صدای معلم

" 100 هزار ميليارد تومان برای 3 قلم ! راه‌حل مشکلات اقتصاد ایران، اجرای اصلاحات اساسی در آن است. سرمایه‌گذاری نیازمند محیطی امن و سیستم مالی کارآمد است "

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران( 2 )

سعید شهسوار زاده/ عضو شورای نویسندگان صدای معلم

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

خلاصه از قبل

ریچاد نیفیو طراح تحریم های دولت اوباما گفته بود :

اگر اصلاح اقتصادی در ایران صورت بگیرد تحریم ها بی اثر یا کم اثر می‌شود ! 

معضلات زیست محیطی ، اصلاح ِ ساختار بانکی ، صندوق های بازنشستگی ، معضل کم آبی، .... و بودجه های سمی از ابر چالش های اقتصاد ایران است .

از  حقیر بپذیرید که تاکنون ( نگارش اين گفت و گو ) تبلیغ ِ تحریم موثرتر از خود تحریم ها بوده است !

دستیار ویژه سابق ِ رئیس‌جمهوری در امور اقتصادی معتقد است که اقتصاد ایران اسیر یک توهم در سطح سیاست‌گذار و جامعه شده است. توهمی که دولت خود را متصدی تمام امور اقتصادی می‌داند و جامعه ارائه منابع ارزان از سمت دولت را یک وظیفه بدیهی می‌داند؛ غافل از اینکه همین رویکرد سبب مخارج افراطی دولت و مصرف بی‌رویه جامعه شده است. مسعود نیلی رفع این تمرین اجتماعی غلط ۷۰ ساله را از ضروریات اقتصاد کشور می‌داند. 

آنچه عمیقاً به آن نیاز داریم تداوم عقلانیت اما با اراده قوی برای « تغییر ساختارهای موجود » اقتصاد کشور است. دستیابی به نتایج ارزشمند موجود نوید آن را می­ دهد که می­ توان از زمان باقیمانده حسن استفاده کرد و آینده بهتر را رقم زد و کاری کرد که سال ۱۴۰۰ آغازی مبارک بر قرنی جدید با خطاهای کمتر برای اقتصاد ایران باشد.

 همان طور که در بالا اشاره شد ، میزان تأثیر گذاری تحریم‌ها به میزان بیماری اقتصاد ایران بستگی دارد .

برای کاهش اثرات تحریم‌ها باید اصلاحات اقتصادی را دنبال کنیم .

اجرای این اصلاحات با بیم و امیدها همراه است .

 از برخی سیاست‌مداران تصمیم ساز و تصمیم‌گیر ِ پوپولیست که می‌خواهند به زور پل بسازند ! بايد ترسيد !

کسري بودجه و عدم توجه ِ سياستمداران به محدوديت منابع ، مهمترین چالش اقتصادی ایران است .

تلاش نافرجام روحاني براي پائين نگهداشتن قيمت ارز همچون دولت ِ " معجزه هزاره سوم " خطاي استراتژيک بود که نتايج يکساني داشت !

 به زور پائين نگهداشتن نرخ ارز ، جهت کنترل تورم ، يک سياست مختوم به شکست است .

واقعیت اقتصاد ایران از رشد‌های بالای نقدینگی فراتر از نیاز اقتصاد حکایت دارد و به همین دلیل نیز ایران جزو معدود کشورهایی است که برای مدت طولانی تورم‌های بالا را تداوم بخشیده است. با توجه به مبهم بودن آینده اقتصاد، دولت باید نسبت به نتایج سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کند، بسیار دقت کند. در شرایطی که اعمال مجدد تحریم‌ها باعث شده است نرخ ارز افزایش قابل توجهی داشته باشد و این انتظار وجود دارد کاهش صادرات نفت به کاهش رشد اقتصادی و محدودیت بیشتر بر بودجه دولت منجر شود، اجرای یک سیاست پولی انبساطی تنها به آشفته‌تر شدن محیط کلان اقتصادی منجر می‌شود

 

قسمت دوم :

پرسش کننده :

مسعود نیلی ، "رفع این تمرین اجتماعی غلط ۷۰ ساله را از ضروریات اقتصاد کشور می‌داند. "

تيمور رحماني از 58 سال نرخ تورم حدود ۹۵/ ۱۴ درصد پرده بر مي دارد و مي گويد :

"بنابراین واقعیت اقتصاد ایران از رشد‌های بالای نقدینگی فراتر از نیاز اقتصاد حکایت دارد و به همین دلیل نیز ایران جزو معدود کشورهایی است که برای مدت طولانی تورم‌های بالا را تداوم بخشیده است."

رابطه بين کسري بودجه و تورم کمر شکن چيست؟

 

پاسخ دهنده :

بهتر از قبل از بررسي رابطه بين کسري بودجه و افزايش نقدينگي ، به :

الف - ويژگي هاي هزينه دولت ها

ب - عوامل افزايش نقدينگي ( صندوق هاي بازنشستگي ، موسسات مالي و اعتباري  غير مجاز و پرداخت يارانه نقدي و غير نقدي)

بپردازيم .

 

پرسش کننده :

ويژگي هاي هزينه دولت ها چيست ؟

 

پاسخ دهنده :

در ویکی‌پدیا، دانشنامه ي آزاد آمده است :

اقتصاد بخش عمومی شامل ۲ قسمت عمده است:

  1. مالیه عمومی؛ که این بخش مربوط به درآمدهای دولت می‌باشد.
  2.  هزینه‌های دولت؛ که این بخش به تحلیل هزینه‌های دولت از منظر اثباتی و دستوری می‌پردازد.

مخارج عمومی در اقتصاد بخش عمومی، شامل کلیه مخارج دولت در خصوص فعالیتها، در سطوح مختلف (مرکزی، ایالتی و محلی) می‌شود.

در مورد هزینه‌های بخش عمومی چند نکته قابل تأمل است:

اول داشتن توجیه اقتصادی است، این هزینه‌ها باید در راستای گسترش رفاه، کارایی و توانمندی شهروندان مصرف شده باشند.

دوم آنکه تلاش دولت‌ها در اجرای هزینه‌های مربوطه باید حفظ توازن بین کارایی و عدالت اجتماعی باشد.

سوم آنکه اولویت دادن به هزینه سرمایه‌گذاری و عمرانی نسبت به هزینه‌های جاری از اهمیت خاصی برخوردار است.

چهارم؛ چگونگی تأمین مالی هزینه‌ها، به ویژه تأمین کسری احتمالی آن، از حساسیت قابل توجهی برخوردار است. استقراض از بانک مرکزی برای تأمین کسری بودجه به‌طور جدی مشکل آفرین است.

 

پرسش کننده :

 درسايه حمايت از صندوق هاي بازنشستگي ، ميزان ِنقدينگي چگونه افزايش يافته است ؟

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

پاسخ دهنده ( 3 )  :

رقم كمك دولت به صندوق‌هاي بازنشستگي و بيمه‌هاي اجتماعي نيز هر سال بيشتر مي‌شود به طوري كه در بودجه سال 96 مبلغ ِ ٤١ هزار ميليارد تومان كمك با ١٠ درصد افزايش در بودجه ٩٦ پيش‌بيني شده بود .

واكاوي چگونگي تحميل ِ بار ٤١ هزار ميليارد توماني صندوق‌ها ، از ماجرايي حكايت دارد كه يك سر تقصيرها را به دولت و سر ديگر را به مجلس وصل مي‌كند.در چهار دهه گذشته بيش از ٢٨ قانون و اصلاحيه براي خدمات بازنشستگي در دولت و مجلس‌هاي مختلف تصويب شده كه سرجمع ٤٠٠ هزار ميليارد تومان بار مالي بر دوش صندوق‌ها گذاشته است، بدون آنكه براي اين قوانين، محلي جهت جبران بار تحميل شده پيش‌بيني شود.

 

پرسش کننده :

خط اعتباری دولت برای بازپرداخت بدهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز چقدر بوده است ؟

 

پاسخ دهنده : ( 4 )

ورشکستگی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز از مشهد، با آغاز بحران موسسه میزان آغاز شد. این موسسه تسهیلات کلانی را به شرکت پدیده شاندیز پرداخت کرده بود، شرکتی که خود با فروش خارج از بورس سهام، بحرانی جدی را برای سهامدارانش رقم زد.

سایت خبرآنلاین در مطلبی به موضوع موسسات مالی و اعتباری پرداخته و نوشته است ۸۰ میلیون ایرانی هر یک،۱۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان از بدهی موسسات مالی غیرمجاز را می‌پردازند.

در این مطلب به قلم زهرا علی‌اکبری آمده است: بر اساس اعلام رئیس جمهوری، دولت تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای بازپرداخت بدهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز هزینه کرده است؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این رقم هنوز تکافوی تمامی بدهی‌ها را نداده و این روند ادامه دار خواهد بود.

 

پرسش کننده :

میزان یارانه پرداختی سالانه در کشور چقدر است؟

 

پاسخ دهنده : ( 5 )

دولت سالانه بيش از 42 هزار ميليارد تومان صرف ِ پرداخت ِ يارانه نقدی و غیرنقدی مي کند .

 

پرسش کننده :

اين سه قلم کمي کمتر از 100 هزار ميليارد تومان مي شود ! اين رقم چند درصد بودجه عمومي دولت در قانون بودجه 1397 است ؟

 

پاسخ دهنده  ( 6 ) :

در تار نماي دارايان ، سه شنبه 14 فرودين 1397، متن کامل قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور بودجه عمومي دولت کمي بيشتر از 443 هزار ميليارد تومان ذکر شده است .

که جمع سه قلم حاتم بخشي دولت ، بيش از 21 درصد بودجه عمومي دولت در سال 97 مي شود !

اين حجم بزرگ ِ نقدينگي ، تورم زا بوده دودش به چشم اقشار آسيب پذير مي رود .

 

پرسش کننده :

با مفهوم افزايش نقدينگي واثر تورمي آن آشنا شديم. تعريف کسر بودجه چيست ؟ راه هاي تأمين کسر بودجه چيست ؟

 

پاسخ دهنده (7 )  :

کسری بودجه (به انگلیسی: Deficit) هنگامی رخ می‌دهد که دولت (و یا هر نهاد دیگری) بیش از درآمد خود پول خرج کند. در برابر کسری بودجه، مازاد بودجه وجود دارد. به کسری بودجه انباشته شده طی چند سال بدهی دولت گفته می‌شود. تأمین کسری بودجه معمولاً از طریق استقراض داخلی یا خارجی انجام می‌شود.

عدم کنترل و ساماندهی صحیح هزینه‌ها و درامدهایی دولت منجر به ایجاد کسری بودجه می‌شود. برای محاسبه میزان کسری بودجه در اقتصاد ایران، اختلاف بین درآمدها و پرداخت‌های دولت اندازه‌گیری می‌شود. درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، مالیات‌ها، فروش ارز، انحصارها و مالکیت دولت، فروش کالاها و خدمات، بهره دریافتی بابت وام‌های پرداختی دولت به خارج و غیره جزء درآمدهای دولت محسوب می‌شود.

راه‌های تأمین کسری بودجه

استقراض از نظام بانکی

تأمین کسری بودجه از طریق استقراض از نظام بانکی به معنای افزایش نقدینگی و به دنبال آن افزایش نرخ تورم خواهد بود. در ایران عمده‌ترین راه تأمین کسری بودجه، استقراض از نظام بانکی است.

انتشار اوراق بهادار

روی آوردن دولت به چاپ و انتشار اوراق بهادار (استقراض داخلی) به معنای افزایش تقاضای دولت برای اعتبارات است که اولین تأثیر آن در بازار پولی، افزایش نرخ بهره و به دنبال آن کاهش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. اما کاهش سرمایه‌گذاری در کشور ما بیشتر به دلیل استقراض دولت از بانکها و کاهش قدرت استقراض بانک ها به بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری می‌باشد. روند نرخ بهره در ایران بیشتر حالت دستوری است.

استقراض از خارج از کشور

تأمین کسری بودجه از طریق منابع خارجی می‌تواند منجر به کسری در حساب جاری شود.

 

پرسش کننده :

چرا دولت ها مجبور به انتشار پول بدون پشتوانه مي شوند ؟

 

پاسخ دهنده ( 8 ) :

در طول چند دهه گذشته وقتي که دولت‌ها نتوانند سقف معینی از فروش نفت به دست آورند، يا وصول مالیات با مشکل مواجه شود  و تحرک اقتصاد کمتر شود، دولت‌ها به ناچار به سمت و سوی چاپ پول رفته‌اند. راهکاری قدیمی که همه دولت‌ها به خوبی می‌دانستند تبعات منفی بسیاری برای اقتصاد به ارمغان خواهد آورد، اما به ناچار در روزهای بی‌پولی اقتصاد، چاپ پول را تجربه کرده‌اند.

از قدیم گفته‌اند که کمتر دولتی بر سر کار بوده که قدرت چاپ اسکناس را در اختیار داشته و از آن سوءاستفاده نکرده باشد. سوءاستفاده دولت از قدرت چاپ پول به عنوان ابزاری برای تامین مالی هزینه‌های خود، نتیجه‌ای جز تورم بالا و بی‌ثباتی اقتصاد نداشته است. 

 تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

پرسش کننده :

نقش استقلال بانک مرکزی به عنوان اداره کننده ساسيت پولي کشور چيست ؟


پاسخ دهنده ( 8 ) :

اصول دموکراتیک به عنوان یک کارگزار از حاکمیت، از بانک مرکزی می‌خواهد که در تعقیب اهداف تعیین‌شده‌اش پاسخ‌گو باشد، به مردم و نمایندگان آنها پاسخ‌گو بوده و سیاست‌های خود را به صورت شفاف ارائه دهد. بانک مرکزی نهادی ملی و مستقل است که اداره‌کننده سیاست‌های پولی یک کشور است، سیستم بانکی یا بازار پول را تنظیم می‌کند و خدمات مالی ارائه می‌دهد. اهداف آن تثبیت پول ملی، کاهش نرخ بیکاری و کنترل تورم است. بدین جهت استقلال بانک مرکزی در دل آن آمده است. به عبارتی، اگر بانکی که قرار است وظایف بانک مرکزی را انجام دهد که شامل تثبیت پول ملی یا همان کنترل تورم و کاهش بیکاری و اجراکننده سیاست‌های پولی است، استقلال لازم را نداشته باشد، از حوزه تعریف جامع یک بانک مرکزی خارج می‌شود.

به این مفهوم که اگر بانک مرکزی استقلال کافی را نداشته باشد، دیگر بانک مرکزی واقعی نیست و به نوعی قلک دولت خواهد بود. دولت تدبیر و امید بارها اعلام کرده بود که به بانک مرکزی به چشم قلک نگاه نخواهد کرد، اما این روزها زیاد شنیده می‌شود که دولت از این خط قرمز عبور کرده است. برخی کارشناسان می‌گویند بانک مرکزی طی سه، چهار سال اخیر اقدام به افزایش پایه پولی کرده است.

 

پرسش کننده :

آيا دولت روحاني هم پول بدون پشتوانه چاپ کرده است ؟ رقم كمك دولت به صندوق‌هاي بازنشستگي و بيمه‌هاي اجتماعي نيز هر سال بيشتر مي‌شود به طوري كه در بودجه سال 96 مبلغ ِ ٤١ هزار ميليارد تومان كمك با ١٠ درصد افزايش در بودجه ٩٦ پيش‌بيني شده بود

 

پاسخ دهنده ( 8 ) :

ظاهرا دولت در سال گذشته 20 درصد پول جدید منتشر کرده که یا به خواسته دولت بوده یا از سر اجبار برای جبران کسری ذخیره بانک‌ها و یا جمع و جور کردن مشکلات موسسات مالی و اعتباری. اما این‌ها همه ماجرا نیست. نگرانی بزرگ دیگری در راه است و آن، دور جدید تحریم‌های بین‌المللی است. تحریم‌هایی که بسیاری معتقدند سخت‌تر از گذشته خواهد بود.

 

پرسش کننده :

چرا بايد سياست مداران در اتخاذ سیاست‌ها دقت کنند ؟


پاسخ دهنده ( 8 ) :

 با توجه به مبهم بودن آینده اقتصاد، دولت باید نسبت به نتایج سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کند، بسیار دقت کند. در شرایطی که اعمال مجدد تحریم‌ها باعث شده است نرخ ارز افزایش قابل توجهی داشته باشد و این انتظار وجود دارد کاهش صادرات نفت به کاهش رشد اقتصادی و محدودیت بیشتر بر بودجه دولت منجر شود، اجرای یک سیاست پولی انبساطی تنها به آشفته‌تر شدن محیط کلان اقتصادی منجر می‌شود.

 

پرسش کننده :

چه خطري توليد کشور را تهديد کنند ؟


پاسخ دهنده ( 8 ) :

محدود شدن صادرات نفت از کانال‌های مختلف بر اقتصاد ایران تاثیر می‌گذارد. از یک‌سو کاهش صادرات و تولید نفت باعث کاهش ارزش افزوده بخش نفت و کاهش رشد اقتصاد می‌شود که البته این کانال اثر مستقیمی بر رفاه خانوارها ندارد و از سوی دیگر، کاهش صادرات نفت باعث می‌شود درآمدهای دولت محدود شود. به این ترتیب، چه دولت هزینه‌های خود را کاهش دهد و چه درآمدهای مالیاتی بیشتری را اخذ کند، در هر دو صورت باعث انقباض سمت تقاضا در اقتصاد می‌شود و تولید مسیر نزول را طی خواهد کرد.

 

پرسش کننده :

با توجه به تجارب گذشته با اعمال تحریم‌هاي جديد ،چه خطري اقتصاد کشور را تهديد کنند ؟


پاسخ دهنده ( 8 ) :

با توجه به تجارب گذشته با اعمال تحریم‌ها به احتمال زیاد اقتصاد کشور درگیر یک رکود تورمی دیگر خواهد شد. در دوره رکود تورمی، سیاست‌های متعارف مدیریت تقاضا نمی‌تواند به طور همزمان باعث بهبود رشد اقتصادی و تورم شوند.

در این اوضاع و احوال دست درازی به منابع بانک مرکزی تنها به افزایش تورم منجر خواهد شد. در ادامه نیز تورم باعث کاهش کارایی مدیریت دولتی خواهد شد. دولت‌ها به طور معمول علاقه‌مند هستند در دوره‌های تورمی مداخلات بیشتر در اقتصاد داشته باشند. قیمت‌گذاری یا سهمیه‌بندی از نمونه‌های این مداخلات هستند که تنها به اختلال بیشتر در اقتصاد منتهی خواهد شد.

 

پرسش کننده :

راه‌حل مشکلات اقتصاد ایران چيست ؟

تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

پاسخ دهنده  ( 8 ):

راه‌حل مشکلات اقتصاد ایران، اجرای اصلاحات اساسی در آن است. سرمایه‌گذاری نیازمند محیطی امن و سیستم مالی کارآمد است. دولت برای رفع کسری بودجه فعلی، چاره‌ای جز کاهش هزینه‌های خود و افزایش پایه مالیاتی ندارد. پرداخت یارانه به صورت فعلی همچنان بار سنگینی را به دولت تحمیل خواهد کرد. دولتمردان باید از تجربیات ناموفق قبل درس بگیرند. استفاده غیرعلمی از منابع بانک مرکزی، نتیجه‌ای جز افزایش تورم به دنبال نخواهد داشت. اقتصاد ایران برای رشد، نیاز به ثبات و امنیت دارد.

 

پرسش کننده :

آيا در تنظم بودجه بايد مراقبت در رشد نقدینگی باشيم ؟

آيا تبعات انتشار پول در این دوره بیشتر از گذشته خواهد بود ؟

 

پاسخ دهنده  ( 8 ) :
اکنون نرخ تورم در حال افزایش است و انتشار پول به افزایش بیشتر این تورم دامن خواهد زد. باید حواسمان باشد که تبعات انتشار پول در این دوره بیشتر از گذشته خواهد بود، چون میزان نقدینگی در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. زمانی که پول منتشر می‌کنیم، به صورت تکاثری نقدینگی گسترش پیدا می‌کند و افزایش نقدینگی به معنای افزایش بی‌ثباتی در اقتصاد کلان است. نقدینگی بالا اقتصاد را از ثبات خارج خواهد کرد و در شرایط متلاطم و بی‌ثبات اقتصادی، اساسا نقدینگی به سمت بخش تولید نمی‌شود.

رشد نقدینگی باید متناسب با رشد اقتصاد باشد. نقدینگی سال‌هاست در کشور ما رشد کرده و این نقدینگی بالا حتما بانک مرکزی را مجبور می‌کند که پول بیشتری منتشر کند.

 

پرسش کننده :

نظر نهادهاي بين المللي در رابطه با احتمال بروز بيماري سخت و صعب العلاج رکود تورمي چيست ؟

گفت و گو ادامه دارد

 بخش اول

منابع :

( 1 ) روایت مسعود نیلی از چگونگی پیدایش و رشد ابر چالش‌های اقتصاد ایران روزنامه دنیای اقتصاد شماره ۴۱۳۴ مورخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

( 2 ) دکتر تیمور رحمانی مقاله معمای رشد و کمبود نقدینگی: روزنامه دنياي اقتصاد شماره 4503 منتشره در روز يک شنبه 2 دِي 1397 

( 3 ) تارنماي سرپوش اقتصادي ، دوم مهر 1396 ،بحران ٤١ هزار ميليارد تومانی صندوق‌های ورشكسته

( 4 ) تار نماي تابناک ، 8 بهمن 1396 ، هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات پرداخت کرد؟

( 5 ) تارنماي مشرق ، 14 مهر 1395 ، میزان یارانه پرداختی سالانه در کشور چقدر است؟

( 6 ) تارنماي دارايان ، سه شنبه 14 فرودين 1397، متن کامل قانون بودجه ۱۳۹۷ کل کشور

( 7 ) دانشنامه آزاد ويکي پديا

( 8 ) تارنماي خبر آنلاين ، 4 مرداد 97 ، کسری بودجه چگونه جبران خواهد شد؟


تحلیلی بر بودجه سال 1398 و برخی موانع ساختاری در اصلاح اقتصاد ایران

پنج شنبه, 06 دی 1397 13:14 خوانده شده: 765 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/06 - 14:38
با سلام و احترام،

با سواد ناقص خود یقین دارم که در گذشته پرداخت سوپسید (سوبسید) بر کالاهای اساسی روی حساب و کتاب منطقی و عقلانی بوده است و متأسفانه پرداخت نقدی یارانه ( که به نفع دولت بود چون خیلی از گروه های دریافت کننده به بهانه هایی حذف شده اند) باعث افزایش نقدینگی و مصرف زدگی مردم شد و الان به هیچ وجه احتمال بازگشت به عقب برای حذف آن وجود ندارد چون ملت به طعم آن شدیدا عادت کرده اند و جزئی از پول تو جیبی خود می دانند.
ادامه دارد.....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/06 - 14:49
در چنین وضعیتی تلاش برای معاش کاهش می یابد و همانند اثر تخریبی کوپن برای افزایش جمعیت ، اقشار بیسواد و کم درآمد جامعه آن را فرصتی برای کسب درآمد بیشتر ، تلقی خواهند کرد، لذا زاد و لد در بین این گروهها بیشتر می شود. در جامعه ما همه افراد ذهنی سالم برای تلاش ندارند و عده ای انگل جامعه محسوب می شود.

در مورد کسری بودجه و چاپ پول بدون پشتوانه ، دولت های قبلی به صدور اوراق مشارکت و یا اوراق قرضه می پرداختند و کلی از کسری بودجه دولت را تأمین می کردند، اما دولت فعلی از این امر اجتناب می ورزد. چاپ بدون پشتوانه پول ، نشان از ورشکستگی دولت دارد. اثرات تورمی آن ، فشار مضاعفی بر مردم خصوصا گروه های کم درآمد وارد می نماید. در زمان دولت فعلی، کاهش تولید نفت و صادرات آن متأثر از تحریم ها ،باعث کسری بودجه و چاپ پول بدون پشتوانه گردیده است.
ادامه دارد....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/06 - 14:50
اگر به تعطیلی کارخانه ها و مراکز تولیدی بیشمار چند سال اخیر دقت کنیم عملا تولید در کشور ما خوابیده است و تکیه به تک محصول نفت و برخی کالاهای خاص از جمله زعفران و پسته و فرش و صنایع دستی، و یا صادرات مواد خام و یا صنعت مونتاژ، استمرار انواع تورم را بر ملت تحمیل می نماید. چون تعادل بین قیمت و تقاضا و بین قیمت و عرضه عملا در این کشور وجود ندارد. ما ثبات اقتصادی نداریم و فراز و نشیب های منحنی تقاضا و عرضه کالا ، ادامه تورم را امری حتمی می سازد.
سپاس و خسته نباشید.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/06 - 19:16
به نام دوست

استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي

سرکار خانم امامي

سپاس که مجددأ با حقير به ديالوگ نشسته ايد .

از شما بابت ديالوگ به ديگر خوانندگان فهيم و انديشمند صميمانه سپاسگزارم .

اميد است ديگر انديشمندان و فرهيختگان بيشتر از پيش با يکديگر به ديالوگ بپردازند !

الف پرداخت ِ يارانه نقدي :

پرداخت نقدي يارانه ها يک اقدام غلط ِ پوپوليستي بود ! ادامه پرداخت آن توسط روحاني ، هم پوپوليستي و هم محافظ کارانه بود !

متأسفانه روحاني در ابتداي دولت يازدهم به نظر کارشناسان اقتصادي بي توجهي نمود و پا بر روي پست خربزه اي که مجلسيان وقت زير پايش انداختند نهاد .

وي بجاي قطع کامل پرداخت يارانه نقدي و توجه جدي و واقعي به اقشار آسيب پذير ، به راه غلط خلف خود ادامه داد و متسضعف را مستضعف تر نمود .

پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/06 - 19:18
ادامه پاسخ :

مردم بايد آگاه و هوشيار باشند، همانطور که شما استاد گرانقدر اشاره فرموديد :
پرداخت يارانه نقدي به دليل
اولأ غير هدفمند بودن ( پرداخت مساوي به همه شهروندان ) مفيد نمي باشد !
ثانيأ بر اثر ِ افزايش نقدينگي مخرب مي باشد ! همانطور که در ابتداء اثر پرداخت ِ اين مبلغ در زندگي مردم چشم گير بود ولي امروزه به دليل افزايش تورم اين مبلغ کم اثر يا بي اثر شده است !
ثالثأ هنوز پوپوليست هاي مجلس ، دولت و ... از افزايش اين رقم( 45500 تومان) سخن مي گويند و مي خواهند باز هم مستضعف را مستضعف تر کنند !
اين کادو در هر زرورقي پيچيده شود ! در نهايت مستضعف را مستضعف تر مي کنند ! نمونه آن مردم ونزوئلا مي باشند !

ب کسري بودجه و لاجرم انتشار پول بدون پشتوانه :
به گفته مسعود نيلي دولت ها ( طي 70 سال اخير ) با کسري بودجه مواجه شده اند !
براي جبران کسري بودجه چند راه وجود دارد که شايد بهترين راه صدور اوراق مشارکت و یا اوراق قرضه می باشد !

پاسخ ادامه دارد.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/06 - 19:21
ادامه پاسخ :

ولي در هر صورت کسري بودجه در دراز مدت دولت ها را مجبور به انتشار پول ِ بدون پشتوانه مي کند که دود آن بيشتر به چشم اقشار آسيب پذير مي رود . ( مستضعف را مستضعف تر مي کند ! )


شما بدرستي و عالمانه به اثر تحريم ها ي نا عادلانه و غير قانوني ترامپ اشاره فرموديد که چون درآمد هاي کشور کاهش يافته است ! اگر بودجه مناسب با درآمد هاي فعلي نباشد ! کسري بودجه امسال هم مانند کسري بودجه 70 سال گذشته در نهايت مستضعف را مستضعف تر مي کند !


بويژه در شرايط کنوني علاوه بر تورم افسار گسيخته که مستضعف را مستضعف تر مي کند !خطر بزرگتر سقوط به رکود تورمي مي باشد !اميد است مجلسيان به پيشنهاد کارشناسان اقتصادي توجه کنند و آگاهانه ، شجاعانه ، مسولانه و... عمل نمايند و بودجه اي را تصويب کنند که
کسري بودجه نداشته باشيم !


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/06 - 19:23
ادمه پاسخ :
خوشبختانه اين اميد وجود دارد که باتصويب بودجه ، بشکل صحيح و علمي ( نه پوپوليستي ) در سايه تعامل همه ي قوا و نهاد ها ، راه رشد اقتصادي را براي کشور رقم بزنيم .


تجربيات جهاني ، هر دو راه را پيش روي نمايندگان مجلس نهاده است !اميد است نمايندگان محترم مجلس با پرهيز از اقدامات پوپوليستي (به نفع خود و به ضرر عموم مردم ) راه صواب را پيشه کنند و مستضعف را مستضعف تر نکنند !


در پايان از شما استاد گرانقدر و ديگر انديشمندان گرامي ، پوزش مي طلبم که در اين مختصر ، مباحث ِ پيچيده اقتصادي را با ساده نگري پاسخ دادم .


لطفأ با مطالعه کامل ِ تمام قسمت هاي اين گفتگو ( تا کنون منتشر شده و يا در آينده منتشر مي شود ) خطا هاي حقير ، در اين پاسخ را پوشش دهيد !


با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/06 - 22:24
با سلام مجدد ،
استاد محترم ،
نظرتان راجع به حذف صفر پول ملی و یا
تغییر واحد پول چیست ؟ می تواند موثر
باشد و به تورم دراز مدت ، پایان بخشد ؟
نظر حضرتعالی چیست ؟ با توجه به دور
باطل عدم حل مشکلات اقتصادی و تجارب
کشورهایی چون ترکیه ، می توان به این
سیاست دست یازید ؟
ممنون برای پاسخگویی تان.
در ضمن بنده دبیر بازنشسته ای بیش نیستم
لطف کنید استاد خطابم نکنید تا خدمت اساتید
بزرگوار کم لطفی نباشد. سپاسگزارم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/07 - 10:31
تا این دولت است و تا روحانی رییس جمهوره حذف صفر که هیچ تمام. صفرها رو هم حذف کنیم وضع همینه مردم و شما که به روحاتی رای دادی باید طمع رای به مشتی اشرافی را با تمام وجود بچشی هنوز اولش است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:40
ناشناس محترم اشتباه اصلی شما همین غیب گویی تان است
و بیگانگی تان از دموکراسی ، کم زورگو نیستید !!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/07 - 10:11
جالبه که این امامی و شهسوارزاده نوشته های همدیگر رو تائید می کنند در حالیکه این دونفر هیچ گونه تخصص و سوادی ابدا از اقتصادندارند و...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:18
سلام ناشناس محترم ،
اول آن که بنده اعتراف کرده ام سواد اقتصادی ندارم اما
علاقه دارم و اولین رشته قبولی دانشگاهم اقتصاد تهران
بود که با صلاحدید مادرم ، اولویت دوم شهر خودم را خواندم.
عالم اقتصاد نیستم اما دیپلم اقتصاد اجتماعی هستم ، سال 63
یک ترم دانشگاه آزاد فقط رشته اقتصاد توسعه خوانده ام ، و در
رشته دانشگاهی حدود 10 واحد اقتصاد خوانده ام اما فقط علاقه
دارم .
دلایل داخل بحث شدنم :
ما نعماتی داریم که با قدرنشناسی خود موقع از دست دادن ، پشیمان
می شویم و یادواره می گیریم. ادامه دارد.....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:28
عمر همکار گرامی جناب آقای شهسوار زاده دراز باد ، اما
حیف است برای یادداشت هایی که ایسان یا بنده و یا سایر
بزرگواران برای آنها زحمت می کشیم و انرژی و زمان مصروف
می داریم بی اعتنا بگذریم.
بنده نظرات خود را مطرح کرده ام و انتظار بحث از چون شمای
کارشناس دارم که ظاهرا در شناخت سره از ناسره ، متخصصید.
جناب ناشناس ، صدای معلم و یا مدیر آن و یا سایر نویسندگان
برای اعتلای آموزش و پرورش و فرهنگ ، تلاش می کنند و طبیعی
است که برای کل سایت فقط یک نفر چون شمایی نتوانید آن را
هضم نمایید و یا آنرا قدر نهید. ما با قدم گذاشتن در این مسیر ،
هرگز انتظار دوست داشته شدن صددرصدی و یا تایید همگان قرار
گرفتن نداشته و نداریم. اما کمال ادب خود را حفظ کرده و با کمال
متانت با شما سخن می گوییم چون رسالت رسانه فرهنگ سازی است
و چون ما معلمیم این رسالت پررنگ تر است.
ادامه دارد.......
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:36
یادداشت ها و متون نوشته شده برای ناخنک زدن و یا مزاح
نگاشته نمی شوند. ما از همدیگر یاد می گیریم و تصور نمی کنم
کسی مدعی ادا و احوال غیرفرهنگی چون شهرت ، قدرت ، تحمیل
نظر باشد. شما لطفا بجای تفتیش جایگاه من یا دیگری ، وارد بحث
شوید تا ما از شما هم یاد بگیریم منتهی بحث نه جانبداری زورکی
از این و یا آن.
یک بار هم خودتان باشید و پشت برخی تاریخ مصرف گذشته ها
پنهان نشوید. قدی نشان دهید و تحسین همگان برانگیزانید . نظر بنده
پیش روی شماست بسم ا.... موافید یا مخالفید ؟ در هر دو حال چرا ؟
پیشنهاد شما چیست ؟ نقدتان به متن چیست ؟
متوجه می شوید با ما از این کانال وارد شوید و گرنه x چنین بود y چنان
است به درد هیچکس نمی خورد. ما تحلیل می کنیم حال درست یا اشتباه
اما شخصیت پرستی هرگز. تشکر و موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 12:12
ایشان
و یا مورد تأیید همگان .....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/07 - 10:16
اکنون هردو به نقد یارانه نقدی می پردازند در حالیکه کوچکترین اطلاعی ازاقتصاد ندارند کار این دونفر اینست که پای صحبت اربابان خود نوبخت و جهانگیری و روحانی بنشینند و حرفهای انان را ضبط و تکرار کنند در مورد یارانه نقدی باید عنوان شود که یارانه نقذی بهترین و بی نظیر ترین طرح اقتصادی بود در قالب یارانه درامد دولت افزایش یافت که فقط یک چهارم این افزایش در قالب یارانه نقدی بین مردم توزیع شد و دولت محبوب شما دو نفرکه شبانه روز در حال تبلیغش هستی معلوم نیست این سه چهارم درامد را در کجا صرف کرده است بهتر است جنابعالی خانم امامی که اکنون کارشناس اقتصادی شدی اول در مورد یارانه و رقم درامد دولت تحقیق البته نه از اربابانت بعد تحلیل ارائه دهی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:41
من اربابی ندارم اما وطنی دارم که حق دفاع از آن را دارم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 12:04
اسم فعل بر رویش است گذاشتن نظر یا کامنت برای متن یا گزارش خبر نوشته شده . مگر شما که جاجای سایت نظرات تهاجمی اهانت آمیز خود را می نویسید صاحب نظر و یا کارشناس خوانده می شوی ؟!!!!!!
شما هم چاقو هستید و هم دستۀ چاقو. کارکرد هر دو
از همدگیر جداست. تکلیف خود را روشن سازید: چاقو هستید یا دستۀ آن.
بلوا و آشوب شما هیچ نقش بازدارنده در سایت برای
تداوم ارتباطات سالم ندارد. قدری متانت بر مردانگی شما می افزاید.یک بار هم که شده توقف کنید و خوب فکر کنید.باور کنید در این سن و سال من هر شب تفکرات اصلاحی و تأمل در کرده ها را دارم.محترم هستید پس محترم بشماریدو این از اصلی ترین شرایط روابط اجتماعی است.موفق باشید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 12:10
خوانده می شوید
همدیگر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/07 - 10:18
خانم امامی در اصفهان معلمان تظاهرات و به فجیع ترین شکل ممکن ار انان پذیرایی شد از کشیدن چادرشان گرفته تا کیف قاپی و گاز اشک اور و ضرب و شتم ها و دستگیری های فراوان چشمت را باز کن و ببین از چه دولتی دفاع می کنی از کسی دفاع و مجیزگوییش شدی که ارزشی برای تعلیم و تربیت قائل نیست ودخواستار واگذاری مدارس به پیمانکاران است
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:44
اول آن که یک بار دیگر نظر بنده را بخوانید و اگر گوشه چشمی
حمایت دیدید بیان دارید. شما حق ذهن خوانی ندارید. حق اتهام زنی
ندارید. حق زشت گویی ندارید. دموکراسی این حق را به شما
نمی دهد. زوایای پنهان تفکرات اسخاص را به آنان بسپارید و
با خنجر کلام تان آنرا ریش ریش نسازید.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 11:53
اشتباه شما این است که فکر می کنید هر کس وکیل و وصی کرده ها و نکرده های دیگران هستند. مثلا این که شما دکتری و یا فوق لیسانس نگرفته اید نباید که حتما کسی را متهم کنید قدری هم به اندرون خویش مراجعه نمایید.
اصولا افراد شخصیت پرست ، منطق گفتار و عمل ندارند. چون تمام انرژی و باورشان برای همین امر صرف می شود.
شما آیتی برای حمایت بنده ذکر کنید؟! هر چند که باور بنده حقوق فردی محسوب می شود و لزومی به توضیح و تفسیر آن نمی بینم.اما ظاهرا یادداشت هایم را مطالعه نمی کنید.با برچسب زنی گفته های شما غیرمنطقی و غیرعقلانی جلوه می کند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 13:04
با سلام و احترام ،
استاد گرانمایه ،

برای گفتگوی ناخواسته با همکارمان
در این ماخذ از شما پوزش می طلبم.
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/07 - 19:14
استاد بزرگوار ، انديشمند گرامي

سرکار خانم امامي

سپاس که مجددأ با حقير به ديالوگ نشسته ايد .

از شما بابت ديالوگ به ديگر خوانندگان فهيم و انديشمند صميمانه سپاسگزارم .


اميد است ديگر انديشمندان و فرهيختگان بيشتر از پيش با يکديگر به ديالوگ بپردازند !


1. تا اين سن و سال ، هميشه از ديگران از جمله شما خواننده فهيم و گرامي آموخته ام پس شما و ديگر خوانندگان بر حقير ، حق استادي داريد !

2. به حق و از صميم قلب فرموده بوديد :
"من اربابی ندارم اما وطنی دارم که حق دفاع از آن را دارم."

اين سخن چون از دل بر آمده است ! لاجرم بر دل مي نشيند !

خدا را شاکرم که تار نماي وزين " گروه صداي معلم " به من سعادت آشنايي با چنين قلم متعهد ي را اعطا فرموده است . از شما تقاضا ي عاجزانه دارم ، بيشتر بنويسيد .


پاسخ ادامه دارد .
پاسخ + 0 0 --
شهسوارزاده 1397/10/07 - 19:15
ادامه پاسخ :

3. همانطور که بار ها اشاره کرده ام :
حقير معلم بازنشسته اي هستم که بر حکم وظيفه ي معلمي ، جهت آگاهي خودم به موضوعات مورد علاقه ام ، ورود مي کنم و به منظور ديالوگ با اساتيد فرهيخته ، نظرات کارشناسان را با ذکر منبع ، نقل ِ قول مي کنم تا علاقمند امکان مطالعه بيشتر را داشته باشند !

متأسفانه تا کنون فرصتي براي بررسي ِ اثرات ِ کاهش صفر از پول ملي نداشته ام ، طرح سئوال ِ شما استاد انديشمند ، مرا علاقمند اين موضوع نمود .

4. ديالوگ حق شماست ! قلم شما در اين کارزار متعالي مي شود ! از نگاه هاي يکسويه امثال حقير به دلنوشته هايتان نا اميد نشويد !


شما اربابی نداريد اما وطنی داريدکه حق دفاع از آن را داريد .

با تقديم شايسته ترين احترامات ارادتمند شما شهسوارزاده
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/07 - 22:10
سلام
از لطف و عنایت تان سپاسگزارم.
آرزومند بهترین ها برایتان هستم.
در انتظار دیگر نوشته هایتان.
سلامت و پایدار باشید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با برگزاری سالانه مراسم بزرگداشت " مقام معلم " موافقید؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

راهنمای ارسال مطلب برای صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور