صدای معلم

" در آموزش جنسی کشور کانادا علاوه بر بهداشت بلوغ تلاش می شود تا به دانش آموزان بیاموزند که چرا داشتن رابطه جنسی زودهنگام از نظر جنسی و روانی خطرناک است و چرا قانونی نیست "

آموزش جنسی در کانادا

لیلا مافی/ معلم

 آموزش جنسی در کانادا

بحث آموزش جنسی در مدارس غربی برای کشورهایی با زمینه فرهنگی متفاوت مانند ایران  همیشه بحث برانگیز بوده است.  اما تصوری که ما از  آموزش جنسی داریم با آنچه واقعا در این مدارس اتفاق می افتد تفاوت دارد. این تصور غلط برای بسیاری  وجود دارد که  آموزش  جنسی در مدارس به معنی آموزش انواع رابطه جنسی به کودکان و تشویق آنان به انجام آن است.

در این متن و برای روشن تر شدن موضوع،  سرفصل دروس آموزش جنسی در کانادا را عینا ترجمه می کنم .

قبل از توضیح در مورد محتوای درسی چند مورد را روشن کنم:

 اول- در متن، به کمک گرفتن از رهبران درسی برای مشاوره اشاره شده. منظور استفاده از مشاوره کشیش، خاخام یا هر مرجع مذهبی دیگر توسط دانش آموزانی است که به مسایل مذهبی اعتقاد دارند. این مراجع مذهبی در کانادا  دوره های مشاوره خانواده و روانشناسی  دیده اند و بنابراین صلاحیت کمک حرفه ای به جامعه را دارند.

دوم- محتوای درسی زیر را با دانستن این پیش زمینه ذهنی بخوانید که تصمیم گیری در مورد آن ( به شهادت یکی از استادان خودم که یکی از محققین مرتبط با تهیه محتوای درسی بوده) نه بر اساس خطوط قرمز اجتماعی یا تابوهای مذهبی، بلکه بر اساس آمارگیری از واقعیات جامعه انجام شده. داده هایی که نشان از وجود رابطه زیر سن قانونی و عدم آگاهی دانش آموزان از قوانین، نتایج، و خطرات رابطه جنسی زیر سن بلوغ و نیاز به آشنایی با بحران دوران بلوغ دارد. بنابراین، هدف آموزش سکوت یا انکار به دلیل تابوهای اجتماعی نیست، بلکه دیدن واقعیات بر اساس روش علمی و جلوگیری از تکرارو یا حل مشکلات موجود است.

سوم- حاصل نبود دانش کافی در مورد بحث رضایت، ممنوعیت رابطه جنسی بین دو کودک، ممنوعیت رابطه جنسی بزرگسال با کودک، و چگونگی رجوع به مرجع قابل اعتماد در ایران همیشه باعث اتفاقات تلخی شده. از رواج رابطه جنسی در مدارس پسرانه برای سو استفاده، تحقیر و یا آزار یک دانش آموز تا سو استفاده جنسی از عده ای از دانش آموزان  توسط معاون مدرسه و یا مواردی مثل فرار رومینا اشرفی با یک مرد بزرگسال به دلیل عدم آگاهی هر دو نفر از غیر قانونی بودن رابطه بین کودک و بزرگسال نشانی بر نیاز فرزندان ما به آگاهی در مورد حقوق خود و قوانین رابطه جنسی است.

چهارم- در قوانین کانادا، حداقل سن رابطه جنسی همراه با رضایت ۱۶ سال است و رابطه فرد بالای این سن با فرد زیر این سن تجاوز محسوب می شود. رابطه جنسی کودکان با هم مجازات قانونی ندارد اما به محض اطلاع از این موارد با خانواده، معلمان، مشاور مدرسه، روانشناس و مسئولین مدرسه و طی جلسات مدارم تلاش  خواهد شد تا این رفتار تصحیح و از تکرار آن جلوگیری شود.

پنجم- آموزش چگونگی به وجود آمدن بچه و بهداشت بلوغ در بعضی مدارس تهران و با دعوت از یک پزشک و یا روانشناس رواج پیدا کرده و بنابراین ایران هم به شکل غیر رسمی کمابیش با این آموزش آشناست.

ششم-  بحث آشنایی با گرایشات جنسی در ایران و کانادا دو مسیر بسیار متفاوت را می پیماید. در ایران، وجود گرایشات جنسی جز دگرجنس گرایی به طور کلی در تضاد با مذهب شناخته شده و انکار می شود. در کانادا، و با استناد به تحقیقات علمی، تکثر گرایشات جنسی به عنوان یک واقعیت «غیر قابل تغییر و غیر قابل درمان» شناخته می شود و از آنجا که فشار روانی افراد با گرایشاتی جز دگرجنس گرایی در دوره بحران بلوغ باعث مشکلات روحی شدید شده و نرخ افسردگی و خودکشی  در این افراد را بسیار بالا می برد، آشنایی با واقعیت گرایش جنسی، پذیرش آن، و چگونگی قبول این افراد در جامعه  به دروس کانادا اضافه شده است.

لذا قضاوت در مورد وجود این مطالب درسی در کانادا  با معیارهای مذهبی در ایران ممکن نیست و آگاه سازی در این مورد به معنی رواج آن نیست زیرا که گرایش جنسی بر اساس شنیده ها و یا تبلیغ تغییر نخواهد کرد.

 هفتم- موضوع آموزش جنسی به عنوان یکی از سرفصلهای درس آموزش جسمانی و بهداشت ارایه شده و درس جداگانه نمی باشد .
هشتم- اعتراض و نگرانی بعضی خانواده های سنتی و مذهبی( به خصوص مسلمانان) در کانادا در مورد درس  آموزش جنسی باعث شد تا دولت در نهایت عدم حضور در کلاس به  شکل انتخابی را بپذیرد. لذا در روز تدریس این محتوا، معلم از دانش آموزانی که والدین آنها اجازه شرکت در این کلاس را نداده اند می خواهد تا خارج از کلاس منتظر بمانند.

نهم-  تدریس همه یا حذف بخشی از این مطالب به عهده معلم است. امکان جداسازی روز تدریس بر اساس جنسیت دانش آموز یا گروهبندی جداگانه دختران و پسران برای معلم هم وجود دارد.
دهم- آموزش در چنین مواردی به شکل بحث، تحقیق، گفت و گو و نتیجه گیری در کلاس شکل می گیرد و معمولا چیزی به شکل تدریس سنتی و معلم متکلم وحده وجود ندارد.

مثالهایی از این روش گفت و گو در کلاس در لینک انتهای مطلب آمده است. ( 1 )

 آموزش جنسی در کانادا

سر فصل محتوای دروس آموزش جنسی در استان اونتاریو بر اساس سال تحصیل:

سال اول دبستان:  آشنایی با قسمتهای مختلف بدن، نام صحیح آنها و بهداشت قسمتهای مختلف بدن. به دانش آموزان در مورد این که چه کسانی اجازه دارند به بدن آنها دست بزنند آموزش داده می شود. آنها یاد می گیرند در صورتی که کسی به بخش های خصوصی بدن آنها دست زد باید به چه کسانی گزارش بدهند.
 
سال دوم دبستان: در مورد مراحل رشد و درارتباط با بحث رضایت توضیح داده می شود. اگر کسی لمس نامناسب داشت چطور با آن برخورد کنند و با چه کسانی باید در این مورد صحبت کنند.

سال سوم دبستان: معرفی قسمتهای مختلف بدن
 
سال چهارم دبستان: آشنایی با اجزای بدن، تاثیرات فیزیکی، عاطفی و اجتماعی بلوغ بر انسان، بهداشت دوره بلوغ، امنیت و خطرات فضای مجازی و کاهش ریسک خطر از طریق تصمیم گیری های صحیح، سال پنجم دبستان: معرفی دستگاه تولید مثل و تغییرات آن پس از بلوغ، ربط این تغییرات به تولید مثل انسان. گرایشهای جنسی (شامل خودآگاهی، پذیرش دیگران، محیط اجتماعی، نظر کسانی که برای دانش آموزان مهمند، تاثیر نگاه همراه با استریوتایپ، آشنایی با ضعفها و تواناییها، هویت فرهنگی، حمایت، تصویر بدن، بهداشت ذهنی و..) ، تغییرات عاطفی و استرس در دوران بلوغ، توانایی برخورد با تهدید یا خطر، چگونگی کمک به دیگران در صورت نیاز و خطر
                        
سال ششم: تاثیر مخرب دیدن صحنه های جنسی در مدیا شامل پورنوگرافی روی دانش آموزان (با این توضیح به دانش آموزان که به بدفهمی و یا کج فهمی رابطه منتهی می شود، نرمهای جنسیتی مضر را تشویق می کند، تصویر بدنی غیر واقعی را تبلیغ می کند و...)، کنار آمدن با تغییرات بدن در دوره بلوغ و بالابردن اعتماد به نفس، تعریف گرایشهای جنسی، کلیشه های جنسی( مثلا همه دخترها باید آشپزی بدانند، همه پسرها باید آشغال را بیرون بگذارند) و تاثیرات مخرب استریوتایپ روی جامعه در مواردی مثل همجنس گرا هراسی.

سال هفتم: اهمیت به تاخیر انداختن هر نوع رابطه جنسی برای نوجوانان، دلیل این که چرا نباید نوجوانان درگیر روابط جنسی زودهنگام شوند، مفهوم رضایت و سن قانونی رضایت برای رابطه جنسی، چگونگی بیان رضایت، نیاز به گفت و گوی شفاف در مورد رضایت در یک رابطه سالم  و عاشقانه، بیماریهای مقاربتی، خطرات و جلوگیری از بارداری زودهنگام و توصیه به تعویق انداختن رابطه جنسی تا بلوغ کامل، بهداشت رابطه جنسی و تغییرات در رابطه با تغییرات در بلوغ فیزیکی و روانی

سال هشتم: بحث روی عواملی موثر بر تصمیم گیری برای فعالیتهای جنسی (فکر کردن برای دلایل صبر کردن، انتخاب تاخیر، گذاشتن محدودیت های شخصی، در نظر گرفتن آمادگی، فشار دوستان، تمایل، کنجکاوی، مفهوم شخصی، هشیاری و آگاهی در مورد پذیرش هویت و گرایش جنسی، شناخت ناتوانایی های فیزیکی یا شناختی، سن قانونی، خطرات پدر و مادر شدن در سن نوجوانی، خطرات بیماریهای قابل انتقال در روابط جنسی، خطرات استفاده از الکل و مواد مخدر در حین رابطه جنسی (مثل تجاوز در ناهشیاری)، ارزشهای شخصی و خانوادگی، شناخت منابع حمایت بهداشت جنسی(دکتر، پرستار، معلم، مشاور، رهبران مذهبی، بزرگسال قابل اعتماد مثل پدر و مادر، وبسایتهای مرجع برای کمک،..). هویت جنسی(زن، مرد، دوجنسیتی، ترنسجندر)، ابراز هویت جنسی، گرایش جنسی( دگرجنس گرا، همجنس گرا، دوجنس گرا،  ..)   و کمک به درک مفهوم مثبت از خویشتن. داشتن رابطه سالم و مشکلات و خطرات یک رابطه ( فشار روحی بعد از پایان یک رابطه، آزار جنسی، خشونت در رابطه و..)

سال نهم: روشهای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماریهای مقاربتی، شامل ایدز، منابع اطلاعات و معرفی مراکز حمایتی. هویت جنسی و گرایش جنسی، منابع و مراکز حمایتی. استفاده از اطلاعات در مورد بهداشت و امنیت جنسی برای ایجاد یک درک عمیق در مورد مفهوم رضایت و محدودیتهای جنسی و مهارتهای تصمیم گیری در مورد جنسیت و بهداشت آن

سال دهم: عوامل موثر در تصمیم گیری روی رفتار جنسی (ارزش های شخصی، احترام به محدودیتهای قراردادی دیگران، انتظارات دوستان و خانواده، علایق فیزیکی و عاطفی،پیامهای مدیا، افسانه ها و نرمهای رابطه جنسی و رابطه امن،…)، بدفهمی های رایج در مورد مسایل جنسی در فرهنگ ما و مشکلاتی که برای مردم بوجود می آورد.

سال یازدهم: عوامل موثر در بهداشت جنسی و تولید مثل (محیط زیست، ژنتیک، معلولیت، هورمون، تغذیه، مواد مخدر، بیماری)، اندازه گیری بهداشت و حمایت( آزمایش های مختلف مثل پاپ اسمیر. چک آپ پزشکی، مدیریت استرس، آزمایش ژنتیک،..)

سال دوازدهم : درک گامهای ایجاد یک رابطه ، مهارتها و استراتژیهای حفظ رابطه رضایت بخش( ارتباط، مهارتهای کنار آمدن، استراتژیهای حل اختلاف،…)، مقابله با خشونت، آزار و سو استفاده جنسی و معرفی منابع حمایت و اطلاعات برای مقابله با آنها.

به طور خلاصه، در آموزش جنسی  کشور کانادا علاوه بر بهداشت بلوغ تلاش می شود تا به دانش آموزان بیاموزند که چرا داشتن رابطه جنسی زودهنگام از نظر جنسی و روانی خطرناک است و چرا قانونی نیست .

( 1 )

محتوای کامل دروس  را می توانید در لینکهای زیر مطالعه کنید:

http://www.edu.gov.on.ca/eng/curriculum/elementary/2019-health-physical-education-grades-1to8.pdf
http://www.edu.gov.on.ca/eng/curriculum/secondary/health9to12.pdf


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزش جنسی در کانادا

سه شنبه, 27 خرداد 1399 11:25 خوانده شده: 1328 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1399/03/27 - 11:56
از متن:
منظور استفاده از مشاوره کشیش، خاخام یا هر مرجع مذهبی دیگر توسط دانش آموزانی است که به مسایل مذهبی اعتقاد دارند.

کاش به آمار تجاوزات این حضرات به کودکان نیز اشاره می کردید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/27 - 12:47
منبع: دبی-العربیه.نت فارسی
تاریخ انتشار: یکشنبه 14 ژوئن 2020

فعالان محلى اهواز گزارش دادند كه عبدالامیر ولی‌زاده، دبیر قرآن و احکام در مدارس شهرستان شادگان که سمت معاون پرورشی را نيز به عهده دارد، با دادن وعده تضمین نمره قبولی به دانش‌آموزان، آنها را مورد تجاوز قرار می‌داد.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/27 - 21:51
در صورت تأهل این فرد چه زشت تر

بار الهی !! سلام ما را به هر جوان مجرّد زیبا برسان!
به زیبایی دندانهای خراب کربلایی کاظم ساروقی!
به زیبایی رجبعلی خیاط!
به ریبایی ابن سیرین!
به زیبایی ملاقات کننده در عالم خواب یا بیداری!
به زیبایی صبر! و ان الله مع الصابرین!
به زیبایی مظلومیت در آزمون استخدامی!

این فرد زیباتر است یا آن فرد که به جرم سن و سال حق مصاحبه در دولت تدبیر و امید را نداشت!

بار الهی !! ... و ما را از کار اشتباه امروز بترسان که زیانش را فردا خواهیم دید!

این افتضاح حق قانون، عرف، مردم، حکومت و دولتهایی نیست که بنا حق و با معیارهای غلط شایستگانی را ردّ می کرد و ردّ می کند؟! در حالی که بی پناهان و بد پناهانی درب خانه آنها را زدند! بار الهی!! سلام ما را به میرداماد مجرّد برسان!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 06:29
با مراجعه به منبع ، ادامه خبر را مطالعه نمایید. بنا به ملاحظاتی ، مابقی درج نشده
است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 06:48
شما استخدام نشدید اما این دبیر قرآن و دبیر پرورشی بر اساس منبع ذکر شده:

"شهروندان همچنین اعلام کردند که این معلم سابقه «فساد» دارد و به همین علت سال‌ها پیش، از دانشسرا اخراج شده و بعدها با ادمه تحصیل در دبیرستان، جذب آموزش و پرورش شده است."..........
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 00:15
دست شما از بابت باقی خبر درد نکند که اندوهی بزرگتر است و غفلتی عظیمتر و توهّمی باقیمانده تر!

کاش مجازاتها و محدودیتها و پاداشها بی توهّم می بودند!

بار الهی !! کاش برای یکبار نامه حضرت باب العلم(ع) را به مالک اشتر می خواندند و در جذب نیرو به دنبال نکته و پند می بودند که سابقه مهم است یا خیر؟ و آنچه نمی یافتند با جستجوی بیشتر در مراجع دیگر می یافتند! که حق حسن سابقه و سوء سابقه چیست؟!
بار الهی !! عمر کوتاه بهتر است از همنشینی با فکر کوتاه!
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/03/27 - 12:12
ما توان و مهارت آموزش هر چیز را که
در نظام آموزشی خود نداشته باشیم ،
آن را سرکوب ، انکار و غیرضرور معرفی
می کنیم. آموزش نیاز به دانش و تخصص
دارد، خود معلمان برای چنین اموری، تربیت
نشده اند و حتی بیشتر آنان در این حیطه
و در زندگی خصوصی خویش به دلیل عدم آموزش، خام و تخریبی عمل می کنند.یک چرخه معیوب ادامه دار.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/27 - 22:04
سلام بر ناشناس شناس، اجرک عندالله
آه که اظهار نظر خوبی دارید ولی چه عیبی مستتر و مهم

چرخه معیوب نمی تواند ادامه دار (جاء) باشد، چرخه معیوب چرخه نمی شود و اگر بشود در هر چرخه میزانی از انرژی خود را به میزان عیبش از دست می دهد! نوعی زهق الباطل! یا افزایش آنتروپی به باطل!
توهّم و آثارش بعد از رحلت پیامبر(ص) بیشتر بود یا اکنون؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 06:39
سلام
اول، واقعا ناشناس شناس را با توجه به
نوع فکر و پردازش کلام ، می شناسید و
یا نوعی مای آشنا جستن است؟

دوم منظور از چرخه معیوب ، همان دور باطل است که متاسفانه در سایه جهل و
بیسوادی عام و خاص!! همچنان به حیات
خبیثانه خود ادامه می دهد و سررشته امور
از دست در رفته است.
این چرخه با افزایش تعداد افراد اسیر و
میزان و عمق بی ارادگی و خودباختگی، نه
تنها انرژی از دست نمی دهد که همانند ویروس به حیات انگل وار خود ادامه
می دهد. و گر نه اشارتی از رهایی و
خودآگاهی و تنویر افکار در روزنه ای
نجات بخش ، آشکار می شد.
من دیروز جاهل بودم ، امروز جاهل هستم
و فردا با ساز و کار حال ، امیدی به رهایی
از آن نیست.‌این نومیدی نیست، بخشی از
بی تفاوتی و بی ارادگی مرسوم است.....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 06:44
اظهار نظر خوب ، می بایست بدون عیب آشکار و مستتر باشد.
وقتی مغز و ذهن افراد به امور رایج موجود
در قالب فرهنگ عمومی و یا رسمی ، بیماروار عادت کرده است و تصور غیر آن،
با محدودیت های قالب ، نشدنی است ،
دور باطل یا چرخه معیوب عادات و باور و
تفکر مابین آنان ، طبیعی است.
یک نوع اسارت ناخواسته اما پذیرش شده.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 00:32
سلام بر کلام آشنا
نامه یا خطبه ای را به معاویه نسبت دادند، یکی گفت: چنین کلماتی از معاویه نیست بلکه کلام امیر است.

گاه نویسنده ای عمداً ضعیف می نویسد تا در مقام عکس العمل، زحمت بهتر نوشتن و مترادف نوشتن و ... را به دوش نویسنده ای دیگر بیندازد، الاعمال بالنیات و به زحمات!! پس در مسیر تکامل اظهار نظر می تواند خوب و معیوب باشد
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1399/03/28 - 08:10
کدخبر: 577523 ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ ۲۰:۲۶:۵۱

حوادث رکنا: ریحانه عامری دختر 22 ساله کرمانی توسط پدرش در کرمان با ضربات تبر کشته شد و قتلی مشابه رومینا اشرفی این بار در کرمان تکرار شد.

باز شدن دُمل چرکین ، نشان از رها شدن افسار تربیتی از سیطره والدین در
خانواده ها است. جایگزینی نفوذ فضای مجازی و جذابیت ماهواره بجای اقتدار عاطفی پدر در تربیت فرزندان ، خصوصا دختران. پسران هم از جنس پدران هستند
که پدران نیازها و بایدهای رفتاری این جنس را در جامعه ما به خوبی می شناسند.
اما دختران می بایست حافظ عفت و ناموس و غیرت پدر خود باشد. این دختران هستند که مورد تجاوز قرار می گیرند ، پس خطر همیشه در کمین آنان است و دختران نباید آزادی های پسران را در این جامعه داشته باشند. کشته شدن دختران امروز با
بی رحمی تبر و داس و...... تاوان بی اعتنایی ما به عواقب خیلی از چیرهاست که نظارت و هدایت خود را نسبت به آنان از دست داده ایم.........
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 08:14
شاید خانواده ، قربانی رسانه ها، نظام آموزشی ، فقر فرهنگی و رهاشدگی کودکان و نوجوانان در چگونگی گذران اوقات فراغت است.
از وزیر و وکیل تا محافل مذهبی و...... همگی در این فرآیند ناخوشایند خشن غیرانسانی، سهیم هستند. قتل ها را پدران انجام نمی دهند، آموزش ناکارآمد بسته یخ زده ، در راهنمایی دختران ره گم کرده به قتل آنان منجر می شود. قتل بعدی با بیل یا کلنگ و یا.......

دقت کنید اوج خشم پدران را که چاقو و تفنگ و مرگ موش و خفه کردن ، آنان را دیگر راضی و خاموش نمی سازد. پدران امروز با ریختن خون دختران خود در واقع فریاد برمی آورند که دختر من خوب و دوست داشتنی بود اما جامعه با جاذبه های ویرانگر خود ، او را از من ربود......
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 00:38
تغییر فرهنگ شدید در غفلتهایی شدید

آنچه پیش از این بود و هست، تفکر بود یا توهّم که اینگونه میوه می دهد؟!
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 08:15
این نوعی تغییر نگرش جامعه نیز هست. در واقع علیرغم همه ساز و کار تلاش ایدئولوژیک ما از طریق رسانه و در مدارس و خانواده ، تحول فرهنگی قربانی می گیرد و در عین حال گوشزد می کند که کمتر از نصف این جامعه را زنان دختر و مادر تشکیل می دهد، پس بیایید سرفصل جدیدی به بهای خون این دختران معصوم در روابط اجتماعی خود بوجود آوریم.

پیام این قتل ها این است :
پدرم من دختر امروز و مادر فردای جامعه هستم ، بجای قتل من ، همراه و راهنمای من باش.
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 00:41
بار الهی !! در خواب و بیداری ما را هدایت پذیر قرار ده و استخوان سینه یمان را کج قرار مده !!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 10:15
متاسفانه در یک ماه گذشته شاهد 3 قتل مشابه بودیم یکی رومینا اشرفی در تالش دیگری فاطمه برحی در آبادان و آخرین آن ریحانه عامری در کرمان بود که همه آنها قتل ناموسی هستند./ رکنا

او یک مدل بود و در کافی شاب کار می کرد.
او نیز دوست پسر داشت. علت قتل شب دیر به منزل آمدن بوده است.
سئوال : دوست دختر یا دوست پسر ، واقعیت اجتناب ناپذیر جامعه ما نیز گردیده
است؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 00:58
نهایت واقعیت در معاد اجرای حقیقت است.
واقعیت امروز ما ثمره جبر و اختیار است.
دوستی یک اختیار است تا آن حد که معصوم(ع) فرمودند:
دوستی ها را از دلها بپرسید چون آنان گواهانی هستند که رشوه نگیرند!!

دوست معنایی ارزشمند دارد که متاهل و مجرّد نمی‌شناسد ولی کاربرد غلطش آنرا بد معنا کرده است.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/03/28 - 19:55
فاطمه فرحی دختر ابادانی که با پسر عمویش ازدواج کرده بود . فاطمه فرحی از خانه فرار کرده بود . فاطمه فرحی پس از بازگردانده شدن به خانه توسط شوهرش سربریده شد . فاطمه فرحی به علت از خانه شوهر فرار کردن توسط شوهرش سلاخی شد . عقربه ها ساعت 22:30 دقیقه شامگاه یکشنبه 25 خرداد ماه را نشان می داد که پسر 23 ساله ای با در دست داشتن چاقوی خونین پای در کلانتری 11 ولیعصر گذاشت.
پسر عموی فاطمه برحی در اعترافاتش گفت: فاطمه برحی یک سال قبل به عقد من در آمد و 2 روز پس از آن فرار کرد و به مشهد رفت و بعد از اینکه او را پیدا کردم و به آبادان بازگرداندم به خاطر تحریک هایی که خانواده ام کرده بودند سر او را بریدم.
کدخبر : 10393 ۱۳۹۹/۰۳/۲۸ ۱۷:۱۲:۱۱
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1399/03/29 - 01:08
قانون نویسی بر مبنای تحریک
انتخابات بر مبنای تجریک
اجرای قانون بر مبنای تحریک
تحصیل بر مبنای تحریک
تزویج بر مبنای تحریک
فرار بر مبنای تحریک
تقتیل بر مبنای تحریک
خبر بر مبنای تحریک
پخش خبر بر مبنای تحریک
خواندن بر مبنای تحریک
خواهشاً قضاوت بر مبنای تحریک نباشد!
کاش حرکت بدون حضور توهّم بر مبنای تعقیل بود!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور