صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر فردین علیخواه/جامعه‌شناس

این عکس خیلی حرفها دارد : شهروندان ایالت فلوریدا در حال فرار از شهر هستند!

یک عکس و فرار شهروندان ایالت فلوریدا  رسانه ها نوشته اند که طوفان در امریکا باعث شده است که مردم در ایالت فلوریدا از شهرها فرار کنند. چند بار به این عکس خیره شدم.

برای من فرار مردم از شهر نشانه هایی دارد. آیا شما در این عکس نشانه ای از فرار و اضطرابِ رفتن می بینید؟ 

سراسیمگی، بی نظمی، تجاوز ماشین ها به همه راههای فرعی و مسیرهای امدادی، پیاده شدن راننده ها از ماشین و نزاع با همدیگر، فحش های رکیک، تجاوز به مسیر برگشت از جمله نشانه هایی است که در کشور ما مردم به هنگام « فرار به شمال و کنار دریا با هدف تفریح ، سرگرمی و خوشگذرانی » و در واقع به هنگام سرخوشی از خود نشان می دهند و اگر قضیه فرار از شهر به خاطر ترس از طوفان باشد واقعا بعید می دانم که کسی بتواند زنده از شهر خارج شود چون مردم قبل از طوفان، خودشان همدیگر را نابود خواهند کرد.

 باز هم به این عکس نگاه کنید.

شهروندان ایالت فلوریدا در حال فرار از شهر هستند.  

این عکس خیلی حرفها دارد. ای کاش به معنای واقعی غربزده بودیم !

یک عکس و فرار شهروندان ایالت فلوریدا

کانال دکتر فردین علیخواه

دوشنبه, 20 شهریور 1396 ساعت 09:08 خوانده شده: 597 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
مینو امامی 1396/06/20 - 09:38
سلام استاد گرانقدر ، خیلی سعی می کنم نظر ندهم اما،واقعا نمی توانم.
بله تصویر زیبایی است که از نظم آموخته شده در دوران ابتدایی خصوصا و در سایر دوره های آموزشی با نهادینه شدن آن برای همگان سخن می گوید. حتی به هنگام نجات جان ،دیسیپلین و احترام به قانون و احترام به حقوق شهروندی،ستودنی است. چیزی که ما در آموزش های خود اصلا و اصلا با آن کاری نداریم. نه در متون کتاب و نه در صف های قبل از شروع کلاس که بچه ها با هر طرفندی از آن فرار می کنند و ما بجای تفکر برای علت فرار دانش آموزان ،آنها را تنبیه ،کسرنمره انضباط و اولیا می خواهیم که چرا فرزند شما از برنامه صبحگاهی در رفته است یا دیر آمده است.
آری ، وقتی از آموزش و پرورش، ما فقط امروز را می بینیم که نمره قبولی بگیرد یا بدهیم، قدر مسلم هیچ چیز خوب هم درونی نخواهد شد. استاد محترم ، ما بی تقصیریم .
پاسخ + +7 0 --
معلم ... 1396/06/20 - 09:44
ایالات متحده اگر این طوفانها رو نداشت شاید 50 سال جلوتر از الانش بود!!!

واقعا چی بگم؟؟؟! معلمی از نظر معیشت و منزلت در این کشور وضع خوبی نداره متاسفانه

وزیر محترم راستگو ! شهریور داره میره تموم بشه اما از حق التدریس دبیران که ماه هاست مونده خبری نیست!! خدایا...!!!
پاسخ + +6 0 --
معلم ... 1396/06/20 - 09:45
منظور نویسنده این بوده اونا از طوفان گریزان و ما بسمت سیلاب!!؟؟
پاسخ + +9 0 --
باز نشسسته 1396/06/20 - 10:16
این که چیزی نیست . اینها که فرهگ ندارند اگر ما ایرانی ها بودیم دو -سه ثانیه تمام لاین ها را بسته بودیم . لذا مرگ بر امریکا لایق شان است .چون این همه درک و شعور اجتماعی دارند.
پاسخ + +3 -12 --
ناشناس 1396/06/20 - 11:41
من ازین عکس نظم رایادمی گیرم وبسیارهم خوب.ولی هیچ وقت دوست ندارم غربزده باشم.من شرقی هستم.احساساتم پررنگ ترازغربیهاست.من ایرانیم.هم وطن محسن حججی ها.هم وطن حسین فهمیده.من هم نظم دارم.ایام محرم سفره می اندازم وهزاران نفرمرتب دوریک سفره می نشینندوغذامیخورند.هزاران نفرهم درپخت غذاکمک می کنند.من هم وطن معلمان فراوانی هستم که به خاطرشاگردان خودشان آتش گرفتندوسوختند.من مثل آمریکاییهانیستم که مسلمانان رابه جان هم بیندازم تابه منافعم برسم.من به انسانهای مظلوم دیگرهم کمک می کنم.بدون چشمداشت.والبته ماهیانه میلیاردهاتومان هم صدقه می دهم.این منی که گفتم هرایرانیه که به ایرانی بودنش افتخارمی کنه
پاسخ + 0 0 --
lمجتبي 1396/06/20 - 11:59
عالي خوب بود
پاسخ + 0 0 --
حقگوی ناامید 1396/06/20 - 15:29
فکر نمیکنم منظور نفی مواردیست که شما شمردید .منظورشان اینست که نکات مثبت رو یاد بگیریم نه نکات منفی غربی ها رو فوری کپی کنیم وصد پله بدترش روانجام بدیم مگر خبر ندارید فساد اخلاقی، اقتصادی،اداری. بیداد میکند.به نظر بنده خیلی از این کارهایی که گفتید در این کشورها لازم نیست انجام بدهند چون آنقدر قانونمند هستند که کار شون به اینجاها کشیده نمیشود ،تا وقتی ما یادنگیریم انتقاد پذیر باشیم وسعی در ازبین بردن عیوب خود کنیم همین آش وهمین کاسه اس.احساسی برخورد نکنیم.تغییر راباید از خودمان شروع کنیم.اگر ما مدیران خوبی داشتیم نباید معلم وشاگرد درآتش بی لیاقتی آنان بسوزند.اگر میلیاردها تومان صدقه و نذر ونیازهای مردم به امامزاده ها و.....درست خرج میشد که ما نباید مدرسه کپری داشته باشیم.ماحتی به گفته دینمان که میگوید چراغی که به خانه رواست به مسجد حرامه هم درست عمل نکردیم.به چی افتخار میکنید به صرف هزینه در کشورهای دیگر میگید نه مدرسه ای نشونتون میدهم با اولین باران پای بچه ها تا زانو تو گل فرو میره بعد از ۴۰سال مسولان هنوز به مغزشان خطور نکرده باید حیاط رو آسفالت کنن
پاسخ + 0 0 --
باز نشسسته 1396/06/20 - 15:57
متاسفانه خون هزاران شهید به زمین ریخته شد که ملت ایران سرافراز باشند ، ولی درمقابل زالو صفتانی که نه تنها خون مردم را مکیدند بلکه روزبه روز هم با سرمایه گذاریهای هنگفت ( کارخانه ، ویلا ها، خانه های آنچنانی ، ماشین های لوکس و ... وسرمایه گدذاریهای خارجی ) زندگی را برمردم تلخ و مرذم هم امروز با زندگی کمر شکن مواجهه ، ولی آقای :ناشناس من با این زندگی افتخار نمیکنم که هشتم گرو نهم باشد ، چون مملکت من از اغلب منابع خدادادی برخوردار ولی من از زندگی نامید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/21 - 14:19
دوست عزیزمن دراول عرایضم گفتم که ازخوب اونهایادمی گیرم.همون کپری نشین اگرمن وشماخمس می دادیم این وضعیت رونداشت.همون کپری نشین هم ایام محرم سیره.ویابه خاطرهمون نذری.کمک به مظلوم هم وظیفه ست.همون مظلومی که ایام جنگ عراق به مااسلحه نداد.من همه چیزروقاطی نمی کنم.همه چی به جای خود.اگرخمس بود،ربانبودکپری هم نبود.ولی نسیت وماهی خودمون روگول می زنیم.
پاسخ + 0 0 --
باز نشسسته 1396/06/21 - 20:40
آقا یا خانم ناشناس
با سلام . ما در ایران زندگی می کنیم ولی نمی دانیم شما آیا در ایران زندگی می کنید یا خارج از ایران ، ضمنا ما نان نداریم بخوریم شما می گوید پیاز بخور
پاسخ + 0 0 --
حقگوی ناامید 1396/06/21 - 23:58
جناب ناشناس:تایه عده افکارشون مثل شماست ما پیشرفت نمیکنیم.شما از کجامیدونید بنده خمس نمیدهم.متاسفم که دلتون به این خوشه که کپرنشین توایام محرم سیره لابد بقیه سال گشنه.مگه جنابعالی چند وعده درایام محرم بهشون نذری میدید.خودتون رو بااین حرفها گول نزنید.دوره این شعارها بسر اومده.خدارو شکر همه خمس وزکات نمیدهند وگرنه اونوقت خدامیدونه وضعیت اختلاس ودزدی و.......تواین مملکت چطور بود؟حالا همین خمس وزکاتی که میدهند رو درست مدیریت کنید .شماها چطور مدیریت کردید که همه بعد از چند سال به این نرسیدند که باید خمس وزکات بدهند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/24 - 13:43
آقای حقگوشمامشکلی که دارین همه چی روبه دلخواه خودتون تفسیرکرده وبه خودتون هم ربط میدین.بذارین یه مثال بزنم:سیدجمال اسدآبادی یاشاگردش شیخ محمدعبده(دوروایت است) میره غرب.وقتی برمی گرده بهش میگن:غرب چطوربود؟میگه رفتم به غرب اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم، برگشتم به شرق مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم.حالامااین همه دستوروتکلیف داریم که انجام نمیدیم وغرب انجام میده.بعدمیگیم اگرغربزدگی اینه چه خوب.خمس وزکات یک موردازهزاران دستوراسلامه.به فکرهمسایه باش،دروغ نگو،برای پست هرکاری نکن،دزدی نکن،اگرلایق ترازتوهست مدیرنباش،بیت المال وووو.من میگم همه اینهاروداریم ولی به سخره می گیریم ومیگیم غرب.آقای روان شناس وجامعه شناس مابایدبگه مردم ،حرفهای اندیشمندان غرب رومحمد1400سال پیش زده.محمدبی سواد.من عرضه نداشتم به روزش کنم.فرویدودورکیم اونهاروبایک زبان دیگه به مردم شون دادند.وبدترازجامعه شناس وروان شناس ما،روحانیت ماست.اونهاهم ضعیف بودند.اینهاست که آدم رومی سوزونه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور