صدای معلم

" مسیرهای شغلی کاملاً مشخص و بیان شده سنگاپور منجر به توسعه و حفظ استعدادهای آموزشی بر اساس علایق و توانایی های فردی شده است و بخشی جدایی ناپذیر از سیستم سرمایه انسانی در سیستم آموزش عالی عملکرد کشور ما است. رهبری نه تنها توزیع نمی شود بلکه معلمان مجاز هستند نقش مهمی را در ارتقاء ظرفیت معلمان همکار خود به روش های مختلف در هر مسیر به عهده بگیرند "

روایتی از ( رتبه بندی ) نردبان شغلی معلم ها در سنگاپور از زاویه دید یک معلم

نویسنده : ایدونگ آلن یانگ * - مترجم: ر. هاشمی

 صدای معلم/

متن زیر در مورد نردبان شغلی معلم های سنگاپور توسط  ایدونگ آلن یانگ Qidong ‘Alan 'Yang ، معلم ارشد زبان انگلیسی برای دانش آموزان دبستانی سنگاپور نوشته شده است. در سنگاپور ، همه معلمان - معلمان ، رهبران و متخصصان وزارتخانه - بخشی از یک سیستم پیشرفت حرفه ای واحد هستند.

وضعیت رتبه بندی و نردبان شغلی معلم ها در سنگاپور

هفت سال پیش ، من تصمیمی گرفتم که تأثیر بسیار زیادی در شغل من به عنوان معلم داشت. در طول تمرین های سالانه (APEX) (Annual Posting Exercise)،  هنگامی که معلم های سنگاپور می توانند در قالب ارسال نامه درخواست خود را برای تغییر موقعیت شغلی خود به وزارت آموزش و پرورش سنگاپور (MOE) ارائه دهند، این درخواست می تواند شامل رفتن به یک مدرسه دیگر، اعزام به سازمان های خارج از وزارت آموزش و پرورش مانند موسسات و مدارس خصوصی، یا حتی رفتن به یک وزارتخانه دیگر باشد که این کار از طرف من، یک حرکت جسورانه بود.

این خواسته معلمان علاقه مند که "پویا" بودند و همین طور مشتاق "در پیش گرفتن چالش ها"  که در یک مدرسه ابتدایی مشغول به کار بودند. اگرچه من در مسیر تدریس قرار داشتم که یکی از سه مسیر شغلی ممکن برای معلمان سنگاپور است ولی تصمیم گرفتم با کمک یک سرپرست و مربی در مدرسه جدید به مسیر رهبری بروم.

رهبری فرصتی را برای معلمان برای گرفتن سمت های رهبری در مدارس و دفتر مرکزی وزارت فراهم می کند. معلمان سالانه از نظر عملکرد و پتانسیل های رهبری ارزیابی می شوند، و به کسانی که تصور می شود پتانسیل رهبری دارند، فرصت ها و قرارهای تعیین شده برای به دست آوردن تجربیات رهبری و پیشرفت حرفه ای متناسب با نمونه کارهایشان ارائه می شود.

باید بدانیم که من در به دست آوردن این سمت جدید رهبری بی تجربه بودم، سرپرست من و مدیران مدرسه در مدرسه جدید با من بسیار سخاوتمندانه رفتار می کردند و انتظارات و اهداف خودشان را برای من از طریق جلسات غیررسمی منظم و همچنین بررسی های دوره ای رسمی بیان می کردند. مجموعه فرصت های توسعه حرفه ای (PD) و جلسات اشتراکی معلمان از طریق انستیتوی ملی آموزش سنگاپور (NIE) و سازمان توسعه حرفه ای رهبری برای معلمان سنگاپور (AST) ، کفش های جدید  ومتناسبی پای من کردند (م. ضرب المثل، کنایه از همراهی کامل و دقیق ).

وضعیت رتبه بندی و نردبان شغلی معلم ها در سنگاپور

معلمان سنگاپور با قرار گرفتن در مسیرهای شغلی، کامل در اختیار دستگاه های خود قرار نمی گیرند و در ابتکارات و برنامه های مناسب PD خود را ثبت نام می کنند ، اما به همسالان با تجربه و فارغ التحصیلان در یک مجموعه با دقت برنامه ریزی شده ، می پیوندند. معلمان در مسیر تدریس در برنامه معلمان رهبر (TLP) شرکت می کنند ، در حالی که معلمان موجود در مسیر رهبری ممکن است با تمام هزینه های دوره ای که توسط وزارتخانه تحمل می شود ، در برنامه های رهبری ثبت نام کنند و برای کل مدت برنامه حقوق بگیرند. TLP معلمان را به مهارت های نوآوری در کلاس ها و مدارس خود مجهز می کند و مربیان خود را بهتر راهنمایی می کند. برنامه های رهبری بر توسعه توانایی شرکت کنندگان در مدیریت سازمان های مدارس در یک محیط سریع و غیرقابل پیش بینی تمرکز دارند ، در حالی که آموزش و یادگیری و تعالی را از طریق توسعه هر دو بخش های انسانی و فکری هدایت می کنند.

علاوه بر این ، الگوی رشد معلمان (TGM) PD و یادگیری را برای کلیه معلمان سنگاپور بر اساس 5 هدف یادگیری راهنمایی می کند:

1) مربی اخلاقی ، 2) شایستگی حرفه ای ، 3) یادگیری مشارکتی ، 4) رهبر تحول گرا و 5) سازنده جامعه، همراه با صلاحیت های بیشتر دیگر. برنامه ها و دوره های وابسته به هر نتیجه و شایستگی برای مشارکت معلمان در دسترس است ، و معلمان این استقلال را دارند که منطقه (های) مورد نظر خود را برای توسعه در آنها انتخاب کنند و در فعالیت های مربوط به PD شرکت کنند.

با این حال ، با وجود حمایت مداوم ، یک سال از زمان تعیین وقت من، مسیر متفاوتی برای من پیش آمد.

احساس می کردم که بازگشت به مسیر تدریس با توجه به فرصت هایی که معلمان علاقه مند به توسعه توانایی آموزشی در نیروی آموزشی دارند، مناسب تر خواهد بود. مسیر تدریس به من امکان ادامه تحصیل و پیشرفت را به عنوان یک معلم می دهد و تجربه و دانش خود را با سایر معلمان در میان می گذارم بدون اینکه مدیر شوم.

وضعیت رتبه بندی و نردبان شغلی معلم ها در سنگاپور

من ابراز علاقه کردم که به مسیر تدریس برگردم و برای مقام معلم ارشد در نظر گرفته شوم. مدیران مدارس من متعاقباً درباره اختلافات شغلی حرفه ای بین مسیرهای رهبری و تدریس و الزاماتی که به صورت رسمی به عنوان معلم ارشد منصوب می شوند، با من بحث کردند که اولین قدم در مسیر معلم پس از تبدیل شدن به یک مدرس تمام وقت و دارای مجوز است. در هیچ جلسه ای دلسرد نشدم و احساس نکردم که انتخاب اشتباهی انجام داده ام.

انتقال جانبی من از مسیر رهبری به مسیر تدریس و قصد انتصاب من به سمت مقام معلم ارشد یک حرکت شغلی ساده نبود که من مجبور شوم به تنهایی و بدون حمایت آن را طی کنم. مدیران مدرسه من در مورد الزامات جدیدی که باید در نظر می گرفتم و برای انجام آنها منصوب شدم راهنمایی می کردند. به عنوان مثال ، ایجاد و نگهداری از یک نمونه کارهای حرفه ای که شامل اعتقادات و گفته های تدریس شخصی من، برنامه ها و دوره هایی است که من در آن شرکت کرده ام یا انجام داده ام و شواهد و داده هایی را که استانداردهای اعتباربخشی را برآورده می کند.

یک سال بعد ، با راهنمایی سرپرستان و چرخه های متعدد تأمل و علاقه مندی در شغلم ، آنها مرا برای مصاحبه معرفی کردند. در حال حاضر، سه سال پس از انتصاب، و حفظ مقام معلم ارشد (زبان انگلیسی) ، من نقشی پیدا کرده ام که بر نقاط قوت خود تاثیر میگذارد تا با همکاری با همکارانم از مسیر رهبری برای تقویت یادگیری دانش آموزان خود ، مشارکت بهتر داشته باشم. و رشد و پیشرفت آموزشی معلمان همکار را مشخص کنم.

با تجربه و رشد بیشتر می توانم امیدوار باشم که از طرف استادان معلم راهنمایی شوم و درجه یک معلم رهبر را به دست آوردم، و سپس یک استاد معلم و در نهایت ، یک استاد اصلی شوم، که در آن موقع قادر خواهم بود به کمک دانش و تخصص آموزشی در حرفه ام به فعالیت در سطح کشور بپردازم.

با این وجود ، مسیر پیشرفت و پیشرفت شغلی من هنوز ممکن است این مسیر نباشد و اگر احساس کنم فرصت دیگری را در یک مقام رهبری یا حتی پیشرفت در وزارت را می خواهم ، ممکن است بخواهم به این ترتیب دوباره برای انتقال جانبی به رهبری یا رهبر متخصص ارشد درخواست دهم.

ممکن است کسی در فکر معلمان درخواست کننده سوئیچ آهنگهای شغلی در سراسر مشاغل خود باشد و نامزدی خود را برای انتصاب در سمتهای بالاتر در نظر بگیرد ، اما ابتکارات اخیر وزارت آموزش و پرورش معلمان علاقه مند به تصدی پست های بالاتر را ترغیب کرده است. به جای اینکه منتظر بمانید از سوی مدیران مدارس مشخص شود ، پیشگام باشید و در مورد پیشرفت شغلی مورد نظر خود گشوده باشید.

مسیرهای شغلی کاملاً مشخص و بیان شده سنگاپور منجر به توسعه و حفظ استعدادهای آموزشی براساس علایق و توانایی های فردی شده است و بخشی جدایی ناپذیر از سیستم سرمایه انسانی در سیستم آموزش عالی عملکرد کشور ما است. رهبری نه تنها توزیع نمی شود بلکه معلمان مجاز هستند نقش مهمی را در ارتقاء ظرفیت معلمان همکار خود به روش های مختلف در هر مسیر به عهده بگیرند.

در حالی که پیشرفت مسیر شغلی در برخی از کشورها ممکن است رسمی تر، خطی و استاتیک تر باشد، مسیرهای شغلی سنگاپور روان است و این نکته را در نظر می گیرد که نقش ها ، شایستگی ها و ظرفیت های معلمان برای به اشتراک گذاشتن مهارت های خود در هنگام پیشرفت در حرفه خود تکامل می یابد. سیستم ردیابی شغلی معلمان را به سیستم دانش و پشتیبانی برای پیشرفت در حرفه مجهز می کند، و شایستگی ها و پتانسیل هایی را که برای نشان دادن آنها لازم است برای پیشرفت پیش می برد.

سیستم ردیابی شغلی سنگاپور پیشرفت حرفه ای معلمان مانند من را تسهیل کرده است بدون آنکه نیاز به ترک کلاس داشته باشد. من از ساختارهایی بهره مند شده ام که به من این امکان را داده اند که از تجربه خود برای پشتیبانی از سایر معلمان استفاده کنم و در ایجاد دانش ، ایجاد ظرفیت و توسعه حرفه ای شرکت کنم.

در حالی که برخی ممکن است نقل و انتقالات مسیر شغلی من را ایده آل نبینند ، مسیر تدریس و انتصاب من به عنوان معلم ارشد برای من فرصت هایی فراهم کرده است که بتوانم به طور کامل بر روی پیوست PD کار کنم. در مسیر شغلی فعلی من ، برای معلمان آغازگر راهنمایی و پشتیبانی می کنم و با داشتن دیدگاه ها و تجربیات خود در زمینه های مختلف و فرصت های پیشرفت شغلی، در یادگیری و رشد همکارانم در مشاغلشان مشارکت می کنم.

سرانجام ، وقتی این معلمان از فرصت های پیشرفت در مسیرهای شغلی مربوطه برخوردار می شوند ، امیدوارم که بتوانم به آنها در یادگیری و رشد حرفه ای و شخصی خود کمک کنیم - فرایندی که به دلیل فرصت هایی که در سنگاپور تدریس می شود ، غنی تر شده است. آهنگ و تناسب شغلی به من فرصت های زیادی داده است.

*

Qidong ‘Alan 'Yang معلم ارشد زبان انگلیسی برای دانش آموزان دبستانی در سنگاپور است

(سنگاپور همینک رتبه اول برترین سیستم آموزشی جهان را دارد)

منبع :

https://ncee.org/2018/06/singapores-educator-career-ladder-a-first-person-account/


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وضعیت رتبه بندی و نردبان شغلی معلم ها در سنگاپور

پنج شنبه, 23 مرداد 1399 14:47 خوانده شده: 271 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/05/23 - 20:08
ول کنید بابا ... تا ...ایدئولوژی را از پیکر آموزش و پرورش ایران نزداییم هیچ کاری نمی توانیم بکنیم. تا ....از آموزش و پرورش تشریف نبرند تا وزیر جناحی انتخاب نشه و ...
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1399/05/23 - 20:09
داریم با کجا خودمان را مقایسه می کنیم حتی افغانستان هم داره دین را از سیاست جدا می کنه.
پاسخ + 0 0 --
هاشمی 1399/05/23 - 21:51
درود و سپاس
این مطالب تنها برای مقایسه نیست برای آگاهی و خنثی کردن طرح های ضعیف دولت در این زمینه هست. مثلا وزارت و شورای عالی آموزش همه جا میگوید ما در لایحه رتبه بندی کار تطبیقی و علمی انجام داده ایم و سیستم های رتبه بندی دیگر کشورها را بررسی کرده ایم.
در حالی که به نظر میاد هدف آنها، این هست که با گفتن علمی و تطبیقی بودن کارهایشان، طرح های مشکل دار خود را موجه کرده و مشروعیت بدهند.
وقتی کسی نداند در کشورهای دیگر چه میگذرد هر چه میخواهند میگویند و هر چه میخواهند به خورد مردم می دهند.
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/05/24 - 03:31
جای تاسف است که سیاست یعنی تدبیر امور و دین تدبیر چگونه زیستن است پس چگونه می تواند از یکدیگر جدا باشد؟
آنچه رایحه ای ندارد اینست که سیاست زدگی ، دین را به بازی بگیرد
پاسخ + +5 0 --
زنبور آخرالزمان 1399/05/24 - 03:39
اینقدر تو متن رهبر رهبر کرد که یاد ملکه مون افتادم
دیشب در منزلی اسیر شدم و اکنون که ترحیحا آرام و بی صدا در این ظلمات کنار چراغی نشسته ام منتظرم خورشید برآید و درب خانه باز شود تا گریزان به کندو برگردم افسوس که از بخت بدم جمعه صبح است و در بلاد مسلمین آدمیزاد تا لنگ ظهر خواب
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/24 - 12:54
خواب مومن عبادت است!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/05/24 - 12:55
این خواب ما را به این روز انداخته است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور