صدای معلم

اعتماد به تعظیم زیردستان نشاید!

افق | آذربایجان شرقی

اعتماد به تعظیم زیردستان نشاید

" به تعظیم مردم این زمانه اعتماد نکن ! تعظیم آنان همانند خم شدن دو سر کمان است ، که هر چه به هم نزدیک تر شوند تیرش کُشنده تر است. (جلال آل احمد)

انسان پیچیده ترین موجود جهان هستی است ، تا حدی که قادر نیستید عظمت مغز او را با ظاهر رفتارش ، تجزیه و تحلیل و یا شناسایی کنید.
اما عده ای به واقعی یا غیر واقعی بودن رفتار دیگران در برابر خود اهمیت نمی دهند و وجود آن رفتار را برای تداوم موقعیت خود لازم و ضروری می دانند. کُرنش و تعظیم در برابر صاحبان قدرت ، یکی از این موارد متظاهرانه فریبکارانه است. برای لحظاتی هر دو مات و مبهوت عمل خود هستند ، صاحب مقام و قدرت با تعظیم مدیرانِ زیردستِ خود ، حَظّی وافر می برد و تعظیم کننده با تبسم و لبخند والامقام ، پاداش رفتار ریاکارانه خود را می گیرد و از فردای آن روز ، هر لحظه منتظر تغییر پست و سِمت خود ، هیجان زده هست.

اما فردا اگر قرار باشد این والامقام کنار رود ، همین مدیر زیر دست اولین ضربه را برای تخریب شخصیت و موقعیت او وارد خواهد ساخت . امروز تعظیم و فردا تخریب او ، همان تیر کُشنده اعتماد شما به اوست.
صاحبان خرد و دانش و اندیشمندان حیطه های مختلف علوم ، هرگز به تعظیم هیچ انسانی محتاج نیستند ، چون نتیجه هنر و علم آنان دارای ارزش ذاتی است و برای رشد و اعتلای موقعیت خود ، به چاپلوسی و مداحی و رنگرزی مردم ، نیازی ندارند.
پس تعظیم در برابر خالق جهان و هر آنچه که در آن است خالص ترین و بی ریاترین ، عمل است به شرط آن که در خلوت خود و خدایش باشد.


« دیدگاه ها و نظرات افراد و گروه ها لزوما نظر صدای معلم نیست ؛ این رسانه آماده انتشار پاسخ مسئولان و افراد مخاطب می باشد »

« آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در صدای معلم »

کانال تلگرامی صدای معلم


ارسال مطلب برای صدای معلم

اعتماد به تعظیم زیردستان نشاید

خوانده شده: 249 دفعه سه شنبه, 24 دی 1398 09:37

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور