صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فهیمه‌ سادات طباطبایی/ روزنامه‌نگار

تراژدی مدیران میانی در آموزش و پرورش

هركدام ردي سياه از خود بر روي پيكر مدرسه گذاشتند و رفتند و نه تنها رييس جمهوري بلكه هيچ نهاد مربوطي از شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مجلس گرفته تا رسانه‌ها بر اين عملكردهاي به شدت متناقض نظارتي ندارد/ همين ده سال اخير و پنج وزير آن را معيار قرار دهيم، خواهيم ديد كه حتي دو وزير هم شبيه هم عمل نكردند/ فرشيدي طرفدار مدارس دولتي، علي احمدي هواخواه مدارس هييت امنايي، حاجي بابايي خواهان توسعه مدارس نمونه دولتي و استعدادهاي درخشان و ضد مدارس غيردولتي و مولد مدارس هوشمند و مجتمع آموزشي، فاني پشتيبان مدارس غيردولتي بود. دانش آشتياني هم كه خود را ملزم به كاهش مدارس استعدادهاي درخشان و نمونه دولتي مي داند/ دانش آموزاني كه بين اشتباه مديران و ميل جبار والدين در انتخاب مدرسه و رشته تحصيلي، كودكي‌شان قرباني مي‌شود/ مقصر اصلي به نظر من مديران مياني هستند كه در اين وزارتخانه با ساز هر وزيري رقصيدند و به ميل تك تك آنها تغيير رنگ دادند بدون حتي يك مخالفت و انتقاد جزيي/ مديران ارشد امثال مهدي نويد ادهم در شوراي عالي آموزش و پرورش كه نزديك به دو دهه بر صندلي دبيري شورا نشسته و روزي از حاجي بابايي و توسعه مدارس تيزهوشان دفاع می‌کرد و امروز حامي سينه چاك دانش آشتياني، تعدد اين مدارس را به ضرر نظام آموزشي مي داند/ حجه الاسلام بهرام محمديان، معاون پژوهش و برنامه ريزي آموزشي كه از منصوبان هميشگي اين معاونت است و كسي را ياراي تغيير او نيست حتي اگر امتحان خود را در تدوين ناميمون كتابهاي درسي پس داده باشد....

تراژدی مدیران میانی در آموزش و پرورش و مدیران چهارفصل   داستان « مدرسه» و نسبت آن با تعليم و تربيت، دانش آموز و معلم، داستان سراسر غم انگيزي است كه پاياني ندارد. سال هاست كه مديران بي انگيزه و نابلد در سوداي مقام و منصب و نه از روي علاقه و علم و تجربه بر مسند وزارت آموزش و پرورش نشسته‌اند و هركدام ردي سياه از خود بر روي پيكر مدرسه گذاشتند و رفتند و نه تنها رييس جمهوري بلكه هيچ نهاد مربوطي از شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مجلس گرفته تا رسانه‌ها بر اين عملكردهاي به شدت متناقض نظارتي ندارد. گويي آموزش و پرورش فرزند معلول و مريضي است كه در گوشه‌اي رها شده و فقط بايد به آن آب و غذا داد تا تلف نشود.
همين ده سال اخير و پنج وزير آن را معيار قرار دهيم، خواهيم ديد كه حتي دو وزير هم شبيه هم عمل نكردند.

فرشيدي طرفدار مدارس دولتي، علي احمدي هواخواه مدارس هييت امنايي، حاجي بابايي خواهان توسعه مدارس نمونه دولتي و استعدادهاي درخشان و ضد مدارس غيردولتي و مولد مدارس هوشمند و مجتمع آموزشي، فاني پشتيبان مدارس غيردولتي بود. دانش آشتياني هم كه خود را ملزم به كاهش مدارس استعدادهاي درخشان و نمونه دولتي مي داند.


در اين ميان چه كساني متضرر اند؟

اول و آخر از همه كودكان و نوجواناني كه نزديك به دو دهه از زندگي شان را روزانه هفت تا هشت ساعت در اين مدارس سپري مي‌كنند در حالي كه هيچ اختياري در انتخاب آن ندارند. ذهن هاي شفافي كه به واسطه اين تنوع و كثرت ناهمگون مدارس، درگير و دار آموزش‌هاي سراسر غلط آزمايشي، فرسوده مي‌شود. دانش آموزاني كه بين اشتباه مديران و ميل جبار والدين در انتخاب مدرسه و رشته تحصيلي، كودكي‌شان قرباني مي‌شود.
اما مقصر اصلي به نظر من مديران مياني هستند كه در اين وزارتخانه با ساز هر وزيري رقصيدند و به ميل تك تك آنها تغيير رنگ دادند بدون حتي يك مخالفت و انتقاد جزيي.

تراژدی مدیران میانی در آموزش و پرورش و مدیران چهارفصل

مديران ارشد امثال مهدي نويد ادهم در شوراي عالي آموزش و پرورش كه نزديك به دو دهه بر صندلي دبيري شورا نشسته و روزي از حاجي بابايي و توسعه مدارس تيزهوشان دفاع می‌کرد و امروز حامي سينه چاك دانش آشتياني، تعدد اين مدارس را به ضرر نظام آموزشي مي داند. افرادي همچون مجيد قدمي، معاون مدارس استثنايي كه او هم نزديك به دو دهه فعاليت در آموزش و پرورش به رنگ هر وزيري در آمد و نه تنها براي بچه‌هاي معلول استثنايي كاري نكرد بلكه از سرانه تحصيلي آنها كاست يا حجه الاسلام بهرام محمديان، معاون پژوهش و برنامه ريزي آموزشي كه از منصوبان هميشگي اين معاونت است و كسي را ياراي تغيير او نيست حتي اگر امتحان خود را در تدوين ناميمون كتابهاي درسي پس داده باشد.
اين مديران و گعده سي چهل نفره يارانشان كساني هستند كه با آمد و شد هر وزيري ماندند و حداقل با مصوبات طبق ميل وزير جديد در شوراي عالي آموزش و پرورش تيشه به ريشه اين نهاد زدند.
کانال شب کویر

شنبه, 31 تیر 1396 ساعت 21:03 خوانده شده: 473 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1396/04/31 - 22:43
مثلا مدیران ارشد ورای هرن چه_____هستند که مدیران میکنی چه__ باشند
پاسخ + +3 -1 --
محمد باقر 1396/04/31 - 23:46
قریب به 8 سال است که ارشد فلسفه آ.پ را اخذ کردم و زمانی که من در شهرستان کوچکی مثل طبس بودم فقط یک نفر همتراز با من بود که انهم از اموزش و پرورش و با حفظ سمت رئیس پیام نور این شهر بود از ان زمان مدیران آ.پ منطقه و معاونین چند بار عوض شدند ولی هیچکدام تحصیل مرتبط با حوزه کاری نداشتند و طرح درستی برای 14 هزار دانش اموز و معلم ارائه نداده اند .تماما رانت و ویژه خوری برای تصدی پستها بوده است و همگی سیاسی انتخاب شده اند .به نظر شما امثال من باید چه کار کنیم .انها به فکر نشان دادن خود و ریاست بر امورند انهم برای مدت اندکی اما من به فکر ماندگاری 7هزار ساله ام .پس بهتر است از دور انها را تماشا کنیم و سرگرم کار خود باشیم همچون ملا صدراهابه دور از هیاهو.هنوز جایگاه این نهاد در ایران مشخص نیست و اکثر مدیرانش مفهوم و سواد درستی از ان ندارند و نگرشهای تربیتی را نمی دانند.تراژدی یعنی این.با احترام
پاسخ + +3 0 --
فرهنگی 1396/05/01 - 12:02
موافقم صد در صد...
پاسخ + +4 0 --
فرهنگی 1396/05/01 - 12:03
واقعا پشت اینها به چه کسانی گرم است که تغییری نمکنند. به خصوص آن محمدیان.
اگر کسی را از بدنه آموزش و پرورش هم تبدیل وضعیت کنند از قماش خودشان یا از خویشان ودوستان خودشان است.

باعث تاسف است.
پاسخ + +6 0 --
فرهنگی 1396/05/01 - 12:04
از دیدن همه آنها حالت انزجار و تنفر و تهوع به آدمی دست میدهد.

چهره هایی که هیچ کدام غم آینده کشور و آینده نونهالان ایران را ندارند و فقط درد مقام و منصب خودشان را دارند.
پاسخ + +4 0 --
فرهنگی 1396/05/01 - 12:06
آب از سرچشمه گل آلود است.

آقای محمدیان ونوید ادهم و قدمی را که من وشما در راس امور قرار نداده ایم!

پس آب از سرچشمه گل آلود است.

متاسفم
متاسفم
متاسفم
برای خودم برای همکارانم برای تمام فرزندان ایران...
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/05/01 - 15:18
درود بر شما!
پاسخ + +3 0 --
الیا 1396/05/02 - 00:39
دررده های مدیران میانی ،یکسری که ثابتند وباهروزیری رنگ عوض میکنند.بقیه هم کهدررفت وامدهستند.یک دوره میرن ودور بعد میان.متاسفانه این سهم خواهی مدیران ارشد خارج از وزارت خانه وبرخی نمایندگاه مجلس باعث بروز چنین وضعیت اسفناکی برای آموزش وپرورش میباشد.ومدیران ناکارامد به هیچ عنوان پاسخگوی عملکردشان دردوره مدیریت نیستند .برای همین رانت های سیاسی درحال جولان دادن هستند.هرکس فامیلی دارد به پست و منصب مبرسد واصلا تخصص و تجربه واشنایی با کار و علم مد نظرنیست.
ایکاش مدیران آ. پ از سطح ستاد تا مدرسه را بررسی میکردید ببینید چند درصدشان بخاطر توانمندی و علم مدیریت وبدور از رانت سیاسی وپشتوانه به منصب رسیده اند و چه افراد توانمندی را منزوی کردند .
خدا به داد اموزش وپرورش برسه
دیگه فکر نکنم ژنرالی بتونه وضع انرا بهبود بده مگر انکه استقلالداشته باشدودرمقابل خواستهای نابجا باستد.که متاسفانه حفظ میز ریاست ارزش بیشتری دارد.
پاسخ + +2 0 --
چغندربگ 1396/05/02 - 15:49
چرا فانی را نگفتی؟ اونم معاون همه وزرا بود!یک آدم چاپلوس و بله قربانگو و .... می تواند معاون هر وزیری باشد ! شما هم معاون نجفی باشی هم حاجی هم حاجی بابایی هم مظفر !! میشه؟ من ک میگم آدم اگر پرنسیب داشته باشه! نه نمیشه!
پاسخ + 0 0 --
s-t 1396/05/02 - 17:13
يك ياز قوي ترين معاونان وزير دكتر حميدي مي باشدكه در طي 4 سال كارنامعه درخشاني از خود بجا گذاشته است .چرا بايد از بيرون آموزش وپرورش دنبال فردي باشيم وقتي در داخل ژنرالي چون حميدي هست .
فردي علمي وداراي تجربه بالاي مديريتي واجرايي در سطوح مختلف و خود از بطن آموزش وپورش بوده و داراي قدرت مذاكره بالا + روابط عمومي بالا وتوانمند در گرفتن حق وحقوق
بطوريكه توانست بودجه معاونت تربيت بدني وسلامت را مستقل نموده ودو لايحعه بودجه را به تصويب برساند كه اين امر باعث افزايش اعتبارات آموزش وپرورش در سال 95 و96 شده است .
پاسخ + 0 0 --
اس ام ام 1396/05/25 - 02:49
ژنرال قدر و قدر تمند و و قوی سید رحیم مدنیان که کارنامه بسیار درحشانی در استان اصفهان به حای کذاشته تجربه بالای مدیریتی ئ اجرایی و همجنین مسلط بر تمامی مسایل اموزش و پرورش و همچنین عضو ارشد اصلاح طلبان استان اصفهان ایجاد خانه های معلم متعدد که درسال 76 فقط یک عدد بود نفذات برتر کنکور و المپیاد سالهای مدیریت ایشان بسیار چشمگیر بود مدیر برتر کشوری که توسط ریاست جمهوری وقت جناب اقای سید محمد خاتمی مورد تقدیر قرار گرفت افتخارات و دستاوردهای ایشان بسیار زیاد است که از حوصله حارج است
پاسخ + +1 0 --
چغندربگ 1396/05/03 - 00:59
حتا قیافه وزیران آموزش و پرورش، ضعف و زبونی را به مخاطب القا می کند! ی جورایی معلومه که سه کار می کنند! باور کنید! مروری بکنید قیافه هارو!
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1396/05/20 - 13:22
وزارت آموزش وپرورش به سبک دوران قاجارمدیریت میشود.هرکس به قدرت رسید دیگران تملق گوی آن خواهندبود.عده ای گویادروزارت متولدشده اندازجمله همین آقایان ادهم وحجه الاسلام دکترحاج آقامحمدیان.عده ای هم به دردجای دگری نمیخورندوکاری ازدستشان برنمیایدمثل زرافشان ومجموعه زیردستش اتاقی دارندودفترودستکی وروزگارراگذران میکنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در سال تحصیلی 98-97 در نظام مدیریتی ، نظام آموزشی و پرورشی مدارس ، معیشت معلمان ، بودجه وزارتخانه و توجه مجموعه نظام به آموزش و پرورش چه اتفاقی می افتد؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور