صدای معلم

ترجیح می دهید فکر کنید یا قضاوت ؟

افق | آذربایجان شرقی

ترجیح می دهید فکر کنید یا قضاوت

" فکر کردن کار سختی است به همین خاطر اکثر مردم قضاوت می کنند." (کارل گوستاو یونگ بنیان‌گذار روان‌شناسی تحلیلی)

انسان ها از یک نظر ، به دو گروه عمده قابل تقسیم هستند :
1 - انسان هایی که کار سخت را ترجیح می دهند و طی آن محک خورده و کارهای مفید بسیاری برای آسایش خود و همنوعان خود انجام می دهند.
2 - انسان هایی که حوصله ، انرژی و قدرت انجام کار سخت را ندارند و ترجیح می دهند با انتخاب شغلی ، طی یک روزمرگی تمام عمر ، نیازهای زندگی خود را تأمین و مرتفع سازند.

یکی از این کارهای سختی که به درجاتی از هوش ، مهارت ترکیب استعداد و ذوق و امکانات بالقوه برای تولید دانش و خرد و شعور جمعی نیاز دارد ، قدرت تفکر است. افرادی که برای خلق کردن شرایط مطلوب و بهینه و یا یافتن عناصری جدید جهت سهولت جریان زندگی و یا کیفیت بخشی به محیط طبیعی و زیست و ... مهم ترین وظیفه خود را در هر زمان و مکان ، فکر کردن می دانند. و چون مهم ترین رسالت آنان اول اندیشه ، سپس بیان است ، موفق هم می شوند چون آن را پیوسته و همواره انجام می دهند. این افراد حتی قادر هستند دیگران را با شور و هیجان وصف ناپذیری به فکر کردن تشویق سازند.

اما عده ای فقط مصرف کننده فکر دیگران هستند. به گروه فکر در جامعه ، طعنه می زنند پس کو راه حل ؟ چرا نمی توانید ما را از این بحران رهایی دهید؟ چرا کسی به طور معجزه آسا از دل تاریخ بیرون نمی آید تا نجات غریق غافله خودباخته گردد؟ چرا دیگر ، مادران ناجی بشر به دنیا نمی آورند؟ فکر آنان هم در کِش و قُوسِ چنین معماهایی ، فسفر می سوزاند.
این افراد استاد کار قضاوت کردن در هر امر مربوط و نامربوط به زندگی خود و دیگران هستند. آنان به پرواز مگس و زنبور هم قضاوتی دارند و به رفتار رهگذران نیز نظری می دهند. در این جامعه ، قضاوت کردن وقتی این قدر پیش و پا افتاده و عملی سهل و ساده است ، افراد بیشتری بدان تن در می دهند و برای همین چنین جامعه ای به " فقر تولید فکر " مبتلا می گردد.

وقتی فکر کردن و رسیدن به نتایجی عملی و مفید و مؤثر ، برای افراد یک جامعه فعالیتی سخت و انرژی بر است ، قضاوت کردن نسبت به هر موضوعی ، ارزش ها و هنجارهای لازم در روابط اجتماعی را خفیف و غیرمهم می سازد. در چنین جامعه ای تهمت و افترازنی و غیبت ، تبدیل به رفتاری عادی و مهیج برانگیز می شود و انسانها خاصیت مفید بودن خود را از دست می دهند.
و در نهایت جوانه فکر جدید و رشد و نمو آن در چنین جامعه ای به آفت جمله کارلایل مبتلا می شود ، یعنی : " فکر نو بسیار ظریف و حساس است ، با یک ریشخند کوچک می میرد و کنایه ای کوچک آن را به سختی مجروح می کند "


« دیدگاه ها و نظرات افراد و گروه ها لزوما نظر صدای معلم نیست ؛ این رسانه آماده انتشار پاسخ مسئولان و افراد مخاطب می باشد »

« آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم »

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

ترجیح می دهید فکر کنید یا قضاوت

خوانده شده: 296 دفعه سه شنبه, 24 دی 1398 10:02

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/10/24 - 14:55
فعلا که نه فکر و نه هم قضاوت..... خنثی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور