صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسين طاهري‌فرد/ فعال فرهنگی و رسانه‌ای

انتخاب بطحايي معاون سابق علي‌اصغر فانی، به نوعی تداوم سياست‌هاي دولت قبل در اين بخش خواهد بود و دولت دوازدهم جديتي براي حل مشكلات ساختاري آموزش‌ و پرورش ندارد

بطحايي که از نزديک‌ترين مديران به فاني بود در مدت حضورش در معاونت مالي ‌و ‌پشتيباني، با آنکه عمده طرح‌ها و برنامه‌هاي اقتصادي فاني را مديريت مي‌کرد عملاً نتوانست گره کور دغدغه‌هاي اقتصادي و معيشتي فرهنگيان را بگشايد و سرانجام پس انتخاب دانش‌آشتياني، از معاونت پشتيباني‌ و توسعه وزارت آموزش‌ و پرورش کنار رفت/ در دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، روحاني با شعار اولويت دادن به آموزش‌ و‌ پرورش توانست قاطبه فرهنگيان را به عرصه انتخابات کشانده و با حمايت قاطع و همه جانبه آنان، دوباره بر صندلي رياست‌ جمهوري بنشيند/ سال‌هاست در «حلقه بسته‌ي مديران آموزش‌ و‌ پرورش» فرصت جوانگرايي و نوسازي مديريتي را از نيروهاي جوان و خوش‌فکر اين وزارتخانه گرفته‌اند/ نگاه سياست‌گذاران کلان و خصوصاً دولت‌مردان به مقوله آموزش‌ و‌ پرورش تغييري نکرده است/ فرهنگيان در ۲۹ ارديبهشت با زبان رأي گفتند چه مي‌خواهند. بي‌گمان مهم‌ترين پيام راي دوباره به شما، «نه به شرايط موجود» بود. رويکرد کنوني دولت دوازدهم به مقوله آموزش‌ و پرورش و عدم توجه به مطالبات و انتظارات فرهنگيان، موجب ترديد در اراده دولت براي حل مشکلات‌ اين حوزه شده است/ برخلاف تمامي اظهارنظر‌ها و ادعاها، دغدغه‌هاي فرهنگيان چندان براي دولت دوازدهم مهم نيست و فقط در بزنگاه انتخابات براي اردوکشي سياسي به آنها بها داده شده و بعد از گذر از اين وادي با پشتيباني همين معلمان، در وقت نياز منفعت آنان فداي مصلحت حزبي‌ و‌ جناحي مي‌شود

 

نقد عملکرد محمد بطحایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در دولت دوازدهم

سرانجام ليست کابينه پيشنهادي دولت دوزادهم تقديم هيأت رئيسه مجلس‌ شوراي‌ اسلامي شد و وزارت‌ آموزش‌ و پرورش گزينه‌ پيشنهادي خود را شناخت.

پس ازکش‌ و قوس‌هاي فراوان و طرح اسامي متعدد، «سيدمحمد بطحائي» به عنوان گزينه پيشنهادي روحاني براي تصدي پست وزارت آموزش‌ و‌ پرورش به مجلس معرفي شد. سيدمحمد بطحايي 54 ساله، داراي مدرک کارشناسي‌ ارشد مديريت دولتي و رئيس فعلي مرکز ملي نظارت راهبردي سازمان برنامه‌ و‌ بودجه است.

او تا سال ۱۳۹۵ معاون پشتيباني‌ و‌ توسعه مديريت وزارت آموزش‌ و پرورش بود و پس از برکناري علي‌اصغر فاني (وزير سابق آموزش‌ و‌ پرورش) تا معرفي وزير جديد، مدتي به عنوان سرپرست آموزش‌ و پرورش فعاليت کرد. بطحايي که از نزديک‌ترين مديران به فاني بود در مدت حضورش در معاونت مالي ‌و ‌پشتيباني، با آنکه عمده طرح‌ها و برنامه‌هاي اقتصادي فاني را مديريت مي‌کرد عملاً نتوانست گره کور دغدغه‌هاي اقتصادي و معيشتي فرهنگيان را بگشايد و سرانجام پس انتخاب دانش‌آشتياني، از معاونت پشتيباني‌ و توسعه وزارت آموزش‌ و پرورش کنار رفت.

در دولت اول روحاني، شرايط بحراني کشور باعث شد که آموزش‌ و پرورش علي‌رغم تمامي کمبودها و مشکلات جزو اولويت‌هاي دولت قرار نگيرد.

دولت يازدهم در عرصه آموزشي کشور از پويايي لازم برخوردار نبود و به دليل سياست‌ها، غفلت‌ها و کاستي‌ها اوضاع آموزش‌ و‌ پرورش نه‌تنها بهبود نيافت که از بسياري جهات بدتر هم شد.

در دوازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري، روحاني با شعار اولويت دادن به آموزش‌ و‌ پرورش توانست قاطبه فرهنگيان را به عرصه انتخابات کشانده و با حمايت قاطع و همه جانبه آنان، دوباره بر صندلي رياست‌ جمهوري بنشيند.

انتخاب سيدمحمد بطحايي به‌عنوان وزير پيشنهادي آموزش‌ و پرورش در شرايطي که آموزش‌ و پرورش در معرض مشکلات پيچيده و نابه ساماني‌هاي بسيار جدي قرار دارد و بخشي از اين عقب‌ماندگي‌ها و نابه ساماني‌هاي مديريتي که امروز گريبان نظام آموزش‌ و‌ پرورش، معلمان و دانش‌آموزان را گرفته به دليل بي‌تدبيري مديراني است که سال‌هاست در «حلقه بسته‌ي مديران آموزش‌ و‌ پرورش» فرصت جوانگرايي و نوسازي مديريتي را از نيروهاي جوان و خوش‌فکر اين وزارتخانه گرفته‌اند موجب تعجب و البته نگراني است.

نگاهي واقع‌بينانه به‌سوابق، عملکرد و برنامه‌هاي ارائه شده توسط بطحايي، اين واقعيت را آشکار مي‌کند که قرار نيست در دولت دوازدهم اتفاق خاصي در آموزش‌ و‌ پرورش رخ دهد و علي‌رغم تمام وعده و وعيده‌هاي داده شده، آموزش‌ و‌ پرورش جزء اولويت‌هاي دولت دوم روحاني نيز نخواهد بود. انتخاب بطحايي معاون سابق علي‌اصغر فانی، به نوعی تداوم سياست‌هاي دولت قبل در اين بخش خواهد بود و دولت دوازدهم جديتي براي حل مشكلات ساختاري آموزش‌ و پرورش ندارد.

به‌زعم نگارنده در شرايط کنوني، آموزش‌ و پرورش هم از لحاظ مديريتي و هم از لحاظ اقتصادي با چالش‌هاي اساسي درگير است. عمده اين چالش‌ها به ضعف مديريت منابع مالي و نيروي انساني، کسري بودجه مزمن و ضعف نظام رفاهي و مشوق‌هاي لازم براي ايجاد انگيزه در معلمان و کارکنان اداري وزارت آموزش‌ و‌ پرورش برمي‌گردد. بخش اعظمي از مشکلات کنوني آموزش‌ و‌ پرورش، به عدم توجه و اهتمام جدي دولت‌ها به حل مشکلات ريشه‌اي و زيرساختي اين حوزه بر مي‌گردد و آمدن وزير جديد، اصلاح‌طلب يا اصول‌گرا درحالي که نگاه سياست‌گذاران کلان و خصوصاً دولت‌مردان به مقوله آموزش‌ و‌ پرورش تغييري نکرده است باعث تغيير‌ و تحولي چشمگير در بزرگترين دستگاه اجرايي کشور نشده و نخواهد شد، و وزير جديد بر فرض توانايي هم قادر نخواهد بود موانع را از ميان برداشته و راه را براي پيشرفت هموار نمايد.

نقد عملکرد محمد بطحایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در دولت دوازدهم

آقاي رئيس‌جمهور؛

فرهنگيان در ۲۹ ارديبهشت با زبان رأي گفتند چه مي‌خواهند. بي‌گمان مهم‌ترين پيام راي دوباره به شما، «نه به شرايط موجود» بود. رويکرد کنوني دولت دوازدهم به مقوله آموزش‌ و پرورش و عدم توجه به مطالبات و انتظارات فرهنگيان، موجب ترديد در اراده دولت براي حل مشکلات‌ اين حوزه شده است.

به نظر مي‌رسد برخلاف تمامي اظهارنظر‌ها و ادعاها، دغدغه‌هاي فرهنگيان چندان براي دولت دوازدهم مهم نيست و فقط در بزنگاه انتخابات براي اردوکشي سياسي به آنها بها داده شده و بعد از گذر از اين وادي با پشتيباني همين معلمان، در وقت نياز منفعت آنان فداي مصلحت حزبي‌ و‌ جناحي مي‌شود.

نقد عملکرد محمد بطحایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در دولت دوازدهم

بي‌گمان انتخاب‌هاي سياسي سبب دوري اين وزراتخانه از اهداف اصلي که مورد مطالبه‌ي اکثريت فرهنگيان است خواهد شد. دولت براي برون‌رفت از مشکلات کنوني آموزش‌ و‌ پرورش نيازمند بازنگري در برنامه‌هاي استراتژيک خود و اتخاذ سياست‌هاي هوشمندانه‌اي در اين حوزه دارد و بدون تغيير نگاه به آموزش‌ و‌ پرورش نمي‌توان انتظار تغييرات بنيادي و ساختاري در اين حوزه داشت.

حال سوال اساسي اين است « آيا انتخاب سيدمحمد بطحايي در راستاي تغيير نگاه دولت‌ به مقوله آموزش‌ و‌ پرورش و تحقق وعده‌هاي انتخاباتي‌ رئيس‌جمهور مبني بر اولويت بودن آموزش‌ و‌ پرورش است و بطحايي توان مقابله با حجم بالاي چالش‌هاي پيچيده آموزش‌ و‌ پرورش را دارد و می‌تواند منشا تحولاتي مثبت و سازنده در آموزش‌ و‌ پرورش باشد؟ »


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 20 مرداد 1396 ساعت 22:54 خوانده شده: 734 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +12 0 --
معلم 1396/05/20 - 23:33
از ماست که بر ماست ، چرا معلمان باید اجازه دهند ملعبه دست امسال نجفی شوند . تا با بازی با کارتشان به اهداف دنیوی خود برسند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 05:29
معلمان جان یر کف هرگز نخواهند گذاشت صندوق ها بدون .معلم بمانند و هرچهارسال سرنوشت خود را با دستان خود میسازند با تدبیر و امید خوش باشید تا چهار سال آینده
پاسخ + +1 -5 --
انوش رامش فرنیا 1396/05/20 - 23:34
مهمترین پیام رای دوباره به شما،"نه به شرایط موجود" بود؟!!! جا الخالق!
پاسخ + +8 0 --
قحط رجال 1396/05/20 - 23:51
اولا ایشون باید بابت صندوق ذخیره و اختلاس هاش رخ داده جوابگو باشند

دوما مگر قحط رجال هست این آقا مانند فانی ۳۵ سال سابقه دارد حال حرف زدن ندارد دیگر

باند ستاد فرسوده اجازه جوان گرایی نمیده جوان نه ۵ سال و ده سال سابقه
کسانی که ۲۰ _۲۵ سال سابقه ند
پاسخ + +10 -1 --
ناشناس 1396/05/21 - 00:09
روحانی روز ملی چاد را تبریک گفت..!!
چاد یک کشور آفریقایی ست.
روحانی به مشکلات داخل برس . چاد و جیبوتی را ولش.
خخخخ
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 21:15
روز ملی چاه مبارک باد خدا نصیب کنه یه سفر برویم دسته جمعی چاد احتمالا حقوق معلمان چاد هم از ایران بیشتر است
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 01:20
کی به معلم اهمیت میده.
جمله ی تلخی است ولی من خودم به تجربه فهمیدم که هر چی تلخه عین واقعیته.
تو این مملکت که مشابه ممالکی مانند روسیه و کره شمالی و... اداره میشه، قدرت اجرایی و حاکمیت تابع پول و قدرته.
معلم نه پول داره و نه قدرت.
یعنی یک معجزه میخوا تا دل دولت و کلا حاکمیت به سمت معلمان بیاد.
پاسخ + +5 -1 --
مریم 1396/05/21 - 01:31
عجب. یعنی شما فرهنگیان ساده لوح هنوز نتونستین فریب انتخاباتی دوره اول روحانی را با گذاشتن فانی تجربه کنید،!؟
باز رفتین بهش رای دادین،!؟ عجبا.شما که طبقه آگاه جامعه هستین. چرا فریب شعار و خنده هاشو خوردین؟!
روحانی در چهار سال اول برای شما چه کرد که بخواد دور دوم بکنه؟! سالی که نکوست از بهارش پیداست.
#رئیسی
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1396/05/21 - 12:12
بیشتر وزارتخانه‌های دولت سیاسی شده است
پزشکیان با انتقاد از اینکه متأسفانه بیشتر وزارتخانه‌های دولت، سیاسی شده و حتی به نیروی خدمات یک مجموعه سیاسی نگریسته می‌شود، یادآور شد: در حالی که در دنیا نیز دولت‌ها و وزرا تغییر می‌کنند و مابقی کارشناسان در جایگاه خود حضور دارند، اما در ایران با تغییر یک استاندار بیشتر فرمانداران و رؤسای ادارات نیز به ترتیب تغییر می‌کنند و به همین نحو نیز تمام سیستم تغییر می‌کند.

وی بیان کرد: دیگر در سیستم اداری و اقتصادی عنوان کارشناس وجود ندارد، پست کارشناسی موجود است، اما فرد منتخب کارشناس نیست و اسمش کارشناس بوده، اما در واقع کارشناس واقعی نیست، فردی که دو ماه آمده چه تجربه‌ای دارد، حتی اگر اسم کارشناس روی آن گذاشته شود.
پاسخ + +3 -1 --
پارسی 1396/05/21 - 16:12
چقدر به همکاران عزیز گفتم به روحانی رای ندین.این آقا طرفدار سرمایه داراست و بازاریا.معلم براش هیچ ارزشی نداره.اینهنه سال ۹۴ اعتراض کردیم.هیچ کاری نکرد.چرا ما از گذشته درس نمیگیریم.مطمین باشید این چهار سال هم هیچ کاری برامون نمیکنن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 18:55
مثلا به اون یکی رای میدادیم، چی میشد؟!
اون آقا که از ریشه با معلمان مخالفه.
معلمان انحرافی یادتون رفته؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 21:29
اگر قالیباف بود احتمالا در می آمد قالیباف مرد خوبی است .کاری نداریم اصولگرایان اشتباه کردند وگرنه وضعیت معلمان تغییر میکرد برای قالیباف سرنوشت همکارانش مهم است
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1396/05/21 - 21:24
تقصیر خود معلمان است اگر همین معلمان نظریه پرداز هم به این برادران نوکیسه اهمیت نمیدادند اصلا اینها مطرح نمیشدند که اهمیت برهند یا ندهند نه مجلس می رفتند و نه دولت می رفتند که حالا فقط بزور نوک دماغ خود را می بینند معلمان با ده میلیون اطرافیان خود اگر اینها را تحویل نگیرند عددی نیستند که طاقچه بالا بیایند اخوی پس از حالا به هیچ نه مدیر نه ضمن خدمت نه جلسات نه اداره نه وزیر نه صندوق نه نماینده به هیچی کاری نداشته باشید تا قدر بینید ودر صدر نشینید
پاسخ + +2 0 --
یلدا 1396/05/21 - 23:03
افرین به خدا راه حل همینه
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1396/05/22 - 12:04
اقای طاهری این روزها تنهاچیری که برای دولت درسیستم اموزش و پرورش اهمیت ندارد معلم است بطحایی رفیق گرمابه و گلستان نوبخت و فقط یک بله قربان گویی بیش نیست بطحایی فقط فرد علاقه مند به رسانه هاست که وعده و وعیدهای سرخرمنی خودش را اعلام کند و کارایی لازم را ندارد اگر داشت چرا ازمعاونت پشتیبانی برداشته شود صندوق ذخیره را باید شفاف سازی میکرد که تاکنون حاشیه صحبت کرده بطحایی وعذه های زیادی برای بهبود معیشت فرهنگیان در دولت ۱۱داد که هیچ کدام اجرایی نشد بیمه طلایی را ایشان خراب کرد و …

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور