ضروری جامعه، رشد اقتصادی و حمایت  از اقشار آسیب‌پذیر جامعه چيست ؟

 

پاسخ دهنده ( 10 )  :

وظايف دولت عبارتند از :

در وهله اول دولت کالاها و خدمات عمومی ضروری جامعه را که بخش خصوصی تمایل به تولید آنها نداشته عرضه می‌کند.

در وهله دوم، سطح و ترکیب مخارج خود را به نحوی تعیین می‌کند که چرخه‌های تجاری را کنترل و رشد اقتصادی را تقویت کند.

در وهله سوم، دولت در تلاش است تا بودجه به نحوی توزیع و طراحی شود که اقشار آسیب‌پذیر جامعه حمایت شوند.

دولت به منظور دستیابی به این اهداف از سه ابزار «سطح مخارج»، «کارآیی مخارج» و «ترکیب مخارج» استفاده می‌کند .

 

پرسش کننده :

با ذکر مثال توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده ( 10 )  :

به‌عنوان مثال مخارج دولت در زمینه آموزش، سرمایه انسانی در بلندمدت را تقویت کرده و بهره‌وری کل اقتصاد را بهبود می‌بخشد. در سمت مقابل مخارج در حوزه سلامت با توجه به اینکه سلامت اقشار آسیب‌پذیر جامعه را نشانه می‌گیرد اثر بیشتری روی توزیع درآمد دارد. بنابراین هنگام بودجه‌ریزی، دولت با استفاده از ابزار در دسترس خود باید مکانیزمی را طراحی کند که به ترکیب مشخصی از اهداف سه‌گانه «رشد اقتصادی»، «توزیع درآمد» و «تامین کالاهای عمومی» دست یابد.

به عبارت دیگر دولت هنگام بودجه‌ریزی با «تابع هدفی» مواجه است که بسته به کیفیت برنامه‌ریزی خروجی متفاوتی از رفاه اجتماعی به همراه داشته باشد. تابع هدفی که با توجه به سطح درآمد، لازم است هم کالاهای عمومی را برای اقتصاد فراهم کند، هم رشد اقتصادی را با تمرکز بر کارآیی تقویت کند و هم ترکیب مخارج در زمینه‌های مختلف را به نحوی ارائه دهد که توزیع درآمد بهبود یابد.

 

پرسش کننده :

دولت چگونه رشد اقتصادي و سطح تولید سالانه را تغییر مي دهد ؟

 

پاسخ دهنده ( 10 )  :

بر مبنای تئوری‌های اقتصادی، سطح مخارج دولت از دو کانال «تحریک تقاضا» و «تحریک تولید» رشد اقتصادی را تحریک می‌کند. به‌طوری که افزایش مخارج دولت، درآمد قابل تصرف جامعه را افزایش داده تقاضای آحاد اقتصادی برای مصرف کالاها و خدمات را افزایش می‌دهد. از طرفی، با توجه به اینکه دولت به‌طور مستقیم در ارزش افزوده بخشی از کالاها و خدمات نقش دارد، با تغییر مخارج خود به‌طور مستقیم می‌تواند سطح تولید سالانه را تغییر دهد.

 

پرسش کننده :

آيا بر اي اين مباحث ِ تئوري مثال ِ عملي هم وجود دارد ؟

 

پاسخ دهنده :

بودجه کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه ي اقتصادی ( OECD ) - Organisation for Economic Co-operation and Development

مثال خوبي در اين رابطه مي باشد .

 

پرسش کننده :

سازمان همکاری و توسعه ي اقتصادی ( OECD )

Organisation for Economic Co-operation and Development چيست ؟ چند عضو دارد ؟

 

پاسخ دهنده :

در ويکي پديا آمده است :

Organisation for Economic Co-operation and Development سازمانی است بین‌المللی، دارای ۳۵ عضو، که اعضای آن متعهد به اصول دموکراسی و اقتصاد آزاد هستند. این سازمان به تعبیری عمده‌ترین سازمان بین‌المللی تصمیم‌گیرندهي اقتصادی است. مقرّ اصلی این سازمان در شهر پاریس است.  )

 

پرسش کننده :

حداقل ، حداکثر و متوسط درصد ِاختصاص ِ از تولید ناخالص داخلی سالانه اين 35 کشور که صرف عرضه کالاها و خدمات عمومی مي شود چقدر است ؟

 

پاسخ دهنده ( 10 ) :

به‌طور متوسط حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص داخلی سالانه خود را صرف عرضه کالاها و خدمات عمومی می‌کنند. در بین کشورهای مذکور، شیلی با ثبت ۲۵ درصد کمترین نسبت از تولید سالانه داخلی خود را صرف مخارج کالاها و خدمات عمومی می‌کند. در طرف مقابل فنلاند و فرانسه با حدود ۵۵ درصد بیشترین سهم از تولید خود را صرف مخارج می‌کنند.

لطفأ به نمودار ذيل توجه نماييد .

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

نمودار ميله اي ِ نسبت مخارج دولت به توليد ناخالص داخلي در کشور هاي OECD

 

پرسش کننده :

اثر مخارج دولت بر روی رشد اقتصادی در بین کشورهای OECD به چه متغیرهایي  بستگی دارد ؟ مجلسيان با يک اقدام پوپوليستي در تصويب بودجه سال ِ  97 پيشنهاد افزايش قيمت حامل هاي انرژي را حذف نمودند و قيمت هر ليتر بنزين را 1000 تومان ( ارزانتر از آب ) ثابت نگه داشتند !

 

پاسخ دهنده : (10 )

بررسی‌ها نشان می‌دهد اثر مخارج دولت روی رشد اقتصادی در بین کشورهای OECD به ۴ متغیر «اندازه دولت»، «انباشت اولیه سرمایه»، «ترکیب و نوع مخارج» و «شرایط سمت عرضه» بستگی دارد.

 

پرسش کننده :

نقش اندازه دولت در تأثير ِ افزايش مخارج ِ دولت روي رشد اقتصادي را توضيح دهيد .

 

پاسخ دهنده : (10 )

 1. در کشورهایی که دولت حجم پایینی از اقتصاد را در کنترل دارند ، افزایش مخارج ، رشد اقتصادی را به میزان بیشتری تحریک مي کند .

 2. در طرف مقابل، بین کشورهای مذکور هرچه اندازه دولت بزرگ‌تر بوده  افزایش مخارج ، اثر کمتری روی رشد اقتصادی داشته است .

با این وجود برخی ویژگی‌های ساختاری اقتصادی باعث شده تا در برخی کشورهای با حجم دولت بزرگ، اثر منفی را خنثی کرده است.

به‌عنوان مثال در سوئد، با وجود حجم بالای دولت، اعتماد اجتماعی به دولت باعث شده تا افزایش مخارج رشد اقتصادی را تقویت کند.

 

پرسش کننده :

انباشت اولیه سرمایه چه اثری روی رشد اقتصادی دارد ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

انباشت اولیه سرمایه دومین متغیری است که کارآیی مخارج دولت را مشخص مي کند .

 1. هرچه حجم انباشت سرمایه اولیه در اقتصاد بیشتر باشد ، کارآیی مخارج دولت نیز کمتر مي شود .

 2. به عبارت دیگر، با توجه به اصل «بازدهی نزولی سرمایه»، مخارج دولت در کشورهای با انباشت پایین سرمایه اثر بیشتری روی رشد اقتصادی دارد .

 

پرسش کننده :

«ترکیب و نوع مخارج» چه اثری روی رشد اقتصادی دارد ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

«ترکیب و نوع مخارج» سومین متغیری است که کارآیی مخارج دولت را مشخص مي کند .

«ترکیب و نوع مخارج» نیز نقش قابل‌توجهی در کارآیی مخارج دولت در بین کشورهای OECD دارد . به‌طوری که به‌طور متوسط مخارج دولت در بخش سرمایه‌گذاری و عمرانی نسبت به مخارج جاری با شدت بیشتری تولید را تحریک مي کند .

 

پرسش کننده :

يعني  مخارج دولت در بخش سرمایه‌گذاری و عمران با شدت بیشتری تولید را تحریک مي کند ؟

پس در ترکيب مخارج ، بايد به بخش سرمایه‌گذاری و عمران ( نسبت به مخارج جاري ) توجه بيشتري شود !

 

پاسخ دهنده : (10 )

بله . البته کیفیت اثر مخارج سرمایه‌گذاری در کشورهای مذکور به منبع تامین مخارج مورد نظر ، نيز بستگی دارد .

 1. اگر منابع مالی مخارج عمرانی از منبع کاهش مخارج جاری تامین شده باشد، بیشترین اثر مثبت را روی رشد اقتصادی خواهد داشت  .

 2. اما در صورتی که دولت مخارج عمرانی را از طریق منابع درآمدی جدید تامین کرده باشد، اثر کمتری روی رشد اقتصادی خواهد داشت .

قابل ذکر است که در بین کشورهای OECD، یک درصد رشد در سهم مخارج سرمایه‌گذاری از سایر مخارج دولت، سطح تولید اقتصادی بلندمدت را حدود ۵ درصد افزایش داده است.

 

پرسش کننده :

نوع و ترکيب ِ مخارج عمرانی چه اثري روی رشد اقتصادی دارد ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

به نکته مهمي اشاره کرديد :

نوع و ترکيب ِ مخارج عمرانی هم اثر متفاوتی روی رشد اقتصادی دارد .

 1. هرچه مخارج عمرانی در زمینه «تحقیق و توسعه» تخصيص داده شود ، رشد اقتصادی به میزان بیشتری از کانال بهبود ِ بهره‌وری حاصل مي شود .

 2. در طرف مقابل ، اگر مخارج سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ دولتی که بخش خصوصی قابلیت ورود  به آن را دارد، تزريق شود ، افزایش مخارج عمرانی نیز رشد اقتصادی را محقق نمي کند .

 

پرسش کننده :

آيا همواره افزايش مخارج جاری از جانب افزایش تقاضا ، تولید را تحریک مي کند ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

چهارمین عاملی که اثر سطح مخارج دولت روی رشد اقتصادی را در بین کشورهای OECD تعیین می‌کند شرایط سطح تولید است.

 1. اگر اقتصاد کلان از محدودیت سمت عرضه رنج می‌برد، افزایش مخارج جاری از جانب افزایش تقاضا نه‌تنها تولید را تحریک نمي کند  بلکه به میزان بیشتری تورم را افزایش مي دهد .

 2. در صورتی که سطح تولید اقتصاد محدودیت نداشته باشد ، افزایش مخارج جاری ، اثر مثبتی روی رشد اقتصادی خواهد داشت  .

 

پرسش کننده :

وقتي سطح ِ مخارج سالانه دولت در بودجه مشخص شد ! توزيع بهينه اين مخارج چه اهميتي دارد ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

توزیع بهینه مخارج ؛ بعد از تعیین سطح مخارج سالانه، دولت با این سوال مواجه است که مخارج خود را با چه مکانیزم توزیعی بین زمینه‌های مختلف تخصیص دهد که بیشترین اثرات رفاهی و موثرترین اثر بازتوزیعی را به همراه داشته باشد.

 

پرسش کننده :

ترکيب ِ مخارج دولت شامل چه گروه هایي مي شود ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

در یک دسته‌بندی اجزای مخارج دولت را می‌توان به گروه هاي مختلف «آموزش»، «سلامت»، «جبران رفاه بازنشستگان و سالمندان»، «بیماری‌های خاص و ناتوانی»، «پرداخت‌های جبران بیکاری»، «جبران رفاه خانواده‌ها و کودکان»، «یارانه»، «سرمایه‌گذاری»، «سایر مخارج» و «پرداخت‌های بهره‌ای» تفکیک کرد.

با توجه به اینکه زمینه‌های مختلف مخارج اثرات متفاوتی روی رشد اقتصادی و بازتوزیع درآمد دارد، تعیین هدفمند توزیع مخارج نقش مهمی روی اثر نهایی مخارج دولت در اقتصاد دارد.

 

پرسش کننده :

آيا تمامي گروه هاي مخارج فوق را مي توان در دو يا چند بخش کوچک تر ، تقسيم بندي کنيم ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

بله ؛ اجزای مخارج گروه هاي فوق را بسته به اثر آنها روی رشد اقتصادی می‌توان به دو گروه «بهره‌ور یا Productive» و «غیر بهره‌ور یا Unproductive» تقسیم کرد.

 

پرسش کننده :

زير مجموعه ي مخارج بهره‌ور و مخارج غیربهره‌ور کدامند؟

 

پاسخ دهنده (10 ) :

 1. اجزای بهره‌ور آن دسته از مخارجی بوده که به‌طور مستقیم در تابع تولید حضور دارند.

به‌عنوان مثال ؛ مخارج در زمینه آموزش، سرمایه انسانی و مخارج در زیرساخت‌ها سطح سرمایه فیزیکی را افزایش می‌دهند که هر دو به‌طور مستقیم در تابع تولید اجتماعی حضور دارند، بنابراین این دو گروه در زمره گروه مخارج بهره‌ور قرار می‌گیرند.

 

 1. در طرف مقابل مخارج غیربهره‌ور مانند مخارج سلامت و جبران رفاه بازنشستگان در تابع تولید حضور ندارند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهای OECD بین مخارج «بهره‌ور» و «غیره‌بهره‌ور» عمدتا متمایل به دسته دوم بوده‌اند به‌طوری که حجم قابل‌توجهی از مخارج سالانه این کشور‌ها صرف زمینه‌های رفاه‌محور مانند «تامین رفاه اجتماعی»، «جبران رفاه بازنشستگان و سالمندان»، «حمایت بیماری‌های خاص و ناتوانی»، «پرداخت‌های جبران بیکاری»، «جبران رفاه خانواده‌ها و کودکان» شده است و سهم مخارج تولید‌محور در این کشورها پایین بوده است. به‌طوری که در این کشورها سهم مخارج «آموزش» و «عمرانی» که سرمایه انسانی و فیزیکی را تقویت می‌کنند به‌طور متوسط حدود ۲۰ درصد از مخارج بوده است.

به عبارت دیگر، دولت در این کشورها نقش خود را در بخش‌های تولیدی که نیاز به بهره‌وری بالا داشته کمرنگ و زمینه را برای ورود بخش خصوصی فراهم کرده است. در طرف مقابل، مخارج سالانه خود را صرف تامین رفاه اقشار آسیب‌پذیر کرده است.

 

پرسش کننده :

اثر مخارج دولت روی توزیع درآمد چگونه است ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

بررسی تجربه کشورهای OECD نشان می‌دهد زمینه‌های مختلف مخارج دولت اثر متفاوتی روی توزیع درآمد در جامعه داشته است. اثر مخارج دولت روی توزیع درآمد را می‌توان به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرد.

 1. در دسته مستقیم مخارج دولت به‌طور مستقیم درآمد قابل تصرف افراد را با ایجاد شغل یا حمایت‌های مالی مستقیم تغییر می‌دهد.

 2. در حالت غیرمستقیم، مخارج دولت ابتدا سطح رشد اقتصادی و متعاقبا توزیع درآمد را تغییر می‌دهد. به‌عنوان مثال، مخارج دولت، آموزش سرمایه انسانی و بهره‌وری اقشار ضعیف را بهبود می‌دهد و در بلندمدت نقش آن‌ها را در اقتصاد تقویت می‌کند.

 

پرسش کننده :

 1. مخارج بودجه‌ای دولت براي تامین رفاه بازنشستگان چه اثري در رشد اقتصادي دارد ؟

 2. مخارج بودجه‌ای دولت براي تامین رفاه بازنشستگان چه تغييري در توزيع درآمد بين اقشار جامعه ايجاد مي کند ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

بررسی‌ها حاکی از آن است که :

 1. مخارج بودجه‌ای دولت روی تامین رفاه بازنشستگان ، اثر منفی قابل ملاحظه‌ای روی رشد اقتصادی دارد .

 2. مخارج بودجه‌ای دولت براي تامین رفاه بازنشستگان ، توزیع درآمد را بین قشرهای جامعه تغییر نداده است.

به همین دلیل در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته مخارج بازنشستگی از کانال بودجه خارج می‌شود و در قالب حمایت دولتی در قالبی خارج از بودجه یا از طریق خود صندوق‌های بازنشستگی تامین می‌شود.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد یک درصد افزایش سهم مخارج بازنشستگی از مخارج کل، تولید بلندمدت را حدود ۲ درصد در کشورهای مذکور کاهش داده است.

البته سیاست تعیین سن بازنشستگی و همین‌طور تغییر هرم سنی جمعیت اثر قابل ملاحظه‌ای روی اثر مخارج بازنشستگی بر رشد و توزیع درآمد داشته است.

هر چه نوسانات هرم سنی بیشتری بوده، مخارج دولت اثر  ِمثبت ِ کمتری روی رشد اقتصادی داشته است.

 

پرسش کننده :

یارانه‌های دولتی چه اثري بر رشد اقتصادي و چه تأثيري در اصلاح ِ نابرابري توزيع درآمدها دارد ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

بررسی تجربه کشورهای OECD نشان می‌دهد افزایش یارانه‌های دولتی اثر منفی روی رشد اقتصادی داشته است.

درخصوص اثر یارانه‌ها روی رشد اقتصادی، یارانه‌ها عمدتا با انحراف تخصیص منابع و کاهش رقابت اثر منفی روی رشد اقتصادی داشته‌اند .

برای مثال، یارانه‌های تخصیص داده‌شده روی تحقیق و توسعه ممکن است پروژه‌هایی را تامین مالی کند که بازدهی کمتری نسبت به سایر پروژه‌ها دارند یا به دلیل رانت‌های بالقوه، منجر به ایجاد پروژه‌هایی خارج از حوزه تحقیق و توسعه به جای پروژه‌های تحقیق و توسعه شوند.

یارانه‌ها در صنایع در حال افول، مانند کشاورزی منجر به پیدایش شرکت‌های با بهره‌وری پایین شده و بازتوزیع منابع را به تعویق انداخته است.

به علاوه، در کشورهای مورد بررسی، گروه‌های ذی‌نفوذ اثرگذاری یارانه‌ها را تحت تاثیر قرار داده‌اند. به‌طوری که یک درصد افزایش سهم یارانه‌ها تولید بلندمدت را حدود ۷ درصد کاهش داده است.

مهم‌ترین دلیل این است که عمدتا یارانه‌ها شرکت‌های دارای بهره‌وری پایین را بر شرکت‌های خلاق مسلط می‌کند.

 

پرسش کننده :

آيا يارانه ها نابرابری توزیع درآمد را کاهش مي دهد ؟

 

پاسخ دهنده ( 10 ) :

درخصوص اثر یارانه‌ها و مخارج پرداختی رفاهی، در صورتی که یارانه‌ها به درستی به هدف اصابت کنند، با توجه به اینکه درآمد سرانه اقشار ضعیف را نشانه می‌گیرد، توزیع درآمد را برابرتر می‌کند.

 

پرسش کننده :

ترکيب يارانه پرداختي ، چه اثرات مثبت و منفي در کاهش نابرابري دارد ؟

 

پاسخ دهنده : ( 10 )

درخصوص اثر یارانه‌ها روی نابرابری درآمد دو دسته یارانه وجود دارد:

 1. برخی یارانه‌ها که به درستی به هدف اصابت می‌کنند به این دلیل که اثر فزاینده روی اقشار ضعیف دارند نابرابری را کاهش می‌دهند .

مانند يارانه بهزيستي در ايران ( اين  مثال از طرف نگارانده مطرح شده است . )

سایر مخارج مانند جبران رفاه خانواده‌ها و کودکان به این دلیل که سطح درآمد قابل تصرف این گروه را نشانه می‌گیرد نابرابری را کاهش می‌دهد.

 1. برخی یارانه‌های دیگر که به دلایل مختلف متمایل به اقشار پردرآمد جامعه است نابرابری را افزایش می‌دهند.

ماننده پرداخت يارانه نقدي به همه از جمله اقشار پر درآمد و پرداخت ِ یارانه در بخش انرژی به ویژه بنزین در این گروه قرار دارد.

براي درک بهتر موضوعات بيان شده در بالا ، به نمودار دايره اي ترکيب مخارج اوليه دولت براي گروه ِ کشور هاي  OECD توجه کنيد !

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

نمودار ترکيب مخارج اوليه دولت براي گروه کشورهاي OECD

 

پرسش کننده :

بنابراین دولت هنگام برنامه‌ریزی بودجه‌ای با تابع هدفی از بودجه مواجه است که می‌تواند نتایج رفاهی مختلفی به همراه داشته باشد.

شدت ِ اثرگذاری سیاست مالی دولت به چه عواملي بستگي دارد ؟

 

پاسخ دهنده : (10 )

شدت اثرگذاری سیاست مالی دولت بسته به برنامه‌ریزی و شناخت دولت از کارکردها، مشخصات و میزان اثرگذاری اجزای بودجه دارد .

در صورتی که دولت شرایط زمانی حاکم بر اقتصاد کلان را بهتر ارزیابی کند به احتمال بیشتری اثر سیاست مالی روی رشد اقتصادی را محقق می‌سازد. به‌علاوه، در صورتی که دولت کارکردهای اجزای مختلف بودجه را بهتر بشناسد، مخارج سالانه خود را با ترکیب بهتری توزیع کرده منابع جامعه را با شدت بیشتری تضمین خواهد کرد.

بررسی تجربه کشورهای OECD نشان می‌دهد این کشورها در بلندمدت عمدتا از نقش «رشد» بودجه فاصله گرفته و عمدتا به «نقش رفاهی» بودجه متمایل شده‌اند تا فضای تولید را برای بخش خصوصی فراهم کنند.

 

پرسش کننده :

با توجه به تحريم ها ، تابع هدف بودجه 98 چه ويژگي بايد داشته باشد ؟

 

گفت و گو ادامه دارد .

بخش سوم

منابع :

( 1 ) روایت مسعود نیلی از چگونگی پیدایش و رشد ابر چالش‌های اقتصاد ایران روزنامه دنیای اقتصاد شماره ۴۱۳۴ مورخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

( 2 ) دکتر تیمور رحمانی مقاله معمای رشد و کمبود نقدینگی : روزنامه دنياي اقتصاد شماره 4503 منتشره در روز يک شنبه 2 دِي 1397

( 3 ) تارنماي سرپوش اقتصادي ، دوم مهر 1396 ، بحران ٤١ هزار ميليارد تومانی صندوق‌های ورشكسته

( 4 ) تارنماي تابناک ، 8 بهمن 1396 ، هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات پرداخت کرد؟

( 5 ) تارنماي مشرق ، 14 مهر 1395 ، میزان یارانه پرداختی سالانه در کشور چقدر است؟

( 6 ) تار نماي دارايان ، سه شنبه 14 فرودين 1397، متن کامل قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور

( 7 ) دانشنامه آزاد ويکي پديا

( 8 ) تارنماي خبر آنلاين ، 4 مرداد 97 ، کسری بودجه چگونه جبران خواهد شد؟

( 9 ) روزنامه دنياي اقتصاد ، سه شنبه 4 دي 97 شماره 4505 ، جهت يابي اقتصاد با بودجه 98

( 10 ) روزنامه دنياي اقتصاد شماره ۴۴۹۶ تجربه کشورهای عضو « OECD » بررسی شد .حذف خطای مداخله در بودجه


تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

یکشنبه, 16 دی 1397 21:51 خوانده شده: 741 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -4 --
شاکی 1397/10/16 - 23:38
مناظره ی الهیار و سلیمی وسید مجید حسینی را مشاهده میکردم در مورد خرید خدمات چند نکته بارز بود به نظرم:
1)الهیار کاملاً منطقی و متین و با آرامش و مستدل صحبت می کرد...اما واقعاً امثال من رو چه به حمایت از الهیار!!پاشنه آشیل امثال الهیار علی رغم عالم بودن و مشرف بودنش بر حوزه تخصصی عدم ارتباط وتعامل با منتقدین و صاحب نظران ومحدود نمودن ارتباطات به یک حلقه یبسته است پس همان ها هم الان بیایند حمایت کنند!!
2)این سید مجید حسینی،احمدی نژاد دوم است اصلاً ترکیبی از احمدی نژاد و حاجی بابایی است و یک شارلاتان حرفه ای است که براحتی میتواند رأی جمع کند...در آینده بیشترجلوه میکند با این رویکردهای عوامفریبانه ای که دارد...اما باز هم به ما چه...ما نه سر پیازیم و نه ته پیاز!!همون کمیته ی حقوقی سازمان معلمان که الان سهیم در قدرت هستند بیایند در این موارد اظهار بیانیه کنند!!
پاسخ + 0 0 --
جمشید 1397/10/16 - 23:55
شاکی هیچکی از تو نظر نخواست حرف نزنی ....
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 08:15
این شاکی احتمالا خوو الهیار است که اومده اینجا نظر میذاره یا یکی از نوچه های وزارت و دولت روحانی
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 08:51
تعداد منفی ها رو ببین جناب شاکی مزدور الهیار ترکمن
پاسخ + +2 0 --
جمشیدفرشید 1397/10/16 - 23:55
تاوان هوچی گری های پور سلیمان در باب جمع رای برای دولت تحقر و توهین .

پورسلیمان تحویل بگیر
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/10/17 - 01:39
معلمان همیشه باید تاوان افراد وابسته مانند پورسلیمان وشهسواری بدهنداقابان مسول در سایت صدای معلم خود را درظلم های دولتمردان در حق قشر نجیب فرهنگی شریک نکنید و دست از حمایت نادرست از مسولان اموزش و پرورش برداربد ومعلمان را با حقوق ضایع شده انها توسط دولت اشنا سازید که جدیدترین ان بیمه ظالمانه تکمیلی است که زور هم کرده اند یا همه اعضای خانواده یا هیچ کس با نرخی نجومی و شامل کمترین امکانات وکمترین مرکز طرف قرداد
پاسخ + +2 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 08:20
شهسوارزاده در مقالات تکراری خود ببشتر تکرار یاوه گوییهای اربابان خود است مینویسد 42 هزار میلیارد تومان به مردم یارانه داده میشود این ادم که اکنون ظاهرا اقتصاد دان شده و ادای اقتصاد دانان را در می اورد یا نمیفهمد و یا اینکه خودش را اینگونه به نفهمیدن زدن که این 42 هزار میلیارد تومان هیچ ارتباطی به دولت و بودجه ندارد از افزابش قیمت حامل های حدود 160 هزار میلیارد تومان عایدی دولت شده که از این درامد عظیم که یادگار احمدی نژاد است فقط یک چهارمش به عنوان یارانه پرداخت میشود یعنی این منبع اصلا ابدا ارتباطی به بودجه ندارد که هیچ حای دولت 120 هزار میلیارد تومان نیز سود کرده ودبخش بسیار ناچیزی را به مردم اختصاص می دهد
پاسخ + +2 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 08:24
متاسفانه مغز شهسوارزاده نویسنده مغرض وابسته به دولت سرمایه داری روحانی قادر به هضم این نکته مهم در مورد یارانه ها نیست وی همچون ارباب رفاه زده خویش شیخ حسن چاره کار را صرفا در دروغگویی ارائه امار غلط و فشار بر مردم می داند شهسوارزاده به جای اینکه خواستار حذف بودجه نهاد ریاست جمهوری و ریخت و پاشهای مجلس و اربابانش نوبخت باشد چاره کار را در حذف یارانه مردم که فقط یک چهارم درامد حاصل ازافزایش قیمت هاست می داند مغزش علیرغم اینکه بالای 60 سال سن دارد اما همچنان همانند نوجوان 14 ساله است
پاسخ + +1 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 08:27
تنها یک راه برای بهبود و نجات وصعیت فعلی متصور است باید تمام اصلاح طلبان و لیست امید وابسته به دولت را از مجلس اخراج کنیم با بیرون کردن نوچه ها و زالوهای دولت از مجلس و استقرار افراد سالم و مخالف با دولت سرمایه داری روحانی تا حدودی شاهد بهبود وضعیت خواهیم بود و سپس اخراج و محاکمه دولت شیخ حسن
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/17 - 17:31
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي کاکتوس سپاس که با حقير به ديالوگ نشسته ايد .
در ابتداي پرداخت يارانه نقدي ( به هر نفر 45500 تومان ) چه ها گفته نشد !
پول امام زمان است !
سرمايه آتي فرزندان ايران زمين است !
منجر به کاهش شاخص يا ضريب جيني مي شود . ( موجب ِ کاهش ِ شکاف طبقاتي مي شود ! )
....
...
ولي طي اين چند سال ، چه دوران ِ احمدي نژاد و چه در دوران روحاني فشار اقتصادي کمر اقشار آسيب پذير شکسته است !
( اين واقعيت تلخ را همه اقشار آسيب پذير با پوست و گوشت و استخوان خود حس مي کنند ! )
هدفمندي يارانه ها به معني پرداخت مساوي به همه ملت ايران ( در ابتدا بيشتر از ملت ايران ) نبوده و نيست !
حقير به نقل از کارشناسان اقتصادي ، اين روش مخرب را هم در دولت معجزه هزاره سوم و هم در دولت روحاني نقد کرده ام .


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/17 - 17:32
ادامه پاسخ :

ولي حضرتعالي بشدت منقلب شده مي فرماييد :
"تنها یک راه برای بهبود و نجات وضعیت فعلی متصور است باید تمام اصلاح طلبان و لیست امید وابسته به دولت را از مجلس اخراج کنیم ."

به باور بنده بجاي حذف رقيب ، در سايه تعامل بين اصولگرا ، اصلاح طلب ، معتدل ، مستقل و ... مي توان چالش ها را مديريت نمود.
لطفأ نظر خود را درمورد فقط اين مطلب بيان کنيد :
اگر اين يارانه ها واقعأ هدفمند بود ( شامل همه ملت نمي شد ! ) و فقط اقشار آسيب پذير و حمايت از توليد و خدمات را هدف مي گرفت ( ترکيب مخارج پوپوليستي نبود ! ) فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر نمي شد و شاهد ِ رشد اقتصادي (بدون تکيه به نفت ) بوديم .
پرداخت پوپوليستي يارانه ي نقدي ( 45500 تومان به هر ايراني ) ترکيب مناسبي براي هدفمند کردن يارانه ها نيست ، به خصوص وقتي از بخش توليد و خدمات ، حمايت نمي شود ،به همين دليل طي اين چند سال فشار اقتصادي بر دوش اقشار آسيب پذير بيشتر شده است .

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/17 - 17:33
ادامه پاسخ :

حقير در اين گفتگو هيچ حمايتي از هيچ جناح سياسي نداشته ام ولي حضرتعالي با چهره حق به جانب ( پوپوليستي ) بشدت از معجزه هزاره سوم جانبداري نموده ايد و بر جناح مقابل بشدت اعتراض کرده ايد !

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 19:52
جناب شهسوارزاده شما چرا همیشه از پاسخ دادن فرار می کنید حرف من خیلی روشن بود ببینید این یارانه های دولت شیخ حسن به مردم پرداخت می کند ابدا و ابدا ارتباطی به بودجه ندارد اینکه وزیر نفت شیخ حسن میگفت شب دادن یارانه ها شب مصیبت ماسن حرف پوپولیستی و عوام فریبانه بود دولت از افزایش حاملهای سوخت 160 هزار میلیارد تومان درامد کسب کرده فقط و فقط یک چهارم این 160 هزار میلیارد تومان از بابت یارانه به مردم پرداخت میشود سه چهارم این مبلغ مشخص نیست در کجا هزینه میشود پس دولت از بابت یارانه ها یک صد و بیست هزار میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است حالا شما چرا قادر به درک این مطلب نیستی معلوم نیست
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1397/10/17 - 19:52
جناب شهسوارزاده شما چرا همیشه از پاسخ دادن فرار می کنید حرف من خیلی روشن بود ببینید این یارانه های دولت شیخ حسن به مردم پرداخت می کند ابدا و ابدا ارتباطی به بودجه ندارد اینکه وزیر نفت شیخ حسن میگفت شب دادن یارانه ها شب مصیبت ماسن حرف پوپولیستی و عوام فریبانه بود دولت از افزایش حاملهای سوخت 160 هزار میلیارد تومان درامد کسب کرده فقط و فقط یک چهارم این 160 هزار میلیارد تومان از بابت یارانه به مردم پرداخت میشود سه چهارم این مبلغ مشخص نیست در کجا هزینه میشود پس دولت از بابت یارانه ها یک صد و بیست هزار میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است حالا شما چرا قادر به درک این مطلب نیستی معلوم نیست
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/17 - 23:28
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي کاکتوس سپاس فراوان که با حقير مجددأ و محترمانه ( بدور از تبليغات جناحي ) به ديالوگ نشسته ايد .

پرداخت يارانه نقدي به همه ملت ايران يا اکثريت قريب به اتفاق ِ ملت ايران ( هر نفر 45500 تومان بطور مساوي ) فارغ از آنکه منبع ِ اين پول به قول شما از 160 هزار ميليارد تومان درآمد دولت مي باشد ! يا دولت روحاني مصيبت در شب ِ پرداخت آن دارد !


بدون آنکه از توليد حمايت شود ! بدون آنکه به اقشار آسيب پذير توجه جدي شود !

يک اقدام پوپوليستي است . ( ساختن پل به زور، توسط سياستمداران مي باشد . ) که در دراز مدت دودش به چشم اقشار آسيب پذير مي رود .


گذشت ِ زمان مخرب بودن اين سياست را بر همه اقشار آسيب پذير ثابت کرده است .
خداوند بزرگ را بسيار شاکرم که در اين ديالوگ براي خودتان خسران و زيان آخرت را رقم نزديد و بنده را متهم به ... نفرموديد !


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/18 - 18:44
این سبستم شهسوارزاده است که بالحنی مودبانه تمام اقدامات دولت گذشته را میکوبد ولی حاضر نیستند به ظلم های دولت روحانی در حق فرهنگیان کوچکترین اشاره ای کنند .امان از وابستگی .خدایا ما را وابسته به فرد وگروه خاصی مگردان
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 17:47
به نام دوست
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي ناشناس سپاس فراوان که با حقير به ديالوگ نشسته ايد .

در مجادله ، شايد توهين ، تحقير و بي احترامي جايز باشد !
ولي شرط اساسي در ديالوگ احترام به فرد مقابل است هر چند که ممکن است در دو ديگاه مخالف هم باشند !

از اينجانب انتظار نداشته باشيد در نقد يک روند غلط اقتصادي – اجتماعي ، بيان ِ توهين آميز داشته باشم !

حقير فقط در مواجهه با پوپوليست ها ، شايد مرتکب اشتباه شده باشم که موجبِ شرمندگي ام مي باشد !

از مديريت محترم تار نماي وزين " گروه صداي معلم " سپاسگزارم که امکان ديالوگ بين فرهنگيان فرهيخته را فراهم آورده است .

پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 17:49
ادامه پاسخ :

حقير در اين گفتگوي ( تاکنون چهار قسمتي) بحث کسري بودجه طي 70 سال گذشته را بررسي کرده ام !

در اين رابطه بسيار از عملکرد غلط حسن روحاني و تيم برنامه ريز و بودجه نويس آن سخن گفته ام .

مباحث اقتصادي - اجتماعي جدا از مباحث سياسي مي باشد !که رقبا سعي در تخريب و حتي حذف فيزيکي طرف مقابل دارند .

اينجانب بارها اعلام کرده ام و باز هم اعلام مي کنم :

درسايه تعامل بين همه قوا ، نهاد ها ، گروه ها ( اصولگرايان ، اصلاح طلبان ، معتدل ها ، مستقل ها و ... ) مي توان بر چالش هاي اقتصادي _ اجتماعي از جمله اصلاح ساختار آموزش و پرورش فائق آمد !

چطور مي فرماييد :

"امان از وابستگی .خدایا ما را وابسته به فرد وگروه خاصی مگردان "

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1397/10/18 - 21:46
ازکجا میگی مخرب بودن این سیاست روشن شده؟ بله مخرب بودنش برای منافع شماست نه مردم. طرح یارانه بهترین طرح در راستای عدالت صرفه جویی و توزیع ثروت بود دولتت شیخ حسن که 120 هزار میلیارد تومان سود کرده بهش بگو این 120 هزار میلیارد تومان رو صرف تولید کنه چرا به این 40 میلیارد تومان گیر دادی درضمن جناب اقتصاد دان مردم باید قدرت خرید داشته باشند که بتونن محصولات تولیدی رو بخرن پول نداشته باشن این تولید به چه دردی میخوره ؟
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 20:03
به نام دوست

استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي جناب آقاي کاکتوس سپاس فراوان که با حقير مجددأ به ديالوگ نشسته ايد .

در روزنامه دنياي اقتصاد امروز ( روز چهار شنبه 19 دي 97 ) در مقاله قدرت زایش پس‌انداز ایرانی آمده است :

1. در کشوری مانند نروژ تقریبا تمام درآمد حاصل از فروش نفت به صندوق ذخیره ارزی سرازیر می‌شود. آمارها نشان می‌دهد که تنها سود حاصل از فعالیت این صندوق می‌تواند واردات این کشور را برای بیش از دو سال تامین کند و غنای این صندوق نه‌تنها در اقتصاد جهانی بلکه در سیاست بین‌الملل نیز به اهرمی قوی برای این کشور تبدیل شده‌است. البته برخی از کشورها مانند کشورهای حاشیه خلیج‌فارس تا بیش از حدود یک دهه پیش بخش عمده نفت خود را صرف افزایش هزینه‌ها یا سرمایه‌گذاری می‌کردند.


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 20:08
2. بررسی آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد که کشورهای ایران، عربستان و ترکیه در ابتدای دهه ۱۹۹۰ درآمد ناخالص داخلی یکسانی داشته‌اند. اما در حال‌حاضر تولید ناخالص داخلی ترکیه تقریبا ۸/ ۱ برابر تولید ناخالص داخلی هر یک از این کشورهاست. این تحولات در حالی رخ داده است که ایران تنها در نیمه دوم این بازه زمانی بیش از یک هزار میلیارد دلار نفت فروخته است.


میزان فروش نفت خام ایران طی یک و نیم دهه گذشته تقریبا سه برابر مجموع سرمایه‌گذاری ترکیه در بخش غیرمالی است.

3. اقتصاد ایران در سه دهه گذشته با فاصله نسبتا معناداری از سه کشور نفتی همسایه، کمترین شتاب اقتصادی را در بین کشورهای مورد بررسی داشته است. طی سه دهه گذشته ارزش تولید ناخالص داخلی کشورهای عربستان، امارات و عراق (به قیمت ثابت سال ۲۰۱۰) بیش از سه برابر شده‌است. این در حالی است که تولید ناخالص داخلی ایران در بازه زمانی سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۷ تنها ۴/ ۱ برابر شده‌است. یعنی اقتصاد ایران در سه دهه اخیر حتی در مقایسه با همسایگان نفتی خود نیز در وضعیت «درجا زدن» قرار داشته‌است.

ادامه
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 20:09
ادامه پاسخ :
4. نکته جالب توجه اینکه روند اقتصاد ایران با وجود بهره‌مندی از بیش از هزارمیلیارد دلار درآمد نفتی طی سه دهه گذشته، مسیری کاملا واگرا با همسایه شمال غربی خود یعنی ترکیه داشته‌است. کشوری که در مقایسه با ایران، عربستان، امارات و عراق بهره چندانی از منابع زیرزمینی نبرده ‌است. اما چه عاملی باعث شده که اقتصاد ایران با وجود داشتن چنین ظر فیت بالقوه‌ای، در عمل به یک موجود بیمار و کم‌تحرک تبدیل شود؟ آیا این تفاوت ناشی از این است که ایران سهم به نسبت کمتری از درآمد نفتی خود را خرج توان‌افزایی در بخش غیرنفتی می‌کند؟
استاد بزرگوار ، فرهيخته گرامي بحث اين است که پرداخت يارانه نقدي به همه ايرانيان بطور مساوي بدون توجه به زير ساخت هاي اقتصادي و بدون توجه ِ خاص به نياز هاي اقشار آسيب پذير از پايه غلط است !
چه در زمان احمدي نژاد که بيشتر از جمعيت کل کشور يارانه مساوي مي گرفتند ! اگرچه تکذيب شده يا تکذيب نشده است !
چه در زمان روحاني که حتي ايرانيان مقيم ِخارج از کشور هم يارانه مساوي مي گيرند! اگرچه تکذيب شده يا تکذيب نشده است !

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 20:10
ادامه پاسخ :
يا آنطور که استاد بزرگوار علي مي فرمايند :
" سی وپنج هزار میلیارد پرداختی دولت به بانک ها از بابت سود بانکداری بدون ربا بوده که دولت آخ هم نگفت.چرا؟ "
تاراج منابع تجديد ناپذير که متعلق به نسل هاي آينده مي باشد !

در قانون هدفمندي يارانه ها مشتمل‌بر شانزده ماده و شانزده تبصره درجلسه علنی روز سه‌‌شنبه مورخ پانزدهم دی‌ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۳/۱۰/۱۳۸۸ به تأیید شورای نگهبان رسیده است ، آمده است :


ماده ۸- دولت مکلف است سی درصد (۳۰% ) خالص وجوه حاصل از اجراء این قانون را برای پرداخت کمک های بلاعوض، یا یارانه سود تسهیلات و یا وجوه اداره شده برای اجراء موارد زیر هزینه کند:

الف- بهینهه سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی و تشویق به صرفه جویی و رعایت الگوی مصرف که توسط دستگاه اجرائی ذیربط معرفی میشود.

ب- اصلاح ساختار فناوری واحدهای تولیدی در جهت افزایش بهره وری انرژی، آب و توسعه تولید برق از منابع تجدیدپذیر.

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 21:56
ادامه پاسخ :

ج- جبران بخشی از زیان شرکتهای ارائه دهنده خدمات آب و فاضلاب، برق، گاز طبیعی و فرآورده¬های نفتی و شهرداریها و دهیاریها ناشی از اجراء این قانون.

د- گسترش و بهبود حمل و نقل عمومی در چهارچوب قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و پرداخت حداکثر تا سقف اعتبارات ماده (۹) قانون مذکور.

هـ - حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و صنعتی.

و - حمایت از تولید نان صنعتی.

ز - حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی.

ح- توسعه خدمات الکترونیکی تعاملی با هدف حذف و یا کاهش رفت وآمدهای غیر ضرور.

ماده ۱۲- دولت مکلف است تمام منابع حاصل از اجرای این قانون را به حساب خاصی به‌نام هدفمندسازی یارانه ها نزد خزانه داری کل واریز کند. صددرصد(۱۰۰%) وجوه واریزی در قالب قوانین بودجه سنواتی برای موارد پیش بینی شده در مواد (۷) ، (۸) و (۱۱) این قانون اختصاص خواهد یافت.

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 21:57
ادامه پاسخ :

از شما استاد بزرگوار و انديشمند و ديگر اساتيد فرهيخته تقاضاي عاجزانه دارم که بفرماييد با توجه به قسمت چهارم ِ مقاله قدرت زایش پس‌انداز ایرانی که در فوق آمده است :
"نکته جالب توجه اینکه روند اقتصاد ایران با وجود بهره‌مندی از بیش از هزارمیلیارد دلار درآمد نفتی طی سه دهه گذشته، مسیری کاملا واگرا با همسایه شمال غربی خود یعنی ترکیه داشته‌است. کشوری که در مقایسه با ایران، عربستان، امارات و عراق بهره چندانی از منابع زیرزمینی نبرده ‌است. اما چه عاملی باعث شده که اقتصاد ایران با وجود داشتن چنین ظر فیت بالقوه‌ای، در عمل به یک موجود بیمار و کم‌تحرک تبدیل شود؟ آیا این تفاوت ناشی از این است که ایران سهم به نسبت کمتری از درآمد نفتی خود را خرج توان‌افزایی در بخش غیرنفتی می‌کند؟"


پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/19 - 21:59
ادامه پاسخ :و

به گفته دکتر فرخ قبادی :
"همه شواهد موجود حاکی از آن است که سرمایه‌گذاری، به‌ویژه در حوزه تولید، در کشور ما وضعیت مناسبی ندارد. براساس آمار بانک مرکزی، نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۹۵ به قیمت‌های ثابت (یعنی پس از کسر تورم) معادل ۱۶/ ۰ درصد در سال بوده است. حال اگر تشکیل سرمایه ثابت ناخالص سرانه را طی این دوره محاسبه کنیم، به عدد منفی ۹۳/ ۱ درصد در سال خواهیم رسید. "آيا با توجه به روند جاري ، جمهوري اسلامي ايران ، به اهداف سند چشم انداز نزديک مي شود ؟ يا رقباي منطقه اي ما از ما سبقت مي گيرند ؟


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/10/18 - 22:15
اگر اشتباه نکنم در خرداد 96 سی وپنج هزار میلیارد پرداختی دولت به بانک ها از بابت سود بانکداری بدون ربا بوده که دولت آخ هم نگفت.چرا؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/21 - 13:18
اقای شعسوارزاده که قیافه متفکر به خود میگرید ببینید چه بلاهایی دولت محترم شما سر جامعه وعلی الخصوص فرهنگیان اورده است که اخرین ان بیمه افتضاح تکمیلی فرهنگیان است که فقط در دبیرستان ما نیمی از همکاران انصراف دادند ولی شما شجاعت بازگو کردن ان را ندارید زیرا نان به نرخ روز خور هستیداگر این طور نیست به دولت فخیمه طی مقاله ای جدی تذکر دهید تابیمه تکمیلی را با شرکت معتبرتر وبا شرایط خوب انعقاد کنند وفرهنگیان را مجنورنکنندکه باید تمام اعضای خانواده عضوشوند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رتبه بندی معلمان با آزمون ؛ خلاف ضوابط علمی است و به بی عدالتی منجر خواهد شد ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور