صدای معلم

« وزارت خارجه آلمان در گزارشی نوشته است که در سال گذشته آزادی اجتماعات، تشکل‌ها، آزادی بیان و آزادی مطبوعات تا حد زیادی در این کشور تضعیف شده‌ است »

سانسور و ممنوعیت در کتاب‌های آموزشی مدارس ترکیه

در سال گذشته بسیاری از کتاب‌های کودک نیز در ترکیه ممنوع شدند. این کتاب‌ها شامل چندین ترجمه از کتاب‌های آلمانی نیز شده‌اند. از جمله کتاب " بچه های کوچک از کجا می‌آیند" که نشر راونسبورگ منتشر کرده و موضوع آن آموزش جنسی برای کودکان چهار تا هفت ساله است. دولت ترکیه این کتاب را در زمره کتاب‌های "ناپسند" طبقه‌بندی کرده و دادگاه برای مترجم و ناشر نسخه ترکی آن ده سال زندان در نظر گرفته است.

در دوره اردوغان سانسور کتاب در ترکیه شامل بسیاری حوزه‌ها می‌شود؛ کتاب‌های کودکان، کتاب‌های فمینیستی، کتاب‌هایی که از فساد در دولت اردوغان پرده برمی‌دارند و یا سوال‌هایی را پیرامون کودتای ۲۰۱۶ مطرح می‌کنند.

 

گزارشی از سانسور و ممنوعیت در کتاب‌های آموزشی مدارس ترکیه

اخیرا انجمن ناشران ترکیه خلاصه ای از گزارشی را منتشر کرده که وضع صنعت کتاب و نشر را در سال ۲۰۲۰ در ترکیه به نمایش می‌گذارد. در این گزارش گفته شده که آزادی بیان و مطبوعات در ترکیه بیش از پیش محدود و سانسور دولتی در دوران ریاست جمهوری اردوغان به شکل پیوسته افزایش یافته است.

سوال‌هایی درباره کودتا یا افشای فساد در دولت

روزنامه تاتس (TAZ) آلمان به نقل از این گزارش نوشته است که سانسور دولتی در سال گذشته از انتشار دو کتاب با موضوع فمینیسم که توسط سازمان عفو بین‌الملل منتشر شده‌اند، جلوگیری کرده است. در پی این ممنوعیت، دادستانی عمومی ترکیه کیفرخواستی با عنوان "فتنه افروزی" علیه تانر کیلیچ، مسئول عفو ​​بین الملل در ترکیه صادر کرده است.

حزب سوسیال دموکرات ترکیه (CHP) نیز از این سانسور بی‌نصیب نمانده است. دولت ترکیه انتشار دو کتاب توسط ناشر حزب را ممنوع کرده است. نکته دو کتاب این که هر دو به موضوعی جنجالی یعنی رسوایی مالی و فساد در ترکیه پرداخته‌‌‌اند. برنامه انتشار یک کتاب دیگر این حزب نیز متوقف شد که به مراتب جنجالی‌تر بوده و در آن سوال‌هایی پیرامون کودتا در تابستان ۲۰۱۶ در ترکیه را مطرح کرده است. در رابطه با این کودتا سوالات بسیاری مطرح است که تاکنون پاسخی نگرفته‌اند. حزب حاكم عدالت و توسعه (AKP) از تحقیقات پارلمانی در مورد آنچه در جریان کودتای در این تابستان رخ داد، جلوگیری می كند.

 

سانسور کتاب‌های کودکان

دامنه سانسور در ترکیه به کتاب کودکان هم می‌رسد. خبری که زیاد تعجب‌آور نیست. آن هم پس از آن که در سال ۲۰۱۹ روشن شد که دولت ترکیه کتاب‌های آموزشی مدارس را می‌سوزاند تا کتاب‌های درسی مورد نظر خود را جایگزین آنها کند.

در سال گذشته بسیاری از کتاب‌های کودک نیز در ترکیه ممنوع شدند. این کتاب‌ها شامل چندین ترجمه از کتاب‌های آلمانی نیز شده‌اند. از جمله کتاب " بچه های کوچک از کجا می‌آیند" که نشر راونسبورگ منتشر کرده و موضوع آن آموزش جنسی برای کودکان چهار تا هفت ساله است. دولت ترکیه این کتاب را در زمره کتاب‌های "ناپسند" طبقه‌بندی کرده و دادگاه برای مترجم و ناشر نسخه ترکی آن ده سال زندان در نظر گرفته است.

زمینه ممنوعیت و محدودیت کتاب‌های کودکان در ترکیه افزایش اسلام‌گرایی در این کشور است. دولت ترکیه تحت زمامداری رجب‌ طیب اردوغان کمیسیونی از نمایندگان وزارت امور اجتماعی و خانواده ایجاد کرده است که قرار است برای همه کتاب‌های کودکان تصمیم بگیرد که آیا محتوای کتاب‌ها در چارچوب "مناسب" قرار دارد یا نه.

 

سانسور کتاب‌هایی نویسندگان مطرح زن یا کرد ترکیه

مشابه کتاب‌های کودکان، دولت ترکیه با کتاب‌های بوکت اوزونر، نویسنده زن مطرح این کشور نیز مشکل دارد. دو کتاب او به اتهام "فحاشی" یا اشاعه "ناهنجاری" توقیف شده‌اند. این توقیف با انتقادات گسترده‌ای روبه رو شد. خود نویسنده نیز در حساب توییتری خود به این سانسور انتقاد و اعتراض کرد. سیاست سانسور دولتی در ترکیه موضوع مورد بحث در صحنه نشر این کشور است.

روزنامه تاتس نوشته است که كتاب‌هایی كه توسط كردها نوشته یا ویرایش شده‌اند نیز با محدودیت انتشار روبه رو هستند. کتاب‌های صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP) اگرچه ممنوع نشده‌اند، اما تلاش می‌شود با استفاده از هر روشی از توزیع آنها جلوگیری شود. اداره شهر استانبول در دست مخالفان اردوغان است و به همین خاطر كتاب‌های دمیرتاش را در سیستم توزیع خود قرار داده بود. اما شهرداری قربانی یک کارزار هدفمند ترول‌ها در اینترنت شد و مجبور شد کتاب را از سیستم توزیع خود حذف کند.

 

کمپین سانسور تنها کتاب را در برنمی‌گیرد

افزایش سانسور در دوره زمامداری رجب‌طیب اردوغان به رسانه‌های چاپی محدود نمی‌شود. سال گذشته یک قسمت از سریال نتفلیکس (Netflix) به نام  "بازمانده برگزیده" (Designated survivor) سانسور شد. دلیل؟ یک شخصیت در سریال بیش از حد اردوغان را تداعی می‌کند. دولت آلمان همچنین آزادی بیان در ترکیه را به شدت محدود می‌داند. وزارت خارجه آلمان در گزارشی نوشته است که در سال گذشته آزادی اجتماعات، تشکل‌ها، آزادی بیان و آزادی مطبوعات تا حد زیادی در این کشور تضعیف شده‌ است.

***

راهپیمایی ۴۲۰ کیلومتری عدالت" علیه سیاست‌های اردوغان

- "راهپیمایی عدالت" (عدالت یورویوشو) که به ابتکار کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق (CHP) در اعتراض به زندانی کردن انیس بربراوغلو، معاون این حزب در آنکارا آغاز شده بود بعد از حدود سه هفته به استانبول رسید. این راهپیمایی طی ۲۳ روز جمعیتی عظیم را در حاشیه دریای مرمره همراه خود کرد.

راهپیمایی ۴۲۰ کیلومتری عدالت" علیه سیاست‌های اردوغان "راهپیمایی عدالت" (عدالت یورویوشو) که به ابتکار کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق (CHP) در اعتراض به زندانی کردن انیس بربراوغلو، معاون این حزب در آنکارا آغاز شده بود بعد از حدود سه هفته به استانبول رسید. این راهپیمایی طی ۲۳ روز جمعیتی عظیم را در حاشیه دریای مرمره همراه خود کرد.

- همراهان کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه کیلومترها فاصله را از آنکارا تا استانبول گاهی در باران و گاهی در دمای ۴۵ درجه در اعتراض به سیاست‌های رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور در نوردیدند. قلیچداراوغلو در بیانیه‌ای دولت ترکیه را به پایمال کردن عدالت، از بین بردن استقلال دستگاه قضایی و حاکمیت خودسرانه در سراسر کشور متهم کرده است.

گزارشی از سانسور و ممنوعیت در کتاب‌های آموزشی مدارس ترکیه

- هنگامی که کمال قلیچداراوغلو اعلام کرد، در اعتراض به سیاست‌های رئیس‌جمهور ترکیه از آنکارا تا استانبول را خواهد پیمود کسی او را جدی نگرفت‌، مسخره‌اش کرده و گفتند: «راه برو، عمو کمال.» رجب طیب اردوغان این حرکت را ایده ‌"ناپخته" حزب جمهوریخواه خواند. اما بعد از این که این حرکت ده‌ها هزار نفر را همراه خود کرد اردوغان فهمید که با مشکلی جدی روبه رو شده است.

گزارشی از سانسور و ممنوعیت در کتاب‌های آموزشی مدارس ترکیه

دویچه وله فارسی

پایان پیام/


گزارشی از سانسور و ممنوعیت در کتاب‌های آموزشی مدارس ترکیه

جمعه, 24 بهمن 1399 22:42 خوانده شده: 169 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
Al 1399/11/24 - 23:59
ممنون که مطالب مربوط به آموزش و پروش را از رسانه های برون مرزی گلچین می کنید و در صدای معلم منتشر می کنید. با خسته نباشید به همه روشنگران در صدای معلم.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1399/11/25 - 00:05
درود بر شما


و سپاس از همراهی شما

پایدار باشید .
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1399/11/25 - 01:27
آشنایی با مسائل جنسی در سن کم با تربیت خانوادگی و محیطی متفاوت
جماع با حیوان در نوجوانی
بی توجهی به رعایت حقوق از جمله حقوق پدر و مادر
جلو افتادن نسبت به دیگر هم سن و سالان در استخدام
و نقطه مقابل بر عکس
روش جذب نیرو در آموزش و پرورش، ملعون نیست؟
از بی تربیتی جذب نیرو در امور تربیتی همین بس که مبادا ملعون باشد ...
آخوندی گفت: تهران شهری مورد نقد امام زمان
چه بی تربیت نیست تهران؟
سرمه چشم بر زمین و گاهی پهن گاو بر چشم
سال 99 همان سال 96 است؛ مصیبت دور باد پس ملموس نیست و فرصت مشروط و محدود و حاشیه مکانی برای اصابت و بهترین وکیل هر چه خواهد و هر چه داند...
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/11/25 - 07:28
همه دیکتارتورها برای تثبیت تمام و کمال اقتدار مستبدانه خود ، کتاب و
آموزش مدارس را چنگ می اندازند.
دیکتاتوری اردوغان هیچ تفاوتی با حافظ اسد در سوریه و قذاقی در لیبی
ندارد.
اردوغان قصد دارد امپراطوری عثمانی
را احیا سازد و آتاتورک دوم باشد اما
با دیکتاتوری .
فقط کافی است کاخ ایشان را سرچ کنید و عکس های آن را ببیند و تک خودی ایشان را شاهد شوید.
البته مثل هیتلر بسیار نارسیسم هم هست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/25 - 10:03
بشار اسد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/25 - 10:04
تک خوری
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/11/26 - 14:43
رونمایی از امپراطوری جدید اردوغان جنجال ساز شد .
فعالان توئیتری فیلمی ویدئویی از یک نقشه فرضی ترکیه در سال ۲۰۵۰ را که توسط یک شبکه تلویزیونی ترکیه منتشر شده است ، به اشتراک گذاشتند. رونمائی از این نقشه نفوذ که شامل عربستان سعودی و مصر هم می شود با واکنش های گسترده مواجه و جنجال ساز شده است.
پاسخ + 0 0 --
علی 1399/11/30 - 00:34
نقد بحثی است و کینه‌توزی و عقده‌ی ترکیه‌ستیزی بحث دیگر. در بین ایرانی جماعت حسادت و کینه‌توزی عجیبی نسبت به ترکیه وجود دارد.ای ایرانی! اردوغان اگر نیک است و بد، تو رو سنه نه؟ تو برو خود را باش که در فلاکت و بدبختی و استبداد و بدویت و خفقان غرقه و نابودی! ترکیه هر چه هست هزاران رسانه‌ی غیر دولتی داره و دیکتاتوری اردوغان هم گذراست، ایرانی عزیز! هر وقت تنها و تنها یک رسانه‌ی واقعا خصوصی و مستقل رو صاحب شدی، اون وقت بچسب به یقه‌ی این و اون از جمله ترکیه و اردوغان. در حیرتم از ایران و ایرانی! خود در حضیض ویرانی است اما منتقد این و آن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در شرايط كنوني حضور طلاب و روحانيون حوزه‌هاي علميه در مدارس چه مزيت‌هايي دارد؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور