صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ بازنشسته - آذربایجان شرقی

بیکاری پنهان در آموزش و پرورش و معلمان آچار فرانسه ؟!

سیستم آموزش و پرورش ما تخصص ها را در هم تنیده است و اصالت آنها را زیر سئوال برده است/ در آن سال ها در ادارات آموزش و پرورش حرمت و احترام به معلم وارد شده به واحدها حتی در اتاق ریاست حاکم بود ،بلند می شدند ، احوالپرسی می کردند، به دقت به خواسته معلم گوش می کردند و تلاش برای پاسخگویی داشتند اما متأسفانه امروز خبری از هیچ یک از این موارد نیست/ من آن روز دریافتم که این اداره نیست که رشته های درسی را قاطی می کند بلکه این خود معلم است که این ناتوانی را قبول می کند/ دیوار رشته علوم انسانی از سایر رشته ها هم کوتاه و هم دراز است/ یک طرف قضیه وزارت آموزش و پرورش مقصر است که برای این مهم ، طرح و برنامه و حساسیتی ندارد و تخمین درستی از تعداد کلاسها یا نیاز به تخصص ها  در این کلاسها را ندارد/ آمار فقط برای بَه بَه یا چَه چَه گفتن نیست، آمار کمیتی است که باید به کیفیت تبدیل شود تا کاربردی گردد/ بیکاری پنهان یا عدم جایگزینی تخصص ها در جای جای شهر و روستای همه ما ، مشهود است/ همانند گیاه خشکیده ی گلدان یا درخت تنومند پیر رسد آیا روزی که دوباره آموزش و پرورش هم جوانه زند؟

بیکاری پنهان در آموزش و پرورش و معلمان آچار فرانسه  وقتی از بیکاری پنهان سخن می آید شاید اولین چیزی که به ذهن همگان می رسد کم کاری یا وقت سوزاندن عده ای از همکاران در مدارس باشد، هر چند که متأسفانه این "نوع بیکاری یعنی زمان سوزی" را هم داریم ( این نوع بیکاری فقط قلمداد بنده است ) اما منظور از بیکاری پنهان ، "عدم جایگزینی صحیح تخصص هاست".

یعنی برخلاف فرمایش مولای متقیان که "عدالت را قرار دادن هر چیز در جای خود تعریف می نمایند"، سیستم آموزش و پرورش ما تخصص ها را در هم تنیده است و اصالت آنها را زیر سئوال برده است.

شهریور ماه سال 75 را به خاطر می آورم که از شهرستان بستان آباد که محل اول خدمتم بود به تبریز منتقل شدم، خواهر بزرگترم که معلم با سابقه دوره ابتدایی بود گفت: اینجا بستان آباد نیست که در رشته تخصصی خودت تدریس کنی، مجبوری هر درسی دادند قبول کنی!
عصبانی و نگران شدم و فردایش بلافاصله رفتم واحد متوسطه ی اداره ناحیه یک تبریز، و با هیجان وصف نشدنی گفتم : جناب بنده به جز رشته ی تحصیلی خودم در هیج رشته ای تدریس نخواهم کرد. فرد مورد نظر که نامش متأسفانه در خاطرم نیست جواب داد: چه خوب ما از خدا می خواهیم که همه همکاران فقط در حیطه تخصص خودشان تدریس نمایند. نفس راحتی کشیدم و برگشتم.( در آن سال ها در ادارات آموزش و پرورش حرمت و احترام به معلم وارد شده به واحدها حتی در اتاق ریاست حاکم بود ،بلند می شدند ، احوالپرسی می کردند، به دقت به خواسته معلم گوش می کردند و تلاش برای پاسخگویی داشتند اما متأسفانه امروز خبری از هیچ یک از این موارد نیست.)

من آن روز دریافتم که این اداره نیست که رشته های درسی را قاطی می کند بلکه این خود معلم است که این ناتوانی را قبول می کند. مقاومت کرده و قبول نفرمایید مسئولین اداره مربوطه موظفند که شما را در رشته ی خودتان بکار گیرند.خیلی از ماها به این حق خود واقف نیستیم دو سه هفته مهر ماه کلاس نروید اداره مجبور می شود تا قبول کند. البته همکاران محترم، بنده به دهه 70 اشاره دارم و الان از اوضاع و احوال خبری ندارم. فقط می دانم که دوره ابتدایی معلم کم داریم و با دبیران راهنمایی و متوسطه جبران می کنیم که عواقب سوء این مهم در وضعیت سواد و دانش آیندگان یعنی 20 -30 سال بعد نمود خواهد یافت.کی مرده ، کی زنده.

این که گفته می شود از کارشناسان ارشد برای دوره ابتدایی  استفاده کنید بدان معنی نیست که از رشته های فیزیک و شیمی و زبان عربی و.... کارشناس یا کارشناس ارشد قرار دهید، بلکه تحصیل کنندگان ارشد آموزش ابتدایی را در این دوره به کار بگیرید.

بیکاری پنهان در آموزش و پرورش و معلمان آچار فرانسه

بیکاری پنهان یا عدم جایگزینی صحیح تخصص ها یعنی دبیر تاریخ ،اجتماعی تدریس می کند، دبیر عربی، معلم ورزش است، دبیر ورزش ، ادبیات تدریس می کند و.... که دیوار رشته علوم انسانی از سایر رشته ها هم کوتاه و هم دراز است مثل دیوار چین در زمان سوسیالیستی بودنش برای عدم ارتباط با سایر کشورها و جلوگیری از هر نفوذی.رشته های علوم پایه جسارت می کنند و در رشته های علوم انسانی تدریس می کنند اما معلمین علوم انسانی به حق، چنین جسارتی را نمی کنند.
من معلم اول باید خودم باور کنم که توانایی تدریس برای هر درسی را دارم ؟ مگر من آچار فرانسه مدرسه هستم که جای خالی هر تخصصی را بگیرم. من فقط سواد الفبایی جامعه شناسی را می دانم نه تاریخ بلدم و نه جغرافیا .
این که در دوره ی دانشگاه ، ما یک یا دو واحد، تاریخ یا جغرافیا یا روانشناسی و یا فلسفه خوانده ایم ، دلیلی بر توانایی ما برای تدریس این دروس نمی گردد.

یک طرف قضیه خود معلم مقصر است که چنین دیدگاهی دارد که می تواند هر درسی را تدریس کند.

یک طرف قضیه آموزش متوسطه یا راهنمایی مقصر است که به صورت درهم به معلم اجازه تدریس می دهد.

یک طرف قضیه وزارت آموزش و پرورش مقصر است که برای این مهم ، طرح و برنامه و حساسیتی ندارد و تخمین درستی از تعداد کلاسها یا نیاز به تخصص ها  در این کلاسها را ندارد.

آمار فقط برای بَه بَه یا چَه چَه گفتن نیست، آمار کمیتی است که باید به کیفیت تبدیل شود تا کاربردی گردد، آمار همانند سنگکی داغ باید داغ داغ استفاده شود و گر نه به درد تاریخ می خورد. و گرنه اعداد و ارقام در لابلای کتب سالیان درازی می خُرامند.

من آن روز دریافتم که این اداره نیست که رشته های درسی را قاطی می کند بلکه این خود معلم است که این ناتوانی را قبول می کند   یک طرف قضیه وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی مقصر است که در جذب برای دانشگاه ، با یکدیگر همکاری آماری و تخصصی ندارند.

یک طرف قضیه وزارت اقتصاد و جهاد کشاورزی و صنعت و معدن مقصر است که نیازهای تخصصی جامعه را اعلام نمی کنند.

بیکاری پنهان یا عدم جایگزینی تخصص ها در جای جای شهر و روستای همه ما ، مشهود است. وقتی که لیسانس مدیریت ، موبایل می فروشد یا مهندس اصلاح و نباتات در دفتر هواپیمایی کار می کند و... برای همین دیگر وزراء را نیز مقصر معرفی کردیم.

بعد دنبال مقصر برای افت تحصیلی و عقب ماندگی تحصیلی و.... نگردید؛ همین جا مقصر خودمان هستیم.

این همه بر پیکر پیر و ناتوان وزارت آموزش و پرورش ، شداید و معضلات تحمیل نکنیم. همانند گیاه خشکیده ی گلدان یا درخت تنومند پیر رسد آیا روزی که دوباره آموزش و پرورش هم جوانه زند؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 18 شهریور 1396 ساعت 10:28 خوانده شده: 976 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 0 --
معلم... 1396/06/18 - 11:53
کاش معلمی در عمل واقعا عشق و هنر بود نه حرفه و شغل و کار و...!!!
کاش بازنشستگان کمتر فرصت تدریس داشتند و جوانان علاقمند به معلمی بیشتر وکاش...!!!
پاسخ + 0 0 --
مینوامامی 1396/06/18 - 12:09
سلام همکار محنرم، فرمایش شماکاملا
متین و لازم می باشد. اما همه چیز به دلیل
عدم تامین زندگی است، برای همین ما می گوییم اولین وظیفه وزارت، بیرون اوردن
فرهنگیان از زیر خط فقر، به یک زندگی استاندار فرد شاغل است. حل این مشکل خیلی از معضلات را حل وفصل می نمایدو
شاید برای همین حقوق واقعی این قشررانمی پردازند. باتشکر عیدتان مبارک عید ولایت همه ی همکاران مبارک
پاسخ + +5 0 --
معلم... 1396/06/18 - 11:54
شکی نیست بی توجهی به معیشت ومنزلت معلمان در عمل از یکطرف و نبود انگیزه تحصیل در قشر نوجوان و جوان و خانمها با مشاهده بیکاری تحصیلکرده ها در طرف دیگر سونامی بی سوادی و بیسوادی درونی با وجود داشتن مدرک (بعلت نمره مفت دادن) در راه است متاسفانه
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/06/18 - 12:33
سلام همکار محترم،قبول دارید که سیستم نمره دهی و ارزشگذاری ما خیلی سنتی و نا معقول است. وقتی که سیستم ارزشیابی اداره از معلم به نحوی است که برخی معلمان را وادار می کند تا دفتر نمره خود را پر از نمرات درس ناپرسیده نمایند و معلم زحمتکش واقعی دیده نمی شود. کم کار تشویق مادی و معنوی می گیرد و پرکار نه دیده می شود نه بهره مند می گردد.
پاسخ + +8 -1 --
كلهر 1396/06/18 - 11:54
سلام
وقتي سال هاي متمادي با كم بسازي وبه مرور زمان و بر اساس تغييرات
گسترده علي الخصوص در منابع اطلاعاتي از يك طرف و سوي ديگر،
مقاومت لإيه هاي دروني قدرت در برابر فلسفه و رويكردهاي جديد يلده ي- يادگيري، موجبات پس افتادي حرفه ي معلمان فراهم كردند!
بنابراين، طبيعي است كه معلمان، خنثي، بي تفاوت و با عزت نفس پايين ظاهر شوند.
از ما نيست انچه بر ما رفته است، قدرت مسلط اولويتش معلم ازاده و با عزت نفس نيست!
پاسخ + 0 0 --
مینوامامی 1396/06/18 - 12:19
سلام همکار محترم، متن و دیدگاه تان
غنی و عین واقعیت است، از یاری تان
سپاسگزارم.
پاسخ + +4 -1 --
سقز -کرد 1396/06/18 - 12:45
خواهر بزرگوار نامه من به این سایت موجود است از سال به بعد من تلاش میکنم
ماه سرکار نرفتم و اعتراض در سامانه شکایات و .....
من تربیت دبیر حسابداری هستم از ابتدا به عنوان هنر اموز سال سال تدریس استخدام ولی من را بعدپاس دادن به راهنمایی و متوسزه دوم و ابتدایی و ....
در حالی که پاره وقت رشته ریاضی راهنمایی رفته تبدیل شده به هنر اموز
من تا الان که خدمتتان مینویسم دنبال تغییر دوره و ....اما رفتن اسم زن کارمند کارگزینی را جایگزین بنده و بعد از شکایت فهمیدم ایشان امسال لیسانس حسابداری گرفتن از دانشگاه ازاد شهرسقز کیلویی میفروشن و از ریاضی راهنمایی اوردن حسابداری و ....من بی پارتی بلزم ماندم و


حالا شما بفرما من چکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/06/18 - 12:52
همکار محترم ، باسلام ،برایتان متأسفم . اما بنده کاره ای نیستم لطفا از همکاران صدای معلم راهنمایی بخواهید.
بنده فقط درد دائمی آموزش و پرورش را به تصویر کشانده ام. با تشکر
پاسخ + 0 0 --
سقز -کرد 1396/06/19 - 22:39
با توجه به جوابیه جنابعالی
لطفا از همکاران صدای معلم راهنمایی بخواهید.))))))))))
از کدام یک از بزرگواران
لطفا راهنمایی بیشتر ؟؟؟؟
پاسخ + +17 -2 --
جواد 1396/06/18 - 12:51
درود به احساس مسئولیت و وجدان علمی تان ، همکارانی مثل خانم مینو امامی باعث افتخاراند .
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/06/18 - 13:01
سلام همکار محترم، انجام وظیفه است. خدمت کردن به خردمندان جامعه ، مایه ی مسرت و رضایت خاطر است. سپاسگزارم.
پاسخ + +1 0 --
ابوالفضل 1396/06/18 - 15:57
اول که اعتقاد به این دارم که پایه ششم به متوسطه اول اضافه بشه و سیستم 54 بشه
دوم اینکه خیلی از معلمان تخصصی ابتدایی در ادارات و جاهای غیرمرتبط مشغولند انوقت معلمهای متوسطه باید بالاجباز در ابتدایی تدریس کنند
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/06/18 - 20:26
سلام همکار محترم، هر دو غیر صحیح است و هر کس باید سر جای خودش باشد .
پاسخ + +5 0 --
معلم استثنائی 1396/06/18 - 16:37
باید در آموزش و پرورش یک بازنگری در ساماندهی نیروی انسانی صورت گیرد و رشته تحصیلی معلم .نیاز منطقه وهم چنین بومی گزینی به صورت یک آیتم واحد در سازماندهی مد نظر قرار گیرد
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/06/18 - 20:27
سلام همکار محترم ، بلی به یک سازماندهی سیستماتیک و پویا نیازمندیم. امید که جسارتش هم باشد.
پاسخ + +11 0 --
مینوامامی 1396/06/19 - 08:14
با سلام خدمت همه همکاران محترم، تقاضای عاجزانه دارم که حریم و حرمت هر رشته ای را مقدس بشماریم و تا جایی که امکان دارد تسلیم تدریس غیر رشته ای نگردیم حتی برای اضافه تدریس. حرمت خودمان به یکدیگر ، قدرت شغلی ما را می افزاید. با تشکر
پاسخ + +3 0 --
میرزایی 1396/06/20 - 12:47
متاسفانه اکثر اموزگاران در ادارات مشغول به کارند ،بنده با فوق لیسانس فیزیک به عنوان نیروی مازاد ،به مقطع ابتدایی معرفی شدم ،در مقابل اعتراض بنده به تهدید ،قطع حقوق و...اکتفا نمودند ،نکته جالب قضیه این بود که معاونی که بنده را تهدید می کرد اموزگار بود!! یعنی اگر قرار بود همه چیز سر جای خودش باشد می بایست ایشان این ابلاغ را دریافت می کردند

هیچ اطلاعی از نحوه تدریس ندارم می توان گفت هیچ علاقه و انگیزه ای هم ندارم
وقتی اکثر معاونین اداره اموزگارند و سرجای خودشان نیستند ،امثال بنده باید تاوان پس بدهد
پاسخ + 0 0 --
سقز -کرد 1396/06/20 - 16:33
نگران نباش من 10ماه بیکار و حقوقم را خوردن و من هم مثل شما هر سال پاس دادن یک مقطع از سال 90 تاکنون


چارتی رفتن زن کارمن کارگزینی که امسال لیسانس گرفته را اوردن هنراموز حسابداری فرمودن
پاسخ + +1 -7 --
چغندربگ 1396/06/21 - 00:17
این یک بی تربیتی اجتماعی است! ما از هم دیگر متنفریم ی معلم ضعیف و ناکارآمد! معمولامشاور یا مربی تربیتی میرن بالا تو اداره و پدر معلم و دانش آموز و مردم را درمی آورد! بسیار بیسواد! بی اادب! احمق و چندش هستند ! من هر روز و هر لحظه برای خودم ک معلمم ، متاسفم!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور