صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر فردین علیخواه/جامعه شناس

جامعۀ بخر و بپر!

" تحرّک اجتماعی" به معنای تغییر موقعیت اجتماعی آدم ها ، عموما در همۀ جوامع به شکل تدریجی اتّفاق می افتد. در واقع آدم ها آهسته آهسته پله های به اصطلاح ترقّی را طی می کنند و پیش می روند/ در کشورهایی که قاعده و قانون سرلوحه عملکردهاست و نظارت در آنها به شکل جدی اعمال می شود و اقتصادشان هم دچار شوک یا سکته نمی شود تحرّک اجتماعی آرام آرام رخ می دهد/ کمتر دیده می شود که در این کشورها موقعیت اجتماعی آدم ها به شیوه " تقّی به توقّی خوردن" ارتقاء یابد. در واقع امکان شکل گیری پدیده هایی مانند آقای بابک زنجانی کمتر پیش می آید/ "پرتاب شدن" ویژگی اقتصادهای بیمار و نتیجه هر ابلاغیه دولتی در عرصه اقتصاد است/ وقتی در جامعه امکان پیمودن یک شبه ی راهِ صد ساله وجود داشته باشد عرصه برای مانور " نوکیسه ها " هموار می شود/ این است که جامعه پر می شود از نوکیسه هایی از همه نوعش! از همه رنگش. جامعه "بخر و بپر ". کسانی که می خرند و می پرند. جامعه ای که آدم ها به دنبال راههای میان برند. کسی نمی خواهد در مسیر مستقیم " راه برود". همه می خواهند از مسیر میان بر " راه بدوند"./ این روزها پزشک داریم ولی کمتر "حکیم" می بینیم، خواننده داریم ولی کمتر "هنر مند" می بینیم، عضو هیأت علمی دانشگاه داریم ولی کمتر" استاد" می بینیم. بازیگر داریم ولی کمتر " هنر پیشه" می بینیم، دکتر داریم ولی کمتر " باسواد" می بینیم

جامعۀ بخر و بپر و جامعه نوکیسه ها  بنز مدل E350 در حال عبور از خیابان است. شیشۀ برقی آن بسیار نرم و روان پایین می آید. تصویری که بسیار جذاب است، اما ناگهان نایلکس پر از پوست تخمۀ جابونی( مصطلح به ژاپنی) و پوست نارنگی از داخل به بیرون پرتاب می شود! رانندۀ جوان در حالی که برای خودش سوت می زند به بنر نصب شده بر پل عابر پیاده نگاه می کند که روی آن نوشته " هر زباله ای که به زمین می اندازیم کمر رفتگری را خم می کند!"
" تحرّک اجتماعی" به معنای تغییر موقعیت اجتماعی آدم ها ، عموما در همۀ جوامع به شکل تدریجی اتّفاق می افتد. در واقع آدم ها آهسته آهسته پله های به اصطلاح ترقّی را طی می کنند و پیش می روند. البته تحرک اجتماعی می تواند رو به بالا و یا رو به پایین باشد. عده ای هم ممکن است سالهای سال همانجایی که هستند باقی بمانند. چرخِ زندگی اینان بر روی زمین ُبکسواد می کند! تلاش می کنند؛ ولی جلو نمی روند.

در کشورهایی که قاعده و قانون سرلوحه عملکردهاست و نظارت در آنها به شکل جدی اعمال می شود و اقتصادشان هم دچار شوک یا سکته نمی شود تحرّک اجتماعی آرام آرام رخ می دهد.

وقتی سرگذشت مردان و زنان موفق را می خوانیم می بینیم که اکثر آنها با تلاش و پشتکار؛ گام به گام پیشرفت کرده اند. کمتر دیده می شود که در این کشورها موقعیت اجتماعی آدم ها به شیوه " تقّی به توقّی خوردن" ارتقاء یابد. در واقع امکان شکل گیری پدیده هایی مانند آقای بابک زنجانی کمتر پیش می آید.

"پرتاب شدن" ویژگی اقتصادهای بیمار و نتیجه هر ابلاغیه دولتی در عرصه اقتصاد است. با هر ابلاغیه، عده ای رو به پایین و عده ای رو به بالا پرتاب می شوند! بحث این نوشته اما چیز دیگری است. از نظر اجتماعی، تدریجی بودن تحرّک اجتماعی یک حُسن دارد و آن اینکه "مکان و منشِ" آدم ها دوشادوش هم ارتقاء می یابند. یعنی تدریجی بودن باعث می شود افراد، منشِ لازم برای موقعیت یا مکان اجتماعی جدیدشان را نیز کسب کنند.

کسانی که می خرند و می پرند. جامعه ای که آدم ها به دنبال راههای میان برند. کسی نمی خواهد در مسیر مستقیم " راه برود". همه می خواهند از مسیر میان بر " راه بدوند" وقتی در جامعه امکان پیمودن یک شبه ی راهِ صد ساله وجود داشته باشد عرصه برای مانور " نوکیسه ها " هموار می شود. مهمترین ویژگی این نوکیسه ها آن است که تناسبی بین مکان و منش شان وجود ندارد. چون با " سرقتِ" زیاد به " ثروتِ" زیاد رسیده اند، و در واقع نرسیده اند بلکه پرتاب شده اند. "سرقت، سرعت، ثروت" داستان زندگی نوکیسه گان اقتصادی است. قطعا در این نوشته حساب کسانی که با تلاش به ثروت رسیده اند جداست. نوکیسه ها در همه عرصه ها حضور دارند از بازار تا موسیقی، از دانشگاه تا بیمارستان :
لازم نیست صدای گیرایی داشته باشید. جذاب کردن صدایتان را به نرم افزارها بسپارید. کافی است به کسی که نرم افزار می داند سفارش کار بدهید. بعد هم کلیپی تهیه کنید و هزینه پخش آن از سایت ها و شبکه های ماهواره ای را پرداخت کنید. شما دیگر سوپر استار شده اید! راستی استخدام " مدیر برنامه" یادتان نرود!
اگر سررشته ای از بازیگری ندارید نگران نباشید. به یک "کارچاق کن" وصل شوید و در خصوص مبلغی که باید به او بپردازید به توافق برسید. بقیه کارها را او به شکل تضمین شده انجام می دهد. شما دیگر سوپر استار شده اید!
می خواهید مراتب علمی را یک به یک طی کنید. به اطراف میدان انقلاب تهران بروید و مقاله، پایان نامه و حتی کتاب سفارش دهید و در اسرع وقت تحویل بگیرید. اصلا اگر حوصله رفتن به آنجا را ندارید در گوگل کلمات " خرید پایان نامه و مقاله" را جستجو کنید. هر چه سفارش بدهید در کمتر از یک روز درب منزل تحویل می گیرید. شما دیگر " دکتر" شده اید!

جامعۀ بخر و بپر و جامعه نوکیسه ها

این است که جامعه پر می شود از نوکیسه هایی از همه نوعش! از همه رنگش. جامعه "بخر و بپر ". کسانی که می خرند و می پرند. جامعه ای که آدم ها به دنبال راههای میان برند. کسی نمی خواهد در مسیر مستقیم " راه برود". همه می خواهند از مسیر میان بر " راه بدوند". این می شود که این روزها پزشک داریم ولی کمتر "حکیم" می بینیم، خواننده داریم ولی کمتر "هنر مند" می بینیم، عضو هیأت علمی دانشگاه داریم ولی کمتر" استاد" می بینیم. بازیگر داریم ولی کمتر " هنر پیشه" می بینیم، دکتر داریم ولی کمتر " باسواد" می بینیم. چون اینان خریده اند و پریده اند، پول داده اند و گذشته اند. همه چیزشان عاریه ای است.

اگر گهگاه منشِ متناسب با مکانی را که اشغال کرده اند از خود نشان می دهند تظاهرشان خیلی زود لو می رود. اینان مانند کالاهای چینی میدان توپخانه تهران اند که روی آنها درشت نوشته شده است:

ساخت ژاپن!

کانال فردین علیخواه

پنج شنبه, 16 شهریور 1396 ساعت 09:45 خوانده شده: 512 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
شهاب 1396/06/16 - 10:08
عالی فرمودید
پاسخ + 0 0 --
معلم... 1396/06/16 - 17:17
متاسفانه من معلم نتونستم فرزندم را در یک دبستان دولتی خوب (مصلی نزاد) در مشهد ثبت نام کنم اما از ما بهترون تونستند!!
پاسخ + +6 0 --
مینوامامی 1396/06/16 - 10:15
استاد بزرگوار، و اضافه کنید به کیلو کیلو مدارک تحصیلی که توسط استانداریهاو...
فقط با مطالعه یک کتاب کم حجم بی محتوی
به کارمندانشان داده می شود ودر عرض کمتر از یک ماه مدرک کارشناسی. یا کارشناسی ارشد مدیریت تربیت مي کنند و هم به مدرک دکتری مدیران رده بالایی که توسط برخی اساتید نگاشته می شودو آنان بر وسوسه مالی خودغالب نیامده و قبول می نمایند. انتظار ما ازاین مدیران نسخه ای چیست؟
پاسخ + +1 0 --
بدحال 1396/06/16 - 11:35
خانم امامی سلام من خیلی خوشم از مقالات شما میا لطفا درباره صحبت های کیلو کیلو مدارک تحصیلی توسط استانداریها بگید؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/06/16 - 11:58
احسنت عالی نوشته اید آفرین
پاسخ + +2 0 --
بازنشسته 1396/06/16 - 23:55
تمامی مشکلات امروزه مملکت زیر سایه آموزش وپرورش و مامعلمان می باشند چون آنچه را به دانش آموزان انتقال دادیم اکثریت بدور از راستی وواقعیت ها بوده بلافرض گفتیم که مسولان مملکلت ما همه خدمتگزار مردم هستند و در مملکت ما حق وحقوق همه ی مردم به آنها داده می شود و با عدالت برخورد می شود و هیچ مشکلی نداریم . وهمه ی اینها شدند ضد تربیت برای دانش آموزان و حتی یقه خودمان را هم گرفت و باید امروزه در تفاوت بین حقوق ها ومزایا ها را باسایر کارمندان ببنیم برای شاغلین و برای بازنشستگان آموزش وپرورش بیشتر لذا تا جامعه واداره کردآن به عدالت راستین برنگردد باید چشم به راه بیشتر ناهماهنگیها ونابرابری ها وناامنی های اجتماعی ، اقتصادی وتربیتی و ... باشیم
پاسخ + 0 0 --
اشرفی 1396/06/17 - 08:31
........ و چقدر در جامعه ما از این ( بخر و بپرها ) و (سهمیه ای ها ) فراوانند . کافیست به مدیریت ادارات ، معاونت ها و حتی شورای شهرها .... نگاهی بیندازیم کسانی که پست و موقعیتی را به طور جهشی گرفته اند در حالی که نمی توانند مسائل حوزه کاری خود را نقد کنند ، نمی توانند متناسب با شرایط تصمیم گیری درستی داشته باشند ، نمی توانند دو سطر بنویسند ......

مقاله ای را برای ویراستاری به بنده دادند . متنی آشفته و نامفهوم و بی انسجام سراسر اشکالات نگارشی و حتی املایی !! طرف دانشجوی دکترا بود . دکترهای سهمیه ای !!!
پاسخ + 0 0 --
ابراهیم کاوه 1396/06/21 - 10:11
ضمن عرض ادب وخسته نباشید حضورهمکاران فرهیخته که با مکتوبات ارزشمند خود،موجب تضارب افکا رمیگردند.
اما چون دولت،هیچ توجهی به توسعه همه جانبه آ پ ندارد،مقتضی است فرهنگیان به صورت سراسر یک پویش گسترده ومنطقی وآبرومند داشته باشند،تا صدای آنان شنیده شود وبه خواسته هایشان جامه عمل بپوشانند.عده زیادی از همکاران خوزستانی،اصفهانی واستانهای همجوارشان که قبلا همکلاس یاهمکار بوده اند درگ وههای واتساپ وتلگرامی خود دراول تا سوم مهر در ادارات کل ووزارت خانه گرد هم می آیند
پاسخ + +1 0 --
مینوامامی 1396/06/18 - 19:30
استاد بزرگوار، مقصرمسولین جامعه است
چون در راه مستقیم، حق و حقوق واقعی
افرادرا نمیدهند. لذا افرادبرای ترقی و داشتن تحرک افقی و عمودی اجتماعی یا مجبور
به میان برند یا
مجبورنددیگران را سکوی پرش خود قرار
دهند. نادرستی آنان، ناراستی جماعت را سبب می شود وهمچنان دیوارتا ثریا
کج می رود. برای همین صحنه های نازیبای
کوچه و پس کوچه هم بیشترو بیشترمی گردد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور