چاپ کردن این صفحه

آقای زینی وند ! » معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی ! آیا به قول خود در مورد شوراهای آموزش و پرورش عمل کرده اید ؟!

غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش ! چه کسی پاسخ گوست ؟

صدای معلم گزارش می دهد ؛

گروه گزارش/

غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش و پرسش صدای معلم از معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی

مجلس شورای اسلامی در 26 دی ماه سال 1372 یکی از ارزشمندترین و البته کاربردی ترین قوانین در خصوص آموزش و پرورش با عنوان ( قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ) را به تصویب رساند .

با این حال تاکنون گزارشی مستند و شفاف از وضعیت اجرای این قانون در استان ها و شهرستان ها به افکار عمومی ارائه نشده است .

اخباری که به صورت جسته و گریخته از تشکیل این شوراها در پرتال ادارات آموزش و پرورش منتشر می شوند اکثرا تکراری و بی اثر بوده و نشان نمی دهند که چقدر از مفاد این قانون مورد پی گیری , و مطالبه گری اعضای آن قرار گرفته است .

به عنوان مثال ، در گزارشی که صدای معلم به تازگی در مورد شهرستان سرعین منتشر کرده است ( این جا ) ؛ شورای آموزش و پرورش این شهر حتی اختیار و یا توانایی کشیدن یک دیوار در خانه معلم سرعین را در خود احساس نکرده و منتظر دستور اداره کل آموزش و پرورش اردبیل بوده است و این در حالی است هدف از تصویب و ابلاغ قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش مبتنی بر اختیار ، تمرکز زدایی و مشارکت محلی برای ارتقای فعالیت های این نهاد مهم بوده است . چرا شما از این قانون حمایت نمی کنید و اجازه می دهید تا دیگران که تخصصی در آموزش ندارند در آموزش و پرورش دخالت کنند ؟

استانداران و فرمانداران نیز که مطابق قانون مسئولیت شوراهای آموزش و پرورش در سراسر کشور را بر عهده دارند بعضا شناختی از ماهیت آموزش و پیچیدگی های آن نداشته و رویکرد آنان بیشتر دخالت در عزل و نصب های مدیران آموزش و پرورش بوده است نظیر آن چه که اخیرا در اداره کل آموزش و پرورش خوزستان مشاهده گردید . ( این جا )

با وجود آن که این قانون منابع مهم و قابل اتکایی را در زمینه اقتصاد آموزش و پرورش و تامین مسائل مالی آن احصا و مشخص کرده است اما در حال حاضر و اکثرا به فروش املاک آموزش و پرورش و کمک گرفتن از خیرین محدود شده است نظیر آن چه که به تازگی استاندار فارس بیان کرده است . ( این جا )

یکی از مسائل مهم و فراگیر آن است که رسانه ها و خبرنگاران به نشست شوراهای آموزش و پرورش دعوت نمی شوند و در آن حضور ندارند .

در نشست خبری « مجتبی زینی وند » معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی که با موضوع " هفته شوراهای آموزش و پرورش " در سالن شهید حجی ساختمان علاقه مندان وزارت آموزش و پرورش  در  23 دی ماه 1396 برگزار گردید ؛ « صدای معلم » خطاب به این مقام مسئول پرسش هایی را مطرح کرد . ( این جا )

غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش و پرسش صدای معلم از معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی

" آقای زینی وند

از تاریخ تصویب قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش توسط مجلس شورای اسلامی بیش از 24 سال می گذرد .

با این حال و گذشت مدت زمانی قابل توجه این قانون موجودی ناشناخته در ادبیات مدیران و حتی نمایندگانی است که این قانون را تصویب کرده اند .

هر ساله به صورت نمادین به این مقوله پرداخته می شود اما خبری از اجرای این قانون نیست .

به نظر می رسد با گذشت بیش از دو دهه از تصویب و ابلاغ این قانون متاسفانه آن گونه که تصور می شد این قانون نتوانسته است به اهداف خویش دست پیدا کرده و یا به وظایف قانونی خویش در حد مطلوب عمل نماید .

شما در سخنان خود به بحث اعتبارات و بودجه اشاره موکد داشتید اما به عنوان نمونه بحث «  تغییر تقویم آموزشی » مدت هاست که وقت همه را گرفته است در حالی که بند 2 از وظایف شورای آموزش و پرورش استان ها ؛ تصویب تقویم آموزشی مناطق تابعه با توجه به شرایط اقلیمی و جمعیتی هر منطقه دلالت دارد .

چرا وزارت آموزش و پرورش اهتمام جدی و موثر برای اجرای این قانون را ندارد ؟

چرا موضوع تمرکززدایی و تفویض اختیار از مرحله " شعار " فراتر نرفته است  و درگیر نگرش ها و تفسیرهای سیاسی است ؟

آیا جنابعالی و یا مدیر محترم شوراهای وزارت آموزش و پرورش در این مورد یک اظهار نظر جدی داشته اید ؟

چرا شما از این قانون حمایت نمی کنید و اجازه می دهید تا دیگران که تخصصی در آموزش ندارند در آموزش و پرورش دخالت کنند ؟

به نظر می رسد از ظرفیت های این قانون فقط دخالت استانداران و فرمانداران در عزل  و نصب های مدیران آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می گیرد .

بندهای 1 و 2 و 3 و 4 از ماده 13 این قانون اجرا نمی شوند در حالی که می توانند کمک شایانی به بهبود اقتصاد آموزش و پرورش و معیشت معلمان نمایند .

شما به عنوان یک مقام مسئول بفرمایید چند درصد این قانون اجرا شده است و برنامه های شما برای اجرای کامل این قانون و در یک کلام " مردمی کردن آموزش و پرورش " چیست ؟ "

در پایان ؛ صدای معلم به آقای زینی وند گفت :

" پیشنهاد ما این است از آن جایی که شوراهای آموزش و پرورش استان ها خود را موظف به پاسخ گویی به رسانه ها و افکار عمومی نمی دانند شما بخشنامه و آیین نامه اجرایی از وزارت آموزش و پرورش به همه استان ها ابلاغ کنید که این شوراها موظف باشند از رسانه ها و خبرنگاران در جلسات دعوت کنند .

 پاسخ » معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی به این رسانه چنین بود :

" چشم . انجام می دهیم . "

اکنون و پس از گذشت 2 سال از این مقام مسئول می پرسیم :

آیا به گفته و وعده خود عمل کرده اید ؟ "

پایان گزارش/


غایب بزرگ در نشست شوراهای آموزش و پرورش و پرسش صدای معلم از معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی

جمعه, 10 آبان 1398 13:36 خوانده شده: 585 دفعه

در همین زمینه بخوانید: