صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

محمدرضا انصاری

دل نوشته ای از یک نو معلم : ”انگیزه ای که در ابتدای راه دارد از رنگ آن کم می شود“

هنر کشور داری و هنر تعلیم و تربیت/ دانشگاه فرهنگیان یکی از بزرگترین و گسترده ترین دانشگاهای ایران است ولی مشکلات و کمبود های آن به همان گستردگی این دانشگاه در سطح کشور هست. مشکلاتی که قرار نیست بعد از پنج سال هنوز رفع شود/ ادبیات مسئولین دانشگاه اصلا در شأن دانشجو نیست و طرز برخورد با آنچه باید باشد متفاوت است/ بسیاری از دانشجو معلم ها به امید تغییر در وضعیت موجود و این که شاید در آینده با مشغول شدن به تدریس وضعیت بهتر شود به خود دل گرمی می دادند/ با صدور اولین حکم کارگزینی گویی آن همه مشکلات و نبود امکانات در دانشگاه فرهنگیان تمرینی بود تا دانشجو معلمان سرد و گرم روزگار را خوب بچشند تا بتوانند با دیدی واقع بینانه وارد آموزش و پرورش بشوند/ وقتی این نو  معلمان در حل امور جاری زندگی خود ضعیف باشند قطعا نمی توانند به پیچیده ترین مسائل تربیتی و آموزشی دانش آموزان سرک بکشند چه برسد به تغییر و  حل آن ها، معلمانی که گویی از در همین ابتدای راه قرار است در شغل دوم و سوم اسیر باشند پس باید فکری به حال این وضعیت شود

مشکلات فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و نو معلمان  در ابتدای نوشته خود می خواهم یادی کنم از فیلسوف و نابغه تعلیم و تربیت ایمانویل کانت. ”دوتا از ابداعات بشر را می توان یه حق از بقیه مشکل تر دانست: هنر کشور داری و هنر تعلیم و تربیت“

از همین نوشته می توان پی برد که آموزش تا چه حد می تواند سخت و مشکل باشد و نباید فراموش کرد که این جمله برای کسانی گفته شد که با یک ذهن آزاد و بدون دغدغه می خواهند آموزش دهند. پس با یک ذهن درگیر قطعا این کار سخت ترین کار ممکن خواهد بود.

دانشگاه فرهنگیان!

دانشگاهی که برای تامین،تربیت و توانمند سازی معلمان و نیروی انسانی در سال ۱۳۹۰ با تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر کشور تاسیس شد ، دانشگاهی که از بدو تاسیس به صورت ویژه مورد توجه رهبری بوده و در رابطه با این دانشگاه فرموندند:
”این دانشگاه با دانشگاهای دیگر متفاوت است زیرا در آن شخصیت معلمان ساخته می شود بنابراین آموزش عالی باید پشتیبانی لازم را از دانشگاه فرهنگیان انجام دهد“
و می توان گفت این دانشگاه یکی از بزرگترین و گسترده ترین دانشگاهای ایران است ولی مشکلات و کمبود های آن به همان گستردگی این دانشگاه در سطح کشور هست. مشکلاتی که قرار نیست بعد از پنج سال هنوز رفع شود.
ولی مشکلات این دانشگاه فقط به کمبود منابع ختم نمی شود و متاسفانه ادبیات مسئولین دانشگاه اصلا در شأن دانشجو نیست و طرز برخورد با آنچه باید باشد متفاوت است.
اولین ورودی های این دانشگاه در بهمن ماه سال ۹۱ بوده و همه کسانی که به این دانشگاه آمده اند جدا از علاقه و عشق به شغل شریف معلمی به خاطر تعریف هایی که از دانشگاه شنیده اند و به دلیل تعهد کاری که برای آینده دارد جذب این دانشگاه شده اند.اما متاسفانه با فضایی روبه رو شده اند که بیشتر دانشجو ها را مأیوس،ناامید و البته پشیمان کرده است.
بسیاری از دانشجو معلم ها به امید تغییر در وضعیت موجود و این که شاید در آینده با مشغول شدن به تدریس وضعیت بهتر شود به خود دل گرمی می دادند.
مهر ۹۵ اولین خروجی دانشگاه فرهنگیان  سر کلاس رفتند و با وجود تمام مشکلاتی که در دانشگاه فرهنگیان داشته اند با عشق و علاقه مشغول به کار شده اند و قرار بر این بود که با فراغ خاطر به تدریس،مطالعه، تحقیق و پژوهش بپردازند ؛ ولی با صدور اولین حکم کارگزینی گویی آن همه مشکلات و نبود امکانات در دانشگاه فرهنگیان تمرینی بود تا دانشجو معلمان سرد و گرم روزگار را خوب بچشند تا بتوانند با دیدی واقع بینانه وارد آموزش و پرورش بشوند.
الان سال هاست که در این وزارت خانه هیچ گونه تسهیلاتی اعم از مسکن و ...به پرسنل داده نمی شود ؛ ولی آیا می شود با این حکم کم دغدغه معیشتی نداشت؟

چرا در همین ابتدای راه باید اولین خروجی این دانشگاه این گونه بی انگیزه پیش بروند؟
آیا نمی شود با رفع دغدغه معیشتی این معلمان تازه نفس مسیر توسعه کشور را هموار کرد؟
قطعا با این احکام کم و تورم موجود در جامعه این نو معلمان در همین ابتدای راه به همان معلم های بی انگیزه ای تبدیل خواهند شد که متاسفانه الان در سیستم آموزشی به وفور دیده می شود و این خلاف سیاست دانشگاه فرهنگیان در ایجاد تحول و نوآوری در نظام آموزشی کشور هست.

وقتی این نو  معلمان در حل امور جاری زندگی خود ضعیف باشند قطعا نمی توانند به پیچیده ترین مسائل تربیتی و آموزشی دانش آموزان سرک بکشند چه برسد به تغییر و  حل آن ها، معلمانی که گویی از در همین ابتدای راه قرار است در شغل دوم و سوم اسیر باشند پس باید فکری به حال این وضعیت شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 19 مرداد 1396 ساعت 14:51 خوانده شده: 952 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
انوش رامش فرنیا 1396/05/19 - 15:29
تازه این ال راه است صبر کنید!خخخخخخخخخخ
پاسخ + +10 0 --
نیک اندیش 1396/05/19 - 15:52
همکار گرامی با سلام
اگر بعنوان یک همکار با ۲۰ سال سابقه بخواهم با شما یک نکته ضروری را مطرح کنم این است
در زمان ورود ما هم همین مشکلات و وضعیت بود و ماند که ماند هیچ چیزی تغییر نکرد البته با یک تفاوت الان با وجود وسایل ارتباطی سطح اطلاعات افراد بسیار بالا رفته /ای کاش یکی به ما می گفت از معلمی هیچگاه حداقل های یک زندگی دنیوی شما تامین نخواهد شد .
من با عشق به معلمی سراغ شغل دیگه میرفتم و بصورت امور خیریه در مدارس کار میکردم
پاسخ + +12 0 --
فرهنگی 1396/05/19 - 16:00
معماران واقعی انقلاب اسلامی معلمان بودن که با تمام وجود برای آگاهی جوانان از ظلم ستم و بی عدالتی و دیکتاتوری زمان شاه در کلاس های درس می گفتند و جوانان رو آگاه می کردند

حالا چرا غرق در مشکلات معیشتی هستند حتما نخبگان و سیاسیون نکته یی می دانند که معلم باید در فقر باشد
پاسخ + +2 0 --
بیاتی فرد 1396/05/19 - 16:33
فکری شده اتفاقا!!!
بطحایی وزیر بشه همچی حله.
پاسخ + +2 0 --
یلدا 1396/05/19 - 16:40
احسنت واقعیت را گفتی
پاسخ + +6 0 --
علی ش 1396/05/19 - 17:18
اینجانب در مدت 30 سال خدمت هیچ وقت نتوانستم پولی برای 27 روز باقیمانده تا گرفتن حقوق بعدی نگه دارم....
یعنی نبود که بماند...
التماس یافتن راه نجات برای معلمان تازه کار توسط خودشان
پاسخ + +5 -1 --
رئوف 1396/05/19 - 18:34
مطمئنم روز اول ورود به دانشگاه فرهنگیان اوضاع معیشتی رو اساتید گفتن چرا موندگار شدید؟؟
پاسخ + +4 0 --
پارسی 1396/05/19 - 18:35
داداش از من میشنوی تا سنت بالا نرفته.زود برو دنبال یک شغل دیگه.اینجا هیچ چیز وجود نداره.ده دوازده سال بعد که جلوی خانوادت شرمنده شدی و هی کم اوردی و هی خجالت زده شدی.حسرت این روزاتو میخوری
پاسخ + +3 0 --
22سال خدمت 1396/05/19 - 19:13
دارم کمکم کم میارم و دوست دارم بازنشست بشم!!!!!
پاسخ + +3 0 --
معلم امیدوار 1396/05/19 - 19:14
چی بگم خدا؟؟!!
پاسخ + +9 0 --
کمالی 1396/05/19 - 20:40
به خدا اگه یه طوری می شد که همه معلم ها متحد بودن و یکی دو هفته مدرسه نمیرفتن به جرات میتونم بگم اگه شرکت نفت رو تعطیل کنن اینطور مسئولان دستپاچه نمیشن که کلاسا تعطیل بشه مملکتی به هم می ریخت چون درگیری مستقیم با کل مردم بود اون موقع مجبور بودن با ما بیشتر از حقوق یک افغانی حساب کنن... فقط زور..این ثابت شده دیگه با نامه و اعتراض و نرمی و خنده چیزی درست نمیشه باید از نصف خطر فقر حداقل بالاتر بریم
پاسخ + +4 0 --
یلدا 1396/05/19 - 20:55
کاش واقعیتی را که همکار محترم کمالی بیان کردن کردند همه معلمها درک می کردند
پاسخ + +4 0 --
حسین 1396/05/19 - 23:59
بنده با 14 سال سابقه، متاسفانه 90 در صد انرژی خود را صرف شغل دومم میکنم چون معلمی برای مردان اصلا شغل بحساب نمی آید و البته موفق هم بوده ام اما برای آینده کشورم متاسفم.
پاسخ + +10 0 --
موسی 1396/05/19 - 23:59
پس با این اوصاف من کار درستی کردم که استعفا دادم اوایل یک کمی دودل بودم که بمونم یا برم ولی دیدم اینجا موندن فقط عمرت داره هدر میره الانم هنوز کاری پیدا نکردم دعا کنید کاری خوب پیدا کنم
پاسخ + +3 0 --
سردرگم 1396/05/20 - 14:55
من با یازده سال سابقه و مدرک فوق، همینجا پشیمانی خود را از این شغل پیامبرگونه به همه اعلام می‌کنم.
عجب کولی خوردم
پاسخ + 0 0 --
سلیمانی 1396/05/20 - 22:01
شاید منتشر نشه ببخشید همکاری داشتیم میگفت .... از معلمی خیلی برام بهتر بود راستم میگفت معلمی ارزش شغلی ندارد
پاسخ + 0 0 --
چغندربگ 1396/05/25 - 19:21
من همون روز اول انگیزه ام از بین رفت! رفتم یک شهرستانی دیدم معاون اداره به من میگه ۴ سال رفتی دانشگاه لیسانس گرفتی؟ من ۶ ماه رفتم مرکز تربیت معلم آموزش ضمن خدمت دیدم لیسانس گرفتم!! فقط همین؟ نه صبر کن! ترم اول دیدم همون معاون آموزشی به من میگه ببین فلانی، ۸۰% قبولی داده تو ۵۰% ! اون معلمی که می گفت رشته نامرتبط داشت و حتا برخی مطالب را اشتباه به بچه ها می گفت و ..... دیگه حجت بر من تمام شد! وقتی دیدم خدمتگزار مدرسه میره مدرک میگیره از دانشگاه آزار میشه مسئول رفاه معلم و کلی وضعش خوب میشه! به عرش میرسه و .... وقتی دیدم معلم ناتوانی که سر کلاس گریه می کرد و من نجاتش میدادم میره و مدیر منطقه، مدرسه، معاون اداره و ..... میشه دیگه کلا بی خیال شدم و از سال اول منتظر بازنشسگی هستم!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور