صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

مینو امامی/ دبیر بازنشسته - آذربایجان شرقی

معلمان و شغل دوم ؟!

معلمان و شغل دوم و تبعات آن  از مهمترین ویژگی های یک معلم ، مطالعه آزاد و دسترسی به دانش روز است. و در کنار این مهم ، مطالعه ی درس فردا و تسلط بر آن است که نبود این امر توسط آموزش های ضمن خدمت نیز تلافی نمی گردد،چون تنها هدف این آموزش ها کسب امتیاز ارزشیابی و رتبه بندی است و کُتب تعیین شده برای آزمون از استانداردهای لازم در جهت انطباق با تخصص و دانش روز را ندارد و دیگر آن که آموزش ضمن خدمت اکثرا به طور غیرحضوری و با معرفی یک کتاب یا بخشی از آن اعمال می گردد که هدف صرفه جویی در بودجه و زمان را تعقیب می کند. و حتی برای کلاس های علوم پایه نیز، دوره های عملی ندارد.

اما متأسفانه بنا به دلیل عدم تأمین زندگی معلمان در حد استانداردهای سایر مشاغل کشور، و اجبار آنان به دو شغله بودن یا تدریس اضافی یا تدریس خصوصی و یا تدریس آموزشگاهی ،( برای به حداقل رساندن تنگناهای زندگی )، فرصت ، انگیزه و انرژی و توان لازم برای این مهم باقی نمی ماند.
آری ؛ یک دبیر یا.... مجبور است گاه روزانه 12 تا 18 ساعت و شاید حتی بیشتر، تدریس نماید تا خلاهای زندگی خود و خانواده اش را تأمین کند. مسئولین آموزش و پرورش، این دبیر به خاطر زیاده خواهی خود یا زن و فرزندانش به این امر دست نمی زند شما او را به این ورطه ی ناچاری برای تداوم زندگی اش گسیل داشته اید.
حال اضافه تدریس برای شأن یک معلم تناسب دارد فقط خستگی بیش از حد و ناتوانی او در ادامه روزهای بعدی سال تحصیلی را موجب می شود.( در علم مدیریت ، تیلور اعتقاد داشت که اگر ما بین ساعات کاری کارگران زنگ تنفسی باشد هم قوای آنان تجدید می شود و هم با یکدیگر بودن آنها حس همدلی برای کار بیشتر را افزایش می دهد و سطح تولید افزایش می یابد وکار کردن مداوم باعث کاهش کارآیی در روزهای بعد می گردد).

اما متأسفانه پرداختن به شغل دوم که گاه شغل کاذب و دور از جایگاه معلمی است ،ارزش های والای معلمی را خفیف تر می سازد.( برای حفظ حرمت مشاغل، شغل دوم فرهنگیان را ذکر نمی کنم که اهانتی به آنان نشود،کار کردن به بیکاری و بطالت شرف دارد اما نه هر شغلی آن هم برای معلمین)

آری  !

این هم از عمده مشکلات فرهنگیان است که نظام آموزش و پرورش جرأت طرح و مذمت آن را ندارد چون علامت فلش به سوی خود آنان رها خواهد شد. اگر غیر از این است چرا 24 ساعت تدریس تعیین گردیده است ؟ اگر غیر از این است چرا بعد 20 سال خدمت ،ساعت تدریس یک دبیر به 20 ساعت تقلیل می یابد؟ پس دلایل و بایدها بررسی و قانون اعمال شده است.
یک معلم برای اضافه تدریس یا شغل دوم خودش مجبور است اما یک نظام آموزشی از این امر، اثرات تخریبی جبران ناپذیری را متحمل می شود. در این بین فقط سلامتی خود فرد فرهنگی آسیب نمی بیند ، در این بین فقط حق دانش آموز برای داشتن یک دبیر خوش اخلاق و با روحیه از بین نمی رود ، بلکه خانواده و روابط خانوادگی ، او هم متزلزل می شود .

آری  ؛ در روابط اجتماعی همه چیز به یکدیگر تنیده شده است ، چون در روابط اجتماعی تکلیف یک نقش حقوق نقش دیگر است و بالعکس.
این همه فغان برای حق و حقوق فرهنگیان برای خوردن گوشت بیشتر یا لباس بیشتر یا... نیست برای هزار و یک بدبختی نهان و عیان است که مدیریت های انجمادی و تقلیدی و دگماتیسیم در طی سالیان ، بر ما تحمیل و در درونمان نهادی کرده اند .
شما قرار نیست فقط به فریاد ما فرهنگیان برسید، شما قرار است تداوم نظام سیاسی را ممکن سازید ، شما قرار است آینده سازان نظام سیاسی را دریابید، شما قرار است سلامتی و تداوم نظام آموزشی را تضمین نمایید ، شما قرار است سلامتی روحی وروانی وجسمی کسانی را تضمین نمایید که دوام همه در کشور به حضور آنان بستگی دارد. بعد والدین همه چیز شما در دستان ما معلمین و نظام آموزشی ماست.
پس دریابید همه آلام و دردهای نظام آموزش و پرورش را تا شاید در نقشه سیستم های آموزشی برتر جهان ، ما هم رؤیت شویم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 10 شهریور 1396 ساعت 09:54 خوانده شده: 1475 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 -1 --
معلم 1396/06/10 - 14:51
وقتی رییس جمهور نظرش به شرح زیر است باید هم شغل دوم داشته باشیم:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی عصر چهارشنبه در سیزدهمین جشنواره شهید رجایی که با شعار توسعه و پیشرفت ایران اسلامی با تقویت وحدت و عزت ملی در سایه آزادی، امنیت و آرامش برگزار شد، رئیس جمهور، با انتقاد از اینکه برخی کارکنان، اینگونه عنوان می‌کنند که حقوق‌شان به نسبت کاری که انجام می‌دهند، کافی نیست، گفت: اگر از کار خود رضایت ندارید، چرا آن را انتخاب کردید و اگر کسی راضی نیست می‌تواند برود.

به سایت زیر مراجعه کنید لطفا

http://www.tala.ir/news/detail/42906

و ببینید آیا درست است یا خیر
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/06/10 - 17:47
جوابی عالیست برای کسانیکه عملکرد 4 ساله ی دولت برایشان درس عبرت نشد ودوباره به فلاکت وبدبختی رای دادند روزگارسختی پیش روداریم
پاسخ + 0 0 --
روح الله 1396/06/11 - 00:17
آقا دیگه به چه زبانی بگه همینه که هست دوست نداری خدانگهدار. چهار سال دیگه هم وضع همینه چون خودتون خواستین
پاسخ + 0 0 --
حسن 1396/06/11 - 07:23
ما این شغل را با توجه به شرایط زمان خودش انتخاب کردیم. شرایط را برگردانید اگر معترض بودیم خودتان عذرمان را بخواهید. این اظهار نظر شباهت به آن دارد که یک مستاجر خانه را شهریور در اوج تقاضا برای مسکن یک میلیون ماهیانه اجاره کند بعد زمستان 200 هزار به صاحب خانه بدهد و چنین بگوید که اگر ناراضی هستی بدون پرداخت هیچ خسارتی میرویم! در عجبم از این مملکت و مردمش و رئیس جمهورش و بدتر از همه مجلسش که حرمت قانون و اخلاق را در هم شکست ...
پاسخ + +13 -1 --
معلم 1396/06/10 - 18:52
باید به رئیس جمهور گفت ما از کارمان راضی هستیم ولی از نابرابری و بی عدالتی شما ناراضی هستیم که حقوق های نجومی حق شماست و قناعت و دم نزدن حق ماست
پاسخ + 0 0 --
حسن 1396/06/11 - 00:15
از کارمان هم با شرایط موجود راضی نیستیم. سالها عمرمون رو برای این کار گذاشتیم نرفتن دلیل بر رضایت نیست.
پاسخ + +4 -1 --
محمد باقر 1396/06/10 - 18:59
اگر شغل دومم را اظهار کنم همه متاسف می شوید. ولی چه کنم که چاره دیگری ندارم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/11 - 12:01
بگو اشکالی ندارد معلمان که باید بروند اگر مکانش را هم مشخص میکردند خیلی خوب بود اروپا آمریکای لاتین آفریقا خیلی خوب است پر است از مستضعفان و کرکس و شغال که منتظرند دیگه چهار سال آخره سیم آخر هم که ترمز بریده شغل انبیا شمع سوزان و فروزان معلمان فرهیخته دیگه کتاب چی میخوای بنویسند ای رئیس کتاب الیور تویست چطوره ؟؟؟گرسنه و بدبخت با آقای پامبل جوک گنده و پخمه ذخائر چربی یا کتاب بازنویسی کتاب بینوایان به شیوه زندگی معلمان همه آقا زاده ها شدند شهردار و واردات و صادرات و رئیس هست مدیره شرکت پنبه زنی و کارمندان بروند و بروند با این حقوق فقط تا آن دنیا میتوانند بروند
پاسخ + +5 0 --
معلم... 1396/06/10 - 22:17
شغل دوم پول و سرمایه و...میخاد
تازه تو این بیکاری و مشکلات جوانان درسته بریم دنبال شغل دوم؟؟
برخی چندشغل و بسیاری دنبال شغل!!
برخی بسیار پولدار و بسیاری دنبال معیشت ومنزلت مناسب!!
برخی خانه های میلیاردی و بسیاری مستاجر!!
و...
پاسخ + 0 0 --
مینوامامی 1396/06/11 - 07:28
همکار محترم، شغل کاذب که دعوا ندارد.
ما حیف شدیم در جامعه بس نیست که بخواهیم جوانان نیز هدر روند، شغل آنات را
کسانی تضمین کنند که باروری را تشویق
می کنند ونگران سالخوردگی جمعیت هستند
یا آنهایی که به تنهایی حق میلیونها انسان رایکجا می خورند، ما چرا غصه بخوریم، دردمان کم است؟  
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/11 - 12:05
آقایان معلم شغل دوم چیه ؟؟؟؟همین کارها میکنید که میگن بگذارید به حال خودشان بمانند بجای این کارها آقای مدیر صدای معلم به سمت ایجاد صنف معلمان گام بردارید
پاسخ + 0 0 --
کاوه 1396/06/19 - 19:11
به قول دزفولیهای عزیز:عزیه گراش هیچی سرجاش نی.
یعنی انشاالله عزدارشوند،هیچ چیزدرکشور،به صورت منطقی درجایگاه خودش قرار نگرفته است.وقتی وزرا ،وکلا،مدیران ارشد ومیانه کشور ،بویژه آپ باتوجه به جناح سیاسی وبدون توجه به تواناییها،انتخاب میشوند.مثلا پزشک وروحانی عضو کمیسیون کشاورزی مجلی میشوندیاکسی خارج از آپ ،وزی ر این وزارتخانه میشود،انتظارشق القمر داری؟؟!!متاسفانه عملکرد مسولین ما در همه قوا برخلاف شعارهای اول انقلاب وقانون اساسی است. تل روراست وپاک وخدایی عمل نکنیم،عدالت کلمه ای نامفهوم خواهد بود.
پاسخ + +16 -1 --
ناشناس 1396/06/11 - 09:28
ما حقمون را ميخواهيم اگر رئيس جمهوري ناراضيه . خب كسي مجبورش نكرده بره! اينجا وطنم است! ....
پاسخ + +9 -1 --
علی ش 1396/06/11 - 17:51
از کوزه همان تراود که در اوست...

معلمان متاسفانه از کسی انتظار دلداری دارند که اصلا خودش درد دلی نداره.چون سرمایه دارها هیچ وقت حال و روز ضعیف ترها را درک نمیکنن...
پاسخ + +2 -1 --
معلم 1396/06/12 - 19:05
سلام منظور ریاست محترم جمهور رفتن از این دنیا بود نه کشور دیگه یعنی .... .یاهم برید لبنان اونجا به مردمش خوب پول ایرانی میدن .
پاسخ + +3 0 --
یلدا 1396/06/12 - 22:53
اری سیر از گرسنه وسواره از پیاده خبر نداره به عبارتی حس سوختن به تماشا نمیشود اتش بگیر ببین چی می کشم
پاسخ + 0 0 --
مینوامامی 1396/06/13 - 07:44
تا نسوزی چه دانی طمع سوختن را.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/06/13 - 01:38
متاسفانه ما گرفتار شدیم.! کسی نیست نجاتمان بده.!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/06/14 - 21:54
لطفا چندتا از فضایل بالای معلمی را نام ببرید؟
شغل کاذب دیگه چی هست.خیلی از همه ما معلمی شغل دوم مان است.
به نظر شما معلمی که حقوقش!،تاکید میکنم حقوقش نه پاداش و مزایا و.... حقوقش زیر خط فقر است.حق ندارد نانی دست و پا کند.
تیلور و تمام نویسندگانی که کتابهای انها در دانشگاهها تدریس میشود در یک محیط اروپایی و مرفه رشد کرده اند.نمیدانند معلمی اینجا یعنی فقر و گرنه میگفتند بین ساعات برید کار کنید.
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1396/06/15 - 21:11
همکار محترم با سلام، بنده به جهت حمایت از اوضاع زندگی معلمان این متن را نوشته ام و ایراداتی به داشتن شغل دوم ذکر کرد ه ام تا مسئولین شرمنده شوند نه صاحبان آن.
شغل دوم یک حرف است و می تواند تأمین کننده باشد اما شغل کاذب در خور شأن یک معلم اصلا نبست، مثل دستفروشی و.... به احترام همکاران اسم از شغل نبرده بودم .با تشکر
پاسخ + +1 0 --
معلم بدهکار 1396/06/16 - 22:25
حقالتدریس روندن معلما میرن آژانس وبرا بچه ها از مسافرکشی سخن میگن

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

با توجه به فساد ساختاری در صندوق ذخیره فرهنگیان و فقدان پاسخ گویی شفاف ؛ آیا با تشکیل و حمایت از " کمپین خروج از صندوق " موافقید؟

پربازدیدترین ها

 تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

خدمات چاپ

تلگرام صدای معلم

تحقیقات و آموزش

چاپ مدارس

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

صندوق ذخیره فرهنگیان

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور